Regimul de vize pentru cetatenii moldoveni

vasile80

Member
Acest thread este dedicat discutiilor despre regimul de vize pentru cetatenii moldoveni.

Stie cineva care sunt tarile in care calatori moldovenii decat cu vize? Exista vreo pagina oficiala cu informatii?
 
Nu prea stii sa folosesc google. Eu si calculatoarele nu ne intelegem. :)
Hai si tu acum, nu fi rea. Era o intrebare pe bune...(si nu numai).
 
de unde apar spalatii astia...
in Japonia chiar m-as duce... spre deosebire de multe alte locuri...
 
Robi said:
Europa = economie din ce in ce mai necompetitiva, etc etc etc .......

Nu stiu daca aceasta discutie isi are rostul aici, unde oamenii ar vrea sa afle informatii despre regimul vizelor. Dar daca moderatorul nu are nimic impotriva, am sa postez un raspuns mai detaliat.
 
Radub, mai bine deschidem o tema separata pentru a discuta pe tema modelului UE. Am sa mut acolo o parte din mesaje.
 
UE reduce taxa de viză pentru moldoveni
de Claudiu Berbece


Comisia Europeană va ncepe negocieri cu Republica Moldova pentru facilitarea regiumului de vize şi pentru readmisia moldovenilor aflaţi ilegal pe teritoriul UE. Consiliul de Justiţie şi Afaceri Interne al UE a propus, joi, reducerea taxei de viză pentru moldoveni de la 60 de euro, la 35. "Europenii" au avut n vedere faptul că, n Republica Moldova, 60 de euro reprezintă echivalentul unui salariu lunar sau a două pensii. De asemenea, cetăţenii moldoveni ar urma să beneficieze de eliberarea vizelor cu multiple intrări şi de simplificarea documentelor necesare pentru a justifica scopul călătoriei. n schimb, ţara de peste Prut va trebui să acţioneze mpotriva migraţiei ilegale şi să ia măsuri n probleme precum corupţia, crima organizată şi lupta mpotriva terorismului.

in Adevarul...da' si in altele...

taxa si asa e 35 EUR (pentru Schengen) ... probabil au avut altceva in vedere
 
VIZE GRATUITE PENTRU CETĂŢENII DIN REPUBLICA MOLDOVA


Premierul Tarlev a semnat Carta Procesului de Cooperare n Europa de Sud-Est


Marţi 10 October 2006, 15:16
Romnia va acorda gratuit vize cetăţenilor din Republica Moldova, iar documentele depuse vor fi analizate n regim de urgenţă, ncepnd cu 1 ianuarie 2007, a declarat, marţi, premierul Tăriceanu, după ntrevederea cu premierul Republicii Moldova, Vasile Tarlev.

O altă facilitate se referă la deţinătorii paşapoartelor diplomatice şi de serviciu din Republica Moldova, care nu vor avea nevoie de viză pentru a intra n Romnia.

Reprezentantul Republicii Moldova a semnat, la Palatul Victoria, Carta Procesului de Cooperare n Europa de Sud-Est.

Ceremonia are loc la Bucureşti pentru că Romnia este stat depozitar al Cartei SEECP, adoptată n 2000, la Bucureşti.

Includerea Republicii Moldova n rndul statelor participante la SEECP a fost una din priorităţile Romniei la preşedinţia Procesului(deţinută n perioada aprilie 2004 - mai 2005.

Eforturile n acest sens au continuat şi n intervalul mai 2005 - mai 2006, cnd Romnia a făcut parte din Troika SEECP.

SEECP reprezintă, pentru regiunea Sud-Estului Europei, principalul forum de dialog politic şi de consultare, inclusiv la cel mai nalt nivel, constituind un instrument important pentru promovarea intereselor statelor participante.

http://www.realitatea.net/index.php?stire=19805
 
sincer, mi se pare cam umflata faza cu vizele gratuite... da, e bine, multumesc... dar Romania nu e unica. Polonia da vize gratis, de ex., si multiple tot.
din cate stiu aia cu pasapoarte diplomatice intra fara viza in toata state UE. cei cu pasapoarte de serviciu intra fara viza in vreo 11 tari UE.
 
Back
Top