Relatiile moldo-romane pe plan politic si economic

adrenalina

fara aripi
voi incepe tema cu articol din Timpul... care m-a instristat foarte tare.

De ce Chişinăul va lipsi de la Bucureşti?
Constantin Tănase

„Ei, domnule preşedinte, cum e, totuşi: limba moldovenească sau limba romnă?” - aceasta a fost prima ntrebare pe care i-a adresat-o Traian Băsescu lui Vladimir Voronin cnd s-au ntlnit, recent, la Bucureşti. Asemenea ntrebări, chiar dacă se pun n glumă, sună destul de serios. Potrivit presei de la Bucureşti, Voronin nu a răspuns la ntrebarea lui Băsescu. A tăcut, ncruntat.

Se pare că (iluzoria) luna de miere dintre Băsescu şi Voronin s-a ncheiat. Evident, nu e vorba ncă de un divorţ. Voronin ar divorţa cu plăcere, dar nu poate: e obligat de conjunctură să accepte o „convieţuire” lipsită de afecţiune cu Romnia. După ce a proclamat cursul proeuropean şi a stricat relaţiile cu Putin (cu Putin, nu cu Rusia!), Voronin nu prea are de ales şi se află n irezolvabila situaţie cnd nu poate nici iubi, nici divorţa. Iată de ce - deşi e mereu ncruntat, incoerent n acţiuni şi nemulţumit - nghite şi tace... Şi dacă luna de miere a trecut, relaţiile „speciale” moldo-romne au reintrat n starea lor „firească” - marcate de lipsă de sinceritate din partea Chişinăului, „uşor” tensionate, lipsite de cordialitate frăţească. Nu Bucureştiul, ci Chişinăul nicidecum nu-şi poate depăşi „complexele istorice”. Romnia i-a recunoscut R. Moldova independenţa, i sprijină pe toate căile statalitatea, R. Moldova nsă continuă să abordeze relaţiile cu Romnia de pe poziţiile Imperiului Rus. Voronin a fost n 2001 şi rămne, şi n 2006, un fiu credincios al PCUS şi al URSS, adică un fidel şi convins antiromn...

Anul acesta, V. Voronin a avut o ocazie unică de a o rupe cu trecutul său rusesc şi de a confirma prin fapte declaraţiile sale proeuropene. O asemenea şansă i-a oferit-o inaugurarea Cimitirului ostaşilor romni de la Ţiganca. El nsă a refuzat să participe la inaugurare. Participarea sa ar fi nsemnat că el s-a despărţit de o pagină de istorie urtă, nedreaptă şi criminală, că s-a produs acea reconciliere istorică, acea mpăcare cu trecutul fără de care R. Moldova nu poate păşi n viitor. Voronin nsă a rămas ceea ce a fost - nu, pur şi simplu, un ostatic al ideologiei ruseşti, ci un promotor activ al ideologiei şi al intereselor ruseşti. Voronin a organizat, n stil rusesc, sărbătorirea cu fast a zilei de 9 mai, la care au participat conducerile guvernului şi a parlamentului, dar la inaugurarea Cimitirului de la Ţiganca a trimis un amărt de viceministru de la „cultură”, din discursul căruia am nţeles că ostaşii romni au căzut la Ţiganca, apărnd... R. Moldova şi statalitatea ei...

Am reluat subiectul relaţiilor dintre R. Moldova şi Romnia nu ntmplător. Vineri, prin votul consilierilor comunişti din Consiliul municipal, s-a decis neparticiparea Chişinăului la manifestările de la Bucureşti legate de zilele economiei moldovene n Romnia. Dacă admitem că votul fracţiunii comuniste din Consiliul municipal este coordonat cu conducerea Partidului Comuniştilor, personal cu V. Voronin - iar aşa ceva nu este exclus - nseamnă că prin decizia respectivă preşedintele moldovean i-a răspuns lui Băsescu la ntrebarea cu care am nceput acest editorial.

Aşadar, atitudinea lui Voronin faţă de Romnia nu s-a schimbat după 4 aprilie 2005. Dimpotrivă, după acel „act istoric”, comuniştii s-au ales cu parteneri de nădejde. De fapt, şi la nivel municipal s-a creat şi funcţionează o majoritate roşie-oranj. Nu ntmplător primarul interimar Ursu a participat la acţiunile promoţionale organizate recent de PPCD. Notăm n context că Ursu a fost susţinut n campania electorală de comunişti. Aceste „ciudăţenii” ne conving ncă o dată de un adevăr: relaţiile dintre R. Moldova şi Romnia nu (mai) pot fi lăsate pe seama politicienilor (de la Chişinău), indiferent de culoarea lor. E nevoie de implicarea activă a societăţii civile, dar acesta e deja un alt subiect.

http://www.timpul.md/Article.asp?idIssue=326&idRubric=3664&idArticle=8962
 
Poate tanase vrea ca Voronin sa iasa cu okii in lakrimi si sa marturiseasca ca "este roman si punctum"?
Relatiile moldo-romane merg destul de bine si ceea ce nu face politicul face economicul (recent Societatea Romana de Radiodifuziune si Teleradio au incheiat un acord de schimb informational, adica de crearea a unui spatiu informational unic, Voxtel va deveni Orange - http://www.orange.md)
Totul merge spre bine...
 
nimeni nu vrea ca Voronin sa iasa cu ochii in lacrimi... si ma bucr ca mai sunt si oameni optimisti in tara asta, insa eu nu ma numar printre ei.
faptul ca nimic nu se schuimba in tara cred ca o realizeaza numai cei care pleaca sau care vin din-afara...
pe langa faptul ca Orange nu este companie romaneasca, dar franceza...
legatruile cu Ro au fost reluate, asta pot sa zic ca da, dar in rest... politica duala este simtita la Bucuresti si la nimeni nu place... este cel putin periculos din partea lui Voronin, care prin aceste declaratii si atitudini nu inspira prea multa incredere, iar lipsa de incredere duce la neluarea unor masuri clare intr-o directie. sa nu mai vorbim de investitori din Romania...
 
ROMNIA ŞI CONSOLIDEAZĂ POZIŢIA N TOPUL PRINCIPALILOR PARTENERI COMERCIALI AI REPUBLICII MOLDOVA

Romnia se situează pe poziţia a doua n lista ţărilor n care R.Moldova exportă mărfuri şi servicii, cu o cotă de 12,4% n primele patru luni, şi pe locul trei printre statele din care R.Moldova realizează importuri, cu o cotă de 11,1% din total.

Romnia şi consolidează poziţia n topul principalilor parteneri ai Republicii Moldova. Astfel, potrivit Biroului Naţional de Statistică schimburile comerciale ntre cele două ţări au crescut de aproape trei ori, de la o cifră de 131,3 mln USD, n anul 2001, pnă la 368,98 mln USD, n anul 2005.

n anul 1998, comerţul exterior se ridicase la 173,6 mln USD, după un trend n ascensiune n anii precedenţi. nsă criza financiară regională a lovit şi n relaţiile economice dintre R.Moldova şi Romnia, care n următorii patru ani ani (1998-2001) s-au aflat n declin.

Din 2002, n special, exporturile s-au aflat n continuă creştere şi au atins cifra de 111,68 mln USD, n 2005, iar importurile din Romnia - 257,3 mln USD. n primele patru luni ale anului curent exporturile din R.Moldova pe piaţa romnă s-au redus cu 4%, iar importurile au crescut de 1,6 ori.

R.Moldova vinde peste Prut n special produse agroalimentare (conserve, vin, tutun), produse electrocasnice şi covoare, iar importurile din Romnia constau din energie, petrol, maşini agricole şi utilaje.
sursa : www.basa.md
 
Basarab1 said:
Noi romanii il iubim pe Dl. presedinte Voronin.

Totusi are tupeu.

Amice sper ca glumesti....ori nu stii despre ce vorbesti.....

Este cit se poate de adevarat ...Basescu i-a cam spus de la obraz tovaraselului
Voronin ca nu-i mai accepta istericalele antiromanesti si ca in relatiile cu el nu va mai folosi manusi.(conform unor surse oficioase)Era si timpul...
 
GERULA said:
Amice sper ca glumesti....ori nu stii despre ce vorbesti.....

Este cit se poate de adevarat ...Basescu i-a cam spus de la obraz tovaraselului
Voronin ca nu-i mai accepta istericalele antiromanesti si ca in relatiile cu el nu va mai folosi manusi.(conform unor surse oficioase)Era si timpul...

Si "sursele oficiale" nu este decat un ziar de bulevard care se numeste "Timpul" si publica anecdoate in care cred doar cei naivi si usori de minte.
 
sunt si eu printre cei naivi care le plac ziarele de bulevard ca timpul
probabil ca trebuie sa citesc alte ziare mai serioase ca sa ajung sa fiu mai intelept, dar o minte naiva cauta ziare naive
voronin se preface a fi ostil Romaniei, o stiu toti Romanii care au portretul lui Voronin in birourile ,casele si poate in bisericele lor.
ca atare Voronin este un agent sub acoperire ale serviciilor secrete romanesti si prin miscari politico-economice dibace apropie momentul unirii celor doua state romane
traiasca regele(si nu e gol deloc)
 
SpinulAlb said:
sunt si eu printre cei naivi care le plac ziarele de bulevard ca timpul
probabil ca trebuie sa citesc alte ziare mai serioase ca sa ajung sa fiu mai intelept, dar o minte naiva cauta ziare naive
voronin se preface a fi ostil Romaniei, o stiu toti Romanii care au portretul lui Voronin in birourile ,casele si poate in bisericele lor.
ca atare Voronin este un agent sub acoperire ale serviciilor secrete romanesti si prin miscari politico-economice dibace apropie momentul unirii celor doua state romane
traiasca regele(si nu e gol deloc)

Si cind s-a facut ziua si te-ai trezit ????? tot asa era ????
Cum crezi ca un fost general de militie sovietic al carui tata era ofiter rus si care toata viata a urit romanii,Romania si democratia ar face cascadoriile care le visezi tu noaptea???? Scuza-ma te rog ,poate am fost cam caustic, dar asa bazaconie n-am mai auzit pina acum.
 
subscriu la cele spuse Monarhia salveaza Romania(Olanda,Marea Britanie,Danemarca,Suedia,Norvegia)regate europene care merg bine ,ce mai vreti
 
Pai o salveaza bre,azi o bucata(Savirsin,Peles,Bran) miine o bucata (nus-ce munti) si asa incet-incet o sa ceri voie la rege sa poti merge prin tara, ca in 70
de ani au strins astia avere in Romania de 10 ori cit au vut tot neamul lor de cind se stiu.
 
"Ca atare" da! Voronin pune la cale "i'nesara" Unirea, si maine pe la 6 dimineata Prutul o sa fie deja secat. Albia fara apa va fi umpluta cu trandariri rosii, simbolizand sangele si lacrimile curse in timpul despartirii. In scurt timp, trandafirii se vor ofili, si totul va fi ca inainte. Vom fi impreuna. Vor veni studenti de la Timisoara, Oradea, Baia-Mare, Craiova, Iasi si Bucuresti ca sa invete la Chisinau. Si invers. Planuim si rascumpararea teritoriilor pierdute prosteste... Bucovina, Cadrilaterul, Insula Serpilor. Chemam acasa si romanii din Canada, SUA, Australia, Italia, Grecia, Spania etc. Prevad o hora cum nu s-a mai vazut in spatiul romanesc. Lautarii vor rupe corzile, iar Tarlev isi va da demisia. Noi ii vom oferi bomboane si un sut in fund. Sa ne ajute Dumnezeu!
 
fratilor... voi va bateti joc de tema asta sau ce naiba??? va rog sa reveniti la tema, fara imaginatie bogata, fara aiurelli si fara sentinte de genul celor de mai sus...
 
GERULA said:
Si cind s-a facut ziua si te-ai trezit ????? tot asa era ????
Cum crezi ca un fost general de militie sovietic al carui tata era ofiter rus si care toata viata a urit romanii,Romania si democratia ar face cascadoriile care le visezi tu noaptea???? Scuza-ma te rog ,poate am fost cam caustic, dar asa bazaconie n-am mai auzit pina acum.

Dar bunelul a fost un patriot roman si un anticomunist.
 
SpinulAlb said:

Pina in anul 2005, relatiile moldo-romane erau mai mult decit reci, ducandu-se un razboi de polemici care ne dezbina neamul, astazi ce sa vedem?
Timp de un an jumate Presedintele Romaniei a Vizitat Moldova de 7, ori. si este preconizata a 3 vizita in acest an, cred ca este un succes, indiferent de tematica abordata chiar , fie ca e impaciuitoare sau se discuta prin polemici taioase.
Astazi Voronin, a devenit ascultator, si are chiar o linie directa, o linie fierbinte sa-i spun cu T.Basescu.
Acesta viseaza ceva sau vrea sa se mai jeluie ia telefonul si-l contacteaza.
Putem vedea in presa Basarabeana tot mai des stiri gen: "Voronin a discutat cu Basescu la telefon si iata ce au declarat..."
indiferent de naravul de lup al lui voronin, orientearea spre Romania este evidenta si isi face efectele prin lobbi-ul pe care ni-l face Romania in UE.
 
Back
Top