Relatiile moldo-romane pe plan politic si economic

Sfinx;194926 said:
Basescu s-a saturat de marionetele Moscovei aflate la conducerea ex-RSSM si lanseaza un avertisment sever la adresa acestora :
http://www.mediafax.ro/politic/base...spunde-extrem-dur-cazul-aces.html?1687;887741
Era si timpul!

Avertismentul e sever, intr-adevar. Mi-a placut aluzia la vina moldovenilor ce lucreaza la consulatul Romaniei de la Chisinau. Dar adevarata perla se gaseste nu in textul stirii, ci in comentariul unui frate de peste Prut : "Personal m-am saturat de acesti maldavani.Vin in Romania doar sa treaca granita de vest fraudulos mai departe.Acesti semi-oameni nu mai au nimic comun cu Romania".

Semi-oameni...
 
MirK;195007 said:
Avertismentul e sever, intr-adevar. Mi-a placut aluzia la vina moldovenilor ce lucreaza la consulatul Romaniei de la Chisinau. Dar adevarata perla se gaseste nu in textul stirii, ci in comentariul unui frate de peste Prut : "Personal m-am saturat de acesti maldavani.Vin in Romania doar sa treaca granita de vest fraudulos mai departe.Acesti semi-oameni nu mai au nimic comun cu Romania".

Semi-oameni...

adevarul de fapt e altul... acei care au de plecat mai departe, o fac mai simplu prin alte partzi, ca e complicat de obtzinut viza romana.

PS: sint sigur ca si cetatzenii romani treceau ilegal hotarul spre vest cat timp aveau nevoie de viza, dar asta nu-i face semi-oameni.
 
groparu;195009 said:
PS: sint sigur ca si cetatzenii romani treceau ilegal hotarul spre vest cat timp aveau nevoie de viza, dar asta nu-i face semi-oameni.
Corect! Da' hai sa nu generalizam. E drept ca sunt destui in RO care nu vad cu ochi buni acordarea cetateniei romane basarabenilor, dupa cum sunt si unii basarabeni - avem exemple chiar pe forumul asta - care nu-i inghit pe cei din RO. Daca idiotul ala si-a permis sa debiteze infamia cu "semi-oamenii" (fara a fi cenzurat!), asta nu inseamna ca toti romanii din RO gandesc asa. Pentru un purice nu arunci camasa!
Situatia se schimba insa cand e vorba de conducerile celor doua state. A fost absolut condamnabila pozitia fata de Basarabia a bolsevicului Iliescu, a fost criticabila cea a lui Constantinescu, mai face greseli si Basescu, dar ceea ce face Voronin intrece orice masura ...
 
Sfinx;195016 said:
Corect! Da' hai sa nu generalizam. E drept ca sunt destui in RO care nu vad cu ochi buni acordarea cetateniei romane basarabenilor, dupa cum sunt si unii basarabeni - avem exemple chiar pe forumul asta - care nu-i inghit pe cei din RO. Daca idiotul ala si-a permis sa debiteze infamia cu "semi-oamenii" (fara a fi cenzurat!), asta nu inseamna ca toti romanii din RO gandesc asa. Pentru un purice nu arunci camasa!
Situatia se schimba insa cand e vorba de conducerile celor doua state. A fost absolut condamnabila pozitia fata de Basarabia a bolsevicului Iliescu, a fost criticabila cea a lui Constantinescu, mai face greseli si Basescu, dar ceea ce face Voronin intrece orice masura ...

e adevarat.. ce se intampla acum intrece orice masura, dar atat timp cat nu sintem uniti (acei carora nu le place), nimic nu se va intampla..
 
Multi prosti si in partea dreapta a Prutului. De d'astia nu am dus lipsa si nu vom duce lipsa vreodata. Si-au gasit si cetatenii romani cu cine sa se razboiasca: tocmai cu moldovenii... Deh, cand toata Europa te desconsidera, iti gadila si tie orgoliul sa te simti superior fata de moldoveni.

Important este sa nu ne lasam contaminati la randul nostru de genul asta de gandire ingusta ori de un fatalism la fel de daunator. Locul Moldovei este alaturi de Romania.
 
Husky40;195044 said:
Multi prosti si in partea dreapta a Prutului. De d'astia nu am dus lipsa si nu vom duce lipsa vreodata. Si-au gasit si cetatenii romani cu cine sa se razboiasca: tocmai cu moldovenii... Deh, cand toata Europa te desconsidera, iti gadila si tie orgoliul sa te simti superior fata de moldoveni.

Important este sa nu ne lasam contaminati la randul nostru de genul asta de gandire ingusta ori de un fatalism la fel de daunator. Locul Moldovei este alaturi de Romania.

ai vrut sa scrii in Romania cumva :)?
 
Sfinx;195016 said:
Da' hai sa nu generalizam. E drept ca sunt destui in RO care nu vad cu ochi buni acordarea cetateniei romane basarabenilor, dupa cum sunt si unii basarabeni - avem exemple chiar pe forumul asta - care nu-i inghit pe cei din RO.

Ar fi intr-adevar gresit sa generalizam atitudinea tipului care ne-a tratat de semi-oameni, dar cred ca exista o buna doza de condescendenta si de lehamite in atitudinea multor romani fata de "fratii" lor din R. Moldova. Ca avem un guvern comunist obedient, in anumite privinte, Moscovei e un repros pe care-l acceptam senin si fara nici o rezerva. Ca din punct de vedere energetic suntem dependenti de rusi, e adevarat si asta. Dar acesta sa fie oare unicul motiv pentru care suntem tratati cu dispret, noi, moldovenii de rand ? Imi aduc aminte ca atat Snegur cat si Lucinschi au fost acuzati de elitele politice din Romania ca ar face jocul Moscovei si ca ar impiedica apropierea intre cele doua "state romanesti". Nu zicem ba, or fi avut ei partea lor de responsabilitate in deteriorarea treptata a relatiilor intre Romania si R. Moldova, deteriorare apogeul careia il traim azi cu Voronin. Problema e ca nu prea am avut de ales. In calitate de fosti sovietici, n-am putut plodi peste noapte elite politice care sa nu fi avut nimic in comun cu URSS, tot asa cum nici romanii n-au stiut dupa 1989 sa aduca pe altcineva la putere decat fosta nomenklatura ceausista.

E evident un lucru : instrainarea intre cele doua maluri ale Prutului a fost si este mult mai profunda decat s-a putut crede pe timpul "podurilor de flori". Poate ca in viitorul apropiat vom reusi sa cladim niste relatii de buna vecinatate, pana la "fratie" calea insa pare a fi inca foarte lunga, una de vreo doua generatii, nu mai putin.
 
groparu;195052 said:
ai vrut sa scrii in Romania cumva :)?
Groparu, sincer sa fiu, nu imi dau seama la care parte a mesajului te referi. :)
"in dreapta Prutului" => in Romania
"alaturi de Romania" => de la relatii foarte stranse pana la a face parte din Romania, da. Cum insa nimic nu se poate face peste noapte (asa cum bine zice si Mirk), pentru a putea vorbi de o reunificare trebuie sa avem mai intai relatii stranse. Nu putem sari peste etape.
 
Husky40;195065 said:
Groparu, sincer sa fiu, nu imi dau seama la care parte a mesajului te referi. :)
"in dreapta Prutului" => in Romania
"alaturi de Romania" => de la relatii foarte stranse pana la a face parte din Romania, da. Cum insa nimic nu se poate face peste noapte (asa cum bine zice si Mirk), pentru a putea vorbi de o reunificare trebuie sa avem mai intai relatii stranse. Nu putem sari peste etape.

ma refeream la "alaturi de Romania"; alaturi (acest alaturi poate fi interpretat si altfel, dar de asta se vor ocupa acei care cauta motive pentru o indepartare) noi si asa sintem, dar ar fi trebuit sa fim in. e adevarat ca asta nu va fi degraba...
 
Sfinx;194926 said:
Basescu s-a saturat de marionetele Moscovei aflate la conducerea ex-RSSM si lanseaza un avertisment sever la adresa acestora :
http://www.mediafax.ro/politic/base...spunde-extrem-dur-cazul-aces.html?1687;887741
Era si timpul!

Cred ca n-are dreptate Basescu. Mai intii:

"Traian Băsescu a ţinut să precizeze, în primul rând, că vizele pentru moldoveni nu se acordă la consulatul de la Chişinău, ci de la Bucureşti"

Procesul de obtinere a vizei mai presupune si depunerea actelor. La depunerea actelor e coruptie si nu la acordarea vizei.

Si apoi, daca tot e informat ar sti ca unii oameni reusesc sa depuna actele pentru viza intr-o zi. Daca au bani. Or, asta e imposibil fara coruptie din interiorul consulatului din moment ce programarea pe internet presupune sa astepti cel putin o saptamana.
 
cata vreme relatiile moldo-romane se mentinueau pe o anumita linie a plotetii sau cel putin cata vreme atitudinea lui Basescu fata de Moldova a fost una binevoitoare, cu multe mesaje populiste, presa din Romania i-a acordat acestei probleme cateva articole scurte si cam dezinformate, de multe ori tendentioase, ca acuma, dupa declaratia furtunoasa si cam hazardata, cel putin dupa parerea mea, a lui Base, sa ajung sa citesc chiar un editorial principal in ziarul Cotidianul, dedicat acesti subiect
http://www.cotidianul.ro/index.php?id=13389&art=34506&cHash=57b5317a9d

articolul este cel putin ciudat, deoarece nu am reusit sa imi dau seama exact pe ce pozitii se afla autorul. insa ca intotdeauna observ un balegar mai mare aruncat in curtea moldovenilor, desi articolul l aun moment dat ironizeaza pozitia de "metropola in fata unei subculuturi", dupa care se ineacha in descrie regimurilor de la Chisinau. si desi recunoaste ca este o nevroza la nivel de stat, dar nu uman, totusi articolul se incheie pe acceasi nota de ignorare a pozitiei umane.

reactia lui Basescu era de asteptat, mai ales dupa tacerea prelungita in fata atacurilor repetate ale lui Voronin la adresa Romaniei. pana la urma trebuia sa vina replica, chiar daca nu a fost chiar la momentul potrivit.

am obsrevat ca si Tariceanu a prins faza ca trebuie sa devina mai popular moldovenilor si ca atitudinea pozitiva fata de Basarabia aduce bile pozitive, deoarece am inteles ca i-a cerut lui Cioroianu urgentarea proiectului de lege referitor la primirea cetatenie, care va aduce unele facilitati (nu stiu care sunt acelea). totodata am inteles ca Ro isi asuma cheltuielile pentru transmisia TVR pe teritoriul MD, tot la initiativa lui Base.
 
adrenalina;195212 said:
cata vreme relatiile moldo-romane se mentinueau pe o anumita linie a plotetii sau cel putin cata vreme atitudinea lui Basescu fata de Moldova a fost una binevoitoare, cu multe mesaje populiste, presa din Romania i-a acordat acestei probleme cateva articole scurte si cam dezinformate, de multe ori tendentioase, ca acuma, dupa declaratia furtunoasa si cam hazardata, cel putin dupa parerea mea, a lui Base, sa ajung sa citesc chiar un editorial principal in ziarul Cotidianul, dedicat acesti subiect
http://www.cotidianul.ro/index.php?id=13389&art=34506&cHash=57b5317a9d

articolul este cel putin ciudat, deoarece nu am reusit sa imi dau seama exact pe ce pozitii se afla autorul. insa ca intotdeauna observ un balegar mai mare aruncat in curtea moldovenilor, desi articolul l aun moment dat ironizeaza pozitia de "metropola in fata unei subculuturi", dupa care se ineacha in descrie regimurilor de la Chisinau. si desi recunoaste ca este o nevroza la nivel de stat, dar nu uman, totusi articolul se incheie pe acceasi nota de ignorare a pozitiei umane.

reactia lui Basescu era de asteptat, mai ales dupa tacerea prelungita in fata atacurilor repetate ale lui Voronin la adresa Romaniei. pana la urma trebuia sa vina replica, chiar daca nu a fost chiar la momentul potrivit.

am obsrevat ca si Tariceanu a prins faza ca trebuie sa devina mai popular moldovenilor si ca atitudinea pozitiva fata de Basarabia aduce bile pozitive, deoarece am inteles ca i-a cerut lui Cioroianu urgentarea proiectului de lege referitor la primirea cetatenie, care va aduce unele facilitati (nu stiu care sunt acelea). totodata am inteles ca Ro isi asuma cheltuielile pentru transmisia TVR pe teritoriul MD, tot la initiativa lui Base.

in unul din comentariile de la adresa de mai sus, era o referire la un articol interesant...
 
groparu;195458 said:
nimic nou sau concret; despre astea am mai citit...

groparu, ai ceva de comentat la tema sau vrei sa te dai destept? daca nu ai nimic de adaugat, abtine-te data vitoare de la mesaje care nu au nici un aport la tema si pot fi considerate flood si pasibile de infractiune.
 
bun, se pare ca mai adaugam inca ceva interesant la relatiile deja extraordinare intre cele doua tari. acum am gasit stirea, iar intamplarea a avut loc acum 20 minute, deci nu stiu mai multe detalii decat in textul de mai jos


Incident la graniţa cu Republica Moldova
Vineri 12 octombrie 2007, 20:04

Mai multe autorităţi locale din România au fost oprite astăzi să intre în republica Moldova.

Mai mulţi edili invitaţi la festivităţile prilejuite de Zilele Chişinăului nu au fost lăsaţi să pătrundă în republica Moldova de către angajaţii din vama Leuşeni.
Sursa: Realitatea TV


http://www.realitatea.net/100121_Incident-la-granita-cu-Republica-Moldova-.html
 
Back
Top