Relatiile moldo-romane pe plan politic si economic

Cred ca daca Romania ar investi vre-un miliard de dolari, ar reusi destabilizarea situatiei din Basarabia, alegeri anticipate aranjate in care sa iasa unionistii, infiltrarea catorva romani din romania in posturi cheie din conducere, scoaterea partidului comunist in afara legii, defaimarea publica a tuturor ce se opun unirii(iarasi nu ar fi greu ca toti sunt patati), investitii in infrastructura (schimbarea ecartamentului caii ferate, legarea la reteaua romaneasca de electricitate si gaze), precum si actiuni pe plan cultural.

Asta cred ca ar fi cea mai inteligenta cale spre unire, ce sa ne mai milogim pe la rusi, pe la europeni sau pe la americani, o facem si gata, ii punem in fata faptului implinit(asa cum a facut cuza).

Ideea e ca Moldova are PIB-ul de 2 miliarde de $ anual, Romania il are de 98 de miliarde. Pt. Romania un miliard nu e o suma enorma (mai ales ca banca nationala are o rezerva de 18 miliarde pe care ii poate investi in ce vrea ea, fara acordul parlamentului sau guvernului), insa in Modova cu un miliard poti corupe multi antiunionisti. Cat de comunisti s-ar da ei, daca le pui 5 milioane de $ in mana si le promiti afaceri prospere in Romania Mare, isi dau foc carnetului de partid si trec de partea ta. Voronin probabil ca e mai scump de corupt, probabil ca sub 500$ nu cedeaza asa ca ar trebui bagat prin vreo puscarie, sau mai bine ar fi daca ar avea un accident.

Oricum Unirea trebuie facuta cu oamenii lor, cu comunistii, ca daca ii bagi in puscarii vor exista mereu tensiuni si resentimente.

Asa ca Unirea nu e imposibila, trebuie doar vointa si mult tupeu, ca fara tupeu nu se face nimic pe lumea asta.
 
Rezervele valutare pe care le are Romania sunt folosite in mod normal pentru gestionarea balantei de plati externe si mentinerea cursului valutar stabil (in special in aceasta perioada de tranzitie a sistemului lor monetar)... asa ca chiar si suma de 18 miliarde e prea mica... In timpul crizei valutare din '98 Rusia cheltuia aproximativ 17 miliarde doar intr-o saptamana ca sa mentina rubla cat de cat la nivel, si tot nu i-a ajutat cu mare lucru chestia asta.

Asa ca nu cred ca Romania se va grabi acum sa investeasca $1 miliard din rezervele sale doar pentru posibilitatea de recupera Moldova.
 
Manix said:
Rezervele valutare pe care le are Romania sunt folosite in mod normal pentru gestionarea balantei de plati externe si mentinerea cursului valutar stabil (in special in aceasta perioada de tranzitie a sistemului lor monetar)... asa ca chiar si suma de 18 miliarde e prea mica... In timpul crizei valutare din '98 Rusia cheltuia aproximativ 17 miliarde doar intr-o saptamana ca sa mentina rubla cat de cat la nivel, si tot nu i-a ajutat cu mare lucru chestia asta.

Asa ca nu cred ca Romania se va grabi acum sa investeasca $1 miliard din rezervele sale doar pentru posibilitatea de recupera Moldova.
Banca Nationala a Romaniei nu se mai lupta de vreo 6 ani sa creasca valoarea leului, ci dimpotriva, lupta impotriva cresterii prea rapide a acesteia (un leu prea puternic dauneaza exportatorilor). Oricum BNR a liberalizat inca din 2005 piata de capital si nu mai intervine pe piata decat in situatii exceptionale( deobicei cand dolarul scade sub 2,7 lei). Din cauza asta rezervele valutare ale BNR au crescut an de an. Problema e ca BNR nu poate cheltui aceasta valuta in Romania intrucat o crestere a ofertei pe piata valutara ar duce in mod automat la scaderea valorii dolarului si a euro. Singura iesire din acest cerc vicios este investirea banilor in infrastructura, investitiile in infrastructura ducand la crestere economica in final, reducand astfel efectele negative ale scaderii cotatiilor principalelor valute. Insa o investitie in afara tarii, de exemplu in moldova, nu ar provoca nici un fel de dezechilibre economice, fiind in acelasi timp o investitie in infrastructura dar si o investitie pe o piata de capital straina.
 
saru-mana pentru link grenader, cam putini au semnat pana acum insa cu un pic de popularizare cred ca strangem macar cateva sute de mii de semnaturi.
 
in Rusia se facuse o astfel de petitie pentru a nu mai traduce desenele Cartoon-Network din engleza in rusa...2 zile a functionat pina audiovizualul s-a autosesizat....chiar aveti incredere in astfel de petitii?
 
dan123 said:
Banca Nationala a Romaniei nu se mai lupta de vreo 6 ani sa creasca valoarea leului, ci dimpotriva, lupta impotriva cresterii prea rapide a acesteia (un leu prea puternic dauneaza exportatorilor). Oricum BNR a liberalizat inca din 2005 piata de capital si nu mai intervine pe piata decat in situatii exceptionale( deobicei cand dolarul scade sub 2,7 lei). Din cauza asta rezervele valutare ale BNR au crescut an de an. Problema e ca BNR nu poate cheltui aceasta valuta in Romania intrucat o crestere a ofertei pe piata valutara ar duce in mod automat la scaderea valorii dolarului si a euro. Singura iesire din acest cerc vicios este investirea banilor in infrastructura, investitiile in infrastructura ducand la crestere economica in final, reducand astfel efectele negative ale scaderii cotatiilor principalelor valute. Insa o investitie in afara tarii, de exemplu in moldova, nu ar provoca nici un fel de dezechilibre economice, fiind in acelasi timp o investitie in infrastructura dar si o investitie pe o piata de capital straina.

Dan sunt de acord cu tine in privinta pietii valutare, dar sa nu uitam ca o alta cauza importanta a mentinerii rezervelor valutare este si balanta de plati externe, mai ales acum cu cresterea preturilor la combustibili (daca nu ma gresesc in mod normal orice tara ar dori sa aiba rezerve valutare care sa acopere importurile in acea tara timp de cel putin 3 luni... cel putin mi se pare ca cam atata isi permite la moment BNM-ul). In privinta pietii valutare nu-mi prea fac grija acum, dar imi voi face griji atunci cand Romania va intra in UE, sa vedem daca BNR-ul va fi in stare sa mentina ROL-ul stabil (si sa nu-mi spui ca daca ceva BNR-ul nu se va include sa vanda rezervele, deoarece chiar daca toti si spun ca cursul valutar e flotant, asta e un mare mare BS - in cazuri extreme orice banca centrala normala, cu manageri competeni va face orice ca sa nu destabilizeze valuta nationala, ceea ce este legata direct cu inflatia, rata dobanzii, si alti indicatori macroeconomici.
 
Sventlana said:
in Rusia se facuse o astfel de petitie pentru a nu mai traduce desenele Cartoon-Network din engleza in rusa...2 zile a functionat pina audiovizualul s-a autosesizat....chiar aveti incredere in astfel de petitii?
Daca petitia ar fi fost pentru unirea Md cu Rusia nu-i asa ca ai fi avut incredere in ea?
 
semnat.
sa avem incredere,sa nu avem incredere...
e o modalitate de a zice da re-unirii, de ce sa nu semnam. cei ce vor sa vada ziua cand neamul romanesc isi va recapata hotarele istorice vor semna oriunde este ocazia de a-si exprima destinul dorit.
 
Vrajeala ! :) in urmatorii 5-7 ani nimic nu se va intimpla in acest sens... Problema primordiala sunt politicienii nostri caci daca ar exista voina politica s-ar fi facut pasii necesari in acest sens. Imi pastrez speranta ca noua generatie de conducatori va avea destula minte, nu zic mai multa ca politicienii prin esenta sunt "ingusti" :) varianta care ar putea avea succes peste vre-un deceniu ar fi o federatie cu o autonomie larga chisinaului dar acest lucru nu va fi posibil pina nu va fi rezolvata problema transnistriei....
apropo... uitati-va ce face Israelul


pace si virtute! :)
 
"Presupunem ca cel putin doua persoane au coborit drapelul Romaniei, care se afla alaturi de cel al Republicii Moldova, chiar la poarta cimitirului, l-au rupt in doua si l-au calcat in picioare. Jumatate din drapelul statului roman a fost furat, iar cealalta parte a fost arborata. In ceea ce priveste mormintele eroilor romani, acestea nu au fost profanate"

DOBITOCI................. n'am CUVINTE !!!!!!!!!!! AI'LEI !!!
 
Ba dimpotriva, cred ca totul merge spre rau, deoarece cu Russia eram mai siguri, cum se spune roman a fi e profesie nu nationalitate. Romanii nu sunt bine vazuti in Europa, pentru calitatile lor. Sunt de parere ca Rusia este si va ramane una din cele mai mari puteri din lume. imi pare rau pentru poporul meu ca este atras de Romania.
 
aliona vreau sa te intreb cine spune asta? daca iti apartine aceasta expresie te rog sa vorbesti in numele tau... dar nu o transforma intr-o zicala.

in al doilea rand ai gasit un motiv cam firav sa vrei cu rusii. imaginea Ro se imbunatasteste vazand cu ochii si din cate stiu eu Ro intra in Ue in 2007 nu rusii. imaginea rusilor este sifonata, iar politica actuala a lui Putin nu imbunatateste lucrurile... si inca ceva, nu stiu cand ai plecat din tara, insa tu nu te-ai simtit niciodata sufocata de ce se intampla aici? tu nu te-ai simtit straina in tara ta??? imi pare rau, dar tu nu ai dreptul sa vorbesti de popor... te rog sa imi definseti poprul tau, cu limba, istoria si traditiile lui. dupa care mai discutam.

si Span nu exagera... omul si-a spus o parere, ce instigare vezi tu aici?
 
alionuschka said:
Ba dimpotriva, cred ca totul merge spre rau, deoarece cu Russia eram mai siguri, cum se spune roman a fi e profesie nu nationalitate. Romanii nu sunt bine vazuti in Europa, pentru calitatile lor. Sunt de parere ca Rusia este si va ramane una din cele mai mari puteri din lume. imi pare rau pentru poporul meu ca este atras de Romania.

Intr-adevar totul merge spre rau, ai mare dreptate alionuschka. Ma bucur ca vad si o parere obiectiva. Hai sa fim realisti, Moldova de 15 ani merge tot mai rau si o mai mearga vreo cativa ani tot in jos.

Insa se duce in jos pentru ca mai exista inca partidul comunist, si mai e si la putere, e din ce in ce mai rau pentru ca Voronin e cel mai corupt presedinte din cati exista in Europa, e atat de corupt si lipsit de scrupule incat nici mafia nu l-ar primi in randurile sale (aia macar au onoare), si o sa tot mearga prost atata timp cat presa e supusa cenzurii, populatia e mintita, pana si istoria e schimbata, Voronin afirma cu cateva zile in urma ca moldova a fost scoasa de sub ocupatia romaneasca in '40 (probabil ca se rasuceste in mormant bunicul lui, un mare patriot roman, care a murit luptand impotriva comunistilor).

Basarabia (ca asta e denumirea corecta, moldova se refera la moldova mare, cu tot cu partea din romania) o sa tot atinga noi si noi culmi ale saraciei pana cand o sa se desparta definitiv de rusia. Niciuna din tarile membre CSI nu o duce bine, nici macar decent, toate tarile membre CSI se scalda in saracie. Orientarea lui Voronin spre Rusia nu poate fi catalogata decat ca tradare. Rusia nu poate oferi Basarabiei nimic in plus fatza de UE si NATO.

Cand ies comunistii in alegeri, toata lumea da vina pe prostimea din mediul rural si din orasele mai sarace dar uite ca sunt si oameni ca alionuschka, oameni care au conditii de viata bune, sunt cat de cat mai educati, au acces la informatie prin intermediul internetului, si totusi ii sustin pe comunisti si mai ales pe rusofili.

Ca sa-l citez pe Creanga :"Stiu ca sunt prost dar cand ma uit la altii prind curaj".
 
alionuschka are dreptate ... rusii sunt foarte bine vazuti peste tot in lume ... drept betivi si puturosi

cum de ne intelegem noi acum? nu prin limba romana? iar faptul ca in romania exista cateva judete care formeaza "moldova" este doar o coincidenta de nume?

parerea mea este ca v-au prostiti rusii in asemenea hal incat in curand o sa va faca sa uitati cine va e mama si tata.

o stire aparuta la noi in romania despre ce o sa invatati (daca nu invatati deja) in scoli:

http://www.hotnews.ro/articol_52606-Moldova-isi-rescrie-istoria-terorizata-de-Romania.htm

eu zic ca ar trebui sa aveti macar un pic de bun simt... veniti in romania cu burse.. aveti totul gratis.. o groaza de avantaje... si aici vorbiti rusa.. pentru ca este "mai melodioasa"

stiti cum e... noi iubim moldova, iar aceasta, cel mult se lasa iubita
(asa se zicea si de noi cu franta)

poate o sa ne mai auzim

numai bine
 
Back
Top