Satanismul

hmm...interesant punct de vedere...
eu nu prea shtiam multe chestii despre satanism...shi de pe topicul asta am aflat destule, pana acuma din toata descrierea pe care ai facut-o tu pot sa afirm ca:
satanismul este o chestie absolut acceptabila ( adika depinde cum o iei, daca mai adaugi la satanism shi putzina obsesie/fanatism, you lose control). Satanismul se refera la religii, dar nu este o religie aparte, adika daca crezi in Dumnezeu corespunzator crezi shi in satana, sau viceversa

and I guess that's all I need to know...

problema e ca multzi confunda satanismul pe care l-ai descris tu, cu satanismul itself, adika acel pe care il vedem in biblie..:), eu ash mai spune ca ceea ce ai descris tu e mai mult ateism decat satanism...ma rog e parerea mea...
 
nat, nu este obligatoriu sa crezi in dumnezeu ca sa crezi in satana, si nici viceversa. sa zicem, pt iudaismul clasic raul (satana) nu este o entitate personificata si independenta, ci ceva care depinde de om si de liberul sau arbitru, in nici un caz o creatie sau un adversar al divinitatii. la fel si pt lavey, existenta lui satan nu implica existenta unei divinitati superioare 'bune': satan este in primul rand, dupa lavey, un arhetip, arhetipul creatorului si revoltatului, nu o entitate. asa ca asta e un pic mai dificil de afirmat...
in rest, sunt de acord cu tine si ma bucur ca anume asta ai inteles :wink:
 
jimosho
Mai bine concretizai despre care satanism vorbeai, altfel fata o sa fie putzin derutata cind va afla ca sunt shi satanishti care nu-s chiar asha de albi shi pufoshi :) Shi inca ceva, dupa cite shtiu eu Satanismul LaVeyan nu accepta drogurile...
2 Natalytza
problema e ca multzi confunda satanismul pe care l-ai descris tu, cu satanismul itself, adika acel pe care il vedem in biblie..
Biblia e ceva mai complicat de cit pare... Satanismul LaVeyan propaga libertatea individului, egoismul shi satisfacerea propriilor nevoi/pofte indiferent de consecintzele pentru altzi oameni, oare Diavolul din Biblie nu e personificarea acestor lucruri? a placerilor carnale, instinctelor primitive shi a haosului?
Nu sunt pentru promovarea satanismului in mase! Un satanist (nu vorbesc de poser'i ca blackster'ii shi goth'zii care se numesc satanishti fiindca e o parte a image'ului lor) printre creshtini e ca un lup printre oi, dar daca totz sunt lupi? :-?
 
bad and mad, e nevoie de o mica specificare. daca nu ma insel, lavey zice sa nu jignesti sentimentele oamenilor la care tii... si este totusi o diferenta... totusi, el zice sa alegi in mod tare constient pe cei la care sa tii, sa-i alegi anume pe cei care merita chestia asta. si nu vorbeste de satisfacerea tuturor poftelor si dorintelor, pentru ca majoritatea nu sunt o expresie a ceea ce suntem noi cu adevarat, ci niste conditionari sociale...
 
jimosho, oricum tu ai intzeles mesajul postului meu precedent. Ei, shefu, cind sa ashteptam urmatoarea invatzatura despre urmatoarea religie? :roll:
 
magia ceremoniala contemporana e bine? si diferentele ei fata de satanism? sau sa vb intai despre gnoza?
 
magia ceremoniala contemporana e bine?
Desigur =)
Dar odata ce tema e satanismul m-ar interesa o intrebare: " existentza satanismului in evul mediu, daca exista in forma care-l cunoastem acum (shtiu ca nu e asha :) ) ori doar secte imprashtiate prin diferite orashe ale lumii...
 
Bai dupa threadul asta am aflat si yo unele newsuri satanism, si sa intzelegem ca nici dreaku, nu-i ashe de negru pe cat se zice :)....

Cred totusi ca curentul satanist (anume curentul) este latura negativa de manifestare a ateismului ... sunt totusi 2 tipuri de oameni: cei care CRED(intr-un Dumnezeu oricare ar fi el + Satan care se pare ca tot poate fi incadrat pentru unii) si cei care NU CRED sau ateii... si o analiza a argumentelor aduse de ultimii se cam intrepatrund cu ideile satanismului "luminat"...

Next post > no comment...
 
Mă bag şi eu.
Există sataniştii tradiţionali, nonegoişti, şi satanişti laveyeni, care nu au nici o legătura cu Santa.

Problema cu SANTAnismul laveyan :
O religie foarte egoistă. Egoismul este o crimă mpotriva naturii
Lavey a plagiat la greu de la alţi autori, Nietzsche, Crowley, etc.

Şi satanismul tradiţional există de pe vremea iudeilor. Iudaismul a fost creat pentru a strpi satanismul.
 
i satanismul tradiional exist de pe vremea iudeilor.
Curios, ai dovezi?
Iudaismul a fost creat pentru a strpi satanismul.
Din perspectiva crestina asa si este, Dumnezeu a intervenit pentru a starpi paganismul (in crestinism nu se face mare diferenta dintre paganism si satanism, ambele fiind considerate rataciri ale diavolului), dar imi pare ca ai vrut sa zici altceva?
IMHO, daca satanismul traditionalist a si existat in antichitate, evolutia crestinismului la scara mondiala i-a intrerupt continuitatea si l-a anihilat.
 
Un alt punct de vedere

Satanismul este rău sau bun? Cine este Satan?
n Daoism Universul este mpărţit n 28 de lumi, pămntul este lumea a 18. Mai sus sunt lumile spirituale, raiul, mai jos e iadul creştinesc. Fiecare lume şi are cte un conducător. Astfel lumile 15-18 sunt conduse de către Iama (sau Satan, Scaraoţchi, Mamon, Lucifer). El este cel mai strict şi cel mai corect dintre toţi zeii, adică la el nu poţi să te duci cu vreo mită ca să-ţi şteargă Karma. Acest Iama este zeul care permite omului să treacă n lumea spirituală, sau l ntoarce pe pămnt, (sau n Iad, pentru sufletele foarte rele). Iama are slujitori, care conduc aceste lumi, şi totodată el conduce pe draci. La fel ca pe pămnt, n acele lumi există anumite legi, şi dacă dracii ncalcă aceste legi ei sunt pedepsiţi de către Iama.

Şi acum, dacă unii oameni pe pămnt se nchină lui Dumnezeu pentru a lucra n lumea mai superioară, alţii au tot dreptul să se nchine lui Satan, şi astfel vor lucra ca slujitori ai lui Satan. Aceşti slujitori nu sunt nici buni nici răi, ei nu creează nici nu distrug, ei doar aduc sufletele la locul unde trebuie să fie, pe pămnt, n iad, sau le conduc la trecerea spre Rai.
Un Satanist adevărat niciodată nu va distruge pe pămnt, nu va ucide, nu va provoca durere oamenilor. Ei la fel evoluează spiritual, atunci cnd intră n contact cu lumile inferioare, uneori poate chiar mai repede dect cei care intră n contact cu lumile superioare, pentru că informaţia din Iad pentru noi e mai simplu de nţeles dect informaţia din Rai, cu o vibraţie mai naltă. Ei devin echilibraţi faţă de schimbările din jurul lor, devin mult mai puternici, la fel cum evoluează şi ceilalţi practicanţi, dar drumul lor e mai rapid.

Sataniştii care distrug, nu cunosc adevăratul drum al Sataniştilor, ei doar şi satisfac dorinţa lor de distrugere.

to keep in mind:
Un copil ntreabă pe bunicul său:
Cop. - Ce nseamnă bine şi rău
Bun. - n fiecare om trăiesc doi lupi, unul iubeşte şi crează, iar altul urăşte şi distruge, şi toată viaţa aceşti lupi se bat ntre ei.
Cop. - Şi cine cştigă n final?
Bun. - Cel pe care Omul l hrăneşte.
(mi-a povestit-o un prieten)
 
Re: Un alt punct de vedere

Lucifer > cel mai iubit inger al Lui.....
NU poarta coarne, nu e hidos, nu e deformat.... este > PERFECT. Numele lui inseamna "purtator de lumina".
Dumnezeu il iubea asa de mult incat i a conferit libertate transcendentala si o intelepciune deosebita... In fine, Lucifer s a revoltat si s a opus Creatorului... Exact cum unul dintre titani ne a adus focul, Lucifer ne a adus... modernitatea :) .
Ar trebui oare sa i fim recunoscatori?
 
Re: Un alt punct de vedere

Exact cum unul dintre titani ne a adus focul, Lucifer ne a adus... modernitatea .
Mi-a placut ideea =]
Insa dupa Biblie el nu numai a adus, dar ne-a si lipsit de ceva... de viata vesnica.
Ar trebui oare sa-i fim recunoscatori?
 
Re: Un alt punct de vedere

hai sa l intrebam pe johann moritz ... el o sa ne spuna ca vesnicia e plictisitoare.... :)
 
Rusia - cuibul satanismului


Sunday 2 October 2005 | Religie and Social | Email | Print
In luna iulie a acestui an, in apropierea satului Lujki, regiunea Moscova, a fost descoperit cadavrul unui baiat in varsta de 12 ani. Pe mainile si picioarele acestuia au fost observate niste traume stranii, urme de tinte pe maini si picioare. Mai tarziu s-a constatat ca copilul fusese rastignit de maini si de picioare de un copac si maltratat. Mai tarziu s-a descoperit ca acesta impreuna cu alti cinci copii plecase la scaldat. Soarta celorlalti copii nu este cunoscuta nici pana in ziua de azi.
Aceasta crima, legata de disparitia misterioasa a copiilor din Rusia, este a treia din ultimele trei luni.
Astazi, pe teritoriul Rusiei, activeaza circa 15 secte sataniste. Una dintre primele si cea mai mare din ele este ?Ingerul Negru?, infiintata in 1974, in orasul Tveri. Aceasta miscare a luat proportii, spre sfarsitul anilor ?70 raspandindu-se in aproape toate orasele mari ale URSS. In prezent, cele mai mari secte activeaza in Moscova, Sanct-Petersburg, Tveri, Voronej si Iaroslav.
Conform unor date ale expertilor in domeniu, in Rusia numarul satanistilor se ridica la cateva mii de persoane. In februarie 2004, la granita regiunilor Moscova si Tveri, au fost retinute patru persoane cu varste cuprinse intre 18 si 24 de ani. In urma cercetarilor, s-a stabilit ca acestia faceau parte din secta ?Ingerul Negru?. Tinerii, la ordinul Consiliului (Organul Superior de conducere a satanistilor), in timpul ritualului de sacrificare, au omorat un tanar de 16 ani.
Tinerii au recunoscut ca in timpul ritualului, victima a fost rastignita pe o cruce, i-au fost taiate venele, iar mai tarziu si capul. Dupa ?distractie?, ramasitele tanarului au fost duse in padure si ingropate.
Ritualul de sacrificiu ? este cel mai crud si cel mai raspandit obicei al sectelor sataniste. Asasinarea unei persoane este considerata de acestea ca un bilet de trecere in cealalta lume. Numarul de omoruri ritualice, infaptuite in Rusia, creste din an in an, multe din victime fiind considerate ?disparute fara urma?. Conform statisticii militiei rusesti, astfel de crime sunt, in cea mai mare parte, neelucidate.
De obicei, sectele sataniste isi creeaza propriile lacasuri de cult. Acestea se gasesc in cea mai mare parte, intr-o poiana din padure. Locul este ?sfintit? printr-un ritual unde este folosit trupul gol al unei persoane. In timpul ritualului, persoanele tipa, rad, se rotesc pana la sleire, se imperecheaza, organizeaza orgii. La anumite ritualuri sunt sacrificate fiinte umane.
In alte cazuri, biserica satanista reprezinta o cladire, de obicei, bordel sau striptease-club. Primul etaj este rezervat orgiilor sexuale, al doilea etaj are o camera rezervata ritualurilor, iar la etajul trei se gaseste un oficiu obisnuit cu calculatoare si tipografie.
In orasul Tveri, la periferie, exista o asemenea biserica satanista, iar in cimitirul parasit din Padurea ?Unu mai?, se aud, deseori, tipete si urlete neomenesti. Crucile de pe mormintele cu fotografii de copii, ai caror ochi sunt arsi cu tigari, nu mai mira pe nimeni.
Potrivit analizelor, satanistii sunt influentati de filmele de groaza si de literatura satanista.
Cei mai periculosi pentru societate sunt considerati satanistii religiosi, care sunt grupati in niste organizatii bine structurate si organizate. O atentie aparte o merita si ?satanistii negri?. Acestia sunt reprezentati de un grup mic de oameni, urmasi fideli ai vechilor ritualuri satanice. ?Satanistii negri? practica, intr-un mod extrem de serios, diverse forme de ocultism.
O alta organizatie vestita este ?Ingerul Negru?. Aceasta reprezinta o ramura a Asociatiei Internationale a Adeptilor lui Lucifer.
Membrii sectei ?Ingerul Negru? sunt divizati in doua categorii: ucenicii si slugile. Slugile (Satanei n. r.) sunt cei care slujesc la masa neagra si conduc organizatia. Din randurile acestor slugi este aleasa o ?preoteasa?. Acest lucru se face pentru ca la satanisti exista credinta in faptul ca femeia este mai apropiata de Satana decat barbatul.
Mesele negre sunt impodobite cu lumanari negre, pentagrame, biblia satanista, sau, altfel zis, rugaciunile inversate. Pentru inceput, organizatia recruteaza membri, care sunt alesi din randurile studentilor si profesorilor din Universitatea de Stat din Tveri. Un alt loc, de unde sunt vanati potentialii membri, il reprezinta Clinica de neurologie aflata pe strada Furman din Tveri.
In ?vremurile bune?, aceasta secta avea in componenta sa circa 700 de persoane. In ultimul timp, insa, organizatia a inregistrat un declin usor.
 
Mda, Rusia şi aşa are multe probleme, dap ncă şi Sataniştii se nmulţesc.

Am auzit că n Chişinău sunt 2 biserici Sataniste. Poate cineva să-mi spună unde se află? Aş vrea să intru şi eu ntr-o sectă de aceasta :) Poate mă vor lumina :)
 
malaghiets si huineaua asta crezi c-are biserika?
satanishtii sigur is prin canale,case parasite au luminari si fac sex anal.
 
Back
Top