Scena rock din MD

nu, de-acum pana pe 1 august nicaieri nu ma duc la concerte... dar nu m-as da la o parte de la o iesire la o piva cu tine :)
 
hai , numai ca eu pina duminica nu voi mai fi in Chisinau , poate duminca dupa masa! Mai vb. da-mi un mesaj privat cu nr tau de telefon fix. Please s-ap o sa bem o piva :wink:
 
http://www.forum.md/fest
kr.gif
 
Во вторник, 6 июля, в клубе «Yellow Submarine» прошел live concert, в котором приняли участие хорошо знакомые кишиневским рок-слушателям группы «Nation» и «Радио Радуга», а также новая группа «неПРЕДЕЛ» . О ней сегодня и пойдет речь.

Группа «неПРЕДЕЛ» была образована всего два месяца назад. У истоков коллектива стоит вокалист группы Егор Макаров, а также два брата - ударник Виктор Мадан и гитарист Олег Мадан. Позднее жесткие гитарные рифы были удачно разбавлены клавишными. В группу вступила клавишница Татьяна Боднарюк.

В «Yellow Submarine» группа выступила впервые. Дебютное выступление прошло удачно, и первый блин, несомненно, не вышел комом.

Музыка ребят похожа на “альтернативу”, однако чувствуется , что у них свой стиль. Егор Макаров пишет неплохие тексты, большинство из которых, что называется, на злобу дня. В рамках темы “рок против наркотиков” «неПРЕДЕЛ» исполнил песню «Героин».

Это то, от чего твоя мама плачет,
Это то, от чего твоя девушка пьет.
Если ты еще жив, это ничего не значит.
Ты скоро сдохнешь, героин тебя убьет.

Несмотря на не очень хороший звук, слова были слышны вполне отчетливо, и тексты можно было разобрать и оценить .

Еще слушателям запомнилась песня «Терроризм». Ее группа «неПРЕДЕЛ» сыграла два раза (в конце ребят вызвали на бис).

Музыканты собираются расширить состав группы (найти бас-гитариста - в «неПРЕДЕЛЕ», к сожалению, пока нет традиционной для рока бас-гитары) и продолжать концертную деятельность. Если они будут продолжать так же, как начали, то все у них пойдет хорошо.

Данила СИБИРСКИЙ
 
Duminică, 18 iulie, la ora 19.30, Ambasada Germaniei în R. Moldova invită toţi melomanii într-o "Croazieră pe fluviile Terrei". Acesta este genericul concertului de muzică clasică în aer liber, eveniment pe care nemţii îl organizează, al treilea an consecutiv, la Teatrul de Vară. Cei prezenţi în amfiteatrul din Valea Morilor vor fi însoţiţi în călătoria imaginară de către Orchestra Simfonică a Filarmonicii Naţionale (FN), cu Mihail Secichin la pupitrul dirijoral, şi de către Capela Corală Academică "Doina", condusă de Veronica Garştea. Iar partiturile solo vor fi susţinute de mezzo-soprana Regina Lochner, tenorul Igor Macarenco, solist la Teatrul Naţional de Operă şi Balet, şi acordeonistul Vitalie Advahov.

Precum sugerează invitaţia, programul concertului include creaţii muzicale, având ca sursă de inspiraţie fluviile şi râurile din întreaga lume: uvertura la opera "Aurul Rinului" de R. Wagner,"Poemul despre Nistru" de Ştefan Neaga, "Legenda Rinului" de H. Mahler, celebra arie a lui Cavaradossi din opera "Tosca" de G. Puccini, a cărei acţiuni se desfăşoară pe malul Tibrului, uvertura "Zorile pe râul Moscova" din opera "Hovanşcina" de M. Musorgski, "Cascada pariziană" de Eugen Doga ş.a.
Concertul se va încununa cu popularele valsuri dedicate Dunării, fluviul care uneşte întreaga Europă: "Dunărea albastră" de austriacul J.Strauss şi "Valurile Dunării" de românul J. Ivanovici, varianta integrală a acestuia fiind interpretată în premieră în R. Moldova.
Iniţiativa organizării concertelor "Classics" la Chişinău aparţine prim-secretarului Ambasadei Germaniei la Chişinâu, Regina Lochner. Pasionată de muzică, practicând, totodată canto-ul, pe care îl consideră un hobby, dna Lochner, pe parcurusl carierei sale diplomatice la Chişinău, a evoluat ca solistă în cadrul a numeroase concerte. Intrebată cum califică climatul cultural din R. Moldova, dna Lochner a spus că, aici, domeniului culturii i se acordă extrem de puţină atenţie şi surse financiare, constatând că oamenii de artă care, în pofida tuturor privaţiunilor creează lucruri extraordinare, sunt nevoiţi să activeze în nişte condiţii inacceptabile în alte spaţii.
In caz de ploaie, concertul nu va fi amânat, ci va avea loc la FN, la 20.00. Intrarea va fi liberă.
 
inca o grupa la care ma voi duce la toate concertele... Bandobeast. ieri am fost la cantsert si foarte mult mi-a placut
 
ANUNT!
Pe 18 septembrie, in Yellow Submarine v-or canta Chordewa + 2 trupe din Ukraina. TRE de dus...
iar pe 28.. sau.....pe aproape de 28 v-or canta Butchers , Disentomb, Rasta (Rusia sau Ukraina) ter de dus si acolo.. tot in Yellow va fi!
 
din chisinau vor fi offertorium din cate am vazut eu, Meta... celelalate trupe: Firelake (melodic death, Kiev) Sangfroid (black, Belgorod Dnestrovskiy) .

eu spre propria-mi mirare ma gandesc sa ma duc pe 18, daca nu va fi altceva mai bun la Black...
 
am fost la un concert in Blck El. ieri, Lou+Corbus Albus.
Lou - nici nu merita de pomenit, dar mi-a placut Corbus Albus, citiva copii cu cintece in engleza, fetita care cinta semana foarte mult la Anouk (glasul tot)
 
iata am dat de Victora Mahu...un rock-pop bunicel. imi place de mai mult timp. pacat ca s-a lasat fata de muzica :(
eu am 5 piese, dar stiu ca se poate de gasit albumul original, cam greu, dar se poate :)
 
unu' din cantecele mele iubite, in general, e "Totul apare si dispare". e trist. rupe din suflet.

versurile:
As vrea sa stiu de ce
Totul in lumea asta
Totul apare, dispare, totul moare
Totul e trecator
Si eu nu pot sa fac nimic
Caci totul apare, dispare si moare

Cum as face sa zbor spre infinit
Sa n-aud cum bate ceasul grabit
Vine toamna si eu cad la pamant
Cade si frunza ca o lacrima-n vant

Eu n-am stiu nicicand
Ce-ar insemna o vesnicie
Caci totul apare, dispare si moare
Tu m-ai facut sa zbor
Si sa inteleg ce-nseamna dor
Dar totul apare, dispare si moare

Cum as face sa zbor spre infinit
Sa n-aud cum bate ceasul grabit
Vine toamna si eu cad la pamant
Cade si frunza ca o lacrima-n vant

As vrea sa mai traiesc
Si inca o data sa iubesc
Dar totul apare, dispare si moare
Deci vor ramane-n veci
Numai acele pareri de rau
Ca totul apare, dispare si moare
 
a, si daca tot am zis de plecari de pe scena noastra rock...am inteles ca Utopia nu mai e. au facut baietii ceva bun pentru, cel putin i-a sustinut pe multi, tin minte primele concerte Alternosfera...sub egida la Utopia erau. desi nu-mi place deloc ce a facut Utopia in ultimul timp.
 
Back
Top