Se va reface Moldova Mare !?

efadrian;221013 said:
@PainGiver, daca vei studia columna lui Traian cat si alte fresce care arata luptele dacilor cu romanii din acea perioada ve observa cateva "mici" amanunte care te vor contrazice:
- cei cu care romanii luptau sunt infatisati: purtand opinci, cusme de blana si piei de blana, port care exista si in prezent in Romania.

Cei care sustin ca Dacii au disparut de pe fatza pamantului se inseala amarnic. Sunt studii de gendeza care sunt facut de americani, care nu au nici un interes sa ne dea apa la moara.

In al 2ilea: Daca un popor dispare de pe faza pamantului asa cum unii teoretizeaz ca s-a intimplat cine crezi ca le poate duce portul traditia? Crezi ca romanii dupa ce iau omorat pe daci au inceput sa se imbrace ca acestia? si sa le preia traditia? Hunii, slavii sau alte popoare care au navalit apoi pe aici? E hilar si ilogic acest lucru...dacii nu au fost exterminati in totalitate si au ramas cei care au putut duce traditia altfel nu se explica logic dece portul nostru traditional de acum are atatea elemente care erau dacice.....numai descendetii directi ai unei grup pot duce in timp portul si traditia unui grup....si nu altii de alt neam care daca vin si cuceresc si elimina total populatia isi impun traditiile lor si nu ale bastinasilor...

Accept faptul logic, ca a avut loc o amestecare a romanilor cu dacii dar nu o acaparare totala, (cea ce e o MARE diferenta!)pentru ca asta ar fii insemnat ca noi sa fii avut o traditie care sa semene cu romanii antici si acum probabil cu portul italian si nu, in nici un caz cu cel al dacilor antici...

Incearca sa gindesti logic si informeaza-te mai mult despre subiect.

Nu pot sa-ti raspund decat ca nimic nu dispare, ci totul se transforma.
Subiectul pe marginea caruia ne invartim nu sunt originile ancestrale, ci altele, mult mai recente.

Chiar daca sunt de acord cu linia generala a spuselor tale, nu e locul si momentul sa discutam despre asa ceva.

Daca ai fi citit atent, ai fi remarcat ca am spus ca NU MAI suntem daci. De acolo ne tragem, dar azi suntem altceva. SUNTEM ROMANI.
 
In sfarsit vad schitata o idee a pasilor de urmat pentru a realiza efectiv reunificarea politice ce va sa vie.

In sfarsit, cineva care vorbeste la subiect.
 
@PainGiver, Chiar daca pare offtopic, am vrut sa subliniez ca exista o explicatie istorica pentru care acest neam de romani care sunt descendentii dacilor preistorici
(si care este mult mai numeros decat se crede...) este in situatia actuala, la rascruci de drum,
in calea tuturor parca, mereu miez al problemelor si de ce cauzele sunt mereu ascunse de dusmanii nostrii care ne mustesc in jur si noi de pe aici si de pe dincolo ....pana in ucraina sau slovacia suntem descoperiti cu ramasite de neam si limba si ... am fost mereu parca "in calea tuturor"....

De ce acest popor venit de niciunde... este mereu facut de altii miezul problemei...?!

Pt ca ... asa cum zice adrian paunescu "Istoria e scrisa de invingatori..."
si nu e intodeauna cea reala...:)
 
efadrian;221027 said:
@PainGiver, Chiar daca pare offtopic, am vrut sa subliniez ca exista o explicatie istorica pentru care acest neam de romani care sunt descendentii dacilor preistorici
(si care este mult mai numeros decat se crede...) este in situatia actuala, la rascruci de drum,
in calea tuturor parca, mereu miez al problemelor si de ce cauzele sunt mereu ascunse de dusmanii nostrii care ne mustesc in jur si noi de pe aici si de pe dincolo ....pana in ucraina sau slovacia suntem descoperiti cu ramasite de neam si limba si ... am fost mereu parca "in calea tuturor"....

De ce acest popor venit de niciunde... este mereu facut de altii miezul problemei...?!

Pt ca ... asa cum zice adrian paunescu "Istoria e scrisa de invingatori..."
si nu e intodeauna cea reala...:)

De acord, dar daca subiectul e Moldova, putem vorbi de asa ceva doar de la intemeierea statelor romanesti.

Ca sa nu fiu gresit inteles si sa incheiem paranteza asta, nu doar ca subscriu la linia generala a spuselor tale, ci cred cu tarie ca poporul roman este mostenitorul, in toate sensurile pe care mi le pot imagina(teritorial, lingvistic, al culturii materiale si spirituale, de sange si de care o mai fi), nu doar al dacilor ci si al intregii romanitati balcanice. Atunci cand Europa a fost invadata de migratorii veniti din stepele asiatice, teritoriul aproximativ al actualei Romanii plus o buna bucata din intinderea Carpatilor, a reprezentat datorita muntilor si padurilor nesfarsite de atunci, pentru cei ce puteau si vroiau sa se refugieze din calea migratorilor, cea mai buna alegere.
In timp ce cei din jurul nostru abia invatau primele cuvinte specifice traiului sedentar, avea loc etnogeneza poporului roman.
Cam asa cred eu ca au stat lucrurile. Nu doar intre 106 si 271, ci nitel mai mult.Dar aici, suntem oamenii pamantului astuia.

Acum mi-e clara pozitia?

Ajunge cu ping-pong-ul asta si vorbim despre Moldova cea dodoloata?
 
Dragilor...

Nu incercati marea cu degetul cand nu stiti. Intamplator eu sunt din Hunedoara, care e langa Orastie, care oras (un sat de 5000 de oameni) e situat chiar langa toate marile cetati dacice.

Va rog sa-mi aratati si mie cetati rusesti de 2500 de ani, va rog sa-mi aratati drumuri romane care se vad si azi, si nu doar in hunedoara ci si in gorj (asta e tot un judet din romania) prin Rusia.

Va rog sa-mi aratati ruinele unui pod peste Volga vechi de 2000 de ani. Ca noi avem unele la Dunare.

Ideea e ca unii mananca rahat despre poporul roman... Vorba alora de la vacanta mare "pai ba.. cand era la noi primul stat dac voi erati filipinezi... vorbeau cu ungurii"

Si daca oamenii pamantului s-au chinuit atat de mult sa faca cetati si drumuri si poduri si orase, credeti ca au plecat asa de flori de cuc de aicea ce s-a retras administratia imperiala.

Pai un oras ca Cluj-Napoca de 30000 de mii de oameni putea usor sa faca fata oricaror papuasi. (invadatori barbari)Ccum a si facut ca are o continuitate de 2500 de ani

Exista cetati antice si in Moldova, exista urme inca din epoca pietrei in moldova. Si hai sa va dau o veste - Modova nu a fost cucerita de Romani... Eh, si ce limba vorbesc modovenii (si ai nostri si voi) Ahh deci ne putem intelege perfect. Daca veniti in Romania nu-i asa ca intelegeti tot fara efort.

Ungurii au stat 800 de ani in Ardeal si tot nu ne-au maghiarizat pt ca noi suntem "neam de piatra" (Remember eu sunt din Hunedoara). La fel cum nici pe voi nu va vor rusifica niciodata cum vor ei.

Si mama Rusia are 128 de miloane de omaneni imprastiati pe 17 milione de kilometri patrati.

Germania de ex are 86 de miloane de oameni pe 357 MII de km patrati. Si cand era URSS-ul tot nemtii erau mai tari si acum tot nemtii sunt mai tari. Nu cred ca rusii ar putea cuceri Germania cu armata conventionala.

Asa si Romania unita cu Moldova... aproape 30 de miloane de oameni. Ideea e ca noi ne-am batut cu rusii de multe ori si odata chiar ei ne-au rugat sa-i ajutam impotriva turcilor.

Problema nu trebuie privita asa -- Ca Romania e mica si Rusia e mare ci ca populatia Romaniei+cea a Moldovei e a patra parte din cea a Rusiei si e mult mai concentata. Rusia e mare si trebuie sa aiba grija de toate granitele ei. Polonezii isi pun Rachete atomice americane, tarile baltice au si ele baze americane, pe dracu.. chiar si noi avem baza americana la Constanta.

Voi credeti ca rusii se vor bate pt. Basarbia, sau pt Transnistria, eu nu cred. Cand Romania va putea gestiona o uniune cu Moldova rusii se vor pune in fund si vor comenta ca aia ca ailata si gata. (cum s-a unit Muntenia cu Moldova acuma 160-shi de ani)

Rusii ar trebui sa-si dizloce a patra parte din forte numai pe Nistru . Si nu ar garnata ca ar bate. Ceea ce ii va obliga sa puna si mai multa armata pe Nistru.

Atunci americanii vor ridica miza si vor intari garnizoanele din Tarile Baltice si din Polonia.

In momentul ala rusii or sa se dea batuti, pt ca nu isi pot neglija granite precum cea a Chinei si cea din asia centala numai ca sa fie la inaltime cu niste teritorii care nici nu sunt ale lor pe Nistru.

Cheltuielile ar fi prea mari iar poporul rus va da jos orice guvernare care ar neglija serviciile sociale prea mult pt a finanta o armata gen URSS.
It is a simple muscle play.

Nato e mai tare ca Rusia si la arme atomice si la arme conventionale.

Nu va fie frica de rusi cand Romania e in gasca cu Germania, UK, Franta, Italia, Spania... etc.

Ducele Welington spunea desre aliatii lui prusaci si austrieci:

"Nu stiu ce cred francezii dar eu cand stau langa astia mi se face parul maciuca"
 
@PainGiver ca sa revenim la subiect eu cred ca de ambele maluri nici nu mai exista aceasta intrebare : Daca? Ci, este una singura ... Cand? Si raspunsul sta in cei din RM...atunci cand procentul de tineri vor fii peste cel al celor "conservatori" si cand puterea politica se va uni intr-unul ... si nu dezbinata cum a fost pana acum ...atunci nu mai ramane decat o problema de scris pe hartie ... Chiar si asa cum suntem acum este clar ca nu mai este decat o problema de politica ... Sa speram totusi ca puterea politica din 'Republica' asa cum interesant vad ca ii spuneti va sta pavaza si va lua o singura decizie ...

Offtopic: Exista studii lingvistice si aheologice noi (2000!) care atesta ca "disparuta" civiliatie europena ariana este precursoarea civizatiei dacice si asfel se gaseste o legatura mitica ce lipsea in a intelege intreaga istorie si a gasi raspuns la toate paradoxurile care se gaseau intre aceste limbi culturi ..civilizatia aryana(veda) a ajuns pana in india dar dintr-o ramura a sa se duce si catre germania ... care gresit prin hitler considera alceva..ironic soarta lumii...ca cel ce cauta puritatea rasei si credea ca el si tara sa sunt stramosii.... bombarda fara mila adevarata glie, samburele genezei aryene ...de unde ramura stramoseasca de la noi in carpati ... da! istoria e lunga..dificila, complexa si are multe aspecte... :)
 
efadrian;221032 said:
@PainGiver ca sa revenim la subiect eu cred ca de ambele maluri nici nu mai exista aceasta intrebare : Daca? Ci, este una singura ... Cand? Si raspunsul sta in cei din RM...atunci cand procentul de tineri vor fii peste cel al celor "conservatori" si cand puterea politica se va uni intr-unul ... si nu dezbinata cum a fost pana acum ...atunci nu mai ramane decat o problema de scris pe hartie ... Chiar si asa cum suntem acum este clar ca nu mai este decat o problema de politica ... Sa speram totusi ca puterea politica din 'Republica' asa cum interesant vad ca ii spuneti va sta pavaza si va lua o singura decizie ...

Offtopic: Exista studii lingvistice si aheologice noi (2000!) care atesta ca "disparuta" civiliatie europena ariana este precursoarea civizatiei dacice si asfel se gaseste o legatura mitica ce lipsea in a intelege intreaga istorie si a gasi raspuns la toate paradoxurile care se gaseau intre aceste limbi culturi ..civilizatia aryana(veda) a ajuns pana in india dar dintr-o ramura a sa se duce si catre germania ... care gresit prin hitler considera alceva..ironic soarta lumii...ca cel ce cauta puritatea rasei si credea ca el si tara sa sunt stramosii.... bombarda fara mila adevarata glie, samburele genezei aryene ...de unde ramura stramoseasca de la noi in carpati ... da! istoria e lunga..dificila, complexa si are multe aspecte... :)

Of...politica asta.
Cred, dupa doi ani in care am inceput sa ma interesez in amanunt despre politica de la Chisinau si oamenii Moldovei, ca problema o privesti la modul simplist.

Lucrurile sunt mai complicate decat par.
Un lucru e cert: aderarea Romaniei la U.E. si toate drepturile pe care cetateanul roman oarecare le-a castigat astfel, au schimbat fundamental atitudinea cetateanului moldovean oarecare in privinta viitorului Moldovei si astfel si optiunea lor de vot, in sensul in care cetateanul moldovean oarecare - suficient de corect informat - a reinceput sa priveasca, din nou, interesat spre vest.

Si o sa incerc sa rezum succint evolutia oamenilor si politicii in Moldova, asa cum si cat am reusit eu sa le inteleg pana acum, nu doar pentru tine, ci si pentru eventualii cetateni romani si rog pe moldoveni sa ma corecteze, vreau sa fiu corectat daca o dau in bara.

Odata pierdut momentul 90-91 in care o revenire la firesc, dorita de ambele maluri ale Prutului plecand de la sincere idealuri nationale, era posibila si asteptata, oamenii au inceput sa-si schimbe incet incet optica si preocuparile sincer nationaliste, pe fondul dezamagirii moldovenilor relativa la Romania asa cum era ea atunci, a coruptiei, a problemelor de zi cu zi, a neplatii penssilor si salariilor, a somajului probabil crunt, a economiei moldovene aflata in cadere libera.
De ambele maluri ale Prutului, Unirea a trecut intr-un plan nici macar secund, ci secundar, si lumea s-a preocupat de supravietuirea de azi si de viitorul de maine a copiilor.

------------------------------------------
Fac aici o paranteza mai mare si fac o precizare fundamentala: cand ma refer la faptul ca moldovenii au fost dezamagiti de romani si de Romania, nu ma refer doar la politicienii romani, ci la Romania intreaga, asa cum era, si inca este, doar ca nu pentru mult timp.
Pe forumurile romanesti este propagata o idee care pleaca de la realitate dar este umflata, probabil intentionat organizat si cu rea vointa, denumita "miticism" iar cu referire la politicienii bucuresteni, instititiile bucurestene, centrale, "mitici". Romania, inca de la creearea ei, a fost caracterizata, la nivelul institutional de un centralism crunt in mai toate. Centralism care atinge mai tot din ceea ce se intampla in Romania, inclusiv atitudinea oamenilor. Lucru care firesc, nu poate decat sa frustreze cam pe oricine, in frunte cu etern nemultumitii unguri. Din fericire, dupa atata amar de vreme, s-a luat in sfarsit decizia de a descentraliza o sumedenie de institutii si evident si bugetele asociate acestora. Probabil pe vremea cand voi avea copii adolescenti, se va fi terminat odata cu povestea asta cu Bucurestiul care tine cu dintii de toate fraiele puterii.
------------------------------------------

Doar in acest context in care totul mergea prost comunistii, care reaparusera in politica doar pentru a reprezenta un electorat rusofon, rusofil sau pur si simplu nostalgic pe fondul unui romanism agresiv pentru ochiul electoratului pcrm(manuale de limba romana, de istoria romanilor, tot ce era scris in rusa era schimbat in romana, s-au trezit straini in tara care era a lor), au gasit teren fertil in alegatorii romani de limba si de neam.

Cu toate pacatele lor, partidele care reprezentau popoulatia majoritar romaneasca, trebuiau sprijiniti in continuare.

Au fost necesari din pacate zece ani de adormire a natiei, pana la atingerea varstei adulte de catre copiii care au invatat din aceleasi manuale ca si mine si care nu mai pot fi mintiti in privinta identitatii lor si a directiei de urmat pe viitor. Au fost necesari zece ani in care moldovenii au mers prin toata Europa, au vazut ce este acolo, au putut remarca faptul ca romanii din tara merg in aceeasi directie, fie si cu pasul nostru stangaci. Au fost necesari zece ani in care poate la fel de mult moldoveni au lucrat si inspre est si au vazut si acolo ce e de vazut. Si apoi cand s-au intors pe la casele lor, aceeasi moldoveni si-au impartasit si comparat experientele din afara Moldovei si de-o parte si de alta si au tras concluziile care erau de tras.

Si abia acum, cu chiu cu vai, dupa zece ani de, probabil umilinta (chiar daca te roadea foamea, bunicii ti-or fi povestit la lumanarii ce inseamna comunismul pentru un roman in Moldova - votezi pentru comunisti declarat prorusi si antiromani inseamna ca accepti sa fii umilit) s-a ajuns in situatia asta, in care azi probabil, se va ajunge la alegeri anticipate si la deznodamantul evident, adica inchiderea ciocului comunistilor si trimiterea lor la a roade ciolane pe masura, mai mici.

Sau cu alte cuvinte, incheierea ocupatiei Moldovei, nu atat de catre Rusia, ci de catre colonii trimisi tocmai pentru a profita de bastinasi in numele ocupantului. Romanii multumeau legionarilor care scapau cu viata dupa 20 de ani de armata romana, oferindu-le cetatenie romana si pamanat in teritoriile ocupate de Roma. Orice armata cuceritoare da dreptul soldatilor ei la a jefui ce le cade la mana.

In orice tara exista oameni bogati, dupa putere si vointa. In Moldova acest element bine plasat in societatea moldoveana este eminamente NEROMANESC, deci sunteti in continuare sub ocupatie.

Asta sunt comunistii. Un grup de coloni plus fii si nepotii lor plus tradatori de neam asociati celor dintai care profita de pozitii privilegiate in interiorul statului si societatii moldovene pentru a duce o viata mai buna decat populatia ocupata, pe spinarea acesteia din urma.

Da, stiu. Am fost, nu doar pe alocuri, incoerent.
La ora aproape 2 noaptea, de mai mult nu sunt in stare.
 
ionivus;221015 said:
a) in primii ani trebuie data autonomie si beneficii politice pt ca e greu sa cedezi puterea gratis. Exista putere politica in RM si ea trebuie gestionata. (daca nu garantam autonomie -macar vreo 10 ani- pana partidele politce din moldova vor putea sa isi reprezinte bine cetatenii din basarabia la Bucuresti, romanii vor face abuzuri si se va ajunge usor la tensiuni si violente la Chisinau)
b) in parlamentul romaniei trebuie dat drept de veto reprezentantilor puterii autonome din RM cu privere la problema basarabeana -tot ce se voteaza pt basarabia ar trebuie ratificat mai intai de o comisie de experti mixta pe probleme politice, sociale si economice)
ionivus: eu sunt de-acord numai daca capitala va fi la Chisinau... daca nu vreti o federatie, atunci capitala va trebui mutata la Chisinau daca vreti unirea... sau luati-va de pe acuma adio de la ideea unirii... dupa grele negocieri as putea sa cad de acord ca capitala noului stat format in urma unirii dintre RO si MD sa fie orasul Iasi.
Asa ca daca vreti o unire, atunci capitala va fi fie la Chisinau fie la Iasi. punctum.
voua celora de la Bucuresti va vom da drept de veto in parlamentul Romaniei de la Iasi sau Chisinau... daca vreti.... daca nu vreti capitala la Iasi atunci ramineti in capitala voastra la Bucuresti, noi avem de-acum capitala noastra...
Daca dam niste legi cu cap putem sa ii oprim macar o parte din basarabeni sa plece din tara. Am lucra cu romani de-ai nostri, pregatiti profesional, fara probleme de limba si ne-ma lipsi de chinezi, totate natiile de musulmani, si alte neamuri care pe termen lung ceeaza multe probleme sociale.
Tu crezi ca daca romanii pleaca din Romania, atunci este vreo sansa ca moldovenii din RM sa se opreasca in RO? Intr-adver isi fac pasapoarte romanesti dar numai pentru a pleca fara vize in Occident exact ca si romanii din RO. Iar daca intra Moldova in UE atunci vor putea pleca la munca in occident cu pasaportul md ... si dispare pt moldoveni necesitatea cetateniei romanesti
Sa nu uitam ca Basarabia a ramas pe mana nenorocitilor care dupa ca au stapanit aici din 40 pana in 91 au dus-o la sapa de lemn.
Iar voi ati fost sub Ceausescu, si oricum sunteti printre cei mai saraci din UE.
Nu trebuie decat un refenrendum la Chisinau si la Bucuresti.
Referendum in urma caruia Romania sa intre in componenta Moldovei, cu alte cuvinte Chisinaul (sau Iasul) va stapini nu doar Moldova ci si Transilvania + Tara Romaneasca. De-acord?
Moldova Mare trebuie sa fie Romania Mare nu pentru ca sunt Roman ci pentru ca numai fratii se ajuta cu adevarat si fara interese ascunse.
Exact. Romania Mare se va transforma in Moldova Mare de la Nistru pin la Tisa. Putem sa schimbam denumirea statului nou format in urma unirii dintre RO+MD in Dacia/Romania/Moldova Mare, nu conteaza, principalul capitala sa fie la Iasi sau la Chisinau astfel incit moldovenii/romanii de pe cele 2 maluri ale Prutului sa stapineasca nu doar Moldova ci si Valahia + Transilvania. Sinteti de-acord fratilor romani?
 
efadrian: exista marturia lui Ovidiu exilat in Moesia (Dobrogea)... vrei sa-ti dau citatul? in care se plinge de iernile grele... si printre altele mentioneaza si limba dacilor despre care spune ca n-o intelegea deloc... cu alte cuvinte ai marturia unui latin din care reiese clar ca limba latina si limba dacilor erau 2 limbi diferite.
mai vrei alte dovezi?
 
Dumnezeule Mare!!!!!


Cum ai putut tu om destept grai astfel de cuvinte???


Chisinau capitala Romaniei Mari? Mai baiatule tu realizezi ce gandesti? Ce-ai, ai baut azi-noapte tarziu cu Voronin pana dimineata? Hai explica-mi tu mie cum o sa fie de acord 22 de milioane de romani ca in presupusa Romania Mare capitala sa fie Chisinau. GANDESTE FRATELE MEU!!


Nu incepe cu comunismul si vai Romania e printre cele mai sarace din UE, ca te afunzi si mai rau in rahat. Ar trebui sa te opresti aici ca te duci si mai rau in penibil.


Asa cum zicea un mare patriot, ROMAN nu moldovean rusificat: ROMANIA ACCEPTA UNIREA CU FRATII DE PESTE PRUT, DAR NU E OBLIGATA CA PRIN ACEASTA UNIRE SA IA SUB TUTELA EI SI INCA VREO 1 MILION DE RUSI, 500.000 DE UCRAINIENI s.a.m.d.


Cu respect, din tara comunista si cea mai saraca din UE :(
 
Cu respect, dar capitala noului stat format in urma unirii dintre RO+MD nu va fi Bucuresti. Aveti de ales intre Iasi si Chisinau.
Ori vad ca nu vreti unire.
Frate, frate dar brinza cu bani.
Hai explica-mi tu mie cum o sa fie de acord 3 milioane de moldoveni din RM ca in presupusa Romania Mare capitala sa fie Bucuresti si nu Chisinau.
Daca nu sinteti de acord nici macar cu capitala la Iasi atunci luati-va adio de la unire.
 
Am dat un mesaj dar a fost sters:

@Superboy


O capitala intr-un loc unde sa nu poata fi atacata ar fi la Brasov. Consider ca ar fi cea mai buna solutie ca locatie, dar...

Bucurestiul deja e un oras mare, are deja construite toate caldirile necesare (printre care si Casa Poporului), e un mare nod de cale ferata, e aproape de Dunare, nu e aproape de niste vecini cu care am putea avea dipspute teritoriale (Ucraina si/sau Ungaria).


Chisinaul nu trebuie sa se simta nici pe departe dat la o parte. In Romania trebuie Reforme de descentralizare si o mai larga autonomie.

Eu pana la urma nu stiu de ce va temeti. In Romania totzi cetatenii sunt egali, si probabil ca moldovenii vor avea un regim preferntial in primii ani dupa unire. Daca exista valoare puteti conduce Romania de la Bucuresti. Eu votez pe oricene e mai capabil. Daca un partid din RM e mai bun si mai bine organizat decat nenoricitzii noshtri de romani nu vad de ce nu ar castiga alegerile si ar conduce tara din capitala ei - oricare ar fi asta.

Odata la conducere ar putea de exemplu sa comande studii cu cea mai avantajoasa locatie pentru o noua capitala. Si in urma lor sa decida daca sa o mute sau nu. Dar mutarea nu se poate face prea rapid pt ca trebuie facuta infrastructura, cladiri pt structurile de conducere, etc. O Romaie unita e mare. Numai administratia se mareste cu o trime dupa unire. De asemenea armata, politia, va trebui creat probabil un minster al unirii care sa se ocupe de problemele inevitabile.

Si eu consider ca pe masura ce se va mari Bucurestiul Capitala ar trebui mutata. Dar cred ca undeva in Centrul Tzarii nu la margine (si Buc tot la margine e)

Orasele de la margine trebuie sa devine mari centre industriale si de servicii iar cele din centru (Sibiu, Brasov) Centre politice si administrative.

Chisinaul deja e un Oras prea mare ca sa mai fie capitala (iar dupa unire, va primi autonimie si se vor pompa bani, eu zic ca va trece de un milon de oameni in 5-10 ani) iar fortza politica l-ar tine in loc. Pt ca politica corupe.

Si lasa-ma sa exemplific. Un oras mare care e si capitala tinde sa concentreze din ce in ce mai multa putere de decizie pt ca are o masa de manevra mare (populatia orashului).

Un oras mic (MAX 400 000 de oameni) nu va avea destui alegatori care sa fie manipulati si sa conteze, asa ca va face politica si va sta putzin mai departe de partea economica.

Si da, frate frate, dar branza e pe bani.

Numai egalizarea salariilor din cele doua tzari va costa Romaia o groaza de bani. Refacerea infrastructurii, construirea de hidrecentrale pe Prut (si poate pe Nistru cu Ucrainienii), ralierea sistemului Energetic, innoirea parcului auto din RM cu masini noi (programe gen Rabla), aducerea armatei RM la standarde Nato, totul va costa.

Salariul Minim in Romania este de 150 de Euro. Este clar ca Satul Roman va trebui sa plateasca in prima faza diferenta la agentii economici din RM, ca firmele din RM nu ar putea suporta un asemenea soc dupa aia ar trebui se subventioneze pt o perioada multe afaceri.

Deci cam astea ar fi avantajele.

Si mai e chestia cu plecatul afara in vest. Un muncitor la constructii in Romania castiga 700 euro iar in Italia 1200-1500. In Romania chiria e de trei ori mai mica, viatza e mai ieftina, oamenii sunt mai buni. De aia nu mai pleaca romanii. Aia care au plecat de ani de zile au salarii mai mari si nu la mai convine sa se intoarca. (tata ia in Spania 2800 de euro dar dupa 7 ani de chin, ca a mancat saracul in primul an si din gunoi si de la cantina saracilor au fost si cateva crize in casnicie in astia 7 ani, nu si-a vazut familia decat dupa 3 ani, si altele...)

Dupa aia in Romania sunt multe oportunitati pt ca tzara nu e atat de dezvoltata ca cele din Vest (adik potzi sa te imbogatzesti relativ repede)

Si la noi se zicea ca mama-mama ce-or sa mai plece romanii dupa admisia in UE si uite ca tot aicea sunt. Nu au plecat, ci mai degraba au revenit.

Nu va amagiti, eu am fost si in State. Un strain tot strain ramane (in afara de cazul in care e vre-o supervaloare - ceea ce eu nu sunt) si va fi tratat intr-o tzara staina ca un nimic.
 
Superboy;221045 said:
Cu respect, dar capitala noului stat format in urma unirii dintre RO+MD nu va fi Bucuresti. Aveti de ales intre Iasi si Chisinau.
Ori vad ca nu vreti unire.
Frate, frate dar brinza cu bani.
Hai explica-mi tu mie cum o sa fie de acord 3 milioane de moldoveni din RM ca in presupusa Romania Mare capitala sa fie Bucuresti si nu Chisinau.
Daca nu sinteti de acord nici macar cu capitala la Iasi atunci luati-va adio de la unire.

Este inacceptabila schimbarea capitalei la Chisinau in eventualul nou stat roman, deoarece minoritatea rusa este prezenta in numar prea mare. Atat in Chisinau cat si in oricare alt oras mai mare din Moldova rusii sunt prea multi in raport cu romanii. Sunt convins ca nu trebuie sa fiu mai explicit de atat.

Brasovul ar fi de dori datorita faptului ca nu se poate extinde fizic prea mult, este un oras cochet, asezat in mijlocul tarii, aproape de o alta minoritate galagioasa, care nu ar mai avea de ce sa se planga ca nu este auzita in capitala. In Chisinau si in general in restul Moldovei iarasi nu o sa aiba de ce sa se planga, deoarece cum remarca ionivus, salariile, si in general nivelul de trai se va ridica. Nu o sa fie bine din prima, dar o sa fie mai bine.

Nu sustin Brasovul de aiurea, cunosc suficient orasul si geografia locului dar nu ma simt atasat in vreun fel de el, sau de vreun alt oras din Romania, am schimbat prea des adresa prin tara.

Oricum, odata cu descentralizarea, nu o sa mai aiba o importanta atat de mare unde va fi capitala, important e sa fie respectate cateva conditii precum cele enumerate de mine si de ionivus.

Nu e important sa fie la Chisinau, e important ca eventuala unire sa fie facuta cu cap, cu dragoste de tara si cu atentie la sensibilitatile celor de pe ambele maluri ale prutului, acolo unde si cat este posibil.
 
Cat priveste minoritatile care traiesc pe teritoriul Moldovei, indiferent cata grija va avea statul roman de ei, o sa fie destui galagiosi, la fel ca ungurii nostri. Esential este ca atat de drept cat si de fapt, statul roman sprijina si apara interesele minoritatilor etnice din Romania, cat timp nu exista un conflict de interese cu cele ale majoritatii.
Oamenii pamantului, indiferent de natie nu o sa aiba absolut nici o problema in a se adapta la noile conditii, nu li se va cere sa devina ceva ce nu sunt ci doar sa isi schimbe buletinul.
Veneticii, in schimb, nu vor accepta nici in ruptul capului unirea si consecintele ce decurg de aici. Pentru ei a pregatit guvernul rus un program de repopulare a Rusiei. Tara lor ii asteapta cu bratele deschise.
 
ionivus;221049 said:
O capitala intr-un loc unde sa nu poata fi atacata ar fi la Brasov. Consider ca ar fi cea mai buna solutie ca locatie, dar...
Cine va ataca vreodata Iasul sau Suceava?
Daca nu acceptati drept capitala un oras din Moldova fie Iasi, fie Suceava, fie Chisinaul inseamna ca nu doriti sa va uniti cu noi.
Si las-o balta cu "are construite toate cladirile necesare" etc...
capitala e acolo de unde se guverneaza: presedentia, parlamentul, guvernul, ministerele... pot fi transferate cu usurinta la Chisinau (care are deja construite toate cladirile necesare). Iar daca nici macar la Iasi nu doriti sa va mutati (de lene?) atunci nu am ce discuta cu voi.
Pot sa-ti dau drept exemple numeroase tari in care capitala nu este orasul cel mai dezvoltat industrial. Din contra: mutarea capitalei la Iasi sau Chisinau ar permite dezvoltarea dpdvd industrial a Moldovei dintre Carpati si Nistru care a fost neglijata intotdeauna (chiar si Moldova dintre Carpati si Prut este cea mai saraca regiune a Romaniei... iar intre 1918-1940 guvernantii vostri nu au socotit necesar sa construiasca macar o universitate in Basarabia - care n-a avut nici o institutie de invatamint superior in perioada interbelica.

Daca vreti sa va uniti cu noi moldovenii de peste Prut atunci drept compromis veti fi de-acord cu mutarea capitalei la Iasi (nu uitati ca in clipe grele in timpul WWI administratia romaneasca s-a mutat la Iasi care a devenit capitala Romaniei), asa ca nu e problema acest oras... problema e ca voi valahii/muntenii nu vreti sa fiti guvernati de moldoveni, chiar nu inteleg de ce vi se face parul maciuca la gindul ca Iasul sau Chisinaul va fi capitala Romaniei. Daca nu vreti sa fie mutata capitala intr-un oras din Moldova pt ca sa devina Moldova Mare din cadrul Romaniei ceea ce este Muntenia astazi, pt ca Iasul sa devina un centru industrial important asa ca Bucurestiul, pentru ca Moldova sa nu mai fie cea mai saraca regiune a Romaniei... ca sa reparati nedreptatea de neglijare a moldovenilor din Romania si transformare a Moldovei in cea mai saraca regiune a Romaniei atunci nici nu am ce discuta cu voi.

Bucurestiul deja e un oras mare, are deja construite toate caldirile necesare (printre care si Casa Poporului), e un mare nod de cale ferata, e aproape de Dunare, nu e aproape de niste vecini cu care am putea avea dipspute teritoriale (Ucraina si/sau Ungaria).
Iasul e f. aproape de Prut care are iesire la Marea Neagra. Ucraina sau Rusia nu ar putea avea pretentii teritoriale fata de Iasi... dar cel mai mult ma mira toromacia de a fi gata oricind de a renunta la un teritoriu al Romaniei (si de a ne trada asa cum ati facut-o in 1940)... daca tremuri de frica ca Ucraina/Rusia ar putea ocupa Moldova de Vest cu capitala la Iasi , si esti oricind gata sa abandonezi Basarabia atunci mi-e mila de tine. Nu uita ca Romania e in NATO si ca Rusia nu va ataca niciodata un stat membru NATO pentru a anexa Moldova de Vest cu capitala Romaniei la Iasi pentru ca asta ar insemna al 3-lea razboi mondial. Asa ca lasitatea ta e sora cu prostia.

Eu pana la urma nu stiu de ce va temeti.
Eu nu inteleg de ce va temeti. Sunteti fricosi voi valahii ca ati putea pierde puterea in Romania si ca moldovenii de pe cele doua maluri ale Prutului v-ar putea face concurenta?

Nu va amagiti, eu am fost si in State. Un strain tot strain ramane (in afara de cazul in care e vre-o supervaloare - ceea ce eu nu sunt) si va fi tratat intr-o tzara staina ca un nimic.
Fratele meu e profesor universitar la universitatea din New York nyu.edu si e respectat si e unul din cei mai buni phd (doctori) in economie din lume si e respectat de colegi si de toata breasla de economisti din lume... si eu ma bucur ca primesc viza pt America pe durata de 10 ani aici la ambasada SUA din Chisinau si nu trebuie sa merg nici eu, nici el si nici sotia lui sau copilul sau la Bucuresti. Pe cind locuitorii Transilvaniei sau Moldovei sunt nevoiti sa se deplaseze la Bucuresti. Cred ca e o insulta.
Daca va e lene sa va mutati la Iasi pt a primi vizele atunci repet: nu am ce discuta cu niste oameni care nu dau doi bani pe dorintele moldovenilor si care au frica ca Iasul sa fie capitala a Romaniei.
 
Uite ce e superboy: recunosc ca ai adus in discutie un argument interesant. Aducerea capitalei mai aproape de Est ar fi un motiv in plus ca un invadator din est sa se gandeasca inainte de a ataca o Romania membra a NATO si cu o sustinere reala din partea aliantei.

Dar ceea ce ar trebui sa intelegi tu este ca modelul de administratie centralizata in capitala este pagubos pentru restul Romaniei, inca de la formarea statului national modern Romania.

Modelul de dorit ar fi o capitala care sa gandeasca, sa planifice si sa administreze exclusiv problemele la nivel national iar restul puterii de decizie, cat mai mult posibil, sa se regaseasca la nivel local, si astfel mai aproape de controlul meu, al cetateanului. Eu, cetateanul pot controla mai bine si mai indeaproape politicile locale, decat adunatura de hoti din capitala.

Ceea ce ar trebui Romaniei nu e o doar o capitala altundeva, nu dezvoltare punctiforma, ci pe cat posibil generalizata, desigur dupa meritul celor care conduc destinele comunitatii locale si a meritului platitorului de taxe.

Ceea ce ar trebui Moldovei nu ar fi o capitala, ci negocierea la sange a unor conditii preferentiale, protectioniste, discriminare pozitiva, in cadrul autonomiei institutionale si fiscale generalizate.
Un exemplu: ar putea fi ceruta construirea cu prioritate a unei autostrazi care sa vina din vestul tarii prin Suceava, sa coboare prin Balti, in jos spre Chisinau si de acolo inapoi prin Bacau sau Galati, care sa usureze exportul produselor din judetele dintre Prut si Nistru. Este o forma de protectionism economic.
 
Superboy;221054 said:
Pot sa-ti dau drept exemple numeroase tari in care capitala nu este orasul cel mai dezvoltat industrial. Din contra: mutarea capitalei la Iasi sau Chisinau ar permite dezvoltarea dpdvd industrial a Moldovei dintre Carpati si Nistru care a fost neglijata intotdeauna (chiar si Moldova dintre Carpati si Prut este cea mai saraca regiune a Romaniei... iar intre 1918-1940 guvernantii vostri nu au socotit http://www.moldova.net/members/ionivus.htmlnecesar sa construiasca macar o universitate in Basarabia - care n-a avut nici o institutie de invatamint superior in perioada interbelica.

1. Poate ai inteles gresit raspunsul meu. Eu nu plec de la premiza ca moldovenii sunt frati cu romanii ci ca sunt una si aceasi. Am zis de asemenea ca nu conteaza unde este capitala, dar ca nici bucurestiul nici chishinaul nu sunt cele mai fericite locatii.

In 1916 Bucurestiul a cazut repede pt ca era la margine si acum tot la margine e dar tot asa e si Chisinaul. (sau Iasul). Si cu aliantzele e de discutat. Trebuie sa ne bazam pe noi mai mult si pe ailatzi mai puzin.

Totusi un oras mai centrat ar fi mai indicat.

2. In Romania se concureaza partidele nu regiunile. Avem oameni din toata romania la conducere - olteni, moldoveni, ardeleni, munteni, banateni, maramureseni, dobrogeni, avem si unguri in parlament deci e DEMOCRATIC. Daca in Harhita si Covasna sunt unguri in majoritate eh in parlamentul Romaniei vor avea reprezentanti unguri.

Ce crezi ca parlamentarii din Basarabia vor fi oameni din alta regiune. Pai nu i-ar vota nici dracu. Crezi ca prefectii vor fi din alta regiune deact Basarabia, pai nu ar lucra primarii moldoveni cu ei. Tot voi o sa va conducetzi stai linistit...

Noi putem sa va garantam DECAT ca vom face algeri corecte si ca nu vezti fi dati la o parte de la conducerea tarii. Daca vre-un partid din moldova e puternic nu are decat sa mute capitala la Chisinau, sau in Balti. Daca asta v-ar face mai fericitzi iaca. (dar repet cred ca Brasovul ar fi mult mai indicat)

Ce ar face aia din Timisoara sau din Satu-Mare sau din Craiova? Ar trebui sa vin 850 de KM pana la Chisinau. Daca s-ar muta capitala la Sibiu sau la Brasov fiacare ar veni de la 350 de KM pt ca Brasovul e in centru.

2. Nu trebuie sa privesti atat de revanshard problema. Gandeste-te ca si Mihai Viteazul a fost dat jos de Poloni in Moldava desi moldovenii doreau atunci unirea. Si totusi nu s-a rasculat nimeni sa-l ajute. Si cuza a dat pamant la totzi taranii si a fost exilat ca un caine. De ce nu s-au rasculat tzaranii, pai pt ca nu aveau conducrea care sa vrea o rascoala. Nici ai noshtri in 40 nu doreau un razboi cu Rusia si au platit scump tradarea de neam de atunci. Aia care au scapat cu viata de garda de fier si de Antonescu au ratacit tot restul vietii prin Europa dezonoratzi, saraci si nenoricitzi (si tot nu au suferit destul pentru nishte tradatori ce au fost)

In '40 am cedat nu doar Basarabia ci si Ardealul Jumate dar in 41 (DUPA UN AN) ne-am intors in Basarabia, nenorocitul de Carol al II lea a fost exilat si toata clica de tradatori care au condus tzara in 40 au sfarsit ori impuscatzi ori asasinati ori inchisi ori exilati.

Nu suntem fricosi (ca dovada ca in Al doilea Razboi am pierdut 400 000 de mii de oameni numai pt a putea sa fim din nou o Romanie Mare, si am luptat cu rusii de la care am luat Odesa. Numai la batalia de la cotul Donului, Cand Basarabia era in pericol sa fie invadata de rusi au murit 100 000 de mii de romani nemoldoveni. Au murit pentru fratzii lor ca stiau ca or sa sufere. (si i-am oprit pe rusi cu doi ani sa intre in Basarabia). Cazti rusi au murit pentru Basarabia, imi potzi spune (insignifiant) ca noi introsesem armele cand au venit rusii ca sa ne luam inapoi ardealul. Rusii dupa ce sa-u batu un pic prin Iasi au avut cale libera.

De ce, pt ca mai aveam o datorie fatza de ceilatzi Romani (aia din ardeal) si trebuia sa-i ajutam si pe ei. Si in 45 rusii au tras linia si au zis "Gata, pe Prut e granitza cu URSS.

Stiam exact ce au sa faca rusii cu Romanii de aceea comunistii romani au incercat sa faca schimb de populatie, au lasat granitza nepazita mii de basabeni au trecut clandestin in cateva luni in Romania de frica deportarilor... (cam catzi basarabeni au fost deportatzi in Siberia intre '44 si '50? ai idee). Ce mai puteam sa facem. Tineretul romanesc era oale si ulcele prin Crimea, prin Caucaz, la Stalingrad, si mai stiu stiu eu pe unde.

Daca crezi ca v-am pacalit cu ceva nu pot fi de acord decat cu gestul din '40. Dar ce pute sa faca bunicul meu sa iasa el cu pusca sa se bata cu rusii. Trebuia sa facem ca polonezii sa ne batem cu rusii in 40 dar fara conducere poporul nu poate face nimic oricat ar vrea.

Uite cum e situatia in Moldova acum datorita conducerii. (si las' ca stiu k nici Romania nu e departe)

Totusi numai unitzi vom invinge si putem reprezenta o Fortza in Europa si in lume. Orice in afara de Romamia Mare e prea puztin.

Si daca te-ai uita la originile conducerii romanesti de la ora actuala ai vedea ca 40% din parlamentari sunt din Moldova nu din Muntenia. mie nu-mi e frica de mine (adica de frate-miu) si sunt sigur ca urmareste scopul tzarii daca e roman adevarat.

Nu avetzi decat sa va facetzi un partid politic puternic si sa conducetzi tzara.

Daca 2,5 milioane de basarabeni ar iesi la vot si ar vota partidul lor tozi am duce-o muult mai bine, sunt sigur de asta. Si eu v-as vota daca atzi avea cel mai bun si mai realist program.
 
Mai baieti stau si citesc ineptiile pe care le tot discutati fara nuci un folos. Ca sa fie clar: nu Romania se uneste(n-as prea crede) cu actuala RM, ci eventual RM se realipeste Romaniei si multa vreme locuitorii Basarabiei au sa traiasca "sponsorizati" din banii adunati din impozitele platite de cei din Romania. Nu mai visati o capitala la Chisinau, Iasi sau Brasov ca visati degeaba. Ba mai e si un baietas care daca ar fi dupa el ar pune ca o conditie a unirii sa fie mutarea capitalei la Chisinau sau la Iasi. Nu zau! Chiar ma umfla rasul.
 
eu propun sa mutam capitala in Fundul Galbenei pentru ca locuitorii de acolo au rinza cea mai mare.
sa nu uitati ca peste 10-50-100 ani lumea se va schimba foarte mult. capitalele se vor muta pe internet , petrolul nu va mai fi combustibil , planeta marte va fi colonizata, nano-robotii ne vor lecui si ne vor face placinte iar Ghita Boamba in colaborare cu Bula si cu Moarioara vor construi generatorul electric gravitational si transformatorul de energie neagra in "energie creatoare"...
 
cica un tzigan zicea,

Frunza verde salcie,

Curge apa-n beci.

Sincer eu chiar m-am implicat in discutzie si as vrea sa va stiu parerile si pasurile, sa va cunoasc, si vad ca tot romanashii mei o dau in paranghelie.

Ce sa zic felicitari
 
Back
Top