Se va reface Moldova Mare !?

ionivus;221049 said:
Am dat un mesaj dar a fost sters:

@Superboy


O capitala intr-un loc unde sa nu poata fi atacata ar fi la Brasov. Consider ca ar fi cea mai buna solutie ca locatie, dar...

(de sub masa) tu ce gandesti,ca mai suntem acum 200 de ani cind ne atacau turcii cu iataganul? Acum iti transmit bomba atomica si ne-am prajit cu totii.
 
Cum sa nu te bufneasca rasul. Moldova poate avea pretentii intr-o eventuala re-unire? GANDITI DRAGI ROMANI BASARABENI!


Si intr-o eventuala unire cu Ucraina sau cu Bulgaria sau cu mama dracu ce tara, CAPITALA TOT LA BUCURESTI VA RAMANE! Asta e primul lucru care-ti vine in minte: CAPITALA? BUCURESTI? Nu trebuie sa gandesti prea mult.


Mi se pare total absurd ca o tara precum Moldova in situatia ei, sa tipe sus si tare ca nu-i convine Bucurestiul.


Nu-mi permit sa jignesc moldovenii de peste Prut, dar o parte din ei sunt rusificati 100%.
 
Claudiu;221074 said:
1. Cum sa nu te bufneasca rasul. Moldova poate avea pretentii intr-o eventuala re-unire? GANDITI DRAGI ROMANI BASARABENI!


2. Si intr-o eventuala unire cu Ucraina sau cu Bulgaria sau cu mama dracu ce tara, CAPITALA TOT LA BUCURESTI VA RAMANE! Asta e primul lucru care-ti vine in minte: CAPITALA? BUCURESTI? Nu trebuie sa gandesti prea mult.


3. Mi se pare total absurd ca o tara precum Moldova in situatia ei, sa tipe sus si tare ca nu-i convine Bucurestiul.


4. Nu-mi permit sa jignesc moldovenii de peste Prut, dar o parte din ei sunt rusificati 100%.

1. Cum sa nu poata avea pretentii? Sa inteleg ca astia de dincoace de prut suntem mai romani ca ceilalti? O eventuala unire nu ar fi un act de caritate. Ar fi un act de reparatie istorica, ar fi o revenire la firesc, dar vom avea cu totii de castigat. Si de o parte si de alta a Prutului. Cei din dreapta nu imediat, cei din stanga in scurt timp.

2. Unire cu Bulgaria? Unire cu Ucraina? Nu care cumva singura bautura pe care ai pus-o la rece e berea?

3. Unu la mana: Moldova e un stat, dar nu si o tara. In al doilea rand, nu doar Moldovei nu ii convine Bucurestiul. In al treilea rand, cei de a caror cuvinte te agati tu sunt niste naivi care cred ca mutarea capitalei la Chisinau ar reprezenta un fel de garantie pentru un tratament demn si de la egal al moldovenilor in raport cu celelalte provincii romanesti.

4. Nu ti-ai permite, de aceea o faci doar din greseala. Faptul ca in aceeasi propozitie zici ca nu ai jigni dar o faci, e doar o ciudata coincidenta.
 
Claudiu: m-am convins, nu va avea loc nici o unire... fii pe pace... voi ramineti cu capitala voastra, noi cu a noastra...
Mai e foarte mult de facut astfel ca relatia dintre Romania si Moldova sa fie aceeasi ca si relatia dintre Germania si Austria.
Nu m-ar deranja ca intre Moldova si Romania sa existe aceeasi relatie de prietenie (si aceeasi limba) ca si intre Austria si Germania.
Dar pina atunci mai e drum foarte lung.
Ori puteti sa va faceti de ris in continuare cu naivitatea si visurile voastre.
 
Alisa;221068 said:
(de sub masa) tu ce gandesti,ca mai suntem acum 200 de ani cind ne atacau turcii cu iataganul? Acum iti transmit bomba atomica si ne-am prajit cu totii.

Nu e numai de asta, trebuie impacata capra cu varza.
Nu sunt de acord sa schimbam capitala din Bucuresti deoarece acolo sunt concentrate toate resursele intelectuale ale intregii tari. Insa as fi de acord la o redistribuire a centrelor. Sa fie un centru militar, unu cultural, unu economic,unu religios etc.
Adica nu vine nea Ion de la Pocreaca tocma pana la Bucuresti pentru o autorizatie si aia se uita la el ca la o carpa numai pt faptu ca nu e sifonar. Intradevar trebuie o descentralizare dar corecta si benefica societatii.
Cum ar zice transnistrenii ne unim cu moldova da capitala la Tighina. Ce infrastructura are Tighina si cati bani trebuie ca sa faci din ea o capitala? Mai sunt si orgoliile regionale insa care trebuiesc impacate.
Cel mai corect ar fi unirea prin UE deoarece in primul rand trebuie sterse suspiciunile dintre cele 2 tari. De exemplu politicienii Basarabeni nu au de gand sa lase puterea din maini si de aceea se opun. Ia sa ne deie noua, moldovenilor din romania cetatenie, mai ramane vre-unul din ei la putere? Cu bicicleta ma duc la chisinau sa votez impotriva comuistilor.
Eu vreau o unire in sensu asta: sa merg cand vreau eu in basarabia si basarabenii sa vina cand vor ei la noi, sa nu se mai blocheze comunicatiile cum vrea conducerea (indiferent de pe ce parte) si incetarea rusificarii.
Daca da Bunul Dumnezeu sa intrati in UE eu o sa fiu ala de pe prima pagina a ziarelor care darama cu un ciocan in mana punctul de trecere de pe Prut.
 
Claudiu;221074 said:
Cum sa nu te bufneasca rasul. Moldova poate avea pretentii intr-o eventuala re-unire? GANDITI DRAGI ROMANI BASARABENI!


Si intr-o eventuala unire cu Ucraina sau cu Bulgaria sau cu mama dracu ce tara, CAPITALA TOT LA BUCURESTI VA RAMANE! Asta e primul lucru care-ti vine in minte: CAPITALA? BUCURESTI? Nu trebuie sa gandesti prea mult.


Mi se pare total absurd ca o tara precum Moldova in situatia ei, sa tipe sus si tare ca nu-i convine Bucurestiul.


Nu-mi permit sa jignesc moldovenii de peste Prut, dar o parte din ei sunt rusificati 100%.

1 Basarabenii au tot dreptul la pretentii
2 Incerc sa ma indoiesc de apartenenta ta etnica
3 Bucuresti e un oras, nu o tara.
4 Aia nu se mai numesc Moldoveni, se numesc altceva si vorbesti in necunostinta de cauza
 
cipslim;221083 said:
. Insa as fi de acord la o redistribuire a centrelor. Sa fie un centru militar, unu cultural, unu economic,unu religios etc.


Vorbesti serios? Asa ca exemplu: Ministerul de razboi la Iasi, Ministerul Economiei la Craiova, Ministerul Culturii la Timisoara, Ministerul Cultelor(nou infiintat) la Constanta, Monisterul de Interne la Bucuresti, et., etc.?
 
Se pare ca m-ati inteles gresit si deja ati dat drumul la niste afirmatii care nu-si au rostul. Acum incerc sa va explic intr-un ton cat mai civilizat:


1) Bineinteles ca Moldova poate avea pretentii si anumite cereri la o eventuala re-unire. Nu am negat asta ci doar faptul ca Moldova nu poate veni cu pretentii de genul: "Noi vrem capitala la Chisinau, ca asa vrem noi", asa cum am vazut la cineva mai sus.


2) Nu te indoi de etnia mea draga cipslim, sunt roman din Constanta, ma refeream la o unire sau contopire sau orice alt lucru de domeniul sf-ului, cu Ucraina sau Bulgaria, capitala ar ramane tot la Bucuresti.


3) Bucurestiul e o tara si o minune pentru tine, cipslim, sunt sigur de asta. Eu ma refeream la cu totul altceva: nu pot sa inteleg cum un cetatean al republicii Moldova poate sa tipe sus si tare ca el vrea capitala Romaniei Mari la Chisinau sau Iasi. O mai mare ineptie n-am auzit in ultima vreme!


4) Nu am vrut sa jignesc prin acea afirmatie, drag PainGiver. Imi plac moldovenii si e normal sa-i consider frati. Doar ca printre ei, sunt foarte multi intrusi ce se dau romani de drept si vorbesc rusa sau mai rau "limba moldoveneasca".



Si as veni si cu un 5) ca o completare: Romania si Moldova SE VOR UNI INTR-UN FINAL!
 
Claudiu;221090 said:
nu pot sa inteleg cum un cetatean al republicii Moldova poate sa tipe sus si tare ca el vrea capitala Romaniei Mari la Chisinau sau Iasi. O mai mare ineptie n-am auzit in ultima vreme!
Eu nu inteleg cum de sunt unii care doresc pastrarea capitalei la Bucuresti in cazul unirii cu Moldova. Daca nu vreti schimbarea capitalei intr-un oras din Moldova, atunci noi ne luam inapoi Moldova dintre Carpati si Prut si punem capitala la Iasi sau Suceava. Si atunci voi cei din Tara Romaneasca veti pierde Moldova iar noi vom restabili Moldova Mare intre Carpati si Nistru.
 
Mai baiatule, tu gandesti inainte sa scrii? Dupa ultimile posturi imi dai impresia ca n-ai implinit inca 15 ani.
 
Repet: As pleda ca capitala sa fie la Iasi sau Suceava.
Iasul e chiar in mijlocul Moldovei. Iar Suceava e cetatea de scaun a domnitorilor. Nici o Ucraina nu va anexa vreodata teritoriul pe care se afla orasul Suceava sau Iasi.
Cit despre Transnistria... nu cred ca o sa se uneasca vreodata cu Romania.
 
Superboy;221099 said:
Nici o Ucraina nu va anexa vreodata teritoriul pe care se afla orasul Suceava sau Iasi.

Eu cred ca Ucraina se va dezmembra tare curind. Si asa vom putea lua de la increzutii de haholi Bucovina .
 
Alisa;221101 said:
Eu cred ca Ucraina se va dezmembra tare curind. Si asa vom putea lua de la increzutii de haholi Bucovina .
In ceea ce priveste Crimeea si sud-estul pro-rusesc al Ukrainei care cica e pe cale de a-si proclama independenta... nu mai asculta sau privi propaganda ruseasca de la ORT, RTR etc.
Ukrainenii chiar si cei din vest cind or sa vada ca pretul pe care ar trebui sa-l plateasca pentru intrarea in NATO e destramarea acestui stat, atunci chiar si nationalistii din vest or sa-l sfisie in bucati pe Yushcenko. Tu nu vezi ca presedintele ukrainean e urit de-acum de popor, asta inseamna sfirsitul politic a lui Yushcenko (vezi exemplul protestelor din Georgia impotriva lui Saakashvili);

PS: chiar ti-ai dori o destramare a Ukrainei dupa modelul yugoslav , razboaie, in care ar putea fi atrasa si Transnistria +Moldova... si crezi ca ar avea de cistigat Romania+Moldova? ori mai degraba Rusia doreste sa-si recapete influenta asa cum a facut in Osetia si Abhazia?
Si daca revenim la faptul ca rusii nu au de gind sa plece din Transnistria si n-or sa renunte la flota marii negre din sevastopol,crimeea; n-or sa-si mai permita sa cedezi nici macar un metru de pamint, caci asta e realitatea atunci cum vezi tu intrarea Moldovei sau Ukrainei in NATO?
 
Superboy;221102 said:
In ceea ce priveste Crimeea si sud-estul pro-rusesc al Ukrainei care cica e pe cale de a-si proclama independenta... nu mai asculta sau privi propaganda ruseasca de la ORT, RTR etc.
Ukrainenii chiar si cei din vest cind or sa vada ca pretul pe care ar trebui sa-l plateasca pentru intrarea in NATO e destramarea acestui stat, atunci chiar si nationalistii din vest or sa-l sfisie in bucati pe Yushcenko. Tu nu vezi ca presedintele ukrainean e urit de-acum de popor, asta inseamna sfirsitul politic a lui Yushcenko (vezi exemplul protestelor din Georgia impotriva lui Saakashvili);

PS: chiar ti-ai dori o destramare a Ukrainei dupa modelul yugoslav , razboaie, in care ar putea fi atrasa si Transnistria +Moldova... si crezi ca ar avea de cistigat Romania+Moldova? ori mai degraba Rusia doreste sa-si recapete influenta asa cum a facut in Osetia si Abhazia?
Si daca revenim la faptul ca rusii nu au de gind sa plece din Transnistria si n-or sa renunte la flota marii negre din sevastopol,crimeea; n-or sa-si mai permita sa cedezi nici macar un metru de pamint, caci asta e realitatea atunci cum vezi tu intrarea Moldovei sau Ukrainei in NATO?

Eu cred ca dezmembrarea Ucrainei e ceva normal,natural,din moment ce e un stat constituit pe teritoriile si populatiile altor state. Haholii sunt prea putini. 70% din Ucraina e rusofona.
Eu imi doresc dezmembrarea Ucrainei ca pe un lucru ce a fost tinut in frau de istorie. Asa ne putem recapata si noi Bucovina. Ucraina e in majoritate rusofona ,nu vad de ce sa obligi 70% din populatie,sau chiar mai mult, sa invete limba vorbita de doar 30% . Rusia are drept pe o mare parte din Ucraina, la fel cum are si Romania pe Bucovina, sau Polonia pe Lvov.
Eu cred ca tu te-ai lamurit ca russii din Transnistria n-or sa plece in veci, mai ales daca ne vom integra in UE(ceea ce probabil nu o sa se intimple in veci)
Intrarea Ucrainei in NATO ma lasa rece. Nu imi doresc asta. De ce sa le port de grija haholilor? Daca ii intrebi pe romanii din Bucovina, toti iti vor spune ca prefera sa vorbeasca rusa decat ucraineana, ca ucrainenii mai ales in vest,unde e si Bucovina, sunt niste nationalisti si xenofobi si ne considera pe toti 'tigani'
 
Alisa: bun nordul Bucovinei... dar sudul Basarabiei?
si cum ne vom integra in UE cu problema transnistreana?
ce parere ai despre sirma ghimpata pe Nistru, pentru a scoate hotarul de pe Prut?
 
Eu stiam de Romania Mare dar ar fi bine daca R. Moldova s-ar uni cu Romania si ar capata numele moldova Mare. Abia nu ne-ar mai considera Italienii tigani din cauza antalogiei numelor roman si rrom
A si ce spuneti fratilor daca am exporta tiganii la rusi la fel de usor cum mai aruncam maidanezi intre orase :lol: Sa fie tiganii problema rusilor :lol:
 
Mai lume 99 la sută din statele planetei au ca şi capitală cel mai mare oraş.
Şi ce va apucat cu capitala?Oricine ştie că Alba Iulia e capitala de suflet a românilor dar nu are infrastructura necesară ca să fie capitală defapt niciun oraş nu are infastructura necesară.
 
Back
Top