Se va reface Moldova Mare !?

Nu peste tot capitala e cel mai mare oras al tzarii.

Rusia nu are drept la aprope nimika din teritoriile rusiei de azi. Sa luam crimeea... Rusii au avut-o 150 de ani de totzi...
Sa luam partea asiatica (de 200 de ani)

Nu stiu dak atzi auzit de doctrina UN port cald pt Rusia. ADIK NU UNUL la Baltica ci la Marea Neagra dak se poate sau la Marmara...

Cand au avut ruzii un port cald pt prima data ? acum 150 de ani.

Voua vi se pare ca Rusia a vesnica dar nu e. E relativ noua pe harta Europana. Nu are mai mult de 400 de ani cu statulul de putere, nu mai mult de 250 cu statutul de Putere Europeana si nici 100 nu a avut cu statutul de Super Putere...

Dak va amintitzi Ultimele teritorii la Baltica le-au luat de la Suedezi acum 250 de ani. Deci... reluam Rusia nu are dercat dreptul celui mai tare. Dak satul ucrainian ar fi fost un success nu s-ar fi pus niciodata problema dezmenbrarii Ucrainei.

Tzinezti mine ca rusia nu are decat dreptul la vreo 5-600 000 de km patrati (ca drept istoric si de natzie -zona Novgorod-Moscova (restul e cucerit iar populatizia rusificata cu fortza sau exterminata )
 
Rapax;221336 said:
Caracalul nu e bun?

Hai hai, de acuma hai sa facem capitala in afara granitelor ca sa nu ne mai certam. Eu cred ca 60 % din Romani ar vota sa mute capitala dar din motive egoiste nu din cauza unei variante mai bune. Capitala sa stea unde este dar sa se produca descentralizarea odata.
 
Ei hai sa ne specializam in unificari, sa impartim shi sa combinam teritorii. Ce ne-a mai ramas de facut?

Totzi avem studii superioare, cunoastem adevarul, suntem satui, avem adapost, suntem in securitate, putrezi de bogatzi shi multumitzi de viata!
 
dor007;221362 said:
Ei hai sa ne specializam in unificari, sa impartim shi sa combinam teritorii. Ce ne-a mai ramas de facut?

Totzi avem studii superioare, cunoastem adevarul, suntem satui, avem adapost, suntem in securitate, putrezi de bogatzi shi multumitzi de viata!

Shit yo apu Kat?
 
Mare-i Moldova asta! Tot la Balta ii capitala, nu?
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=xSwpUkBNBWc"]YouTube - DIVERTIS - Basm Rusesc 1991[/ame]
 
Superboy;221095 said:
Eu nu inteleg cum de sunt unii care doresc pastrarea capitalei la Bucuresti in cazul unirii cu Moldova. Daca nu vreti schimbarea capitalei intr-un oras din Moldova, atunci noi ne luam inapoi Moldova dintre Carpati si Prut si punem capitala la Iasi sau Suceava. Si atunci voi cei din Tara Romaneasca veti pierde Moldova iar noi vom restabili Moldova Mare intre Carpati si Nistru.

Am auzit ca la farmacie au lichidare de stoc la medicamente...
 
Superboy, ia nu mai vorbi tu in numele tuturor moldovenilor, de dincolo sau de dincoace de Prut. Eu sunt bucovinean si nici prin gand nu-mi trece sa militez pentru Moldova Mare. Asta e o prostie. Nici rudele mele, nici prietenii mei si nici rudele lor. As spune chiar ca nici un bucovinean nu vrea secesiunea de Romania. Pai cum vine asta: nu suntem cu totii romani? Sau unii se simt mai romani decat altii? Plus ca, daca ii iei la bani marunti, nici nu prea sunt siguri ce inseamna pentru ei tara Romania si natiunea romana.

Sugur, iubesc Bucovina, nu mi-e rusine niciodata sa spun ca sunt bucovinean, dar asta e echivalent cu a spune ca esti banatean, moldovean, oltean, muntean... pana la urma, orice ai spune, unirea inseamna putere. Moldova fara restul Romaniei ar deveni gubernie ruseasca. As necinsti memoria bunicului meu care a murit la Stalingrad daca m-as gandi macar o clipa la secesiune.

Pe aici prin forumuri circula catziva bajeti cu ochii albastri care, nu-i asa, intamplator, ne tot vorbesc ba de secesiunea Moldovei de Romania, ba de secesiunea Transilvaniei de Romania... doar ca sa ne distraga atentia de la ceea ce bate la ochi: basarabenii, traitori pe teritoriul unei tari vremelnic numite Republica Moldova, nu sunt altceva decat romani. La fel de romani ca cei care vietuiesc de-a dreapta Prutului.

Cat despre capitala? Alta diversiune... Cum draq sa fie capitala la Chisinau? 1. E prea aproape de rusi. 2. E un oras sarac al unei tari sarace. 3. S-a mutat capitala SUA de la Washighton la Richmond dupa sfarsitul razboiului civil?

Sigur, e de discutat daca n-ar fi mai bine sa ne mutam capiatala administraiva la Brasov sau Alba Iulia. Hai, poate la Iasi... dar Chisinau e din start o optiune fara sens.

Si, oricum, in ciuda sperantelor noastre, cred ca vindem si vorbim despre pielea ursului din padure. Stai sa vina Unirea aia, daca o veni, si dupa aia discutam despre capitala cat vrem.
 
Eu sunt nascut in Bucuresti... tatal meu este din zona Ploiestiului... nu departe de Bucuresti... mama este din Moldova din granitele Romaniei... judetul Vrancea... conform -teoriei moldovenismului- eu ce indentitate etnica ar trebui sa am?
 
MirceaG;221954 said:
Eu sunt nascut in Bucuresti... tatal meu este din zona Ploiestiului... nu departe de Bucuresti... mama este din Moldova din granitele Romaniei... judetul Vrancea... conform -teoriei moldovenismului- eu ce indentitate etnica ar trebui sa am?
Da-o incolo de identitate etnica calculata. Eu sunt nascut / crescut in Suceava. Bunicii mei sunt asa: 2 bucovineni, 1 suedez, 1 rutean (ucrainean, daca vrei, dar nu e totuna). Asadar eu ce sunt? Prin nastere si educatie sunt bucovinean (deci moldovean, pentru ca Bucovina e parte a Moldovei istorice). Mai departe: sunt, desigur, roman. Romania. Asta e tara, asta e limba pe care o vorbesc. Mai departe: sunt, desigur, european. Cultura mea e cultura europeana. Sunt diferit cultural de asiatici, africani, si chiar de americani (de nord sau de sud). Mai departe: sunt pur si simplu om. Homo Sapiens.
 
Mama ce thread...
Sunt si eu din Suceava, de fapt din Falticeni, adica moldovean nu bucovinean. Care a terminat macar clasa a IV-a cred ca a auzit de oraselul asta.
Genial raspunsul cu Moldova mare va exista, dar doar in UE cu adaosul de rigoare: Transilvania, Muntenia, Oltenia, Banat, Franta, Germania, Spania... etc.

Pentru tipul ala cu nume de centrala electrica. Ok facem unirea... dar capitala va fi la Suceava si crede-ma daca va fi Flutur presedinte ramaneti fara padure. Din rosul lui Voronin vei fi imbracat in portocaliul basescian si vei constata ca ai schimbat doar culoarea... politica sau a gecii de campanie.

Care viseaza o Unire... mai visati vreo 20 de ani pana voi intrati in UE si noi vom avea puterea economica sa suportam costurile. E frumos sa speram, dar cand vad cum se hazardeaza unii sa arunce pastile de genu... Romania Mare sau basarabenii trebuie sa revina la tara-mama... imi vine sa-i intreb: "ok noi romanii de ambele parti ale Prutului pana la urma vrem, dar baietii de la Moscova ce parere au?"

Hidrocentrala mica... hai intr-o zi la Cernavoda sa-ti arat tehnica si daca ai avut impresia ca am ceva cu aia care posteaza in rusa... sa stii ca n-am nimic cu tine personal dar incearca sa te duci sa vorbesti in limba aia prin Siberia sau oricum nu pe un forum in care posteaza romanii.
 
Superboy;221095 said:
Eu nu inteleg cum de sunt unii care doresc pastrarea capitalei la Bucuresti in cazul unirii cu Moldova. Daca nu vreti schimbarea capitalei intr-un oras din Moldova, atunci noi ne luam inapoi Moldova dintre Carpati si Prut si punem capitala la Iasi sau Suceava. Si atunci voi cei din Tara Romaneasca veti pierde Moldova iar noi vom restabili Moldova Mare intre Carpati si Nistru.

1. Tin sa spun ca nici mie nu`mi place Bucurestiul ca oras..aglomeratie, praf etc etc., dar consider ca in cazul unei eventuale uniri (desi ma indoiesc ca va avea loc fara un al 3-lea razboi mondial, pentru ca rusii nu prea ii vad sa cedeze nimic de buna voie) Bucurestiul ar trebui pastrat ca si capitala.
DE ce? Principalul motiv este acela ca dupa ce s-a unificat Romania, adica din 1918, in Bucuresti au inceput sa migreze persoane (nu neaparat romani) din toate colturiile tarii..Deci bucurestenii, nu sunt compusi doar din miticii de bucuresti, bucurestiul este compus din munteni, olteni, banateni, ardeleni, bucovineni, moldoveni (inclusiv moldoveni care au originea in teritoriul actualei republici a Moldovei)..deci Bucurestiul este orasul care poate reprezenta intreaga Romanie. Acum spune-mi tu, cati Banateni sunt la Chisinau? sau Ardeleni? iti zic eu, foarteputini spre 0..
?
 
speew;222320 said:
1. Tin sa spun ca nici mie nu`mi place Bucurestiul ca oras..aglomeratie, praf etc etc., dar consider ca in cazul unei eventuale uniri (desi ma indoiesc ca va avea loc fara un al 3-lea razboi mondial, pentru ca rusii nu prea ii vad sa cedeze nimic de buna voie) Bucurestiul ar trebui pastrat ca si capitala.
DE ce? Principalul motiv este acela ca dupa ce s-a unificat Romania, adica din 1918, in Bucuresti au inceput sa migreze persoane (nu neaparat romani) din toate colturiile tarii..Deci bucurestenii, nu sunt compusi doar din miticii de bucuresti, bucurestiul este compus din munteni, olteni, banateni, ardeleni, bucovineni, moldoveni (inclusiv moldoveni care au originea in teritoriul actualei republici a Moldovei)..deci Bucurestiul este orasul care poate reprezenta intreaga Romanie. Acum spune-mi tu, cati Banateni sunt la Chisinau? sau Ardeleni? iti zic eu, foarteputini spre 0..
?

E drept ca o eventuala unire s-ar putea face in doua moduri. Fie prin intrarea Moldovei in ue, fie pe alta cale, mult mai agitata, putin placuta si pacatoasa ca sa prezinte interes. Evident asta nu insemna ca varianta cea putin placuta si agitata, trebuie exclusa cu totul. In lumea asta orice e posibil. Nu stii niciodata ce te astepta dupa colt. Nu e prea optimist ce zic eu, da cine zice ca realitatea tre sa fie optimista sau ca ne convine?

Despre Bucuresti, se poate zice ca e o capitala de cacao, dar e capitala si ar fi prea mare balamucul, ca sa muti capitala in alta parte. Romania oricum e o tara aiurita. Cu Moldova va fi si inca si mai aiurita.

Ce ma tem eu, este ca o eventuala unire, ar fi din punct de vedere istoric si sentimental, un lucru bun pentru unii si rau pentru altii. Din punct de vedere practic, cred ca ar putea fi mai degraba un dezastru pentru toti. Sa integrezi in Romania o multime de comunisti care se opun unirii (exista si comunisti carora ar putea sa le convina, pentru ca politica nu are scrupule) nu mi se pare o solutie prea fericita. Astia nu o sa faca decit sa produca haos in stat in forme noi si neimaintilnite, lucru care va inrautati viata in loc s-o imbunatateasca.

Nu se stie ce poate iesi. Unirea poate fi un experiment costisitor, bizar, neproductiv sau catastrofal pentru ambele parti. Nu mai vorbesc de isteria ce s-ar isca in anumite zone de insteres politic. Nu zice insa nimeni sa nu experimentam. Viitorul e al nostru. Sa ne rugam. Vorba lui Murphy: zimbeste, miine va fi mai rau.
 
Back
Top