Sistemul de invatamant in MD

m-ai inteles greshit!!!!!!!
eu doar am amintit de unde oamenii
incep sa dea mita ....pentru ca pe multzi nui duce capul sa invete ceva
 
Re: Sinucidere din cauza BAC-ului?

eu am fost elev in liceul alexandru ioan cuza fosta scoala nu 20.din din 2002 cind scoala nu 20 sa transformat in liceul a.i.c. eu atunci eram nou venit in clasa 5 b nu sa intimplat asa ceva .doamna TATIANA NAGIBEDA TVEORDOHLEB DIN 2006 E IN MINESTERUL INVATAMINTULUI IN POST INALT.CEI DREPT CA ACOLU ERA UN PROF DE LIMBA ROMINA HOMOSEXUAL NUMELE LUI E SERGIU CHELEANU NU VA SFATUI SA INTRATI IN ACEST LICEU .VPX SAU VINTU PAVEL
 
Re: Sinucidere din cauza BAC-ului?

Mda, situatia este intr-adevar destul de rea... Nu doar ca proful e homo, dar si romana acolo nu se preda cum trebuie... dezastru...
 
Re: Sinucidere din cauza BAC-ului?

Da de unde domle shtii ca tipul era homosexual???
eu la servici am asha un kadru ca dupa felul in care se comporta toti il cre ca e gay....da el are o prietena super.
 
Imi cer scuze, insa... Ce rau in faptul ca tipul e homosexual? Atita timp cit nu propaga orientarea sa sexuala e OK, nu??
 
Re: Coruptia - incurabila?

Arina;191956 said:
am auzit din mai multe surse
la BAC a fost lume care nu a dat un examen sau mai multe... s-a facut un tur doi, in Chisinau, unde au venit toti din toata tara.
li s-a cerut 100 usd de examen... au dat...si oricum multi n-au trecut...tot 2 li s-a pus.
wtf? s-a scris ceva despre asta? s-au auzit?
mi-i ciuda de mor pe tot ce se intampla.

Salut arina!esti indignata ca nimic nu sa scris despre asta?ai vrea sa se scrie?anunta'ma...si te voi ajuta sa se afle istoria data..
 
Re: Coruptia - incurabila?

doar cand pleci peste hotare la studii iti dai seaman ce defapt este invatatura. profii nostri nu sunt deloc motivati (salariu sau asa este firea nepasatoare a moldoveanului?). multi studenti sunt prosti sau copii de bani gata. rar gasesti un student care face intr-adevar carte in moldova (poate crede ca totul se cumpara?)...
 
Eu fac un material cu subiectul mita in scoli. Vrea cineva sa-mi fie sursa?

Cum credeti cadourile pentru profesori, sunt si ele mita?
Cind se dau cadouri?
Ce cadouri?
Cum se dau ele?
De ce se ofera cadouri la profesori?
De ce a aparut acest fenomen?
Cind a aparut el?
Cum poate fi stopat sau poate nici nu trebuie stopat?
Fenomenul avantajeaza doar o singura parte?
 
Doina stii ce ash face , m-as duce decat la univ de stat, si ash da un examen . Daca e profil de matematica, le-as da materia din clasa 8 , daca de fizica la fel etc....

Chiar iti dau garantii ca mai mult de jumatate nu trec!! Si daca de la inceput pleci cu ,"carje" nu shtiu cum incerci sa ajungi pe unul cu "antrenament"
 
DoinaS;215204 said:
Eu fac un material cu subiectul mita in scoli. Vrea cineva sa-mi fie sursa?

Cum credeti cadourile pentru profesori, sunt si ele mita?
Cind se dau cadouri?
Ce cadouri?
Cum se dau ele?
De ce se ofera cadouri la profesori?
De ce a aparut acest fenomen?
Cind a aparut el?
Cum poate fi stopat sau poate nici nu trebuie stopat?
Fenomenul avantajeaza doar o singura parte?

Depinde de cadou. Daca e un martisor sau o floare/buchet de flori sau bomboane atunci nu se poate considera mita. Daca insa e ceva mai valoros, lantisoare de aur/argint, seturi de farfurii/cesti, parfumuri ... atunci da, eu le consider mita. Aici nu intra insa cadoul de sfarsit de an venit din partea intregii clase. Cele individuale insa le consider mita.
Evident ca fenomenul trebuie stopat, pentru ca profesorii ajung sa aiba pretentii de cadouri scumpe pentru a acorda note bune, si asta nu e bine. Trebuie sa-i dezvatam. Probabil ca de aceea se si dau cadouri profesorilor... pentru a primi note mai bune/pentru a nu fi lasati corigenti/repetenti si nu in ultimul rand pentru ca unii parinti, datorita mentalitatii lor invechite si gresite zic eu, isi obliga copii sa duca cadouri.

Parerile s-ar putea sa difere, asa ca am subliniat ca aceasta este strict parerea mea.
 
Raspunsurile vor fi publicate in revista Atmosfera, care apare pentru prima data la sfirsitul acestei luni. Daca doriti va puteti pastra anonimatul, iar daca nu va este frica de nimic, putem utiliza si numele real.La dorinta fiecaruia.
Multumesc
 
putem sa ne dam cu parerea si noi astia din RO, sau intrebarile sunt exclusiv pentru cei din RM?
 
DoinaS;215204 said:
Eu fac un material cu subiectul mita in scoli. Vrea cineva sa-mi fie sursa?

Cum credeti cadourile pentru profesori, sunt si ele mita?
Cind se dau cadouri?
Ce cadouri?
Cum se dau ele?
De ce se ofera cadouri la profesori?
De ce a aparut acest fenomen?
Cind a aparut el?
Cum poate fi stopat sau poate nici nu trebuie stopat?
Fenomenul avantajeaza doar o singura parte?
1.În dependenţă de valoarea acestuia şi de circumstanţe.Dacă clasa ţine să-şi arate afecţiunea,găseşte şi alte metode pentru a impresiona,dacă e în lipsă de idei,ca să nu spun altfel,se laudă cu banii pe care i-a dat pe cadou.
2.Fratele mai mic,oferă cadouri de 5 ori pe an dirigintei:1sept,ziua profesorului,anul nou,8 martie,31 mai.
3.În dependenţă de sărbătoare.Uneori se adună până la 2000 de lei,recent,de ziua profesorului au fost 400,în plic,pentru dirigintă.Anul trecut,au hotărât să strângă la începutul anului banii pentru tot anul deci 5*20 lei(per sărbătoare) şi să-i dea dirigintei,deh să nu se mai chinuie cu felicitări.Dacă nu mă înşeală memoria,la un moment dat diriginta chiar i-a făcut observaţie frăţiorului meu pentru că nu adusese suta de lei.Eu sunt dezgustat.Nu m-ar deranja să scriu şi numele profesoarei,dar mi-aş crea probleme..
5.Am o profesoară căreia îi datorez toată stima din lume,pentru capacităţile ei şi din acest motiv i-aş oferi multe,dacă aş avea ce.Din păcate cadourile,se oferă ca îndulcitor,nu ca mulţumire.
6.A apărut atunci când au fost puse bazele învăţământului :).
7.Trebuie stopat.Încurajează prostia la elevi.Colegii mei nu-şi fac mari probleme nici măcar în privinţa bacalaureatului.Cum trebuie stopat?Trebuie impuşi supraveghetorii la reguli stricte.Cum se face asta?Printr-un control sănătos din partea statului.Unde este statul?Ţi s-ar părea că face precum în directivele NKVD din 1952,blochează accesul persoanelor cu capacităţi şi îi încurajează pe cei fără de cunoştinţe să avanseze.
8.Fenomenul avantajează pe cei care oferă bani,dezavantajează ţara,promovând prostia(Nu vorbesc despre excepţii)

PS:După ce s-au felicitat toţi profesorii,50% din părinţi au fost personal la dirigintă cu o ”mică” atenţie....Greşesc aici şi părinţii(care nici măcar nu-şi pun problema că fac sau nu rău) şi profesoara care acceptă şi tace precum o pisică pe care o mângâi.Profesorii pe care-i respect eu,te-ar scuipa în faţă numai dacă ai încerca să le oferi un sfanţ.Eu le dau dreptate.
 
sa fim seriosi de la un martisor pana la a plati un loc in facultate, sau a cumpara examene e diferenta mare.
 
Ati putea sa-mi spuneti, barem, de care institutie vorbiti, ca sa pot scrie de ex: Alexandru, scoala N 7...
 
Doina cred , ca sa fii credibila iti trebuie o sursa anume.

Noi putem sa spunem ce-am auzit...dar sunt auzite decat... de ex am auzit ca acum 3 ani un loc la USm la FAc economica era 5000 lei.
Ca erau examene platite si treceau toti...cum? se facea cheta puneau de ex 300 lei pers si gata...

Eu am auzit decat astea, din gura cunoscutilor, oamenilor virtuali...despre veridicitate n-am cum sa confirm
 
Back
Top