Stereotipii legate de psihologi

Credeti ca psihologii sunt necesari in societatea de astazi?

  • da

    Votes: 24 77.4%
  • nu

    Votes: 4 12.9%
  • nu ma intereseaza

    Votes: 1 3.2%
  • nu cunsoc prea multe detalii la tema

    Votes: 2 6.5%

  • Total voters
    31
psihologii inca nu au credibilitate atat de mare aici pentru ca psihologia este o stiinta care se suprapune intr-o anumita masura cu misiunea bisericii, sau cel putin aria de expertiza, si din acest motiv exista inca unele incompatibilitati
 
o_marick;204233 said:
da! marketologii fac spotul, da! politicienii conduc tsara, dar in spatele lor stau psihologi. psihologii ar putea face mai multe daca li s-ar da increderea necesara. chiar si de medicul de familie uneori poate sa nu fie nevoie da ca este psiholog, de exemplu bolile psiho-somatice ca gastrita, migrenele etc. le lecuieste psihologul si nu medicul. medicamentele medicului acolo nu rezolva problema, ci doar sedintele cu psihologul pot rezolva.

Nu ma pot abtine sa nu raspund la postul asta (de altfel mi am si facut cont special pentru el...). Asa dupa cum spui tu ar trebui sa avem numai psihologi in tara asta. Pai psihologul face totul probabil. Din munca si ingeniozitatea lui merge industria si mai intra bani in bugetul de stat. Din cauza lui suntem bine condusi de leaderii nostri alesi. Din cauza lui se fac atatea descoperiri in domenii diverse. Imi place cum va dati importanta dar daca stati sa va ganditi voi nu produceti absolut nimic. Si unul din posturile de mai sus (ala cu parazitii)...tind sa ii dau dreptate omului. Si in Romania nici macar nu ajutati oamenii.

Inainte sa faci afirmatii de genul asta gandeste te ca 3/4 din voi fac 3 ani la Spiru Haret si apoi sunt cei care ne ajuta pe noi. E cazul sa mai reflectati, parerea mea! Si pentru o alta membra de forum de mai sus care zice sa va gasiti alta tara in care sa lucrati ca in Romania oamenii sunt prea incuiati... Inteleg nevoia ta de a iti afirma inteligenta dar te ai gandit macar o secunda ca nu sunt incuiati ci doar NU AU NEVOIE DE TINE? Probabil ca nu altfel nu faceai afirmatia aia. Daca tie nu iti merge bine nu inseamna ca ceilalti sunt de vina. Uita te in ograda ta intai ;) Astept sa vad ce raspunsuri interesante si filozofice primesc.
 
Pe alocuri ai dreptate...cu Spiru Haret. Interesant сîți psihologi ai văzut de vorbeshti astfel.... Psihologia e un domeniu vag shi nu se limiteaza la acel tratament menționat,... pe care de alt fel il URĂȘTI prea tare pentru o simplă indiferență la care pretinzi.
Pentru ca pe viitor a nu părea stupida cînd discuți... citește pentru început atent un manual de psihologie generala... așa nu școlărește, inainte de asta rezolvă niște exerciții de matematică sau fă sex dacă ai cu cine... varianta a doua este mai sănătoasă pentru tine.
 
cert e un lucru : ca din trecut putem intelege prezentul dar uite sa zicem sa nu tragem atentia la trecut asa de tare cit trebuie sa tragem atentia la prezentul idn ziua de azi,de ce nu te uiti in jur si ai sa intelegi ca nu mai trebuie sulite si arcuri ca sa prinzi un cerb,sniper si poc,gata ii jos,.Cu acest exemplu fac referire la educatie,educatia care a fost cindva nu mai poate fi folosita azi,parerea mea este ca astazi,in zilele noastre oamenii pun tot mai mult pret pe dezvoltarea personala,pe psihologie umana etc etc.si cred ca asa este corect.

ian trageti un ochi pe aici,am gasit un blog interesant,ma fascinat pur si simplu.:

MANIPULARE-KARETI.BLOSPOT.COM
 
gambitmoldovnesc, matematica am facut putin mai multa decat iti imaginezi tu. Daca esti din clasa mai sunt mentionata, ar trebui sa incerci tu mai multe exercitii pentru ca stiu ca nu prea va predau asta la facultate. Nu e timp, vezi tu? In cei 3 ani de studiu intens trebuie sa intre muuulta carte in viitorul psiholog (mai ales literele de la testele grila). Acum nu vreau sa te jignesc, dar cat de prost poti sa fii la faza cu sexul? Adica sa fim seriosi, daca tu nu primesti nimic, nu iti revarsa frustrarea aici. Trebuie sa recunosc ca postul tau a sunat a psiholog mediocru lovit in increderea de sine. Si asa se cam clatina ea... Oricum, daca nu ai de gand sa combati postul meu eu iti propun sa iti stergi contul si sa te duci sa te inscrii pe un forum de fotbal. E mai simplu pentru tine :)) A, da si va trebui sa zic pas la cititul manualului (parca suntem in generala) de psihologie generala. Cat despre faptul ca eu urasc domeniul, psihologul din tine a dat o in balarii rau de tot. Cred ca era destul de clar ca detest psihologii nu psihologia. Si nu ii urasc pentru ca nu am nici un fel de motiv: nici nu castiga mai bine decat mine, nici nu au o cariera mai placuta sau interesanta, etc. Eu zic sa iti dai si doctoratul si discutam apoi. Ai sa ai mai mari sanse. Baftaaa :)
 
gambitmoldovnesc, matematica am facut putin mai multa decat iti imaginezi tu. Daca esti din clasa mai sunt mentionata, ar trebui sa incerci tu mai multe exercitii pentru ca stiu ca nu prea va predau asta la facultate. Nu e timp, vezi tu? In cei 3 ani de studiu intens trebuie sa intre muuulta carte in viitorul psiholog (mai ales literele de la testele grila). Acum nu vreau sa te jignesc, dar cat de prost poti sa fii la faza cu sexul? Adica sa fim seriosi, daca tu nu primesti nimic, nu iti revarsa frustrarea aici. Trebuie sa recunosc ca postul tau a sunat a psiholog mediocru lovit in increderea de sine. Si asa se cam clatina ea... Oricum, daca nu ai de gand sa combati postul meu eu iti propun sa iti stergi contul si sa te duci sa te inscrii pe un forum de fotbal. E mai simplu pentru tine :)) A, da si va trebui sa zic pas la cititul manualului (parca suntem in generala) de psihologie generala. Cat despre faptul ca eu urasc domeniul, psihologul din tine a dat o in balarii rau de tot. Cred ca era destul de clar ca detest psihologii nu psihologia. Si nu ii urasc pentru ca nu am nici un fel de motiv: nici nu castiga mai bine decat mine, nici nu au o cariera mai placuta sau interesanta, etc. Eu zic sa iti dai si doctoratul si discutam apoi. Ai sa ai mai mari sanse. Baftaaa :)
 
Ai răspuns de 2 ori ... dorință mare de buton :) Oare cît de prost pot să fiu la faza cu sexul... îți permit să răspunzi sincer în locul meu, dar răspunsul ținel pentru tine. Oare cît de deșteaptă trebuie să fii pentru a te autocunoaște în : posturi, doctorate în știință și matematică pentru fete mari... Doctoratul nu se susține public, e pentru sine, fără a avea fițuica, pentru care delde tine se umilesc... pun pe urechi vreo 15 doctorițe, și în paractică și în teorie, doar că echipa băbuțelor ignoră moldovnește, te-ai recunoscut? Tu, fetiță mare, ce cauți cu ura ta motivată și ticsită de experiență fără roade, pe un forum de tineri psihologi? Fetițele mai tinere de pe aici, peste 5 ani nu-ți vor da locul în troleu, și asta din cauza ca babele le-au "motivat". Fii olacă mai umană și realista, in toate domeniile este lînă, și specialiști destul de buni... da formalitățile, îți spun sincer mă piș pe statutul și postul tău.... demult! Nui de ajuns că unii tineri după 5 ani de studiu au 800 de lei salariul pe specialitate, dar mai apar și oi ca tine.
 
Tanarul psiholog isi demonstreaza din nou prostia. In primul rand asta nu e un forum de tineri psihologi, nici pe departe. Daca te uiti in jur se face lumina in capul tau. Mai, nu mai incerca sa pari mai prost decat esti continuand sa te dai lovit. Ca sa te las cu ochii pierduti si cu visele spulberate afla ca am 21 de ani si sunt BAIAT! Asa ca incearca sa sari peste rusinea ultimului tau prost stupid.

Si te rog nu mai "pune pe urechi" doctoritele. Ce sa zic, ai o aura de inteligenta... Sa nu mai spunem ca fiecare are salariul pe care il merita. Nu ma apuc sa iti dau exemple de domenii in care salariul unui tanar e de vreo 3 ori cat spui tu. Desigur, ei nu au facut 3 ani la Spiru... Dar tu tintesti mai jos se pare...si cam de asta probabil ajungi la salariul acela. Acum babuta se duce sa bea o cafea si refuza sa se mai gandeasca la frustrarile tale. Buh'bye
 
Back
Top