totul e fals

dune

Active Member
zic da sa vad ce crede lumea despre o idee expusa mai demult dar destul de interesanta si unul din exemplele care imi vine in minte e un cintec a lui Marc Anthony si al Tinei Arena in care e ceva de tip *life's a dream we are dreaming*...

Idea ca lumea asta nu este *lumea adevarata* e destul de adevarata si se bazeaza pe multe chestii chiar si pe ideea ca instinctele uneori se dovedesc mai de incredere ca ratiunea si pe faptu ca oamenii permanent isi cauta locul si nul gasesc, chiar dupa ce ajung acolo unde vor isi dau seama ca iaka ceva tot nui la locul lui si tot nu se simt calmi si linistiti.

Contra argumente ar fi multe, dar exista oare posibilitatea ca viata asta sa nu fie nimic mai mult decit un *vis*, o escapada intro lume virtuala, in care totul e mult prea relativ, lucru care si ne infioara uneori?
 
io cred ca putzin noua ne-ar pasa chiar daca ar fi asa..
nu avem alta alternativa decat sa traim viatza asta, sa ne bucuram de ea ocazional, sa facem maxim din ea..
ce ar conta pentru tine daca totul este virtual ori adevarat? esti acelasi personaj, care executa aceleasi lucruri, cu aceleasi consecintze.. conteaza toate aste ala un nivel poate mai inalt, sau sa-i zic adimensional....
 
vezi ca totusi conteaza fiindca omul in ceia ce face are o anumita motivatie - daca tare vrea ceva si este motivatia sa zicem cai reuseste, nui motivatia atunci pur si simplu se lasa peo rila shi zishe: lasa ca deamu altadata...

chiar ceia ce credem, chiar daca sintem *religiosi* sau nu tot ii o chestie legata oarecum de motivatie, de ceia ce ni se intimpla in viata, cum interpretam evenimentele respective si cum acea interpretare se regaseste in alte evenimente...tot acest lant de *judecati* ne formeaza nu atit modul nostru de a fi si a gindi, dar inclusiv viata pe care o traim.

sa facem maximum din ceia ce putem e astfel o chestie relativa pentru ca definitia acelui maximum difera de viata pe care o ducem si de convingerile pe care le avem si in care credem.

Iaka exemplu: maximum poate fi sa devii presedintele Moldovei insa datorita experientelor anterioare probabile nu vrei sa minti, sa furi, sa amagesti, etc. si astfel renunti la idee si dintrun punct de vedere nu obtii maximum dar din alt punct de vedere il obtii deoarece ai facut maximum dupa convingerile tale personale --

Daca totul e *real* sau nu ar putea afecta aceste convingeri si ar putea sa ne impinga la actiuni si idei pe care leam fi disconisderat mai devreme si astfel schimbam *virtual* un intreg lant de evenimente, un fel de joaca cu soarta pina la urma...
 
E bine.Iata shi eu deseori ma gandesc dupa un vis zbuciumat,dar ce e daca de fapt viatsa asta e vis.Daca luam aceste cuvinte literalmente atunci te trec fiori shi e groaznic.Noi nu avem nici o cea mai mica idee despre ce se intampla...shi cine shtie,poate traim cu adevarat intr-un altfel de univers,unul situat in alt timp shi spatsiu,de neconceput.
 
fiindca noi nu stim ceva mai superior decat constiintza umana si tot ce e legat de homo sapiens si homo inteligentus, ar fi corect sa ne gandim ca noi guvernam actiunile, lumea, etc si nu ea pe noi..
ca noisuntem in charge , noi starnim mistere,n oi le stapanaim, noi le inabusim..
asta e chestia dupa parerea mea...
 
Uneori am shi eu impresia ca totul e fals, ca eu nu apartsin acestei lumi, ca e ceva ce tsine de imaginatsie... Dar deodata ma izbesc de yntrebarea:"daca lumea imaginara e asha, atunci cum mai este cea reala(doamne fereshte!!!!!)".
 
Snoopy,dar daca totusi viatsa asta e doar un vis urat?De ce n-ar exista o lume mai calitativa,cu mai putsina durere?
Tsinetsi minte poezia lui Vieru despre pace?
Era atat de frumoasa shi credeam in ea ca in ceva adevarat.De ce ar trebui sa renuntsam la sublimele vise ale copilariei,cand eram atat de sensibili shi buni?
 
u just have to look on the brith side of the things..
dar asta nu creed ca are ceva de-a face cu reality or fiction:)
 
cred ca viatsa trbuie traita din plin
adica sa traieshti clipa
dar sa nu uitam ca vioatsa este ceva foarte mic din tot universul, este un fel de "stop", sau repaos din ciclul parcurs de un suflet, asta io cred,
cred ca trebuie sa traim azi, caci miine cine shtie, vom fi sau nu,
toata frumuseatsea vietsii este prezentul, cind te gindeshti ce faci la moment, ce ai facut, aici apar amintirile, ce vei faci, tot aici sunt shi planurile pe viitor...

Yesterday was the past
Tomorrow is the [cenzurat]ure
but Today is a gift,
That's why we call it present
 
realitatea fiekarui individ este cea perceputa de el.
sigur ka totu e relativ pe lumea asta pana shi adevarul despre lume e ceva subiectiv, adika este o expreie despre lume expusa de oameni.
Deviza: "traieste-ti clipa" este ok, dar la un moment dat al vietzii acest slogan se completeaza shi cu fraza "cu gindul la viitor".
 
:smile: chestia cu *gindul la viitor* intradevar vine peste noi, eu tot incerc cit de cit sa numi fac probleme sau sa ma emotionez din cauza lucrurilor care ar fi frumos sa fie rezolvate si care imi creeaza probleme; sau probabil miar crea probleme in viitor...

insa oricum undeva tre sa lasi cite ceva deoparte si sa te gindesti, fac amu asta si asta ca miine o sami trebuiasca...traieste ca si cum ziua de miine nar exista spunea cineva, de acord da deamu oleaca tre sa pune deoparte si pentru ziua de miine, chiar educatia prin care trecem: scoala, universitate, etc. tot ii un fel de investitie in ziua de miine si desi trebuie de bucurat pentru fiecare zi in care esti in bancile scolare :smile: nu degeaba mergem 12 ani dea rindul la scoala ...
 
Tolstoi spunea: este bine sa-ti respecti trecutul si trecutii, sa speri la viytor dar sa nu pyerzy pryncypalul : prezentul..
ymy pare mye ory ne-am abatut yarasy de la tema?
 
Da,de la totul e fals am ajuns cu totsii la nishte implicatsii metafizice privind viitorul shi transfigurarea realitatsilor.
Deschidem o noua tema sau continuam aici?

_________________


<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: Cubano pe 2001-10-05 10:47 ]</font>
 
eu nu prea ma gandesc la fals sau adevarat. mie imi e totuna, de parca daca asi sti cum, de ce, de unde etc, imi va fi mai usor pe suflet. pentru mine principalul e sa-mi fie mie si celorlalti bine.
eu invat aproape negandindu-ma la viitor(eu nu pot sti nimic despre viitor). ma duc la scoala pentru ca imi place si, daca asi sta acasa, asi inebuni. ieri au facu bani multi niste profesionisti, azi altii, maine nu stiu cine. ma ocup cu cea ce imi face placere.
 
da intr-adevar, la sfirshitul ultimului secol invetnsiile s-au produs cu o viteza de 10 ori mai mare, shi totsi primesc bani pe inventsii, sau pe diferite guiness-uri
dar cred ca cishtigi in ceea ce eshti bun, nu conteaza ce, inet, biologie, chimie, literatura sau sport, electrician sau militar, nu conteaza
trebuie sa shtii ca eshti bun in ceea ce-tsi place shi ce faci, shi shtii ca nu e fals
 
Poate totushi fericire?
:smile: eu ma gandesc cum unul dintre noi s-ar simti pe orbita pamantului? cand vezi ca tot acest + hive + imens, plin de ura intre popoare shi preocupari de lucruri de supravietuire ii
materializat intr-o sfera albastra...
imi aduc aminte de Eminescu care a anticipat tare multe in viata lui!
 
Back
Top