tsigarile

Ca sa revenim la tema fumatului... multe tsigari in ziua de azi se fabrica dupa tehnologii speciale...shi in ele se introduce nishte substantse care face ca omul sa devie dependent de fumat... aceste substanste cu parere de rau mai sunt shi cancerogene...
 
Iata o parte din bolile provocate de fumat:Riduri
Infertilitatea
Cariile
Gingivita
Halena
Declinul inteligentei
Fragilitate imunitara
Infarct
Gripa
Sindromul tabagic fetal
Cancer
Bronsita
Emfizem pulmonar
Ateroscleroza
 
Aceste boli le poate provoca nu numai fumatul... iaca aceia cu nicotina...sunt deacord...dar de restu... de exemplu ridurile...batrinetsea haine grele...
Cariile...neingrijirea regulata a dintsilor...
asteroscleroza...o poate provoca shi alcoolul shi multe altele...
Asta nu inseamna ca eu sunt de acord cu fumatul...
 
Apsdudio eu nu am specificat ca bolile acestea numai de la fumat te imbolnavestii...,dar revenind la tema...Spuneam eu odata aici ca fumatul pasiv este foarte daunator, iata shi efectele:

Iritatii ale nasului, gtului si pieptului
Dificultati n respiratie
Tuse ( Raceli)
Stranut
Iritatia ochilor(ochi rosii si lacrimare)
Rinoree
Dureri de cap, ameteli
Greata
Tulburari de concentrare

Daca ai afectiuni cronice cum ar fi : astma bronsic, bronsita cronica sau alergie, fumatul pasiv ti poate nrautatii evolutia bolii. Medicii spun ca fumatul pasiv poate determina mbolnaviri grave uneori chiar fatale. Cercetarile au dovedit ca sute de nefumatori mor n fiecare an de cancer de plamni determinat de fumatul pasiv. Riscul cancerului la plamni este de 50 – 100 de ori mai mare dect riscul cancerului de plamni prin expunerea la noxe. De asemenea fumatul pasiv poate fi legat si de aparitia bolilor de inima si a deceselor cauzate de infarctul miocardic.

Iata ce se gaseshte in spatele fumatului
cigare.gif

_________________
Yo... la baieti si la fetite!!!

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: coolgreetings pe 08-02-2002 19:14 ]</font>
 
la noi se face publicitate antitabac si spun ca pe an mor 50 000 persoane. asa ca multa bafta la fumatori.
 
Pai shi la noi in MOLDOVA stiu ca se facea diferite lozinci cu anti-tabac , erau puse diferite reclame pe strazi... nu mai stiu ce se intampla acum...
 
Da ...situl este educativ...shi anti-tabak...

In privintsa fumatului pasiv sunt deacord...este daunator... Asha ca fumatul este o problema foarte grava...din punct de vedere a sanatatsii civilizatsiei...
 
Cu parere de rau eu sunt un fumator pasiv... ma ingrijoreaza faptul acesta dar n-ai cei face... mai ales cand esti intr-o companie cu patani trebuie sa mai tragi cate o tigara... :smile: :grin:
 
Nu ca este greu sa rezishti dar ba unul iti propune o tigara ba altul...insa te simti oarecum incomod cand vezi ca toti fumeaza dar tu stai shi nu faci nimic...
 
vai de chelia voastra in asa caz: unde-i taria de caracter? unde-i idea ca daca toti asta nu inseamna ca si eu?
 
Arina... acush o sa trecem la alta tema... :wink:
Dar daca totushi sa raspund...sa stii ca daca esti intr-o companie mare unde majoritatea fumeaza...vei inhala fumul cele de la tigarile lor... fumul acela este mult mai daunator dacat insashi sa fumezi :smile:
 
Taria de caracter face mult...Am prieteni fumatori...dar nu ma jalui impotriva tariei mele de caracter...fiindca nu ma poate nimeni impune sa fumez...shi in primul rind eu :smile:
Cool...eu cred ca la tine problema este ca in tine zac 2 ...unu bun shi unu rau...dupa cum se vede din mesajele tale cel rau este mai puternic ca cel bun :smile: nu uita ca mult deminde de your mind
 
Iata inca o noutate care m-a shocat
Nicotina, dusmanul erectiei


"Fumatul micsoreaz penisul"- acesta ar putea fi de azi nainte advertismentul inscriptionat pe pachetele de tigri. Un grup de cercettori de la Boston University School of Medicine au propus aceast msur argumentnd c, cel putin n rndul adolescentilor, noua formulare ar putea avea un impact mult mai mare dect vechiul si vagul avertisment "Fumatul duneaz grav snttii". Iar motivatia nu ar fi numai de impact psihologic. Noul studiu nu vine s infirme faptul c aparatul respirator si apoi cel cardiovascular sunt principalele "tinte" ale efectelor nocive ale nicotinei. Dar raportul prezentat de cercettorii americani demonstreaz statistic c organele genitale sunt imediat urmtoarele pe lista celor mai afectate de acest viciu.

_________________
romania.gif


<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: coolgreetings pe 20-02-2002 19:14 ]</font>
 
cum spune sotia mea desi eu nu sunt fumator de mult: cand saruti pe cineva care fumeaza parca ai linge o scrumiera.
 
cum spune sotia mea desi eu nu sunt fumator de mult: cand saruti pe cineva care fumeaza parca ai linge o scrumiera :pimp:
 
Back
Top