Ultimul film vazut

300_7.jpg
 
300..hm. efecte bune, inkarcatura emotionala slaba, prea multi monstri intr-un singur film ( pt mine), regele si regina extrem de potriviti pt rol si fizic atractivi..film bun dar intr-adevar nu se compara cu Gladiator sau Troy, dezamageste poate fiindca e atita vilvataie in jurul lui si trailer-urile rup la greu..
 
Nu pot sa cred ca in 300, pe Xerxes, l-a jukat Rodrigo Santoro ) la cit de enorm e akolo..)

952007032014292615SANTOROG.jpg


mi-a plakut personajul lui. ce sa mai zic de Leonidas, of ;)

300-32.jpg
 
hai sa mai fac un pic de diversitate pe aici..ca ati tot discutat de filmul "300" ajunge!:D...eu nu cred ca merg sa-l vad ..desi traileru m-a facut curioasa pentru inceput dupa care totusi am zis ca imi aminteste de un desen animat...:D

ultimul film vazut de mine este: Under the Tuscan Sun un film frumos...despre valorile vietii...actiunea are loc in Italia..si mi-a facut pofta de o calatorie in Italia:)..who knows..poate ajung...:D
 
natasha..sa stii ca atunci cand esti intr-o perioada stresanta...filmele de genul asta chiar ajuta..:)
 
mie imi plak de astea care ma fac sa bocesc, aku caut ceva drame lakrimogene si nu gasesc.. ma gindeam ca macar la 300 ( iar eu cu filmul asta ;) ) o sa reusesc, dar ne tut to bilo ..
 
eu am vazut Apocalypto... cred ca printre ultimii care nu au vazut acest film.. :D

oricum, ori eu eram prea obosita, pentru ca m-am uitat pe la 2 noaptea sau atata reclama, m-a facut sa astept prea multe de la el, insa nu pot sa spun ca am fost foarte impresionata... nici sadic nu mi s-a parut... si prea mult au fugit prin jungla aia... la un moment dat ma exaperau...
in general este un film bun, foarte bine facut si realist...
 
"labirintul lui Pan" ("el laberinto del fauo") -oscarizat; destul de brutal pt gustul meu; unii mai tresareau din cand in cand (de ma speriam de sperietura lor :D). Violent, trist, frumos totusi, chiar daca-ti strica ziua.


"Paris, je t`aime" mi-a placut tare mult. 16 povestioare (petrecute in unele cartiere pariziene) spuse de 16 regizori diferiti; dorul de duca vine ca bonus.
 
Lord Of the Flies (1963)

dupa romanul lui William Golding - engleza sau rusa

un film alb-negru. a iesit scurt (de o ora si 20 min) si bun. poate chiar mai bun decat romanul...cea mai buna scena: cand Ralf, tarandu-se in patru labe, se loveste in alte doua picioare, ale unui matur, de fapt deznodamantul... nu e clar, la inceputul filmului, cum au nimerit pe insula baietii, din devoltarea ulterioara a subiectului, reiese ca nu se cunosc in general..si asta e straniu, odata ce au nimerit printr-un accident pe insula...ne putem chiar gandi ca au fost atatea accidente cati eroi...in rest, dragut...
 
in 300 mi-au placut doua momente:

- cand cei 300 au stat intre munti si au rezistat la atacul pershilor..eu ma refer la prima parte a pershilor. mi-a placut anume cum a fost filmat; cum Leonidas si capitanul lor ii sustineau pe spartani cu replici.

- cand Regina l-a taiat pe magaru cela ( solidaritate feminina... a fost f..ta degeaba) :(
 
cand Regina l-a taiat pe magaru cela ( solidaritate feminina... a fost f..ta degeaba)
Am privit filmul la cinematograf; cind ea l-a taiat, publicul a aplaudat! Era o atmosfera "wooohooo!", mi-a placut foarte mult cit de organizati pot fi userii ;-)


In general filmul e 'privibil', dar ar trebui sa mai reduca din chestii de tip "elefanti gigantici" sau "rinoceri de dimensiunea lui Guliver" sau "om cu sabii legate de maini"... :gimme-a-break:

Si mercenarii persani, cu masti pe fata... care le blocheaza viziunea si nu ofera protectie adevarata, precum o face un coif... ei sunt la razboi, nu la teatru.


Si inca un detaliu, la urma naratorul spune (inainte ca Leonidas sa arunce sulita in Xerxes) ca el era unul, si in spatele sau erau 300 spartani. Nu e adevarat, deoarece o parte erau morti, o parte s-au intors in Sparta; adica efectiv, acolo erau 300-X spartani.

La nivel de surse era asa: const int spartans=300; ;-)
 
Back
Top