Ultimul film vazut

pragoane mici sunt, dar sa nu uitam ca e o legenda, shi trebuie acceptat ca atare... cui nu-i plac poveshtile sa taca, asta nu e film documentar...
cum s-a mai scris, altfel nu s-ar vinde filmul daca ar fi un macel realistic...
 
gr8dude:

Filmul a alterat istoria, in asa fel incit aceasta sa fie mai 'comercializabila'
.

nu este primul, si nu va fi nici ultimul, probabil..Troia este un exemplu si mai bun de denaturare a adevarului istoric stabilit in mod stiintific, dar filmul a prins in pofida acestui fapt...de fapt, se vorbeste demult de efectele perverse ale filmelor istorice...chit ca asta nu se deosebeste esential de unele mode de a face istorie stiintifica...fortarea adevarului istoric pentru o lumina mai buna, eroi mai buni sau in numele unor valori extrastiintifice (politice sau economice, religioase) e un truc raspandit pe larg...
 
vezi ca uneori e si o chestie pozitiva, caci cel putin mai afla americanii ce e Troia si cu ce se minka. acum, cind tot mai putine carti sunt citite, ecranul e cel mai eficient mijlok de a transmite un mesaj, si acei ce combina obtinerea venitului din comercializarea filmului si un oarecare mesaj ce promoveaza careva valori umane ( chiar daca scopul final e obtinerea unei statuete Oscar), bravo lor.
 
BTW, pentru cei ce inca nu au vazut 300 ... Daca suntetsi cunoscatori de engleza va recomand calduros sa il vedetsi acasa pe PC englezeste decit la cinema cu traducere. E absolut alt film , eu il vazusem la cinema frantuzeste si mi s-a parut sec de tot , si doar dupa ce l-am vazut in versiunea originala m-am sculat de la el cu un nod in git.
 
ei lasa-ma nici chiar asa... adica in franceza nu iti place, da in engleza mai ca nu ai orgasm... nu prea cred... mai ales ca nu prea cred sa fie atat de multa filosofie acolo... din cate am auzit de la lume care a vazut filmul. :D
 
Ba este,filozofie, daca vrei sa vezi ceva dupa efectele speciale si muntii de mushki (kit si in ele) , ai ce. Si intr-adevar limba in care e privit skimba multe in film , ca si in Sin City de fapt care trece drept productie de duzina cind te uiti la el in traducere.
 
M-am saturat de filmul asta numai din cate mesaje s-au scris despre el. Si se pare ca inca n-ati terminat.
 
vitalic sprinceana;170575 said:
prea mult "Matrix"...seamana a desen animat...no offence pentru suporterii filmului

Am impresia ca asta a si fost idea. Sa-l faca ciudat... ca si Sin City... e luat dintr-un comix, nu?
 
da, e acelashi autor - Frank Miller... deshi nu e meritul lui Miller a poveshtii cu 300 de spartani, insa poate ei au urmarit subiectul comix-ului...
shi da, imi place ca e mult "matrix" acolo, imi place ca predomina culorile roshietice, imi plac cadrele slow motion cu fel de fel de lupte!
 
episodul in care un spartan taie mana solului persan, printr-o saritura de cangur, prin fantezie se poate compara doar cu un Legolas, din "Lord of the Rings" care of acea pe skate-bordistul pe un scut...ma rog, in general nu mi-a palcut filmul, dar e o chestie de gust
 
nu e chiar atyyyt de cenushie, depinde de cer :)

tie ti`a placut filmul? in comparatie cu the Noteboock (ca sa vezi - mai sunt filme de dragoste ku efect lacrimogen care`mi mai shi plac) e slab, + ce actori! daka nici ei nu au ridicat valoarea scenariului, ap` filmul la sigur e rahitic
 
the Noteboock ...hmmm...nu l-am vazut inca...curioasa...
mie The Holiday mi-a placut...am stat 2 ore si m-am holbat la mutrisoara lui Jude Law:D...m-am incarcat cu energie pozitiva ...am ras cu pofta la unele momente..nu sunt chiar atat de crtitica comparativ cu tine:D

ps. se vede de la o poshta ca esti leoaica:D
 
Back
Top