Ultimul film vazut

World Trade Center nu vrea altceva dekt sa aduk privitorului makr o parte din sentimentele oamenilor kre au fost acolo...care au murit acolo, privitzi bine...inceputul e simplu...new york-ul la rasarit de soare..nimic ciudat...apoi in cateva zeci de minute...tot efortul care s-a depus pt ridikrea turnurilor, banii care s-au investit...afaceriile in curs de derulare...inima economiei mondiale, multe altele...iar mai presus de toate vietzile care s-au pierdut au fost nimicite..ganditzi-va k in acele zile mii de oameni suferinzi ishi cautau rudele si prietenii...nu e vb de banii cashtigatzi de cei kre l-au produs. toate astea din cauza incapatzanarii unor conducatori de state careshi demonstreaza unul altuia superioritatea in modul cel mai subiectiv posibil :(
 
inteleg, sweetkeo... dar cand un eveniment este mediatizat timp de 5 ani si monopolizeaza dezatrele din lune, atunci fara suparare, dar devine comercial, daca ma intelegi. americanii au facut parada 5 ani cu acest eveniment... s-au victimizat... nimeni nu vorbeste de tsunami, de cutremurele din Japonia, demiile de oameni care mor in Irak... parca nimic nu s-ar compara cu suferinta americanilor. si mai stiu cum fac americanii filmele astea... nu vreau sa il vad... pentru ca m vazut in direct acele momente... pentru ce samai vad o data cu efecte speciale...

ultimul film vazut The devil wears Prada... relaxant
 
The departed (2006 ) - actiune.
Viata unui recrut FBI sub acoperire. Mult sange si un boss criminal cam psycho...gen Criminalynoe Ctivo(Pulp Fiction).
 
adrenalina;152753 said:
inteleg, sweetkeo... dar cand un eveniment este mediatizat timp de 5 ani si monopolizeaza dezatrele din lune, atunci fara suparare, dar devine comercial, daca ma intelegi. americanii au facut parada 5 ani cu acest eveniment... s-au victimizat... nimeni nu vorbeste de tsunami, de cutremurele din Japonia, demiile de oameni care mor in Irak... parca nimic nu s-ar compara cu suferinta americanilor. si mai stiu cum fac americanii filmele astea... nu vreau sa il vad... pentru ca m vazut in direct acele momente... pentru ce samai vad o data cu efecte speciale...

ultimul film vazut The devil wears Prada... relaxant

shi eu intzeleg perfect ce vrei sa zici...dar cred ca, conotatzia pe care o are e una pozitiva in sensul in care am fi totzi impotriva lui BUSH (el e vinovatul) shi prin fortza noastra,a oamenilor de rand, i-am putea oprii prin referendumuri sau proteste pe cei care duc razboiul iraqian la extreme shi atunci nu ar mai murii oameni acolo. cu privire la dezastrele naturale ai dreptate, nu se mai zice nik...dar shti shi tuh...ala nu a fost mana omului, nu e nicio intriga, nici o aluzie la cineva pt un scop anume, cum am zis mai sus...:)
 
daca filmul ar fi fost despre cauzele evenimentului, o analiza cat de cat obiectiva aceea ce s-a intamplat acolo, m-as fi uitat. dar asa ce sa vad? nu este nou si nici necunoscut... asta este ideea. filmul nu are intriga. se bazeaza pe impresionarea la nivel emotional si inca o dat o lume intreaga le va plange de mila americanilor. nu vreau sa fac parte dintre ei...
 
keo, nu spun ca nu imi pare rau de acei oameni... pur si simplu nu apreciez cand s eface senzatie din suferinta altora... ceea ce s-a intamplat cu acel eveniment... si continua sa se faca... de ce crezi ca filmul este facut acum, cand america incepe sa se sature de razboiul din Irak? cand se apropie alegeri... si in ca de un regizor atat de mare... eu cred ca iti dai seama de ce... si eu chestia asta nu o apreciez deloc... doar ma scarbesc si mai tare de sistemul american.
 
pai da..ideea in sine e inlaturarea lui BUSH...bine ar fi, nu ca mi-ar pasa mie extraordinar dar nu e corect e face el in iraq...
 
ideea cui? a filmului? de inlaturare a lui Bush? n-am privit filmul, insa oamenii mai mult raman impresionatzi de nenorocirea celor din film shi-i blastama vrand-nevrand pe cei ce au provocat catastrofa... shi care e versiunea oficiala? corect, terorishtii musulmani! iar Bush conduce cruciada impotriva paganilor...
priveshte mai bine Farenheit 911... e mult mai interesant...
 
pai da..shi bush e de vina..shi poate va fi inlaturat cu unul kre ii va lasa in pace pe musulmani..chestia asta afecteaza shi europa..amintitzi-va de londra...madrid, iar cum bucureshtiul nu ishi retrage trupele nu se shtie..doamne feri...shtitzi atunci cu rapirea jurnalishtiilor romani,
 
statele unite intotdeauna vor avea tendintze expansioniste...

in sfarshit am privit integral Dogma... superb... insa tre sa-l privesc/ascult inca o data shi in original... pentru ca are multe sensuri ascunse acolo
 
"Pillow Book" - film japonez; in stilul lor, de care nu la totzi le plac :hlizesc:

"Perfume.The Story of a Murderer" - mi-a parut sec, insa nici cartea nu-i mare.. e mai degraba ceva usor comercializabil

"Renaissance" -- desen animat; un fel de SF; de privit se poate
 
"pillow book" m-a cam plictisit; original ca realizare (imagine), dar altceva nu mi-a atras atentia.
 
The Illusionist imi place cum a fost realizat..dar parca ceva ii lipsea....cel putin am avut asa un feeling... mi-a placut finalul...ma asteptam sa nu fie happyend...:D
 
Back
Top