Ultimul film vazut

Cidade de Deus... barbarie... am inceput sa privesc si l`am lasat... n`a fost sa fie, te captiveaza, m`a persecutat 2 ore si am renuntat la protest :D... orasul aici ar fi ca si catedrala ND in romanul lui Hugo; violenta (continua) pe alocuri imi parea exagerata, e dur, agresiv, chiar fictiv, si totusi bazat pe fapte reale
 
kraft_natasha;204045 said:
Cidade de Deus... barbarie... am inceput sa privesc si l`am lasat... n`a fost sa fie, te captiveaza, m`a persecutat 2 ore si am renuntat la protest :D... orasul aici ar fi ca si catedrala ND in romanul lui Hugo; violenta (continua) pe alocuri imi parea exagerata, e dur, agresiv, chiar fictiv, si totusi bazat pe fapte reale

prima data lam vazut la odeon, prin 2004
intradevar dur, dar asta e viata din cartierele lui rio. din cate stiu a strans mult "metalolom"
nu am fost incantat.

"Zerkolo" de Tarkovsky. Ar trebui sa-l mai vad cel putin odata... Nu cred ca am inteles inca prea multe...

iata "zerkalo", puternic psihologic, de altfel ca si toate filmele lui tarkovski, pe alocuri chiar apasator

tre sal revad
 
Am vazut si eu filmul romanesc premiat pe nu-stiu-unde:
'4 luni 3 saptamani 2 zile'.
Scenariul mi s-a parut realist, viata din caminele studentesti
si modul de a-ti procura tigari, cafea si altele in perioada comunista
este descris corect,
ma pun martor caci am trait si eu lucruri asemanatoare.

Scena de 'maxima intensitate' a filmului este filmarea avortonului.
Aici ma departez total de regizor:
- consider ca astfel de scene trebuie filmate astfel incat sa sugereze despre ce e vorba, nu sa arate obiectul avortului.
Ce mai, mi s-a cam intors stomacul pe dos cand am vazut filmat partial
ceva cu sange pe el - ma opresc aici cu descrierea in cuvinte a ceea ce am vazut.
Aici se vede efortul unui cineast de a iesi in evidenta.
Daca pentru scena asta a luat premii - imi pare rau, s-a gresit.

Am citit ca filmul a fost interzis in nu-stiu-ce tari (parca in Franta) pentru spectatorii
minori. Da, asa ceva nu se poate arata copiilor!

In schimb regizorul evita cu dibacie scena in care cele 2 fete platesc 'in natura' consultatia 'doctorului' - deci se poate!
 
"4..3..2"

tensiune, suspans...108 min
la fel ca un thriller te tine ca pe ace
....da e dur, e naturalist, dar e adevarat si trist (vorba ceea "sad but true")

cred ca deocamdata filmul romanesc care mia placut cel mai mult
jocul actorilor, mai ales vlad ivanov in rolul "doctorului", puternic.
bv mungiu
9+

highly recommend!
 
Les Misérables (1998)

Ecranizarea romanului lui Victor Hugo.
Ma asteptam mai mult de la film. Evident nu se compara cu romanul in sine.O ocazie buna pt cei ce au citit si romanul, pentru a compara trairile din timpul cititului cu cele din timpul vizionarii.

Oricum, merita vazut.
 
Da, Meet Joe Black este superb, Dystopia rau ca l-ai vazut de abia acum :).

Hmm, ceva despre filmul nou nouts Hitman, "mare rahat creat in anul 2007" :D. Degeaba l-am asteptat jumate de an :)
 
Aceeasi chestie cu "Shoot them up" - o timpenie mai mare demult n-am vazut, Belucci n-o fi citit scenariul proabil inainte sa se bage in asa bred.
Eroul principal face furori si ucide tot ce misca, avind timp si pentru replici mega destepte.
Merita de vazut doar pentru ridicolul unor scene, o portie de ris este asigurata..
 
Hmm, pararea mea despre Shoot 'em up este destul de buna. Nu zic ca este o capodopera, dar nu-mi pare rau de timpul investit in el. Aici este un mini-review in care explic de ce lucrurile stau asa, si nu altfel.
 
gr8dude, ti-am citit mini-review-ul la filmul Shoot'Em Up si mi-am pus mainile in cap. Eu cred ca as fi scris asa ceva dupa vre-o cateva beri. In primul rand, hai sa nu comparam shitu' asta de film cu Kill Bill al lui Tarantino, care au un mesaj, cu scene puse la punct pana la cel mai mic detaliu, si replici nu de dragul de a fi rostite. Shoot'Em Up e ridicol, si toate apelurile la "nu folositi armele" si "cresteti o familie sanatoasa" sunt poate pentru copii. Hai ca a trecut deja timpul filmelor cand pe eroul principal il impusca 50 si nu nimereste nimeni, iar el ii da jos pe toti cu cate un glonte fiecare - e atat de plictisitor. Daca e sa comparam cu recentul Grindhouse al lui Roberto Rodriguez care e o parodie in mare parte, filmul nostru cre ca nu se ridica nici pana la glezne. Cumparandu-l pe Clive Owen si Monica Belucci pentru rolurile principale, nu-ti asigura succesul filmului. Iar faza cu "fuk u too" a fost cam trasa de coada, nici o subtilitate, ca si intreg filmul de altfel.


American Gangster,
Denzel Washington, Russel Crowe, directed by Ridley Scott, based on a true story... cred ca asta ajunge...
filmul e despre un om de culoare care ajunge sa ia intaietatea in distributzia de droguri(heroina) shi pana la urma este prins cu mytza-n sac... mi-a placut, n-am ce zice...
 
Am inceput sa ma uit la The Kingdom, si iar ma enervez, actiunea se petrece in Arabia Saudita - teroristi, bombe, shi 4 lucratori ai FBIul care ancheteaza explozia unei bombe intr-un campus de americani. Ce ma enerveaza cel mai tare e cum americanii fiind straini, intr-o tzara de musulmani, sfideaza regulile shi obiceiurile localnicilor fara nici o frica ca li s-ar putea intampla ceva. Eh, de, e film doar, in realitate, le-ar tremura pielicica pana la ultimul cm...
 
Beowulf ...

Am stat pina la capat doar ca sa rid de cit de prost este. Nota 2.
 
in sfrasit am vazut Troia :)
eu am citit si Iliada a lui Homer, in versuri, asa ca sa spunem ca am o viziune mai larga :D

bun, in primul rand filmula exclus partea zeitatilor, care ocupa un loc important din cate imi amintesc eu in carte si s-a axat pe zbuciumul uman :)
lasand la o parte istoria si legenda, o sa ofer o impresie asupra personajelor... Paris a fost lamentabil si cred ca se verifica o legitate... cei frumosi sunt frumosi si atata... repede is gasesc o fusta sau un pantalon unde sa se bage :D cred ca m-a iritat cel mai tare... si cand l-a omorat pe Ahile nu a fost in stare sa il infrunte, dar, cum ar veni, l-a sagetat pe la spate :D el si Elena sunt doua peronaje egosite si stiu ca o sa vina sa imi spuna unii ca s-au iubit... apoi daca o iubea atata trebuia sa fie barbat pana la capat...

Ahile mi s-a parut un personal complex. si pe parcursul filmului reusesti sa isi schimbi parerea despre el de cateva ori. daca la inceput iti pare un ingamfat fara pereche, la sfarsit ti se rupe sufletul de jale ca moare. iar faza cand boceste la capataiul lui Hector mi s-a parut edificatoare. o combinatie foarte buna intre forta fizica, frumusete si profunzime sufleteasca.
si mai stiu pe cineva care cred ca s-a regasit in acest personaj si de aceea i-a placut atata filmul... :D

Mi-a placut si peter O'toole. si mi-a placut acel moment in care ii spune lui Paris ca a dus multe razboie la viata lui, pentru putere, pentru bogatie, pentru influenta... un razboi din dragoste pare un motiv mai profund ca celelate :)

in general, a fost un film istoric bun. a reusit sa suprinda esentialul, iar relatiile interumane su fost in prin plan, iar razboiul un fond de desfasurare.
 
Apropo de greci. De curind am privit filmul "Zimt und Koriander" (Englisch: A Touch of Spice, Griechisch: *ολίτικη Κουζίνα - Politiki kouzina) - o coproductie greco - turceasca. Mi-a placut foarte mult. Mi s-a trezit si pofta de a gati greceste!!! E despre viata, dragoste, politica si condimente.

mi-a placut si American Gangster... cind am vazut cine joaca si cine e regizorul, mi-am dat seama ce ma asteapta... Jos palaria!!

Shoot'em up e pervers... Care a fost morala? habar n-am! Am privit citeva secvante si .... no comments!!!
O fi Grindhouse o parodie, insa cu tot respectul fata de Tarantino, da' omu e dus de-a binelea!
 
Back
Top