Unirea

Rapax;177862 said:
Landser, nu Uniunea Europeana este un impediment(nu impiediment), nu ea ne-a despartit nici acum, nici mai inainte(atunci nici nu exista) ci mentalitatea unora ca tine care nu inteleg nimic din ce se intampla pe lumea asta. Dar mai exista o speranta.

Iate ma cine vorbeste de mentalitate?Taranii au iesit de la fundul vacii, sau spalat pe mini de balega , au venit in capitala(la studii) si au devenit mari proeuropeni si luminatori ai poporului ce nu ia mai ramas sa faca nimic decit sasi schimbe mentalitatea invechita si neprogesista.

UE nu e un impiediment?
Dar acum citiva ani orice basarabean pute sasi faca pasaport roman,dar prietenii din Europa iau povatuit pe romani ce trebue sa faca pentru afi in rind cu lumea, ca si multe alte sfaturi progresiste.

Cealalta uniune era URSS,tot foarte multinationala si multiculturala.

Mam saturat de uniuni, vreau un singur stat independent si puternic ROMANIA MARE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

P.S.Mai citeste o carte, te va ajuta mult(credema)!
 
landser;178029 said:
Iate ma cine vorbeste de mentalitate?Taranii au iesit de la fundul vacii, sau spalat pe mini de balega , au venit in capitala(la studii) si au devenit mari proeuropeni si luminatori ai poporului ce nu ia mai ramas sa faca nimic decit sasi schimbe mentalitatea invechita si neprogesista.

UE nu e un impiediment?
Dar acum citiva ani orice basarabean pute sasi faca pasaport roman,dar prietenii din Europa iau povatuit pe romani ce trebue sa faca pentru afi in rind cu lumea, ca si multe alte sfaturi progresiste.

Cealalta uniune era URSS,tot foarte multinationala si multiculturala.

Mam saturat de uniuni, vreau un singur stat independent si puternic ROMANIA MARE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

P.S.Mai citeste o carte, te va ajuta mult(credema)!

1. "Camarade" legionar(camarad al comunistilor) nu intelegi ca vremea voastra a fost si nu se mai intoarce?
2. Pune mana pe carte si invata sa vorbesti si sa scrii bine romaneste ca vad ca spui ca esti si cetatean roman. Daca erai cinstit si spuneai ca esti legionar nu cred ca "pupai" tu cetatenia romana. Asta e una din cauzele pentru care eu aprob inasprirea conditiilor de acordare a cetateniei. Avem in Romania destui descreierati si nu mai e nevoie sa adoptam si descreieratii altora.
3. Ti se pare ca taranii sunt demni de dispretul tau de orasean de pe malul Bacului? Bai tzaca, toti ne tragem din tarani si desi familia mea este de cel putin doua sute de ani oraseni, ma mandresc cu cealalta ramura, de razesi, din care ma trag. Si as prefera sa ma spal pe maini de balega vacii decat sa o fac dupa ce am dat mana cu unul ca voi. Si daca vrei sa stii, sunt nascut in capitala(nu a statului avortat RM) si pe vremea cand eu terminam scoala aia mare din Bucuresti tu nu erai nici in stadiu de proiect.
4. Nu, Uniunea Europeana nu e un "impiediment". "Impiedimente" sunt cei ca tine. UE nu te obliga sa aderi la ea spre deosebire de draga ta URSS in care ai trait(daca ai atatia ani) tu sau familia ta. Si in nici un caz tu nu esti pregatit pentru Romania Mare(poate pentru Romania Mare a lui V.C. Duhor).
5. Citesc baiete, citesc. Nu trebuie sa ma indemni tu la asta. Si cu cat citesc imi dau seama ca stiu foarte putin spre deosebire de tine care le stii pe toate.
 
Rapax;178072 said:
1. "Camarade" legionar(camarad al comunistilor) nu intelegi ca vremea voastra a fost si nu se mai intoarce?
2. Pune mana pe carte si invata sa vorbesti si sa scrii bine romaneste ca vad ca spui ca esti si cetatean roman. Daca erai cinstit si spuneai ca esti legionar nu cred ca "pupai" tu cetatenia romana. Asta e una din cauzele pentru care eu aprob inasprirea conditiilor de acordare a cetateniei. Avem in Romania destui descreierati si nu mai e nevoie sa adoptam si descreieratii altora.
3. Ti se pare ca taranii sunt demni de dispretul tau de orasean de pe malul Bacului? Bai tzaca, toti ne tragem din tarani si desi familia mea este de cel putin doua sute de ani oraseni, ma mandresc cu cealalta ramura, de razesi, din care ma trag. Si as prefera sa ma spal pe maini de balega vacii decat sa o fac dupa ce am dat mana cu unul ca voi. Si daca vrei sa stii, sunt nascut in capitala(nu a statului avortat RM) si pe vremea cand eu terminam scoala aia mare din Bucuresti tu nu erai nici in stadiu de proiect.
4. Nu, Uniunea Europeana nu e un "impiediment". "Impiedimente" sunt cei ca tine. UE nu te obliga sa aderi la ea spre deosebire de draga ta URSS in care ai trait(daca ai atatia ani) tu sau familia ta. Si in nici un caz tu nu esti pregatit pentru Romania Mare(poate pentru Romania Mare a lui V.C. Duhor).
5. Citesc baiete, citesc. Nu trebuie sa ma indemni tu la asta. Si cu cat citesc imi dau seama ca stiu foarte putin spre deosebire de tine care le stii pe toate.

Asta e cetatenia romana o primesc rusii, nigherii... numai nu patriotii adevarati, bine ca am facuto din timp.
Romania e patria mea si nu vreau sa faca parte din UE.
 
Sventlana;178537 said:
Daca ai fi ''seful patriei'' as intelege. Majoritatea romanilor vor sa fie in U.E.

Majoritatea? A fost oare facut un referendum pentru ca populatia sasi spuna parerea? NU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
da tu de unde stii? ce referndum? parca ii o moda. au fost facute sondaje de opinie si majoritatea romanilor au vrut in UE...
 
adrenalina;178942 said:
da tu de unde stii? ce referndum? parca ii o moda. au fost facute sondaje de opinie si majoritatea romanilor au vrut in UE...

Care majoritate?Cei care au raspuns la sondajele alea masluite?Mai crezi in sondaje?
"Majoritatea au vrut in UE"?-ma faci sa rid.

Din cite stiu intr-o democratie se consulta poporul cind se iau privind soarta tarii.
 
landser;178190 said:
1.Asta e cetatenia romana o primesc rusii, nigherii... numai nu patriotii adevarati, bine ca am facuto din timp.

2.Romania e patria mea si nu vreau sa faca parte din UE.

1.Baietas te contrazici singur. Dupa cum ai scris tu acolo, cetatenia romana o primesc rusii, nigherii....
Tu in calitate de rus sau nigher ai cetatenie romana?
2. Vrei nu vrei Romania face parte din UE, iar daca tie nu-ti convine pori oricand sa renunti la cetatenia romana si sa te duci in Belarus, Iran, Sudan si mai sunt cateva tari care ti-ar fi mult mai potrivite decat Romania.
 
sper ca o sa va opriti din discutia asta personala, pentru ca nu isi are locul aici. landser, tu ai 5 pucnte, daca mai vrei inca 5 nici o problema, se rezolva... putin repsect nu ti-ar strica...
 
adrenalina;179055 said:
sper ca o sa va opriti din discutia asta personala, pentru ca nu isi are locul aici. landser, tu ai 5 pucnte, daca mai vrei inca 5 nici o problema, se rezolva... putin repsect nu ti-ar strica...

Ai dreptate , ca de obicei. Pierd timpul degeaba cu el.
 
Unirea e ceva de domeniul SF! Ar fi mai posibil ca sa zburam pe marte in urmatorii zece ani decit sa ne reunim in aceeasi perioada de timp... Dar ar fi un SF pe cinste ! Nu cred ca as putea gasi ceva mai dorit in viitor decit unirea... Basarabenii legati de peshtii comunisti nu vor unire si nu inteleg importanta ideii acestea. Atit timp cit vrem unire suntem romani.
Bravo, people !
 
Nu iti mai fa probleme de genul "drobul de sare". Republica Moldova nu se v-a uni cu Romania nici acum nici peste 100 de ani pentru ca vremea unirilor si secesiunilor a cam trecut.
Poate ca moldovenii de peste prut vor unirea si poate ca si cativa romani, dar sigur bucuresteanul, clujeanul, ploiesteanul, constanteanul si timisoreanul de rand, care aduce cei mai multi bani la buget, nu ar vrea ca majoriteatea banilor sa se duca spre Chisinau. Oricum unirea nu va avea loc si eu o vad ca pe ceva demagogic. Intre basarabeni,munteni si transilvaneni, nu mai vad puncte comune. aproape ca au devenit 2 popoare diferite.
Nu v-a mai imbatati cu generatia lui Eminescu ,Sadoveanu,etc ca nu semanati cu ei!!!!
 
Sarcastic;179193 said:
Nu iti mai fa probleme de genul "drobul de sare". Republica Moldova nu se v-a uni cu Romania nici acum nici peste 100 de ani pentru ca vremea unirilor si secesiunilor a cam trecut.
Poate ca moldovenii de peste prut vor unirea si poate ca si cativa romani, dar sigur bucuresteanul, clujeanul, ploiesteanul, constanteanul si timisoreanul de rand, care aduce cei mai multi bani la buget, nu ar vrea ca majoriteatea banilor sa se duca spre Chisinau.
Nu v-a mai imbatati cu generatia lui Eminescu ,Sadoveanu,etc ca nu semanati cu ei!!!!

Imi permit sa te contrazic. Sunt din Bucuresti, si imi doresc unirea cu Moldova si eu si cei pe care-i cunosc sunt de aceeasi parere. Din nefericire am ratat o sansa imediat dupa revolutie. Pe de cealalta parte, chiar nu ma deranjeaza ca banii sa se duca si catre zonele mai putin dezvoltate din Moldova. Nu cunosc exact mecanismele dar cred ca si o parte din banii primiti de la UE se pot duce in zonele mai slab dezvoltate, in acest caz se pot duce catre infrastructura, telecomunicatii, sanatate, invatamant in noul judet alipit romaniei.
Inainte de toate consider ca trebuiesc facute schimbari la nivel politic in Moldova.
In Romania situatia este privita oarecum tragicomic, noi incercam sa ajutam Moldova cu ce putem in schimb primim "avertismente" de la presedintele moldovei si alti ministrii ca intervenim in politica interna a statului independent..blablabla...cred ca stiti cu totii discursul.
 
Asta cu banii de la Constanta catre Chisinau nu mai vorbi prostii. Esti tu Eminescu sa vorbesti asa ceva. Apropo stiai ca Eminescu avea alt nume, adica Eminovici. Si ce inseamna asta: ca nu era pur sange roman. Mai romani sunt Ciobanu, Ciubotaru etc. Acestea sunt nume gasite si in rep. Moldova.
 
sarcastic, ma repet, nu mai fa afirmatii in numele altora, ca ma irita faza asta. eu sunt clujeanca si vreau unirea cu basarabia. daca tu esti cu ochelari de cal si nu vezi de fapt ce inseamna o tara mai mare si castigurile pe termen lung ale Romaniei prin acesta unire, nu inseamna ca toti sunt la fel. asa ca te rog sa folosesti persoana I.
 
Back
Top