Unirea

adrenalina;179398 said:
sarcastic, ma repet, nu mai fa afirmatii in numele altora, ca ma irita faza asta. eu sunt clujeanca si vreau unirea cu basarabia. daca tu esti cu ochelari de cal si nu vezi de fapt ce inseamna o tara mai mare si castigurile pe termen lung ale Romaniei prin acesta unire, nu inseamna ca toti sunt la fel. asa ca te rog sa folosesti persoana I.

Conditiile cele mai favorabile pentru realizarea unirii au fost la inceputul anilor 90, cand prabusirea imperiului sovietic a creat posibilitati si optiuni strategice inedite.
Insa astazi conditiile prielnice, pledoariile politice si entuziasmul popular in problema unirii au disparut, atat in Romania, cat si, mai ales, in Republica Moldova. Relatiile dintre cele doua state au suferit schimbari foarte importante.
Prin urmare, oricit de motivate istoric si politic ar fi pretentiile Romaniei, punerea in discutie a frontierelor existente constituie un act inacceptabil pentru tarile si institutiile europene. Conflictele din spatiul postsovietic o dovedesc cu prisosinta. Interesele nationale romanesti vizeaza acum integrarea in institutiile si structurile euro-atlantice si europene, care nu doresc importul de instabilitate prin unirea Romaniei cu Republica Moldova, o tara care are conflicte interne, in care ia amploare coruptia, crima organizata si economia subterana.

Tu nu esti intreg Clujul.Eu am o gramada de cunostinte din Cluj si cunosc parerea lor.Sa zicem ca am vorbit in numele lor, nu al tau.
Acum spune-mi te rog avantajele unirii,dupa care te rog din nou sa descrii si dezavantajele (nu vreau sa le descriu eu, o sa spui ca iarasi vorbesc in numele tutror romanilor). Hai sa fim corecti si realisti pana la capat si sa nu oferim sperante desarte unor oameni care de fapt nu au nici o vina.
 
nu ofer nimic, eu am spus ca imi doresc unirea, nu am discutat de posibilitatea efectuarii ei... acesta tema a fost deja discutata destul, mai ales pe tema asta, plus altele de la Politica, plus a fost o dezbatere pe echipe legat de acesta tema... cauta in josul paginii de start si o sa gasesti. nu o sa stau sa iti fac rezumtate. te intereseaza subiectul, citesti ce s-a scris pana acum, ca doar nu o sa repetam pt fiecare user nou.
 
Rapax;179054 said:
1.Baietas te contrazici singur. Dupa cum ai scris tu acolo, cetatenia romana o primesc rusii, nigherii....
Tu in calitate de rus sau nigher ai cetatenie romana?
2. Vrei nu vrei Romania face parte din UE, iar daca tie nu-ti convine pori oricand sa renunti la cetatenia romana si sa te duci in Belarus, Iran, Sudan si mai sunt cateva tari care ti-ar fi mult mai potrivite decat Romania.

Mi-ar fi parut bine sa fie Romania ca si Belarus, cel putin la fel de dezvoltata economic.
 
Un articol interesant, dar cam dubios azi in The Economist:
The country that Europe forgot

Incepe bine:

Ezitand intre Est si Vest, Moldova ar putea deveni prima tara pe care Kremlinul o ia Occidentului din anii 70.

Apoi incepe sa se strice, fiindca in ceea ce priveste imaginea romanilor despre Moldova, situatia este mai degraba inversa. In plus analogia cu englezi vs irlandezi, scotieni etc este tendentioasa: aceste popoare nu au aceasi origine etnica cu englezii si au fost bagate in Regatul Unit cu forta.

Moldova a facut parte din Romania pana in 1940[...]Acum atmosfera este inghetata. In general romanilor le este greu sa se gandeasca la Moldova ca la o tara separata, cam in acelasi fel in care multi englezi gandeau despre Irlanda, si inca mai gandesc despre Scotia si Tara Galilor.

Din greseala, spune si adevarul:

Greuincercatul (si momentan suspendatul) presedinte al Romaniei, Traian Basescu, un vesel ex-capitan de marina, vede Moldova ca un experiment esuat, care ar face mai bine sa se uneasca cu Romania.[...] Eufemisme neconvingatoare ascund parerile sale reale: Moldova este condusa de o incompetenta elita sovietica provinciala, care a pierdut nu numai increderea lumii, dar si pe cea a propriului popor . Acestia solicita cetatenia romana in masa - cam 800.000 dintr-o populatie de 4 milioane. Calitatea Romaniei de membru UE face ca cetatenia romana[...]sa exercite o atractie irezistibila, iar procesul de unificare este inevitabil.

Iar spre final isi da arama pe fata:

Insa o reflectie sumara gaseste unele dificultati in rationamentul simplist al lui Basescu. Romania s-a chinuit sa intre in UE si acum se chinuie sa supravietuiasca in UE. Moldova are probleme si mai mari, si nu se gaseste nici macar printre statele candidate la integrare. Ultimul lucru de care are nevoie EU este inca o pacoste ex-comunista saraca si prost condusa. Ce se va intampla cu Transnistria, teritoriu locuit mai ales de rusofoni[...] care acum incearca sa fie independent?[...]Dar mai ales, unificarea cu Romania nu este populara in Moldova. Viziunea lui Basescu este probabil influentata de primirea calduroasa pe care i-au facut-o fanii sai in timpul unei vizite recente. Dar mai putin de o sesime din populatie s-au declarat "romani" la ultimul recensamant.[...](Moldovenii) nu vor sa ajunga din nou o provincie neglijata a Romaniei Mari.
 
landser;180715 said:
Mai bine emigrati, ca in occident e mai bine pentru de astia ca voi.

Ar fi mult mai benefic pentru toata lumea sa emigrezi tu, in Corea de Nord sau in Iran.
 
Nu amestecati Uniunea Europeana in acesata chestune: daca intr-o zi Moldova si Romania ar declara ca se unesc, Uniunea Europeana n-o sa aiba cum impiedica asta. Si oricum n-o prea intereseseza. O sa stranga din umeri asa cum face si acum.
 
landser- îmi este clar, faci parte din acei tipi sau tipe care intoxică Netul cu aberatiile sale facute la comanda cuiva sau din principiu, cred că esti un oportunist în goană după laudele şefului de unde o fi el. Daca te magulesc personajele gen berlinschi, cristal, danu si alte specimene atunci sa fii sanatos, jos pălăria, mă amuz faţă de devotamentul tău de slugă lipicioasă
 
Problema ta e ca nu poti intelege ca eu sunt impotriva sistemului actual (care e un sistem politic de rahat) pentru ca sunt demofil adic iubitor de popor.
m_c_B;188054 said:
bai , tu chiar meriti sa fii conducatorul nostru.
il poti inlocui cu succes pe cioronin , el tot isi uraste poporul.


Ca si orice nationalist radical eu sunt conservator ,vreau sa modific ce este rau si sa mentin tot ce este bun!
 
am o idee..ce ar fi un sondaj in care cetatenii Republicii Moldova sa spuna carei etnii
apartin:romani,moldoveni,ucraineni,rusi,gagauzi,bulgari etc.Cred ca sondajul ar fi graitor pentru a vedea cat mai bine situatia din Republica.Daca un astfel de sondaj a fost realizat inainte va rog sa imi spuneti.Eu sunt "minoritar moldovean" din Romania,"abuzat" de majoritatea romaneasca si sunt curios sa vad ce gandesc "moldovenii",dar si moldovenii;sper ca ati prins aluzia....
 
andrei_victor, un referendum in acest sens s-a realizat deja prin 2004. Poti cauta pe net rezultatele. În mare parte ... moldoveni s-au declarat vreo 75%, români doar 2% ... restul nu contează.
Aşa că dacă te simţi stingherit în România poţi trece în Moldova ... o să avem noi grijă de un biet moldovean :D
 
nici nu iti dai seama ce ma unge la suflet ce ai zis:p pai daca oficial e 75%,in realitate inseamna ca e mai mult,cu toate eforturile lor de rusizare.oricum cred ca unirea ar fi o actiunea criminala pt ambele state romanesti ar avea de suferit,in 24 ore tancurile rusesti ar fi in bucuresti si intelectualitatea din romania trimisa in siberia...lol..rusia e ca drobul de sare pentru romani,nu putem decat sa privim cum se comporta ca rusii asa cum fac de cateva secole incoace.
PS:Exclusiv pentru sustinatorii moldovenismului si pentru Voronin(Cioara) care zice ca moldovenii sunt o natiune aparte si Republica Moldova e continuatoare Principatului Moldovei din Evul mediu,iata ca un voievod moldovean,pe numele sau Dimitrie Cantemir,a scris "Hronicul vechimii a romano-moldo-valahilor" care se refera la romanii din cele trei state medievale.
 
andrei_victor;188263 said:
oricum cred ca unirea ar fi o actiunea criminala pt ambele state romanesti ar avea de suferit,in 24 ore tancurile rusesti ar fi in bucuresti si intelectualitatea din romania trimisa in siberia...lol..rusia e ca drobul de sare pentru romani,nu putem decat sa privim cum se comporta ca rusii asa cum fac de cateva secole incoace.
Ei, acuma nici sa nu exageram...s-au dus vremurile alea; in cazul cel mai rau cred ca s-ar limita la un desant in Transnistria, ca nu cumva sa-si piarda pozitiile de acolo.
 
Deci prin "unire" voi vreti sã ziceti sã transformãm Moldova întro provincie romîneascã?...
NU! nici o data!!! Moldova ca o natiune existã mult inaitea Romîniei, dacã Rep. Moldoveneasca existã de atît de putin timp nu significã cã nu are nici o bazã de unde sa format. Nu significa ca noi nu avem cultura si suntem "dependenti" de cultura romînã, pre cum eu stiu Moldova are mai mult de ce a se mîndri de cît romînia, cãci noi avem historia noastrã documentatã chiar de la inceputul regatului prin letopisete, incepind cu acel de la Bistrita care documenteaza dezvoltarea tãrii din 1359....Si voi? de cînd Valahia are documentatã historia sa??? Voi uitati ca Ion Creangã si M. Eminescu sau nascut pe terren moldovenesc (terren mostenit din timpul lui Stefan cel Mare si unit cu valahia), si îi normal ca moldovenii sãi considereze scriitori Moldoveni, cãci sunt din acelas sînge ca si noi. În opiniunea mea, trebuia sã fie o petitie ca Moldova sã se reuneascã cu...Moldova, nu face mai mult sens? Eu as vrea sã vãd moldova iarãsi aceiasi cum era pe timpul lui Stefan cel Mare, de la Carpati, cu Suceava, Baia, Iasii....Pe la Cernãuti si pîna la marea neagrã.
Cineva este de aceiasi pãrere ca si mine sau sînt toti romîni aici?
 
Molda;193047 said:
Deci prin "unire" voi vreti sã ziceti sã transformãm Moldova întro provincie romîneascã?...
NU! nici o data!!! Moldova ca o natiune existã mult inaitea Romîniei, dacã Rep. Moldoveneasca existã de atît de putin timp nu significã cã nu are nici o bazã de unde sa format. Nu significa ca noi nu avem cultura si suntem "dependenti" de cultura romînã, pre cum eu stiu Moldova are mai mult de ce a se mîndri de cît romînia, cãci noi avem historia noastrã documentatã chiar de la inceputul regatului prin letopisete, incepind cu acel de la Bistrita care documenteaza dezvoltarea tãrii din 1359....Si voi? de cînd Valahia are documentatã historia sa??? Voi uitati ca Ion Creangã si M. Eminescu sau nascut pe terren moldovenesc (terren mostenit din timpul lui Stefan cel Mare si unit cu valahia), si îi normal ca moldovenii sãi considereze scriitori Moldoveni, cãci sunt din acelas sînge ca si noi. În opiniunea mea, trebuia sã fie o petitie ca Moldova sã se reuneascã cu...Moldova, nu face mai mult sens? Eu as vrea sã vãd moldova iarãsi aceiasi cum era pe timpul lui Stefan cel Mare, de la Carpati, cu Suceava, Baia, Iasii....Pe la Cernãuti si pîna la marea neagrã.
Cineva este de aceiasi pãrere ca si mine sau sînt toti romîni aici?

1. Pe vremea statului feudal - Moldova- nu exista inca termenul de natiune.
Mai citeste.
2. Moldova nu a fost regat niciodata.
Mai citeste.
3. Creanga si Eminescu au scris in limba romana.
Mai citeste. Si invata si limba romana asa cum trebuie.
4. Scrie, te rog, petitia aceea pe hartie subtire si rezistenta, eventual parfumata, si trimite-ne si noua, romanilor, cate un exemplar. Ne va face mare placere.
 
Back
Top