Unirea

Am uitat ceva:la noi se zice ca omul se trage din maimutza,numai rusul se trage din porc.Scuze rushilor de treaba.
 
poate ca n-ar strica masuri in cazul unora care jignesc in asemenea hal.Deus ex ,ia-ti buletinul,citeste o carte si apoi vino sa-ti prezinti ideile(poate intr-o forma umana)
 
Sventlana;193517 said:
Nu stiu de la care idiot ti-ai luat ideile,insa si doctorii lui Hitler ii considerau pe rusi arieni. Ar trebui sa ai grija cu mesajele xenofobe/sovine. In fine,sper ca modul tau de gandire deriva din ignoranta si nu e congenital(in cazul acesta nu cred ca mai exista remediu).
Vorbind despre rusi,daca tot ai gandire xenofoba,ar trebui sa stii ca unul din teoreticineii nazismului si a teorieri ariene a fost scriitoarea rusoaica Елена Петровна Блаватская. De fapt,in conceptia nazistilor ,arienii sunt cei din rasa caucaziana (aproape toate popoarele Europene adica si russii,gruzinii,armenii)
.

Este adevarat ca slavii fac parte din "arieni"(indo-europeani mai bine spus), grupul de limbi balto-slavic. Perceptia pe care o au despre russi(nume imprumutat de la prima dinastie de origine nordica,varegi, varangi, russi) alte popoare ce s-au aflat in conflict cu slavii este data de comportamentul mongolic, asiatic pe care l-au avut de-a lungul istoriei, adica, migratie, invazie, agresiune, salbaticie, necivilizatie, deportari ale altor populatii, nerespectari ale tratatelor si ale cuvantului, arbitrariu. In istoria timpurie a statului rus(incepand cu Russia Kieveana) principalul conflict l-au avut cu mongolii, tatarii, cumanii si pecenegii, toate popoare asiatice de la care au preluat tehnica de lupta, moduri de productie si filozofia statului. Expansiunea statului rus a continuat permanent in istorie care a plecat de la o zona restransa si a ajuns la un imperiu in detrimentul altor popoare. Din pacate.
Pe baietanul ala este preferabil sa-l ignori. Temperaturile au fost mari la Suceava.
 
Sventlana;193517 said:
Nu stiu de la care idiot ti-ai luat ideile,insa si doctorii lui Hitler ii considerau pe rusi arieni. Ar trebui sa ai grija cu mesajele xenofobe/sovine. In fine,sper ca modul tau de gandire deriva din ignoranta si nu e congenital(in cazul acesta nu cred ca mai exista remediu).
Vorbind despre rusi,daca tot ai gandire xenofoba,ar trebui sa stii ca unul din teoreticineii nazismului si a teorieri ariene a fost scriitoarea rusoaica Елена Петровна Блаватская. De fapt,in conceptia nazistilor ,arienii sunt cei din rasa caucaziana (aproape toate popoarele Europene adica si russii,gruzinii,armenii)


Si inca ceva,invata limba romana daca tot te crezi atot-stiutor.

Imi pare rau sa te dezamagesc svetlana, eu n-am nimic cu rusii insa hitler cand a scris mein kampf s-a exprimat destul de clar referitor la popoarele din europa si anume, britanicii erau considerati egali nemtilor, latinii erau buni de servitori iar slavii trebuiau impinsi cat mai la est si scosi din europa.

Inca odata, nu sunt de acord cu hitler insa el asta a scris.
 
ce unire bah ca romania nu e in stare sa absoarba nici 20 % din ce producem ....uniti cu romanii da' exportam in rusia....so credeti voi
 
Endo;194656 said:
ce unire bah ca romania nu e in stare sa absoarba nici 20 % din ce producem ....uniti cu romanii da' exportam in rusia....so credeti voi

Unirea ca unirea. Pe mine ma intereseaza care sunt produsele pe care nu le poate absorbi Romania? In primul rand termenul de " a absorbi" nu se aplica in cazul produselor. In al doilea rand problema este mai degraba de calitate industriala(daca exista produse industriale) , de concurenta pe piata romaneasca, sau de produse agricole care nu sunt cerute. In schimb piata ruseasca poate primi din belsug produse din RM. Cat despre produsele romanesti, acestea, merg in mare majoritate in UE.
 
Rapax;194767 said:
Unirea ca unirea. Pe mine ma intereseaza care sunt produsele pe care nu le poate absorbi Romania? In primul rand termenul de " a absorbi" nu se aplica in cazul produselor. In al doilea rand problema este mai degraba de calitate industriala(daca exista produse industriale) , de concurenta pe piata romaneasca, sau de produse agricole care nu sunt cerute. In schimb piata ruseasca poate primi din belsug produse din RM. Cat despre produsele romanesti, acestea, merg in mare majoritate in UE.


Interesant ce produse rominesti sunt pe piata din UE.
Poate eu rau vad,sau sunt ascunse aceste produse din RO.
Si referitor la Rusia si produsele din RM,kiar credeti voi ca o tara ca RM ar indestula piata Rusiei...:)
 
Mai oameni buni da voi n-ati pus in viata voastra mana pe o carte de economie. Cum adica nu ne unim cu romania pentru ca nu poate sa absoarba nici 20 % din produsele noastre. Pai romania are un deficit comercial de 7 miliarde de euro, adica importa cu 7 miliarde mai mult decat exporta, deci e loc suficient pentru toata productia moldovei, pentru ca scopul nu e sa consumi ce-ai produs ci sa exporti, sa dai la rusi, sa dai in UE, doamne fereste sa ne apucam sa consumam tot ce producem.

Si ca o chestie ca am vazut ca venise vorba si despre asta, exporturile romaniei se duc in proportie de 80% spre UE. Faptul ca nu vedeti in magazine produse romanesti se datoreaza naturii produselor. Noi exportam chestii gen otel, lemn, masini(nu-mi spuneti ca n-ati vazut nici un logan in europa)si mai ales servicii.

Oricum ca o concluzie, ideea ca nu se poate face unirea pentru ca romania nu poate consuma cat produce moldova, mise pare cea mai brain dead idee antiunionista
 
dan123;194933 said:
Mai oameni buni da voi n-ati pus in viata voastra mana pe o carte de economie. Cum adica nu ne unim cu romania pentru ca nu poate sa absoarba nici 20 % din produsele noastre. Pai romania are un deficit comercial de 7 miliarde de euro, adica importa cu 7 miliarde mai mult decat exporta, deci e loc suficient pentru toata productia moldovei, pentru ca scopul nu e sa consumi ce-ai produs ci sa exporti, sa dai la rusi, sa dai in UE, doamne fereste sa ne apucam sa consumam tot ce producem.

Si ca o chestie ca am vazut ca venise vorba si despre asta, exporturile romaniei se duc in proportie de 80% spre UE. Faptul ca nu vedeti in magazine produse romanesti se datoreaza naturii produselor. Noi exportam chestii gen otel, lemn, masini(nu-mi spuneti ca n-ati vazut nici un logan in europa)si mai ales servicii.

Oricum ca o concluzie, ideea ca nu se poate face unirea pentru ca romania nu poate consuma cat produce moldova, mise pare cea mai brain dead idee antiunionista

Da, dar baietanul ala se vede ca nu prea stie nimic despre economia romaneasca. Ar fi trebuit sa-i spui ca Loganul care se monteaza la Moscova e facut tot la Pitesti, si rusii strang doar suruburile la montaj. Si de vazut nu au cum sa vada de multe ori partea sau partile executate in Romania ale unor masini pe care scrie doar "fabricat in UE". Cat despre imposibilitatea unirii din cauzele expuse, normal ca e o prostie, dar pentru el orice motiv real sau inventat e bun.
 
`romEo;195273 said:
:D.Interesant in care mileniu va fi asta...Sper ca aciasta Unire va avia loc pina am sa dau ortul lu popa :)

Era vorba despre diferenta intre "motive stupide" si motive reale. Nu iti face griji, unirea nu o sa se faca. Poti sa dormi linistit visand in limba rusa.
 
Rapax;195428 said:
Era vorba despre diferenta intre "motive stupide" si motive reale. Nu iti face griji, unirea nu o sa se faca. Poti sa dormi linistit visand in limba rusa.

O ms ca macar asta mi-ai permis...O onoare din partea ta nu alta...Dar sper ca motive stupide p-u a nu avia loc aciasta unire...sunt destule !
 
`romEo;195449 said:
O ms ca macar asta mi-ai permis...O onoare din partea ta nu alta...Dar sper ca motive stupide p-u a nu avia loc aciasta unire...sunt destule !

Ramane cum am vorbit.
P.S. Continua cu invatatul si scrisul in limba romana. Nu are ce sa iti strice.
 
`romEo;195273 said:
:D.Interesant in care mileniu va fi asta...Sper ca aciasta Unire va avia loc pina am sa dau ortul lu popa :)

Eu sper ca tu inca nu ti-ai terminat scoala si,pana la 18 ani o sa stii cand sa scrii cu i si cand cu e ;)
 
Back
Top