Unirea

alejandro;196359 said:
Eu sper ca tu inca nu ti-ai terminat scoala si,pana la 18 ani o sa stii cand sa scrii cu i si cand cu e ;)

Mai are si el vreo 10 ani si termina liceul. :D
 
Deus Ex;193529 said:
Pentru mine,rusii sunt niste porci.Bunica mea mi-a povestit ca ca atunci cand rusii au trecut pe la noi,prin Bucovina de Sud,au facut prapad:violuri,talharii,furturi,distrugeri,etc.Spre deosebire de ei,nemtzii s-au purtat intotdeauna ca nishte domni:au ajutat pe cei necajitzi,au avut bun simtz in orice situatzie,s-au purtat impecabil,-asta e adevarul,chit ca stiu ca n-o sa convina multor din cei care posteaza pe aici.Asta este-rusii sunt niste porci,si ma pish pe ei.

Ba eu cred ca te inseli.
Nu trebuie sa generalizezi. E adevarat poate rusii au facut ravagii cand au trecut prin tari "aliate", mai mult decat nemtii prin tari "ocupate".

Insa romanii nu au facut acelasi lucru in razboi cand au intrat in alte tari? De acord, poate in cartile tale de istorie nu scrie, dar asta nu inseamna ca nu e adevarat. Nici in cartile de istorie rusesti nu scrie ca rusii ar fi violat femeile din tarile "aliate".

Japonezii nu au facut acelasi lucru sau mai rau in China?

Si mai recent sarbii, albanezii, bosniacii nu au facut acelasilucru in Yugoslavia? Americanii nu fac acelasi lucru in Irak?

Si romanii s-au extins pana in Dacia, nu? Ei oare nu le-au zburat capatanile dacilor care s-au impotrivit?

Fiecare popor are caracteristicile sale si ei au specificul lor. Dar oricum eu cred ca Rusia are o contributie importanta in cultura si in progresul mondial.

E adevarat ca s-au extins cat au putut, si au supus si au exterminat alte popoare si culturi. Dar trebuie sa vezi ca pe ei insusi s-au chinuit aproape la fel ca pe altii. Sau nu stii cati rusi a trimis Stalin in Gulag? Sau nu stii cate milioane de rusi au fost exterminati chiar in Rusia de la al doilea razboi mondial pana azi? E mentalitatea lor, sa domine prin opresiune si sa starpeasca cea mai mica impotrivire, asta o fac si in primul rand la ei nu numai in afara.

Pentru liderii rusi viata rusilor de rand nu ii intereseaza la fel cum nu ii intereseaza viata nemtilor sau a romanilor sau a islandezilor. Pe ei ii intereseaza sa acumuleze cat mai multe averi in strainatate si sa duca vieti cat mai luxoase.
 
Vad ca va zburliti rau la cei care nu stiu sa scrie in limba romana corect pe acest forum....

Nu cred ca aveti dreptate, poate nu toata lumea a avut posibilitati sa invete si ar trebui sa fiti multumiti ca oamenii se incumeta sa-si scrie opinia intr-o limba stalcita. E mai bine decat sa nu o faca. Asa cel putin combateti idei, nu greseli gramaticale.

Ce a-ti face daca toata lumea ar fi de acord unul cu altul? Nu ar mai exista teme de discutie. Din cate stiu acest forum se numeste moldova.net nu Limbaromana.net iar in Moldova foarte putini oameni stiu sa vorbeasca limba Romana perfect. E bine ca utilizatorii sa-si exprime parerea, in orice llimba, in general se intelege si pentru mine e suficient.

Asa ca daca va plictisiti inventati teme noi, nu va luati de cei care scriu cu greseli!
 
Deus.

Poate ai dreptate cu bunica ta. Sunt de acord.

Dar sa presupunem urmatorul caz.

Sa zicem ca rudele tale au fost afectate in vreun mod, exilati, impuscati, sau violati de rusi acum 60 de ani.

Sa presupunem incontinuare ca tu te indragstesti de o persoana, te casatoresti si ai copii cu ea. Dupa un timp, faci cercetari, sau din intamplare descoperi ca bunicii sotiei/sotului au participat direct sau indirect la evenimentele ce au afectat familia ta acum 60 de ani.

Intrebarea mea e simpla: ce faci cu consoarta/consortul in cazul acesta? Il lichidezi, divortezi? Sau ii scrii pe frunte o eticheta: "porc/scroafa-ma pish pe tine"

Si mai grav, ce ai sa faci cu copiii, in acest caz?
 
bai doibani , eu am o intrebare inca mai simpla :
ce tot indrugi pe tema asta 3 mesaje la rand ?
ce vrei sa spui ?
de unde ne vii tu cu asa "idei revolutionare" ?
 
m_c_B;198044 said:
bai doibani , eu am o intrebare inca mai simpla :
ce tot indrugi pe tema asta 3 mesaje la rand ?
ce vrei sa spui ?
de unde ne vii tu cu asa "idei revolutionare" ?

pardon! doilei nu doibani

Si care e problema? Nu sunt nationalist, asta este.
 
doilei;198039 said:
Insa romanii nu au facut acelasi lucru in razboi cand au intrat in alte tari? De acord, poate in cartile tale de istorie nu scrie, dar asta nu inseamna ca nu e adevarat.
Daca ai fi scris "ar putea fi adevarat" in loc de "e adevarat" afirmatia ta ar fi fost credibila. Dar probabil ca si tu esti tributar manualelor sovietice de istorie ...
Dar oricum eu cred ca Rusia are o contributie importanta in cultura si in progresul mondial.
Nimeni nu neaga valoarea culturii ruse, dar trebuie sa intelegi ca pentru o parte insemnata a omenirii - si ma refer, desigur, la tarile ocupate ori sovietizate fortat de catre rusi - "progresul" a insemnat teroare, foamete, distrugerea elitelor si a valorilor traditionale, delatiune, despartirea fratilor intre ei ori a parintilor de copii, deznationalizare s.a. Numai un mankurt, un "homo sovieticus" ori un bolnav de sindromul Stockholm ar putea sa uite toate astea si sa afirme senin ca "nu este nationalist".
E adevarat ca s-au extins cat au putut, si au supus si au exterminat alte popoare si culturi. Dar trebuie sa vezi ca pe ei insusi s-au chinuit aproape la fel ca pe altii.
Si crezi ca asta e o scuza? Cu alte cuvinte, daca unul imi ucide mama, dar apoi il omoara si pe frate-su, ar trebui sa fiu intelegator cu el si chiar sa-l iert ...
 
Sfinx;198049 said:
Daca ai fi scris "ar putea fi adevarat" in loc de "e adevarat" afirmatia ta ar fi fost credibila. Dar probabil ca si tu esti tributar manualelor sovietice de istorie ...

Nimeni nu neaga valoarea culturii ruse, dar trebuie sa intelegi ca pentru o parte insemnata a omenirii - si ma refer, desigur, la tarile ocupate ori sovietizate fortat de catre rusi - "progresul" a insemnat teroare, foamete, distrugerea elitelor si a valorilor traditionale, delatiune, despartirea fratilor intre ei ori a parintilor de copii, deznationalizare s.a. Numai un mankurt, un "homo sovieticus" ori un bolnav de sindromul Stockholm ar putea sa uite toate astea si sa afirme senin ca "nu este nationalist".

Si crezi ca asta e o scuza? Cu alte cuvinte, daca unul imi ucide mama, dar apoi il omoara si pe frate-su, ar trebui sa fiu intelegator cu el si chiar sa-l iert ...

Am spus ca se generalizeaza.

80 la suta din populatia Rusiei nu citeste ziare niciodata. 75% din pupulatia Rusiei nu se informeaza decat de la televiziunea de stat rusa. In Rusia NU EXISTA democratie. Regimul lui Putin manevreaza masele dupa cum il taie, iar cand cineva i se impotriiveste ori il trimite in puscarie, daca este cunoscut pe plan mondial, ori ii ia gatul imediat daca e un necunoscut in afara Rusiei. Si dupa cum stii, majoritatea covarsitoare voteaza Putin sau voteaza ce spune Putin. El le spune ca daca vor sa-si pastreze bucata de paine si jumatatea de sticla de alcol medicinal la care au acces in loc de vodka, sau pensiile de mizerie, atunci trebuie sa voteze cu regimul lui, pentru ca altfel, Americanii, Chinezii, nemtii sau romanii le vor face tara bucatele si nu se stie ce va fi de ei. Intelegi?

Putin e seful unui clan de ex KGB-isti si mafioti care au pus mana pe resurse prin mijloace murdare dupa 1990.

Puterea in Rusia a trecut dintr-o mana ain alta, pana in ultimii 10 ani, numai prin asasinate si manevre. Fiecare si-a omorat predecesorul. Putin a trebuit sa cada la pace cu un fost KGBist cecen, pe care de altfel l-a si omorat tot el, pentru ca sa atace blocurile de locuinte civile din Moscova, acum 10 ani. Ptr ca el sa aiba motiv sa reinceapa razboiul din Cecenia, ca sa iasa in fata. asa a ajuns Putin presedinte. "Eu va scap de teroristi si de dusmanii patriei"

Nu stiu ce au facut romanii in tarile pe unde au intrat in razboi. Doar am spus ca poate fi adevarat sau nu.

Nu sunt tributar nimanui, pana acum. Sunt convins ca manualele de istorie ale URSS spuneau multe minciuni.

Dezinformarea e o stiinta in care rusii exceleaza.

Nu e nici o scuza, faptul ca si-au distrus si propriul popor. Nu e nici o scuza faptul ca au o cultura incredibila.

Dar omul de rand nu are habar de ce se intampla in luarea deciziilor.
Chiar crezi ca un rus de la 7mii de km de Moldova se naste cu o gena care ii spune: omoara-i pe basarabeni! deporteaza-i pe basarabeni!?

Stalin a deportat jumatate din populatia Ceceniei. Parte din ei au revenit acasa. Pentru toata lumea cecenii sunt, binenteles, rusi. Crezi ca au ei vreo treaba cu ce s-a intamplat in fostele teritorii sovietice altele decat Cecenia? Au vreo vina?

Politica URSS a fost sa trimita tinerii sa faca stagiul militar CAT MAI DEPARTE DE CASA, la multe mii de km. Asta pentru ca sa nu aiba nci cea mai mica remuscare, daca era vorba sa intre in vreun conflict. Dar chiar crezi ca pe un rus adus de la Sahalin in Lituania il interesa pe el sa ii deporteze pe lituanieni? Dar nu avea ce face. Sistemul era de asa natura, si era bine gandit, pentru ca nimeni sa nu iasa din front. Nu lichida el lituanieni, il lichidau superiorii pe el.

Nu neg ca exista multi rusi cu idei extremiste si increzuti. Binenteles ca exista, dar nu sunt toti asa. Am cuoscut rusi "patrioti" care spun ca patria lor e inainte de toate, dar te asigur ca sunt din ce in ce mai putini. Majoritatea se ghideaza dupa ce au in burta, sau, in cazul celor de sus, dupa interesele lor financiare si de capital.

Te asigur ca din ce in ce mai putina lume este dispusa sa faca armata, sa ii pice ca destinatie Cecenia si sa isi lase oasele pe acolo pentru "marea Rusie". Majoritatea platesc oricat numai ca sa scape de armata. Ii doare in cur daca Rusia controleaza sau nu Cecenia, cat timp ei sunt la 2000, 5000, sau 9000 de km. Dar pe mafiotii lui Putin nu. Rusii au acelasi interes in Cecenia ca americanii in IRAK.

De aceea spun ca nu e bine sa generalizam. De acord, Putin e un criminal mai mare ca Iliescu, mai mare decat Milosevici. De acord, toata clica lui de mafioti-kgbisti care si-au impartit tara sunt la fel de marsavi si idioti in acelasi timp, pentru ca ei nu se gandesc nici macar la urmatoarea generatie de rusi. Efectiv nu-i intereseaza. Iar sistemul e corupt pana la ultima veriga, cea mai de jos. Se cumpara tot, de sus in jos. Bosii au nevoie de ceva, corup pe cei mai mici si au totul la dispozitie. Saracimea, 90% din populatie, sa fie sanatoasa! Parte isi ineaca amarul in alcohol, parte aluneca spre extremism si injura strainii si emigrantii. dar sunt masa de manevra a guvernului, clar.

Nu vorbesc tampenii. Am vizitat sate in Rusia unde 80% din populatie nici macar nu vorbeste rusa. Nici nu mai vorbesc sa stie ei macar pe unde e situata Romania. Multi din ei deabia au cateva copeici de paine. Guvernatorii regiunilor (republicilor) cad la pace cu guvernul central si ei isi impart toate bogatiile locale. Guvernatorii regionali detin un 30, 40% din companiile profitabile de exploatari de resurse, telefonie, etc. Restul, oamenii lui Putin si in combinatii cu companii straine. Asa mafia-guvern are asigurata linistea pe plan local. Acolo guvernatorul ii reduce la tacere pe localnici si gata. Si asa se petrec llucrurile pana la cel mai mic nivel din administratie. Pana la ultimul satuc.

In concluzie, sa spui ca rusii sunt niste porci sau criminali sau ce-or fi, in general, nu e corect.
 
doilei;198039 said:
Ba eu cred ca te inseli.
Nu trebuie sa generalizezi. E adevarat poate rusii au facut ravagii cand au trecut prin tari "aliate", mai mult decat nemtii prin tari "ocupate".
Pentru liderii rusi viata rusilor de rand nu ii intereseaza la fel cum nu ii intereseaza viata nemtilor sau a romanilor sau a islandezilor. Pe ei ii intereseaza sa acumuleze cat mai multe averi in strainatate si sa duca vieti cat mai luxoase.
Nu cred ca poti sa-i lauzi pe nemti pt ca se purtau frumos cu tine in aceeasi perioada in care la Auschwitz aplicau "solutia finala"(ma refer la cele scrise de DEus Ex).
Pe de alta parte o mare parte din trupele "sovietice" care au trecut peste noi erau asa zisele trupe Siberiene....erau niste oameni duri si doctrinati sa razbune ceea ce li se spusese ca facusera romanii in Rusia.
Si sa stiti ca am mai facut si noi citeceva pe acolo...nu suntem chiar niste "ingerashi" asa cum ne place sa credem.
Ca si parere personala trebuie sa vedem f bine si sa ne recunoastem propriile greseli inainte de a cere si celorlalti sa si le recunoasca pe ale lor.
Cit despre subiectul Unire....ceea ce imi doresc eu cel mai mult este ca in Moldova - Basarabia sa existe cu adevarat o societate romaneasca. Unita sau nu cu noi este mai putin important...doar sa nu se rusifice si mai mult decit este acum.
 
doilei;198055 said:
Ma faci sa cred ca marea majoritate a populatiei traieste in pesteri si grote, dupa cum ii descrii. Si parca, parca nu imi vine sa cred.
Mi-e teama ca problema rusilor se trage de la credinta lor ca au o misiune pe pamant. Ca evreii.
 
Mai este un subiect senibil si occidentalizarea romanilor din Tara, ca poate rusii siau facut binisor treaba cu rusificarea, dar sufletul mai simte inca suflarea trecutului istoric, poate mai accentuat decat in Tara, pentru ca conditiile ne obliga sa ne autoconservam, pe cind a fi un nationalist in Romania, inseamna a fi cu blugi rupti, persing peste tot si tatuaje, hard -rock si hevy metal, sau rap si sa poti da la bot asa cum arata prin filmele americane. Insist a mentiona ca acest fenomen nu este unul universal, dar poate mai distrugator din punct de vedere a traditiei decit rusificarea din Basarabia.
Se face mult pentru a pastra putinul care ne-a ramas,chiar daca nu este atit de vizibil pentru multi.
DOAMNE ocroteste-i pe ROMANI!
 
HKBD;198274 said:
Mai este un subiect senibil si occidentalizarea romanilor din Tara, ca poate rusii siau facut binisor treaba cu rusificarea, dar sufletul mai simte inca suflarea trecutului istoric, poate mai accentuat decat in Tara, pentru ca conditiile ne obliga sa ne autoconservam, pe cind a fi un nationalist in Romania, inseamna a fi cu blugi rupti, persing peste tot si tatuaje, hard -rock si hevy metal, sau rap si sa poti da la bot asa cum arata prin filmele americane. Insist a mentiona ca acest fenomen nu este unul universal, dar poate mai distrugator din punct de vedere a traditiei decit rusificarea din Basarabia.
Se face mult pentru a pastra putinul care ne-a ramas,chiar daca nu este atit de vizibil pentru multi.
DOAMNE ocroteste-i pe ROMANI!

Incep sa-mi curga lacrimile. Biet popor roman ajuns sa umble in blugi, sa asculte rock si sa manance la fast-food. Mai bine ar umbla in itzari, cantand doina cea de jale, plangand trecutul maret de pe vremea lui Stefan si mancand branza, ceapa si slana.
Toate generatiile, in tineretea lor, au fost socante pentru cei batrani si totusi lumea a mers inainte. Si din ce vad eu si tinerii din ziua de azi se descurca la fel de bine cum ne-am descurcat si noi, cei mai batrani.
 
chestia este ca nise inoculeaza ca noi sintem rusificati, pierduti practic... eu personal de cite ori merg in Tara vamesii ne intimpina cu :"Vin rusii", bai tincul de el dear sti cite am indurat pentru ca sa ma numesc in sfirsit roman ca acum fratele sa ma scuipe? si apoi sa-mi vorbeasca de la etajul doi ca rusul mia poluat limba? dar situatia este similara in Romania, cu toate job-urile, wau, cool, si asa mai departe, cu ce se deosebeste de reusificare , doar e o alta limba, chestia e ca trebuie sa incetam a ne privi ca dusmani, ca singele apa nu se face.Cine poate sa ajute dar daca nu poate nimic, cal putin sa nu strice...

Stii vorba populara:"Cine ti-a scos ochiul?/ - Frate-meu./ - aaa, de asta atit de adinc..."
 
HKBD;198284 said:
chestia este ca nise inoculeaza ca noi sintem rusificati, pierduti practic... eu personal de cite ori merg in Tara vamesii ne intimpina cu :"Vin rusii", bai tincul de el dear sti cite am indurat pentru ca sa ma numesc in sfirsit roman ca acum fratele sa ma scuipe? si apoi sa-mi vorbeasca de la etajul doi ca rusul mia poluat limba? dar situatia este similara in Romania, cu toate job-urile, wau, cool, si asa mai departe, cu ce se deosebeste de reusificare , doar e o alta limba, chestia e ca trebuie sa incetam a ne privi ca dusmani, ca singele apa nu se face.Cine poate sa ajute dar daca nu poate nimic, cal putin sa nu strice...

Stii vorba populara:"Cine ti-a scos ochiul?/ - Frate-meu./ - aaa, de asta atit de adinc..."

Daca erati rusificati, poti fi sigur, ca cei din Romania nu stateau la povesti cu voi. Mitocanilor si marlanilor de la vama eu as sti ce sa le spun despre mama si tatii lor(mama poate fi una singura). Dar asta mi-ar merge mie. Pe tine nu te-ar mai primi niciodata in tara. Dobitoci exista in toate locurile bine platite din banii contribuabililor. Vamesii nu sunt singurii. Pana sa intre Romania in UE ma loveam de ei macar o data pe saptamana si numai eu stiu ce specie spurcata sunt. Oamenii normali se vor comporta altfel.
 
HKBD;198274 said:
Mai este un subiect senibil si occidentalizarea romanilor din Tara, ca poate rusii siau facut binisor treaba cu rusificarea, dar sufletul mai simte inca suflarea trecutului istoric, poate mai accentuat decat in Tara, pentru ca conditiile ne obliga sa ne autoconservam, pe cind a fi un nationalist in Romania, inseamna a fi cu blugi rupti, persing peste tot si tatuaje, hard -rock si hevy metal, sau rap si sa poti da la bot asa cum arata prin filmele americane. Insist a mentiona ca acest fenomen nu este unul universal, dar poate mai distrugator din punct de vedere a traditiei decit rusificarea din Basarabia.
Se face mult pentru a pastra putinul care ne-a ramas,chiar daca nu este atit de vizibil pentru multi.
DOAMNE ocroteste-i pe ROMANI!


Ei si care-i problema cu occidentalizarea romanilor? Daca nu accepti dumitale globalizarea si modernizarea ,inapoi la legionari n-avem sa ne intoarcem.
Cred ca dumneata incurci metalistii cu nationalistii,metalisti sint peste tot si majoritatea is un fel de ''не по хер''v sisteme.
Pina si sirbii s-au modernizat,nu vad de unde frica de europa
 
Din pacate (sau din fericire) Romania e Romania si Moldova e Moldova; nu sunt pentru Unire,dar fiecare tara are dreptul de a alege. Moldova a ales un drum, Romania altul; cumva cele 2 drumuri sunt diferite.Deasemenea nu inseama ca daca ODATA candva am fost 1 singura tara acum mai putem fi,sincer NU cred ca se mai poate,suntem 2 state SUVERANE si SEPARATE. Cred (din motive politice,sociale,economice) ca viitorul Rep. Moldova e alaturi de Rusia si nu de Romania si UE. Acceptati acest lucru si mergeti mai departe. trebuie sa le acceptam alegerile iar ei pe ale noastre. Este singura cale spre un dialog REAL dar si ACTUAL.Lasati visele lui 1918 si treziti-va la realitate.
Mare parte dintre romani stiu despre Moldova ceea ce au invatat in scoala, o istorie in cea mai mare parte nationalista. Ceea ce e acum R Moldova a fost parte a Romaniei doar vreo 20 si ceva de ani. In perioada asta Bucurestiul trimitea in Moldova functionari pe motive disciplinare, asa ca toti gainari ajungeau sa faca ordine in Moldova. Moldova lui Stefan cel Mare nu e tocmai Romania (nimeni nu credea ca e roman pe vremea aia indiferent ce zic sondaje gen Mari Romani).Romanilor care cred ca cea mai mare parte a moldovenilor doreste sa se uneasca cu Romania, le spun ca se inseala. A existat un referendum, au optat pentru independenta. Moldova de la est de Prut nu e Moldova de la Iasi, Bacau sau Neamt. Tinerii moldoveni care si-ar dori un drum spre vest sunt in vest deja; rusofonii nu ar avea motive sa se uneasca cu Romania-pentru ei lumina vine de la rasarit. Ar trebui sa fim bucurosi ca noi nu suntem in aceasta situatie si ca ne-am decis de ceva vreme in ce directie vrem sa mergem.
Moldovenii au statul lor (functional sau nu), ei trebuie sa decida incotro vor sa mearga.In schimb Romania ar trebui sa sprijine in continuare Moldova si democratizarea acesteia, in limitele permise de dreptul international.Prea multe energii inutile pentru o cauza pierduta .
 
NewWave;198375 said:
Din pacate (sau din fericire) Romania e Romania si Moldova e Moldova; nu sunt pentru Unire,dar fiecare tara are dreptul de a alege. Moldova a ales un drum, Romania altul; cumva cele 2 drumuri sunt diferite.Deasemenea nu inseama ca daca ODATA candva am fost 1 singura tara acum mai putem fi,sincer NU cred ca se mai poate,suntem 2 state SUVERANE si SEPARATE. Cred (din motive politice,sociale,economice) ca viitorul Rep. Moldova e alaturi de Rusia si nu de Romania si UE. Acceptati acest lucru si mergeti mai departe. trebuie sa le acceptam alegerile iar ei pe ale noastre. Este singura cale spre un dialog REAL dar si ACTUAL.Lasati visele lui 1918 si treziti-va la realitate.
Mare parte dintre romani stiu despre Moldova ceea ce au invatat in scoala, o istorie in cea mai mare parte nationalista. Ceea ce e acum R Moldova a fost parte a Romaniei doar vreo 20 si ceva de ani. In perioada asta Bucurestiul trimitea in Moldova functionari pe motive disciplinare, asa ca toti gainari ajungeau sa faca ordine in Moldova. Moldova lui Stefan cel Mare nu e tocmai Romania (nimeni nu credea ca e roman pe vremea aia indiferent ce zic sondaje gen Mari Romani).Romanilor care cred ca cea mai mare parte a moldovenilor doreste sa se uneasca cu Romania, le spun ca se inseala. A existat un referendum, au optat pentru independenta. Moldova de la est de Prut nu e Moldova de la Iasi, Bacau sau Neamt. Tinerii moldoveni care si-ar dori un drum spre vest sunt in vest deja; rusofonii nu ar avea motive sa se uneasca cu Romania-pentru ei lumina vine de la rasarit. Ar trebui sa fim bucurosi ca noi nu suntem in aceasta situatie si ca ne-am decis de ceva vreme in ce directie vrem sa mergem.
Moldovenii au statul lor (functional sau nu), ei trebuie sa decida incotro vor sa mearga.In schimb Romania ar trebui sa sprijine in continuare Moldova si democratizarea acesteia, in limitele permise de dreptul international.Prea multe energii inutile pentru o cauza pierduta .

1. Ceeace se numeste astazi pompos Republica Moldova(si nici nu prea ar avea dreptul sa se numeasca asa pentru ca principala parte a Principatului Moldovei se afla azi in componenta Romaniei) nici macar nu este un stat adevarat, este o creatie a lui Stalin si atat.
2. Rusofonii ar putea sa se carabaneasca la ei acasa.
3. Sublinierea SUVERANE si SEPARATE este o expresie stupida. Suveran in acest caz presupune separatia.
4. Si, dupa parerea ta, de ce ar trebui sa contribuie Romania la democratizarea RM in drumul ei catre Maicasa Rusia?
Nu ar fi decat energii si bani aruncati in buzunarele tovarasilor de la Kishinev.
 
Rapax;198378 said:
1. Ceeace se numeste astazi pompos Republica Moldova(si nici nu prea ar avea dreptul sa se numeasca asa pentru ca principala parte a Principatului Moldovei se afla azi in componenta Romaniei) nici macar nu este un stat adevarat, este o creatie a lui Stalin si atat.
2. Rusofonii ar putea sa se carabaneasca la ei acasa.
3. Sublinierea SUVERANE si SEPARATE este o expresie stupida. Suveran in acest caz presupune separatia.
4. Si, dupa parerea ta, de ce ar trebui sa contribuie Romania la democratizarea RM in drumul ei catre Maicasa Rusia?
Nu ar fi decat energii si bani aruncati in buzunarele tovarasilor de la Kishinev.

1 Sa fie Rusia?
2 Unde? Asta ar insemna ca ungurii aflati in Romania de sute de ani, sa se carabaneasca acasa.Acasa unde? Casa lor e aici, respectiv a rusilor in Md.
3 Aici ai dreptate, ma grabeam si e tarziu.
4 Nu vroiam sa zic chiar catre Rusia,desi acolo se v-a ajunge, macar sa incerce ca Moldova sa ramana in stadiul care e acuma, desi ma indoiesc ca v-a rezista.
 
NewWave;198381 said:
1 Sa fie Rusia?
2 Unde? Asta ar insemna ca ungurii aflati in Romania de sute de ani, sa se carabaneasca acasa.Acasa unde? Casa lor e aici, respectiv a rusilor in Md.
3 Aici ai dreptate, ma grabeam si e tarziu.
4 Nu vroiam sa zic chiar catre Rusia,desi acolo se v-a ajunge, macar sa incerce ca Moldova sa ramana in stadiul care e acuma, desi ma indoiesc ca v-a rezista.

1. "RM" este partea estica a Moldovei. Poate ca nu stiai? Ma indoiesc.
2. Exista un stat numit Rusia. Ungurii din Romania nu conduc ei tara. Participa la guvernare, dar mai vedem noi ce o sa mai fie.
3. Suveranitate.Daca RM vrea suveranitate sa renunte la insemnele statale ale Romaniei si la Tricolor.
4. Moldova "suverana" nu are cum sa reziste singura. Din pacate nu intra nici in vederile UE. Singurele ajutoare pot veni de la Romania sau de la Rusia. Ajutorul Rusiei costa insa cat nu face.

Pana la urma este treaba moldovenilor cum vor sa traiasca. Totul este dupa merit.
 
Back
Top