Unirea

Îi greu sã cred, pentru cã asa cum de nu ai observat încã cã majoritatea persoanelor sunt împotriva unirii....Boala asta este numai dincolo de Prut, noi nu facem manisfestãri sau ne plîngem în forum ca sã ne unim cu România, majoritatea românilor nici nu ao fost în Moldova, cum sã stie ei ce se întîmplã acolo? Mai mult vor Românii sã se uneascã cu Moldova de cît moldovenii cu România, nui asa?
 
Molda;193090 said:
Îi greu sã cred, pentru cã asa cum de nu ai observat încã cã majoritatea persoanelor sunt împotriva unirii....Boala asta este numai dincolo de Prut, noi nu facem manisfestãri sau ne plîngem în forum ca sã ne unim cu România, majoritatea românilor nici nu ao fost în Moldova, cum sã stie ei ce se întîmplã acolo? Mai mult vor Românii sã se uneascã cu Moldova de cît moldovenii cu România, nui asa?

de unde te-i scos? scrii niste aberatzii de care numai pe la alde stati am mai intalnit...
 
aha deci nu tia plãcut ce am scris...si ai rãspuns zicînd cã sunt niste aberatzii autnci spunemi dragã nu tia plãcut? Nu îmi zice cã românii nu au nici un interes sa se uneascã cu Moldova si cã este Moldova care îi sare României în gît ahahahahahahahahahahahahahahaha.....
 
Molda, shi mie mi-ar plAcea ca Moldova sA fie o tsarA care sA prospere, sA fie cunoscutA peste hotare etc............ Ce-i drept, cynd ymi amintesc ce-mi spunea bunica, dumnezeu sA o ierte, despre timpurile "sub romyni", shi cum am yntseles eu cA erau romynii pe acea vreme, ynclin sA cred cA comunizmul, atyt yn Romynia cyt shi yn Moldova, a distrus ynsAshi spiritul romynesc de atunci. RezultA deci cA yn Romynia de azi sunt persoane cu alt spirit, mutant al celui interbelic, la fel ca shi yn Moldova. Numai cA, ce am vAzut acum la Romyni, acel pupcurism shi lipsa de dorintsa de a fi identitate natsionalA (sA mA ierte Romynii, dar concluziile mi le-am fAcut din faptul cA ei utilizeazA engleza ca limba a doua mult mai mult decyt ar fi necesar, fArA a fi silitsi de nimeni, ca exemplu, aproape toate programele cu interfetse multilinguale, nu au Romyna, pe cynd ar putea sA aibA incluse limbi din fundul oceaniei), plus un popor ortodox care a fost ynvAtsat sA fure, odatA cu celelalte pAcate pe care nu shi le putea ynkipui un Romyn 100 de ani yn urmA. Totushi, presupun cA yn Romynia, au rAmas totushi unele valori ale Romynilor de altAdatA, pe cynd yn Moldova, altele, plus ceea ce am fost ynvAtsatsi de rushi. Astfel o dezvoltare separatA a acestor teritorii Romyneshti, ar putea genera din una din ele acei Romyni ortodocshi shi myndri shi capabili shi frumoshi shi mai shi...... OdatA ce ambele sunt "belite", douA cAi diferite ar putea avea un rezultat mai pozitiv decyt una singurA. Existentsa acestor "douA" cAi este demonstratA prin faptul cA romynii de azi shi moldovenii de azi sunt destul de diferitsi. Poate cA vorbim aceeashi limbA, dar folosim cuvinte diferite, avem aceeashi istorie, dar privim diferit viitorul....................

Visul meu este de a vedea din Moldova o tsarA atyt de independentA, puternicA shi myndrA, yncyt UE sA-i propuie ca UE sA se alAture la MD, shi nicidecum MD la UE.......... nu Moldoveni codashi yntr-o europA unitA, ci europeni cu vize yn Moldova. Ceva de genul Japoniei, numai cA aici la noi, shi yn felul nostru. Principalul e cA NOI putem s-o facem, acum mai mult ca oricynd!
 
Hegemon;193156 said:
...ei utilizeazA engleza ca limba a doua mult mai mult decyt ar fi necesar, fArA a fi silitsi de nimeni...

asta chiar si ieri la TVRi am vazut-o.. chiar m-a mirat:

"la sfarsit de s...weekend"

asa-mi era ciuda pe tipul cela...
 
e adevarat ca multa lume sufera de moda asta. trebuie sa recunosc cu oarece rusine ca ma numar si eu printre cei care mai scapa din cind in cind cite un cuvint englezesc absolut aiurea cind limba romana mi-ar fi oferit variante la fel de bune. dar stiti cum e vorba poetului... ce e "val ca valul trece"...

pe undeva, obiceiul asta ma face sa ma gindesc la imprumuturile din franceza, atit de la moda in secolul XIX. din pacate, acum nu mai avem un caragiale;)
 
1. Pe vremea statului feudal - Moldova- nu exista inca termenul de natiune.
Mai citeste.
2. Moldova nu a fost regat niciodata.
Mai citeste.

Aha, deci zici cã Moldova nu a fost nici o datã un stat, înainte de 1991....
Dar Stefan Cel Mare, Alexandru Cel Bun sau Dimitru Cantemir cine au fost? Cãci zic cãrtile cã au fost voievozi ai Moldovii (voievod=rege http://en.wikipedia.org/wiki/Voivode) Atunci ce ei guvernau dacã Moldova nu exista ca un stat?....Un bun argument din partea voastrã a fi fost sã spuneti cã Moldova (de oest) si Valahia sau unit ca sã formeze ce-i astâzi România dar sã spuneti cã Moldova nu a existat... =/

e adevarat ca multa lume sufera de moda asta. trebuie sa recunosc cu oarece rusine ca ma numar si eu printre cei care mai scapa din cind in cind cite un cuvint englezesc absolut aiurea cind limba romana mi-ar fi oferit variante la fel de bune. dar stiti cum e vorba poetului... ce e "val ca valul trece"...

pe undeva, obiceiul asta ma face sa ma gindesc la imprumuturile din franceza, atit de la moda in secolul XIX. din pacate, acum nu mai avem un caragiale

Engleza îi foarte importantã, unde nu ti-ai duce a so auzi ;)
 
Molda;193222 said:
Aha, deci zici cã Moldova nu a fost nici o datã un stat, înainte de 1991....
Dar Stefan Cel Mare, Alexandru Cel Bun sau Dimitru Cantemir cine au fost? Cãci zic cãrtile cã au fost voievozi ai Moldovii (voievod=rege http://en.wikipedia.org/wiki/Voivode) Atunci ce ei guvernau dacã Moldova nu exista ca un stat?....Un bun argument din partea voastrã a fi fost sã spuneti cã Moldova (de oest) si Valahia sau unit ca sã formeze ce-i astâzi România dar sã spuneti cã Moldova nu a existat... =/

Pricepi greu. Eu ti-am spus ca Moldova nu a fost regat. Moldova , ca stat feudal, nu a trecut de stadiul de Principat. Voievod nu este egal cu rege ci cu principe. Daca ai fi citit ceva istorie, ai fi stiut ca prima titulatura dupa unirea din 1859 a fost "Principatele Unite". Regatul a inceput cu Carol I. Ai inteles?
 
Pricepi greu. Eu ti-am spus ca Moldova nu a fost regat. Moldova , ca stat feudal, nu a trecut de stadiul de Principat. Voievod nu este egal cu rege ci cu principe. Daca ai fi citit ceva istorie, ai fi stiut ca prima titulatura dupa unirea din 1859 a fost "Principatele Unite". Regatul a inceput cu Carol I. Ai inteles?

Ei bine dar numai o parte din principatul cela sa unit cu Valahia, dar ce are aceilaltã parte (Moldova de est) cu Romî/ânia?
 
partea rasariteana a moldovei a fost OCUPATA de imperiul tarist ca urmare a tratatului de pace incheiat la bucuresti in 1812. se destrama astfel pentru prima data vechiul principat al moldovei.
in timp ce partile apusene aveau sa-si continue traictoria istorica normala, basarabia a fost rupta de restul spatiului romanesc pina in anul 1918. astea sint fapte istorice ce nu pot fi negate.
 
Molda;193236 said:
Ei bine dar numai o parte din principatul cela sa unit cu Valahia, dar ce are aceilaltã parte (Moldova de est) cu Romî/ânia?

Ai primit un raspuns clar si pertinent de la david cristian
 
Molda;193305 said:
Ce sunt badarani? îi prima oarã care aud asa ceva.

Iti recomand niste cursuri de limba de stat,sa nu zic altfel ca vad ca te sperii ca dracii de tamaie.Daca tu esti moldovean,apoi eu sunt Papa de la Lisabona!
Nu stii sa legi 2 fraze fara sa comiti 5 greseli si sa te exprimi coerent.Cel mai probabil esti un rusofon...vai de capul tau,mi-e mila de tine.Te compatimesc.
Si ca sa ma intelegi si tu,te intreb pe limba ta: vabshe,shi vrei tu di la viata?
Sa speli curu la portughezi?Foc la gheti,la altceva nu te duce mintea,pentru asta ar fi trebuit sa faci si tu niste cursuri in clasele primare,da' nu peste tot la tara sunt scoli,e adevarat...nu-i vina ta:(
 
Gruzilla;193514 said:
Way, te rog ! Rusii sunt mongoli. Tzyganii is deja prea civilizati pentru a yi putea compara cu ei. :D

Iar tu esti un aiurit care ma obliga sa trag de el ca de o mironositza in loc sa se lase inundat de eroism masculin si sa vina sa imi sparga maselele. Singura satisfactie dupa atatea mesaje inutile e ca yi dau adrenalinei de lucru dumininca. :D .. OK, te astept pana cand vii de unde trebuie sa pleci. Cand ai sa apari aici din nou, am sa stiu ca te-ai intors si iti astept shuierul.

Nu stiu de la care idiot ti-ai luat ideile,insa si doctorii lui Hitler ii considerau pe rusi arieni. Ar trebui sa ai grija cu mesajele xenofobe/sovine. In fine,sper ca modul tau de gandire deriva din ignoranta si nu e congenital(in cazul acesta nu cred ca mai exista remediu).
Vorbind despre rusi,daca tot ai gandire xenofoba,ar trebui sa stii ca unul din teoreticineii nazismului si a teorieri ariene a fost scriitoarea rusoaica Елена Петровна Блаватская. De fapt,in conceptia nazistilor ,arienii sunt cei din rasa caucaziana (aproape toate popoarele Europene adica si russii,gruzinii,armenii)


Si inca ceva,invata limba romana daca tot te crezi atot-stiutor.
 
Pentru mine,rusii sunt niste porci.Bunica mea mi-a povestit ca ca atunci cand rusii au trecut pe la noi,prin Bucovina de Sud,au facut prapad:violuri,talharii,furturi,distrugeri,etc.Spre deosebire de ei,nemtzii s-au purtat intotdeauna ca nishte domni:au ajutat pe cei necajitzi,au avut bun simtz in orice situatzie,s-au purtat impecabil,-asta e adevarul,chit ca stiu ca n-o sa convina multor din cei care posteaza pe aici.Asta este-rusii sunt niste porci,si ma pish pe ei.
 
Back
Top