Unirea

Sfinx;201905 said:
Da, atunci cand va disparea generatia celor spalati pe creier de catre ruso-comunisti. Endo, eu iti urez totusi viata lunga ...

Admir increderea-incapatanarea acelora care, cand vine vorba de unire, se cocoata mereu pe cea mai inalta tribuna si striga in gura mare ca cine e contra unirii e spalat pe creier. Argument suprem, irefragabil. Majoritatea cavarsitoare a romanilor e contra unirii. Asijderi cu majoritatea cetatenilor R. Moldova. Acest fapt e derizoriu pentru adeptii unirii cu orice pret. Ea, pleba, nu stie ! Si iata-i din nou pe amicii nostri unionisti, sfidand dezmintirea pe care le-o aduce zilnic realitatea, aliniati in ordinea de lupta, continuand imperturbabil sa faca pishu contra vantului istoric.

Credem ca ar fi mai cuminte din partea lor sa stea la uscat, facand ceea ce propunea in asemenea cazuri marele Max Weber : cand vrei sa pricepi cauzele unui fenomen social ce persista in ciuda asteptarilor tale, subiective, e necesar sa intreprinzi efortul de a patrunde in lumea ratiunilor actorilor sociali care stau la originea lui. Numai intelegand din interior - procedand la acea "verstehende Soziologie" de care vorbeste Weber - motivele unei credinte sau opinii poti pretinde sa o transformi. A eructa anateme asupra celor care nu-ti impartasesc punctul de vedere e semnul unui fanatism cras, al unei indigente spirituale si intelectuale, ce te descalifica drept interlocutor credibil.
 
mirk , eu tot admir increderea-incapatanarea-prostia ta formulata in mesaje
scrise frumos.

la fel si capacitatea ta de a te contrazice in propriile mesaje.
 
MirK;201921 said:
Admir increderea-incapatanarea acelora care, cand vine vorba de unire, se cocoata mereu pe cea mai inalta tribuna si striga in gura mare ca cine e contra unirii e spalat pe creier. Argument suprem, irefragabil. Majoritatea cavarsitoare a romanilor e contra unirii. Asijderi cu majoritatea cetatenilor R. Moldova. Acest fapt e derizoriu pentru adeptii unirii cu orice pret. Ea, pleba, nu stie ! Si iata-i din nou pe amicii nostri unionisti, sfidand dezmintirea pe care le-o aduce zilnic realitatea, aliniati in ordinea de lupta, continuand imperturbabil sa faca pishu contra vantului istoric.

Credem ca ar fi mai cuminte din partea lor sa stea la uscat, facand ceea ce propunea in asemenea cazuri marele Max Weber : cand vrei sa pricepi cauzele unui fenomen social ce persista in ciuda asteptarilor tale, subiective, e necesar sa intreprinzi efortul de a patrunde in lumea ratiunilor actorilor sociali care stau la originea lui. Numai intelegand din interior - procedand la acea "verstehende Soziologie" de care vorbeste Weber - motivele unei credinte sau opinii poti pretinde sa o transformi. A eructa anateme asupra celor care nu-ti impartasesc punctul de vedere e semnul unui fanatism cras, a unei indigente spirituale si intelectuale, ce te descalifica drept interlocutor credibil.
bravo Mirk! esti mai tare ca orice moldovean si mai tare ca multi romani. stii cuvinte destepte... pacat ca asta nu ajuta deloc la dezvoltarea inteligentei sau la capacitatea mentala de a percepe, analiza, integra si infera informatia. o data ce tu analizezi situatia dintr-un singur punct de vedere se numeste opacitate cognitiva... sau mai clar, gandesti stereotipal... cu cuvine frumoase, dar stereotipal... :D
 
mai jos e o traducere partziala (nu am avut timp sa traduc totul) la ceea ce am bagat mai demult in rusa. se pot intalni calchieri sau chiar erori, pentru ca e tradus la repezeala.

Romania: sa ne integram pentru a supravietzui

Opt mituri despre unirea malului drept al Moldovei cu Romania

Din cauza numeroaselor barfe la tema unirii Basarabiei cu Romania,
(din pacate, ) locuitorii Moldovei (mai ales minoritatzile natzionale), nu
pot aprecia obiectiv minusurile si plusurile acestei eventuale fuzionari.
Exista o gama varianta de speculari: de la povestile de speriat copiii ale
"rusilor profesionisti" (asa ca domnul Klimenko), care striga despre pierderea
"statalitatzii" sustzinuta de asa-zisii moldovenisti (ce se afla la putere),
pana la promisiunile marasmatice ale "romanilor profesionisti" (asa ca domnul
Mocanu) ca vor fi maluri cu jeleu si rauri cu lapte. Emotziile incurca la cugetat.
Haidetzi impartzial sa analizam cateva dintre miturile despre "uniri". Sa aflam daca e intr-adevar atat de strasnica bestia precum se afirma; sa vedem daca este oare o bestie...

Primul mit: "Sintem saraci, dar am obtinut Statalitatea, pe care o vom pierde"
(cei care ne conduc afirma asa)

Ca sa pierzi Ceva, trebuie sa ai acest Ceva. Noi nu avem; de aceea nici nu vom pierde.
Statul Republica Moldova nu exista. Posedand niste decoruri (flag, imn, stema), nu inseamna ca intr-adevar avem ceea ce defineste statalitatea:
* putere executiva cu o politica economica neinfluentzata de presedinte, care (executivul) sa indeplineasca functii ale oficialitatzilor;
* parlament care de sine statator sa contureze politica externa a tzarii.
Astea nu-s. Existentza unei parcari auto cu/pentru masini ale celor ce ne conduc si turismul prin tzara al domnului Voronin, nu sint criterii ale statalitatzii Moldovei. Toata politica noastra externa e redusa la indeplinirea insarcinarilor primite de la ambasada SUA, iar politica interna este foarte aspru reglementata prin intermediul indiciilor organizatziilor financiare mondiale. Nu avem definite Scopurile existentzei statului, Insarcinarile si Metodele de executare.

Cel mai trist e ca SUA nu are interese permanente in regiunea noastra, ele schimbandu-se in dependentza de actiunile de pe fronturile marii politici. Din aceasta cauza, indiciile abasadei SUA din Chisinau, se pot schimba in diametral opuse.

Drept urmare, nu doar sintem implicit neindependentzi, dar o mai si luam razna.

Acei 3 milioane si ceva de cetatzeni nu totzi de aceeasi etnie (excluzand Transnistria), nu se simt parte a unui singur popor. Cuvantul "moldovean" asa si nu a devenit sinonim cu "cetatzean al Moldovei", asa cum e in cazul "rusului" si "americanului".

Al II-lea mit: "Voronin este vinovat. Il vom elimina si viatza ni se va schimba"
(opozitzia)


Este evident ca Voronin e un presedinte nepotrivit; noi, cetatzenii Moldovei, simtzim acest lucru pe propria piele de catziva ani deja. Sa fim obiectivi... problema nu consta doar in batranul aparatcic Vladimir Nikolaevici, care se va avanta la putere indiferent de regim. Asta e natura aparatcicului. Snegur si Lucinskii au fost la fel. Sa recunoastem ca din cauza celor 16 ani de asa-numita (de facto inca nu am devenit independentzi) independentza.
am ajuns unde am ajuns. Aceasta este o criza de Sistem. Problema e ca eroarea sta chiar la baza programului.

Schimbarea cifrelor (valorilor parametrilor) in egalitate, nu schimba insusi sensul egalitatzii.

Schimbarea figurii de carton de sus, asa cum ne propune opozitzia, poate fi efectuata de oricate ori se doreste, dar oricum fara sens va fi. Sensul e urmatorul: in ziua de azi, statalitatea Moldovei este o himera perfect conturata; asa a fost incepand cu anii '90. Insasi statalitatea e o eroare.

Apropo... in pofida mitului raspandit, pe care nu il vom analiza pentru ca ofenseaza si e implicit plin de minciuna, poporul nu este prost. El (poporul) simte ca este ceva necurat la mijloc si din aceasta cauza are rezerve si fatza de opozitzie, nu doar de conducerea de totzi urata.

Al III-lea mit: "Vor veni romanii si le va fi rau rusilor" (cei de la putere le mizeaza pe vorbitorii de rusa)

"Vin romanii, salvatzi-va rusilor!" -- o relicva antiromaneasca scoasa de catre consilierii lui Voronin dintr-o debara colbaita. Se pare ca baietzii au probleme mari cu contzinutul debaralei.

Sa incepem cu analiza grijei conducerii RM: totzi 16 ani cat au fost ei conducatori ai asa-zisului stat, grija fatza de vorbitorii de rusa a fost de rasul gainilor / ridicola. Afirmau una, dar faceau alta. Conducerea RM a facut tot posibilul sa reduca numarul rusilor si evreilor: comparatzi recensamantul
din 1989 cu acel curent. Procentajul rusilor a fost redus de la 12 pana la vreo 5%. De doua ori si ceva.

Daca e sa le spunem lucrurilor pe nume, asta este "etnocid": epurare pasnica a populatziei dupa criteriul etnic.

Dupa astea pe noi ne sperie cu romani? Cu acei care sint integratzi in UE si sint obligatzi sa respecte legislatzia UE cu privire la minoritatzi natzionale?

Atragetzi atentzia la ultima declaratzie, in care presedintele roman, Basescu, zicea sa li se dea cetatzenie romana si rusilor din Basarabia. Este evident ca omul are consilieri inteligentzi. Altfel spus -- Basescu le intinde mana vorbitorilor de rusa din Basarabia. Corect face. Nu putem avea incredere in elita care usor se mituieste a acestei provincii - ne vor vinde; nu ne putem baza nici pe majoritatea etnica -- multzi dintre ei sint prostitzi de propria elita. Raman minoritatzile natzionale. Romanii intzeleg bine acest lucru si le merg in intampinare. Cine stie.. poate in provincia romaneasca Basarabia, vor fi 2 limbi ale autonomiei: romana si rusa. Va fi amuzant sa privim la mutrele "romanilor" nostri dupa ce se intampla una ca asta.

[va urma (cand gasesc mai mult timp)]
 
groparu;201925 said:
mai jos e o traducere partziala (nu am avut timp sa traduc totul) la ceea ce am bagat mai demult in rusa. se pot intalni calchieri sau chiar erori, pentru ca e tradus la repezeala.

Multumesc mult pentru traducere. Ce pot sa spun? Un individ cu o inteligenta vie si logica.
 
MirK;201921 said:
Majoritatea cavarsitoare a romanilor e contra unirii. Asijderi cu majoritatea cetatenilor R. Moldova.
Serios, dispui tu de informatii pe care noi, muritorii, nu le cunoastem? Cum poti sa afirmi atat de ritos ca romanii, si inca majoritatea cavarsitoare a lor, sunt contra unirii? Ia citeste aici :
http://www.presaonline.com/stire/sondaj--romanii-vor-unirea-cu-basarabia,24115.html
si pe urma sa ne spui daca nu cumva minciuna ta "te descalifica drept interlocutor credibil."
continuand imperturbabil sa faca pishu contra vantului istoric.
Vantul istoric de care vorbesti nu-i altceva decat pofta insatiabila dintotdeauna a marilor amatori de vodka de la rasarit de a cuceri si stapani teritorii straine. Din fericire, vantul care-ti place atat de mult s-a anemiat puternic in ultimii ani, reducandu-se la o serie de santaje gretoase cu gazele ori cu vinul. Repet, o data cu disparitia generatiei hranite cu propaganda sovietica si cu himerele moldoveniste, se va pune cu siguranta pe tapet, la modul serios, problema Unirii. Sa avem rabdare, vantul istoric isi poate schimba si directia ...
A eructa anateme asupra celor care nu-ti impartasesc punctul de vedere e semnul unui fanatism cras, a unei indigente spirituale si intelectuale, ce te descalifica drept interlocutor credibil.
Mda, tipic ... Numai ca nu e vorba aici de anateme. Faci si tu ca aia care-l injurau pe Brucan pentru profetia lui cu cei 20 de ani necesari pentru "desteptarea" romanilor ...
Rapax;201932 said:
Multumesc mult pentru traducere. Ce pot sa spun? Un individ cu o inteligenta vie si logica.
Asa este. Si cred ca asa gandesc in general rusii din RM. Mai putin, bineinteles, cei aflati pe statele de plata ale FSB-ului ...
 
Am citit o parte din forum, dar nu tot.Am sa-mi postez si eu opinia aici.Eu sunt din Romania, Oradea.
Fratilor atata timp cat noi doar scriem si nu facem nimic nu ne putem astepta la minuni.Unirea Basarabiei cu Romania o puteti face doar voi.Teritoriul mostenit de la Stefan cel Mare, Mihai viteazu, teritoriul pentru care au murit milioane de oameni, in razboaiele cu turcii, in cele 2 razboaie mondiale a fost abandonat.In primul rand a fost abandonat de Romania si apoi de romanii din Basarabia, ca voi asta sunteti romani, curge sange de roman in voi.Daca voi nu iesiti in strada sa dati jos guvernul rusesc, nu vom fi uniti in veci.Sa fim uniti in UE?Pai cum asa sunt unit si cu Ungaria,Franta,Italia etc etc.Romania Mare e singura.Bunicii si strabunicii vostri se sucesc in mormant.Lume e nepasatoare, iar cei carora le pasa nu au curaj.
Un lucru sa nu uitati si sa-l transmiteti copiilor vostri: SUNTETI ROMANI!

Sunt prea emotionat cand vine vorba de Romania Mare si poate am aberat pe undeva, dar asta simt si asta vreau.Decat in UE fara Basarabia mai bine singuri cu Basarabia.
 
Sint din Romania si sint membru pe acest forum de extrem de putin timp. Dar urmaresc presa din Rep. Moldova de citeva luni (o citesc in fiecare zi). De aceea sint la curent cu destul de multe lucruri din Moldova, cu mentiunea ca nu am ajuns inca acolo (o voi face in curind).


Incep sa scriu pe acest forum cu acest post in care imi voi exprima parerea legata de subiect.

Unirea in acest moment este clar imposibila.

In viitorul apropiat este la fel de imposibila. Voi aminti citeva motive: situatia Transnistriei, a Regiunii Autonome Gagauze, situatia politica, situatia economia si eterogenitatea culturala.

Daca situatia Transinistriei s-ar rezolva intr-o maniera definitiva (federalizarea nu este in aceasta situatie), daca ar disparea RAG si daca ar exista vointa politica pentru a creste nivelul economic al Moldovei probabil ca ar incepe sa se intrevada ceva-ceva..

Adica ar putea fi create premisele unei apropieri culturale intre oamenii de pe cele doua maluri ale Prutului.


P.S. Sint un anti-unionist
 
pot sa te intreb care ar fi motivele tale care sa sustina pozitia ta impotriva Unirii?
sunt convinsa ca vor fi aceleasi scuze patetice ca o unire ar trage Ro in jos, ca minoritati si bla, bla, bla... nimeni nu spune ca ii usor, dar nici nu se presupune ca ar trebui sa fie usor.
 
Motivele le-am expus deja. Totul este sa le citesti.
Iar scuzele respective nu sint chiar atit de "patetice".

Iti dau un exemplu: sa presupunem, prin absurd, ca miine are loc unirea Moldovei cu Romania. Sa presupunem ca Romania are resursele financiare sa sustina dezvoltarea rapida a Moldovei.

Orice program are citeva componente OBLIGATORII: un plan, masuri de aplicare, metode de implementare generala si, cel mai important, modul de aplicare local.
Adica totul va ajunge pina la urma la cei care aplica LOCAL masurile. Tu cam cum ai vedea actualii oameni din administratiile comuniste raionale sa implementeze niste masuri de care ei n-au auzit in viata lor? Sau sa se trezeasca ca TREBUIE sa cheltuie o gramada de bani? Este clar ca multi bani se vor duce in alte buzunare.
Si atunci se va ajunge la mina justitiei locale.

Eh, cam ce parere ai tu despre Justitia din Moldova? Daca ai o parere buna, atunci ai dreptate sa califici scuzele ca fiind "patetice". Daca nu ai o parere buna, atunci fii mai ponderata in a utiliza asemenea calificative.


Este evident ca exemplu de mai sus este extrem de simplificat. In realitate, lucrurile stau MULT MAI RAU.
 
mesajul tau sbestimeaza foarte mult moldovenii, dar in fine, treaba ta cu parerea ta... stii foarte bine ca problemele se rezolva incepand de la cap... mai departe, get the picture. iar faza asta in care vin pe acest forum romani cu acelasi aer de superioritate de care se plang moldovenii care merg in Romania (putini tare la numar, dupa introducerea defectuoasa a regimului de vize) si isi spun parerea despre ce se intanpla in Moldova, fara sa fi pus piciorul o data aici, sincer incepe sa ma plictiseasca.
ca te intereseaza Molodva si citesti presa de aici, ii ca si cum pe mine ma intereseaza Franta si citesc presa de acolo, nimic mai mult...

mai departe, nu am spus ca Unirea s-ar face maine, dar tu ne-ai spus de ce acuma Unirea este imposibila, dupa care ai facut un PS foarte evident in care ai spus ca esti impotriva Unirii. nu ai specificat cand si de ce, doar ai pus aceasta concluzie... asa ca eu am citit ce ai scris si am vazut enumerarea unor impedimente pentru Unire, dar nu motivatii ale pozitiei tale.
 
Nu subestimez pe nimeni. Tocmai de aceea sint aici, sa incerc sa va cunosc mai bine. De aceea voi veni in Rep. Moldova, pentru a cunoaste realitatile de acolo mai bine.

Dar am impresia ca tu ai mai multe prejudecati decit mine, din moment ce ma acuzi doar pentru ca imi expun parerea.

E posibil ca exprimarile mele sa fie putin cam complicate. Ok, hai sa fiu si mai explicit decit mai sus: o sa te rog sa urmaresti timpul verbelor pe care le folosesc.

Am spus "sint anti-unionist". Este o afirmatie la timpul prezent. Si cred ca am fost destul de clar in a expune motivele pentru care IN ACEST MOMENT (+ citiva ani chiar) Unirea este imposibila.

Acum e mai bine?

Asa ca repet: in acest moment informatiile mele despre Moldova le iau din ziarele de pe net si, sper, de pe acest forum. De aceea imi doresc sa gasesc membri mai putin incrincenati decit tine.

Vreau informatii, vreau pareri, nu complexe (superioritate, inferioritate, nu conteaza, tot complexe sint).
 
adrenalina;205161 said:
mesajul tau sbestimeaza foarte mult moldovenii, dar in fine, treaba ta cu parerea ta...


Si punctual doar asta: nu subestimez moldovenii deloc ci am EXTREM DE PUTINA incredere in buna credinta a celor ce va conduc.
Cred ca aici sintem de aceeasi parere, nu?
 
in primul rand, nu ma lua de proasta... si nu ma invata pe mine gramatica limbii romane... cred ca ii destul de clat la ce ma refer si sper ca nu o sa trebuiasca sa ma repet... cat despre aerele de superioritate, cred ca deja demonstratia ai facut-o tu... si crede-ma ca nu am nici un motiv sa am complexe in fata ta... absolut nici unul.

cat despre complexe, ca le vrei tu sau nu, ele exista si sunt create de romani. prin comportamentul lor, atitudinea lor, mistoul lor si asa mai departe. o sa ai pareri, dar incracte de aceasta problema. nu vei reusi sa scapi de problema complexelor, a superiotitatii...

mai departe, nu stiu de ce te-am acuzat? tu ai afirmat ca esti anti-unionist. in momentul in care folosesti prezentul verbului a fi, care presupune o stare de fapt, caracteristica tie, inseamna ca ai afirmat ceva valabil... iar faptul ca poate peste 80 de ani o sa iti schimbi pozitia, asta nu intereseaza pe nimeni. iar exprimarea ta a fost stricta, fara nuantari, intr-o problematica care de fapt cere nuantari. dar tu deja stii foarte bine acest lucru... :)
si eu sunt impotriva unirii acuma, dar eu am avut grija cum mi-am exprimat punctul de vedere, pentru a se intelege clar poztia mea. plus ca a arunca vina si mingea doar in curtea RM este inca o atitudine tipica romanilor. voi trebuie sa faceti, noi pana atunci stam si asistam la scremul vostru si daca o sa faceti (adica o sa va ridicati la inaltimea asteptarilor noastre), atunci poate o sa ne gandim... cam asa suna mesajul tau.
daca vrei pareri, ai 27 de pagini de citit, plus alte 30 de teme la politica, care iiti vor arata parerile celor de pe acest forum. daca ii pana acolo noi deja ne-am exprimat. este obligatia ta sa iti argumentezi, nuantezi si sustii parerile.
 
Back
Top