Unirea

axiome si teoreme

am citit cu interes si amaraciune dialogul dintre Popej si adrenalina.
Inainte de orice spun ca parerile mele sunt de partea adrenalinei....
Nu reusesc sa inteleg de ce cei care sunt contra Reunirii vin cu niste argumente de ordin economic. Unirea romanilor in aceeasi tara nu trebuie sa fie impietat de argumente de ordin economic.... daca acestea ar fi proritare atunci nici alte tari nu ar fi acum in granitele lor actuale !
Cred ca atunci cind este vorba de lucruri atit de importante cum este soarta romanilor trebuie sa stim sa discernem ce este Esential (axiomele ca sa le zic asa) , ce este foarte Important (teoremele) si ce este Important (problemele de zi cu zi)..... In viata asta a noastra trebuie sa stim sa umplem vasul vietii prima data cu lucrurile esentiale, pe urma in locul rams liber sa asezam lucrurile Foarte Importante si pe urma sa asezam si Problemele de zi cu zi.... daca nu facem asa vom ajunge in situatia lui Popej care nu vede posibila ReUnirea pentru ca situatia economica nu este cum trebuie, pt ca exista Gagauzia, pt ca Transnistria nu vrea Romania si asa mai departe.
Toate aceste probleme sunt reale si importante , dar ele sunt probleme care trebuiesc si pot fi rezolvate.... ele insa nu pot bloca o afirmatie foarte simpla: Romanii trebuie sa fie romani intr-o tara.
Cum spunea cineva odata: se poate negocia orice dar nu se pot negocia principiile !
 
Re: axiome si teoreme

mentalitate tipic romaneasca ---vremelnica "Republica Moldova"...tipa o sa vorbim cu voi cand o sa fim impreuna pana atunci duceti-va nahui...si uite asa rusii isi fac de cap
 
Re: axiome si teoreme

Endo;205936 said:
mentalitate tipic romaneasca ---vremelnica "Republica Moldova"...tipa o sa vorbim cu voi cand o sa fim impreuna pana atunci duceti-va nahui...si uite asa rusii isi fac de cap

Endo.... poti sa fii mai explicit ? Nu te-am inteles, ce anume reprosezi modului meu de a vedea lucrurile ?
 
Re: axiome si teoreme

Sper ca nu te astepti ca Endo chiar sa-ti raspunda. E genul care arunca piatra (in tot ce-i romanesc) si fuge ...
 
Re: axiome si teoreme

Endo;205936 said:
mentalitate tipic romaneasca ---vremelnica "Republica Moldova"...tipa o sa vorbim cu voi cand o sa fim impreuna pana atunci duceti-va nahui...si uite asa rusii isi fac de cap

"Mentalitate tipic romaneasca", referitoare la RM nici macar nu exista, majoritatea romanilor nu stiu nimic despre Moldova. Ai ramane foarte surprins sa afli cat de putini romani isi "bat bila" referitor la Moldova.
 
Re: axiome si teoreme

Citat:
Adaugat initial de Endo
mentalitate tipic romaneasca ---vremelnica "Republica Moldova"...tipa o sa vorbim cu voi cand o sa fim impreuna pana atunci duceti-va nahui...si uite asa rusii isi fac de cap

"Mentalitate tipic romaneasca", referitoare la RM nici macar nu exista, majoritatea romanilor nu stiu nimic despre Moldova. Ai ramane foarte surprins sa afli cat de putini romani isi "bat bila" referitor la Moldova.
no vezi ca am dreptate...
 
Re: axiome si teoreme

FogDucker;205973 said:
majoritatea romanilor nu stiu nimic despre Moldova. Ai ramane foarte surprins sa afli cat de putini romani isi "bat bila" referitor la Moldova.
Ai facut tu vreun sondaj sau vorbesti ca sa te afli in treaba? Uite ca are grija Voronin sa ne faca aproape zilnic sa ne amintim de bucatica de Moldova aflata temporar sub ocupatie bolsevico-ruseasca. De exemplu, toata media din RO a informat ieri si azi despre expulzarea, ca pe vremea defunctei URSS, a celor doi diplomati romani. Chiar crezi ca lumea nu urmareste stirile? Te asigur ca le urmareste si, mai mult, intelege foarte bine ce vor marionetele din conducerea ex-RSSM si cine sta in spatele lor.
 
Re: axiome si teoreme

Sfinx;206018 said:
....sau vorbesti ca sa te afli in treaba?...

Cometariul asta este un pic "rude". Faptul ca nu esti de acord cu ce spun eu nu cred ca este un motiv sa faci astfel de comentarii.
 
Re: axiome si teoreme

Sfinx;206018 said:
Uite ca are grija Voronin sa ne faca aproape zilnic sa ne amintim de bucatica de Moldova aflata temporar sub ocupatie bolsevico-ruseasca. De exemplu, toata media din RO a informat ieri si azi despre expulzarea, ca pe vremea defunctei URSS, a celor doi diplomati romani. Chiar crezi ca lumea nu urmareste stirile? Te asigur ca le urmareste si, mai mult, intelege foarte bine ce vor marionetele din conducerea ex-RSSM si cine sta in spatele lor.

Lumea din Romania nu este interesata de ce zice sau face acel presedinte rusofon al Moldovei; desigur presa romana face valuri(si foarte bine face), la orice stire exploziva din RM; numai ca, lumea din Romania chiar refuza mai nou sa se intereseze de grava situatie politica interna, cum ar fi luptele intre prim ministru si presedinte(asta chair din sondaj!!!). Romanii nu mai ies la vot, sunt cum se zice in Moldova, "ZAIBITI DI TAT". In situatia asta de ce crezi ca masa de romanii ar da doua cepe degerate pe prostiile lui Voronin. Sunt sigur ca sunt multi interesati in cea ce se intampla in RM, dar euforia din 1991, cand visam ca spargem granita si secam Prutul, pentru a ne reuni cu "Fratii de Peste Prut", nu mai exista.
Poate e doar opinia mea, dar lumea se tampeste, mai nou romanii se uita inspre Europa de vest, gandindu-se la bani si la masini "mashkate", mai mult ca inainte.

In infinita mea ignoranta, acum doi ani credeam ca Lucinschi este presedintele Moldovei. Si ma gandesc ca sunt o multime de romani care nu stiu nici acum cine este presedinte. Un bun prieten din Moldova m-a invitat sa vizitez tara in 2006, iar atunci mi-am dat seama cat de putin stiam despre aceste meleaguri.
 
Cine ba, se da tare ca stie ce se petrece in Mesopotamia? Bateti apa si faciti demagogie chioara. La treaba cu totii, prin partide poplitice, organiyatii si de figarit ciuma rosie din Moldova...daca stai pe forum, te dai ca stii multe si cunosti cateva cuvinte academice crezi ca fug comunistii si se uneste Moldova cu Romania...ori sunteti limitati rau sau copii la minte...Sstiti care/i solutia?..............
 
Hary12;206107 said:
Cine ba, se da tare ca stie ce se petrece in Mesopotamia? Bateti apa si faciti demagogie chioara. La treaba cu totii, prin partide poplitice, organiyatii si de figarit ciuma rosie din Moldova...daca stai pe forum, te dai ca stii multe si cunosti cateva cuvinte academice crezi ca fug comunistii si se uneste Moldova cu Romania...ori sunteti limitati rau sau copii la minte...Sstiti care/i solutia?..............

Nu cumva sa aderam la "actiunea populara"? :))
 
Si di si nu? Si di si n/am adera la fostul tovaras a Prezidentului voronin? Patanu tre sa stii si si di undi creste, asa ca il ajutam sa razbune pentru ca io dat un genunchi in fund de la presidentie. Propuii sa mergem din pom in pom cu Iuri Ivanci? S/au aderam la masoneria lui Filat....Da poate gasim o formula noua de abordare politica.....Ian zasetiii seva la capitolul ista...
 
ok, ce ii actiunea populara??? fi-ti mai specifici. si Hary, daca nu ai dovezi de masonerie, inchide botul... si vorbeste la tema.
 
Hary12;206107 said:
de figarit ciuma rosie din Moldova...daca stai pe forum, te dai ca stii multe si cunosti cateva cuvinte academice crezi ca fug comunistii si se uneste Moldova cu Romania...ori sunteti limitati rau sau copii la minte...Sstiti care/i solutia?..............
da 100 mln de euro si mai vb
inchide botul...
ooooo daaaaaa
 
adrenalina;206315 said:
ok, ce ii actiunea populara??? fi-ti mai specifici. si Hary, daca nu ai dovezi de masonerie, inchide botul... si vorbeste la tema.

Ce surpriza!!!Sa inchid ....ce a zis.......!!! Pai de unde mataluta stii ca nu am dovezi...Si calificativul asta sa-l utilizezi in privinta.....fii putin mai cult in discutie...dealtfel...pasrea pe limba ei "piere"...Nam nici o placere sati raspund dar...tre sa stii ca orice cuvanmt tre calculat....Nalizeazati bazaru..
 
eu cred ca tu ar trebui sa iti analizezi modul in care vorbesti si bataia de joc pentru limba romana. eu ti-am raspuns exact la nivelul tau... si daca ai dovezi trebuia sa le scrii. altfel, consider ca vorbesti aiurea.
 
adrenalina;206537 said:
eu cred ca tu ar trebui sa iti analizezi modul in care vorbesti si bataia de joc pentru limba romana. eu ti-am raspuns exact la nivelul tau... si daca ai dovezi trebuia sa le scrii. altfel, consider ca vorbesti aiurea.

Hai ca ai zaso! In primul rand eu nu vorbesc ci scriu...nu sunt la orele de romana ca sa respect intocmai gramatica si stilistica...este un mod liber de a te exprima. Eu, nu imi bat joc de limba romana...mai degraba mi/as bate joic de mataluta..ca esti tare bosumflat(a) si cu egoul hiperumfat. Am tot dreptul sa spun ce vreu cum vreu si unde vreu si sigiur fara sa ma apostrodfezi. Vad ca ai ticuri de tiran si totalitare..ori ai parinti forte rigizi ori esti vrio creatura securista care ataca lumea buna pe net. Daca vrei sa faci obiectii atunci ataca ideile expuse si nu persoana, in caz ca ai putintica cultura. Iar dovezile privitor la masoneria recent personificata in SRL-ul PLDM a lui Filat, o sa ti le spun doar tie la ureche ...
P.S. Ciu asa indivizi nici unirea cu UE nu se face cu ei poti construi doar comunismul....
 
Back
Top