Web-mail gratuit cu 1 GB spatiu de la Google

Nu-i nici o problema. Nu stiu ce lui 3D nu-i place gmail. Mie imi pare mai comod decat walla. Cu toate ca eu nici gmail nu-l folosesc. Il tin asa de zile negre, sau ca storage :)
 
3D said:
bai, lasati voi ghemomory-ul cu gmail, initatii. Trecetsi la walla!!!!!!!!
Walla are de mancat m,ulte turte pana sa faca un serviciu care nu ese din standardele web

gmail e mult mai rapid si mai simpatic
 
sus said:
3D said:
bai, lasati voi ghemomory-ul cu gmail, initatii. Trecetsi la walla!!!!!!!!
Walla are de mancat m,ulte turte pana sa faca un serviciu care nu ese din standardele web

gmail e mult mai rapid si mai simpatic

Sunt tare deacord cu tine!! Da minusu a gmail e cu invitatsiile! Nafig ii o facut asta??? Shi nia ini place, gmail mai tare dacat toate, da prosta de pe local network-u meu nu pot sa intru pe gmail :cry: Oricum shini nu are de la shini lua invitatsie pu gmail da vra mail de 1 GB, walla - the best solution!

Bai pu byk a sa te invit la duel in NFS_UG2, shap mai vedem!!! :lol:
 
bay 3D, tu amu catz overflow yn buffer... gmailu amu o dat cate 50 de invitatzii... anuntzuri cu invitatzii pi tati forumurile gaseshti... asha ca asta-i doar o scuza... da ca nu potzi intra pe el, asta de-am problema retzelei tale...
 
Gmail creste la 2GB


In continuarea razboiului dintre furnizorii de servicii webmail, Google a anuntat azi – la implinirea unui an de la lansarea serviciului Gmail Beta – dublarea la 2GB a spatiului de stocare oferit gratuit utilizatorilor. Cei 2GB sunt suficienti pentru salvarea a 200.000 de mesaje e-mail text.

Mai mult decat atat, compania a anuntat ca va continua sa extinda capacitatea de stocare a conturilor Gmail periodic in „zilele si lunile urmatoare”, fara sa specifice insa cu cat si cat de des.

„Vrem sa schimbam acest serviciu din ceva static in ceva care creste in mod natural”, a declarat Georges Harik, director al Gmail.

Miscarea Google survine la o saptamana dupa ce Yahoo a triplat capacitatea de stocare a conturilor Yahoo Mail gratuite la 1GB.

Google a lansat serviciul Gmail exact in urma cu un an, anuntand disponibilitatea in faza beta a unui serviciu cu un spatiu de stocare nemaiauzit la acea vreme, de 1GB. Yahoo si Microsoft au reactionat imediat, prin cresterea capacitatii de stocare oferite cu propriile servicii webmail.

Crescand capacitatea de stocare oferita de la 4MB la 1GB in decurs de un an, Yahoo si-a prezentat joi pozitia, conform careia „marimea nu mai conteaza”.

„Cand vorbim de capacitati peste 1GB, sunt doar cifre, care devin irelevante pentru majoritatea utilizatorilor de e-mail”, a declarat purtatoarea de cuvant a Yahoo, Karen Mahon. „Cresterea capacitatii peste 1GB este ca si cum ai mai adauga o galeata de apa in ocean”, a mai spus reprezentanta Yahoo.
 
O alta stire interesanta (pentru tema e offtopic, insa nu mai deshid o tema noua)

HDD-uri mai dense de la Hitachi


Hitachi Global Storage a anuntat ca va lansa pe piata unitati harddisk care vor putea stoca 230Gb de informatie per inch patrat. Transpus in practica, acest lucru ar putea insemna pentru consumatori, printre altele, aparitia unor playere iPod mini de 20GB.

Compania va lansa noile HDD-uri mai dense pe piata in anul 2007. Aceasta realizare in privinta densitatii HDD-urilor reprezinta de fapt o imbunatatire a tehnologiei de stocare perpendiculara. In prezent, HDD-urile inregistreaza si stocheaza datele longitudinal pe suprafata platanului, capetele de scriere/citire scanand in plan orizontal. In stocarea perpendiculara, bitii de informatie sunt aliniati vertical, permitand unui volum mai mare de informatie sa fie stocata pe o suprafata fizica mai mica.

Altfel spus, datele vor trece de la stocarea pe un plan bi-dimensional XY la stocarea tri-dimensionala intr-un spatiu XYZ.

„Noi redesenam capul de citire/scriere si discul in mod semnificativ”, a declarat Bill Healy, vicepresedinte la divizia de strategii si marketing la Hitachi.

Hitachi va lansa primele HDD-uri care folosesc tehnologia de stocare perpendiculara spre sfarsitul acestui an (cu capacitati intre 130Gb – 150Gb per inch patrat), dar acestea nu vor fi nici pe departe la fel de dense, fiind doar modele de „tranzitie” la noua tehnologie.

Adoptarea comerciala pe scara larga a tehnologiei care ofera densitatea maxima de stocare se va produce in anul 2007, a declarat Healy. Aceasta noua tehnologie ii va permite companiei sa lanseze unitati microdrive cu diametrul de un inch cu o capacitate de 20GB si unitati HDD pentru PC-uri care vor oferi o capacitate de stocare de 1TB.

In prezent, unitatile de tip microdrive ofera o capacitate de stocare maxima de 6GB, in timp ce serverele cu capacitatea de stocare de 1TB utilizeaza mai multe unitati HDD.




E super sa ai asa un hard de 1TB. Insa probleme for fi cu ele.
Ia inchipuiti-va ca pana acum zicea lumea: "...iata am pierdut ieri 100 de Gb..." - atunci, ce o sa spuna la 1TB?! :)
Apoi coolere speciale vor trebui, iar cu formatatul...il lasi pe vreo zi, apoi in alta instalezi sistema...
oricum, cei ce vor avea un hard de 1 TB, cu toate ca volumul informatiei nu va ajunge cifra...se vor simti cu cheptu mare :hehei:
 
dnd, daca nu yi va placea cuiva m-a bana shi gata, shi nu o sa mai pot arunca "viseliuri" pe forum.

anyway, thnx for reminding :)
 
Z1ldj1an said:
dnd, daca nu yi va placea cuiva m-a bana shi gata, shi nu o sa mai pot arunca "viseliuri" pe forum.

anyway, thnx for reminding :)
pana la banat ai de lucru :)
 
Daca tot nu avezi ca face cu invite-urile intrazi aici shi donazile...numele vostru va aparea automat in contacts-u' "beneficiarului".
Astazi am testat gmail-u' la capitolul fiabilitate via client poshtal [The Bat Pro 3.0.1.33]...a mers doar dupa ce am trimis un mesaj-test prin web interface de pe gmail account unui altui adresat. In rest citeva "server time-out" shi "connection failed"...nimic mai mult...presupun ca este din cauza conexiunii mele + statutul de beta al serviciului.

Iata shi setarile pt. The Bat:
1. Send Mail [SMTP Server] - smtp.gmail.com.
Connection - TLS. Port - 465.

2. Recieve Mail [Mail Server] - pop.gmail.com.
Connection - TLS. Port - 995.

User:
XXXXX@gmail.com. Pasword: parola ta.

P.S. Inizial trebuie sa permitezi accesul POP in secziunea Forwarding & POP, via web interface.
P.P.S. Informazia este preluata de pe forumul Ritlabs.
 
Back
Top