Cum sa mostenesc Viata Vesnica?

Stiai cum poti mosteni Viata Vesnica? (inainte de a citi artic de mai jos)

  • Da

    Votes: 11 61.1%
  • Nu

    Votes: 7 38.9%

  • Total voters
    18
Mantuirea poate fi gasita doar in sanul Bisericii dreptcredincioase si nu in emisiunile de radio si TV unor secte eretice.
 
vezi militantule, in cazul dat ai creat o reactie de protest si respingere, atat din partea lui Petrush , care e baptist si nu se considera sectant deloc, cat si din partea Otiliei care doar cu vorba: "Mantuirea poate fi gasita doar in sanul Bisericii dreptcredincioase " niciodata nu va nimeri in sanul acestei Biserici.
cuvintele au anumite consecinte si cei ce le rostesc anumite responsabilitati, nu?(chiar eu de atatea ori ignoram acest fapt)
 
eu nu am spus asa ceva.
"Mantuirea poate fi gasita doar in sanul Bisericii dreptcredincioase "
 
SpinulAlb;171262 said:
vezi militantule, in cazul dat ai creat o reactie de protest si respingere, atat din partea lui Petrush , care e baptist si nu se considera sectant deloc, cat si din partea Otiliei care doar cu vorba: "Mantuirea poate fi gasita doar in sanul Bisericii dreptcredincioase " niciodata nu va nimeri in sanul acestei Biserici.
cuvintele au anumite consecinte si cei ce le rostesc anumite responsabilitati, nu?(chiar eu de atatea ori ignoram acest fapt)

Nu imi pun nici o speranta in "convertirea" sectantilor, doresc sa cunoasca doar pozitia mea. In al doilea rand, prozelitismul este interzis prin lege, asa ca pazea si pentru cei din sectele neoprotestante!
 
Otilia;171296 said:
eu nu am spus asa ceva.
"Mantuirea poate fi gasita doar in sanul Bisericii dreptcredincioase "

Otilia, desigur nu ai spus. Eu am plasat propozitiile incorect, de aceea si s-a primit asa un sens, scuzati. Corectez:
care cu vorbe de genul : "Mantuirea poate fi gasita doar in sanul Bisericii dreptcredincioase "(citat din comentariile lui Militant) niciodata nu va nimeri in sanul acestei Biserici.
 
>militant:
Mantuirea poate fi gasita doar in sanul Bisericii dreptcredincioase si nu in emisiunile de radio si TV unor secte eretice.


Diferenta intre cei pe care ii numesti tu eretici si cei ortodocsi care afirma ca merg pe calea cea dreapta este ca eu ma bazez pe Biblie si cred ce scrie Biblia, iar tu te bazezi pe traditiile oamenilor.

Cite bordeie atitea obiceie

Daca aveai norocul sa te nasti intr-o alta parte a globului pamintesc acolo ar fi fost alte obiceie, si ai fi sustinut acele obiceie

dar Biblia este la fel peste tot Pamintul si sta in picioare de mii de ani si va sta in continuare si eu cred ce spune Biblia

militant de cind te tot rog sa-mi arati macar un verset care sa sustina opinia ta conform careia:
"Mantuirea poate fi gasita doar in sanul Bisericii dreptcredincioase"

De ce nici pina acum nu mi-ai dat nici un verset?
Simplu! Pentru ca asa ceva in Biblie nu este scris, este doar inventia preotilor ortodocsi!


iata ce spunea Isus in Marcu 7:5-9
Şi Fariseii şi cărturarii L-au întrebat: "Pentruce nu se ţin ucenicii Tăi de datina bătrînilor, ci prînzesc cu mînile nespălate?"
Isus le-a răspuns: "Făţarnicilor, bine a proorocit Isaia despre voi, după cum este scris: ,Norodul acesta Mă cinsteşte cu buzele, dar inima lui este departe de Mine.
Degeaba Mă cinstesc ei, dînd învăţături cari nu sînt decît nişte porunci omeneşti.`
Voi lăsaţi porunca lui Dumnezeu, şi ţineţi datina aşezată de oameni, precum: spălarea ulcioarelor şi a paharelor, şi faceţi multe alte lucruri de acestea."
El le-a mai zis: "Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu, ca să ţineţi datina voastră.
 
Acea traditie pe care tu o renegi a stat insasi la baza Bibliei pe care o citezi mereu.
Biblia a fost creata in spiritul crestinismului ortodox, in stransa legatura cu traditia.
Biblia este doar corpul, materie fara suflare, in timp ce traditia este ceea ce ofera scripturii viata. Impreuna in armonie acestea devin sursa a credintei, ai experientei religioase. Pentru protestantism Biblia nu este decat un cod de legi pe care trebuie sa le inveti pe de rost si sa le repeti in permanenta, toata experienta religioasa a protestantilor se limiteaza la teoretizari.
Adevarata experienta religioasa nu poate avea loc fara rit, care exprima sacralitatea lumii create si legatura acesteia cu divinitatea.

Este destul de comparat Biserica Ortodoxa cu casele de rugaciuni, prima este plina de caldura si misticitate, cea din urma este rece si lipsita de viata nefiind decat o cladire lipsita de sacralitate.

Adevarata religie se bazeaza pe experienta in colectivitate, iata de ce traditia devine atat de importanta. Biblia este doar un element auxiliar. Primii crestini din cate se stie nu aveau nici un fel de Biblie ci se conduceau de traditie care pana la urma a fost oficializata in cadrul sinoadelor ecumenice.
 
>militant:
>Acea traditie pe care tu o renegi a stat insasi la baza Bibliei

oare?
eu credeam ca Cuvintul lui Dumnezeu a stat si sta la baza Bibliei, nu traditia inventata de oameni

In Biblie este scris:
"Toată Scriptura este însuflată de Dumnezeu" (2 Timotei 3:16)
vezi? NU de oameni si NU de traditia oamenilor!!!



>militant:
>Biblia a fost creata in spiritul crestinismului ortodox

oare a aparut intii Biserica ortodoxa si apoi au fost scrise Evangheliile si Epistolele din Noul Testament, sau au aparut Evangheliile si Epistolele si abia apoi si Biserica ortodoxa?
Evangheliile si Epistolele au fost scrise de ucenicii lui Isus si au fost scrise de acestia. Biserica ortodoxa a aparut abia apoi.

Si modelul Bisericii primare o putem gasi doar in Noul Testament, din acest motiv e necesar de stiut Biblia.



>militant:
>Pentru protestantism Biblia nu este decat un cod de legi pe care trebuie sa le inveti pe de rost si sa le repeti in permanenta, toata experienta religioasa a protestantilor se limiteaza la teoretizari.

Din fericire nu este asa cum crezi tu.
Pentru protestanti Biblia reprezinta Cuvintul lui Dumnezeu care este mai presus de orice traditie omeneasca.

Sa vedem ce zice Biblia:
"Cartea aceasta a legii să nu se depărteze de gura ta; cugetă asupra ei zi şi noapte, căutind să faci tot ce este scris in ea; căci atunci vei izbindi in toate lucrările tale, şi atunci vei lucra cu inţelepciune." (Iosua 1:8)

Deci, aici se spune ca trebuie sa facem TOT ce este scris in Biblie. Dar cum poti face TOT ce e scris in Biblie daca tu n-o cunosti?
Apoi e scris ca trebuie sa cugeti asupra ei zi si noapte!
militant, nu eu am scris Biblia ci Dumnezeu!!!

Acum de ce trebuie sa facem astfel?
Iata ce scrie in Biblie:
"Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să inveţe, să mustre, să indrepte, să dea inţelepciune in neprihănire, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvirşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună." (2 Timotei 3:16-17)

Astfel atunci cind cercetezi Scripturile, prin ele esti invatat, mustrat, indreptat de insusi Cuvintul lui Dumnezeu, pentru ca sa ajungi sa fii desavirsit si destoinic pentru orice lucrare buna.

Din acest motiv studiem Biblia.

Noi nu invatam Biblia de dragul ca sa stim niste versete, nu! e cea mai mare prostie daca cineva ar face-o. Biblia o studiezi si cugeti asupra ei pentru ca sa afli voia lui Dumnezeu si s-o indeplinesti in viata ta.

"Pentru că nu cei ce aud Legea, sunt neprihăniţi inaintea lui Dumnezeu, ci cei ce implinesc legea aceasta, vor fi socotiţi neprihăniţi." (Romani 2:13)

Iata ce spune apost. Petru:
"De aceea, daţi-vă şi voi toate silinţele ca să uniţi cu credinţa voastră fapta; cu fapta, cunoştinţa; cu cunoştinţa, infrinarea; cu infrinarea, răbdarea; cu răbdarea, evlavia; cu evlavia, dragostea de fraţi; cu dragostea de fraţi, iubirea de oameni." (2 Petru 1:5-7)

Daca observi este un lant intreg, una fara alta nu poate exista.
Si printre ele este si cunostinta! De unde oare poti lua aceasta cunostinta daca nu din Biblie?



>militant:
>Biblia este doar un element auxiliar.

OARE????????
Ma ingrozeste ceea ce scrii tu. Cam pina aici a ajuns ortodoxismul, sa considere Cuvintul lui Dumnezeu ca ceva auxiliar.



>militant:
>Primii crestini din cate se stie nu aveau nici un fel de Biblie ci se conduceau de traditie care pana la urma a fost oficializata in cadrul sinoadelor ecumenice.

Cine au fost primii crestini militant?
Oare nu ucenicii lui Isus?

Si ei aveau Vechiul Testament, insa Noul Testament a fost scris chiar de ei!! Si ei aveau Cuvintul printre ei, ma refer la Ioan 1:1

Apoi primii crestini adevarati au fost cei care erau indrumati de ucenicii apostolilor. Si nu se conduceau de vreo traditie, ci de cuvintul lui Dumnezeu. Nu ai citit cum Pavel le spunea ca transmita epistolele lui si altor Biserici?


--------

Eu am deschis aceasta discutie deoarece am vrut sa le spun oamenilor cum pot sa aiba viata vesnica.

Pe mine nu ma intereseaza aceasta lupta dintre Biserici.

Sunt convins ca Dumnezeu nu ne va judeca dupa Biserica pe care o frecventam, ci dupa modul in care am respectat Cuvintul Sau.

Daca vrei sa frecventezi Biserica ortodoxa, eu n-am nimic impotriva. Eu cred ca Dumnezeu va mintui adevaratii crestini, indiferent de numele pe care il poarta.

Domnul vrea ca noi, crestinii, sa fim una, la fel cum Tatal si Fiul sunt Una. Si de asemenea vrea sa ne iubim unii pe altii asa cum El ne-a iubit.
Atunci dar de ce atitea certuri, invidii, atita vorbaraie?

Haideti sa ne judecam fiecare pe noi insine si sa nu mai judecam pe altii.
Dar ne putem judeca doar fiind cercetati de Cuvintul lui Dumnezeu, pentru ca asa toti, pina si criminalii, considera ca sunt neprihaniti.


Pace voua.


Isus le-a zis: "Vă rătăciţi! Pentru că nu cunoaşteţi nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei 22:29)
 
Adica sfanta scriptura poate fi scrisa de Dumnezeu iar traditiile nu pot veni de la Dumnezeu?
Biblia a devenit doar un mijloc de propavaduire si conservare a unor invataturilor propavaduite de apostoli.
Insasi crestinismul s-a raspandit prin viu grai si prin rituri. Precum stim nu exista nici un fel de indiciu cu privire la efectuarea botezului, semnului crucii cu mana, rugaciunea, riturile, aceleasi sarbatoare de Pasti si Craciun sunt "traditii", unele au fost acceptate chiar si de aceeasi protestanti.
Nu e exista cam o neconcordanta?
Care sunt argumentele pentru faptul ca Sfanta Traditie nu este insuflata de Dumnezeu? In aceasta privinta nu sunteti departe de atei care afirma ca Biblia a fost scrisa de o tagma de "filosofi". Am chiar senzatia ca protestantii au o structura a gandire infratita cu ateii.
 
deoarece acest topic are un alt subiect am sa deschid un alt topic unde vom discuta despre Sfinta Traditie.

Adevarul despre Sfinta Traditie
http://moldova.net/showthread.php?p=172095


si cu aceasta puneam punct acestor discutii
eu va doresc tuturor sa cautam sa facem voia lui Dumnezeu,
sa ne iubim unii pe altii asa cum Dumnezeu ne iubeste

si Paste fericit!
 
Si aceasta este viata vesnica: ca ei sa te cunoasca pe tine singurul D-zeu adevarat si pe cel care l-ai trimis tu, Isus Cristos.

Credinta fara fapte este moarta.

Asta spune tot.

Sursa: Biblia
 
iar faptele mucenicilor si viata celor sfinti ne da un prilej de a intelege cum Cuvantul a fost transformat in Fapta
 
Sventlana;162615 said:
descoperind si obtinind ''inner freedom'' ucigind orice speranta si pe Dumnezeul din tine devenind propriul tau Dumnezeu si iesind din timpul cosmic definitiv raportindu-te la cel individual.

Expliciteaza mesajul! Da mai multe amanunte!
 
daca vei insista iti va oferi si lectii practice de samanism
traiasca inner freedom, open-mindness si american idol aka propriul tau dumnezeu
 
SpinulAlb;172214 said:
daca vei insista iti va oferi si lectii practice de samanism
traiasca inner freedom, open-mindness si american idol aka propriul tau dumnezeu
De priceput am priceput eu despre ce e vorba. Probleme e ca as vrea sa recunosc si incadrarea exacta in spectrul religiilor panteiste.
 
Petrush;162598 said:
Va rog ca orice afirmati sa afirmati pe baza Biblica, nu prin pareri personale, pentru ca adevarul il poti gasi doar in Biblie.

Nu eu am creat Universul, ci Dumnezeu.
Tot asa, Dumnezeu este Cel care a creat niste Legi scrise doar in Biblie.

Din acest motiv, orice crestin trebuie sa se bazeze doar pe Biblie.

Aista transcrii Biblia în Forum - şî va roagă sîi ajutaţ... nu nu... opinii personali.. parcî Biblia nu-i bazatî pi opiniile personali a evereilor din hren ego znaet şi secol...
 
mesajul vietii vesnice e simplu. indeplinim noi conditiile ?

ca o divagatie: dor007 tu scrii la misto sau asa scrii, de regula, tu ?
ai pocit limba romana mai rau ca pustanii aia de pe chat. stii tu: u2, lol, kum, park etc
 
baiatu extrage viata vesnica din hamburgerul metafizic ce nu-i incape in gura infometata de stiinta, cultura si religie
pofta buna baiatu din hren ego znaet shi borta
 
SpinulAlb;172315 said:
baiatu extrage viata vesnica din hamburgerul metafizic ce nu-i incape in gura infometata de stiinta, cultura si religie
pofta buna baiatu din hren ego znaet shi borta

De obicei ăştea care trag foloase prin spălarea creerilor cu "viaţă vieşnică" au o burtă mult mai mare ca băiatul din foto...
 
Sunt si asa cazuri, de ce sa negam
Unii trag foloase, si asta tot este
Biserica e un organism viu, cu bolile sale si noi stim de ele. Dar iata "opium dlea naroda" si "spalare de creieri" mai bine sa pastrezi pentru alte ocazii, caci esti prea micutz, prea pacatosel (nu inseamna ca eu sunt mare si curat, deloc) sa pui asa label-uri credintei.
 
Back
Top