Cum sa mostenesc Viata Vesnica?

Stiai cum poti mosteni Viata Vesnica? (inainte de a citi artic de mai jos)

  • Da

    Votes: 11 61.1%
  • Nu

    Votes: 7 38.9%

  • Total voters
    18
Ma simt cel mai umil ,neputincios ,lipsit de orice putere insa cu o speranta,dragoste si teama in fata Maretiei Unicului D-zeu,cel ce a trimis pe toti profetii spre noi oamenii pt a ne chema la EL.
Sunt cel mai minunat vietuitor pt ca sunt creatia LUI,(nu alui Isus ,care a fost tot creat );Isus a venit cu Noul Testament care a fost scris dupa 100 de ani de la ridicarea sa la D-zeu,si- a fost modificat.
 
MoonaSdm;222693 said:
Ma simt cel mai umil ,neputincios ,lipsit de orice putere insa cu o speranta,dragoste si teama in fata Maretiei Unicului D-zeu,cel ce a trimis pe toti profetii spre noi oamenii pt a ne chema la EL.

Buna seara,
Cuvintele sunt frumoase dar au si acoperire ?
Coranul nu prea foloseste cuvantul Dragoste .
Speranta -sentiment de incredere in rezolvarea FAVORABILA a unei actiuni,in realizarea unei dorinte .(DEX)
Ai aceasta speranta in ceea ce priveste vesnicia ta ?Esti sigura ca Dumnezeu te-a iertat si vei fi in Rai ?
Domnul Isus nu a fost creat .
In ceea ce priveste Evanghelia uite ce spune ingerul Gabriel lui Mahommed in Coran :
Al-Baqara 113: Au zis iudeii :”Crestinii nu au nici un temei !”. Si au zis Crestinii :”Iudeiii nu au nici un temei !“ .Si (totusi ) ei citesc Scriptura ................
Al-Maida:43 Dar cum iti vor cere ei sa le fii judecator ,caci ei au Tora, in care se afla judecata lui Allah. ?
5 :46 Si l-am trimis Noi,dupa ei pe Isus fiul Mariei,intarind Tora care se afla dinaintea lui ,si i-am dat lui Evanghelia ,in care este calauzire si lumina ,

Tu cu ce ayate din Coran sustii afirmatia ta ca Evanghelia a fost modificata ?
Numai bine .
 
de ce faceti greseala sa scoateti fraze din contextul lor ca sa demonstrati ca aveti dreptate....
ORICINE POATE LUA FRAZE DINTR-O CARTE SI CU ELE SA ARATE CA OPONENTUL NU ARE DREPTATE...
si chiar de ar fi adevarate...ce conteaza..
noi traim AZI ,,nu in feudalismul crestinilor si islamicilor,traim azi SI AZI TREBUIE SA CONVIETUIM PE PLANETA ASTA

ORICUM O SA VEDEM DESTUL DE CURAND CUM MOSTENIM VIATA VESNICA DACA MUSIU AHMAMINAJAD NE TRIMITE IN EUROPA O MICA BOMBITA ATOMICA
CREDETI CA VREA IAR SA CUCEREASCA SPANIA ?????
 
2009 Theophilos;222705 said:
Buna seara,
Cuvintele sunt frumoase dar au si acoperire ?
Coranul nu prea foloseste cuvantul Dragoste .
Qoranul?De aceea din 114 sure cit are in total,113 incep toate cu enuntul:

"IN NUMELE LUI ALLAH CEL MILOSTIV,INDURATOR(BISMILLAHI RAHMANI RAHIM)"
si doar sura Tawba,una singura din tot qoranul nu are la inceput acest enunt,tot din motivbe de continut,unde Allah vorbeste de pedeapsa celor rai,distrugatori ...?!
De aceea ,in sharia islamica ,cel ce iarta o crima facuta,este mai placut la D-zeu decit cel ce se razbuna?!
De aceea femeile iubite sunt in obligatia barbatilor de-a le lua in casatorie si a le da drepturi depline ,nu de a le folosi ca "amante"?
De aceea ,D-zeu iarta absolut orice pacat,in cazul in care omul regreta si se caieste,si nu mai repeta pacatul IN AFARA UNUIA SINGUR:asocierea la Crearea Universului a altei persoane(cum faceti voi crestinii)?
Eu nu -mi permit sa-mi risc Viata de Apoi sa cred Biserica ca doar prin Isus ma mintuiesc si Isus ar fi D-zeu de fapt,dupa ce stiu clar ca D-zeu nu iarta sa-i asociezi nimic si pe nimeni,atit din cele 10 porunci ale lui Moise,cit si din Qoran.
Asa vad eu situatia.Mi-e mila insa de cei care sunt orbi si au ochi sa vada,sunt surzi si au urechi sa auda......
De aceea imi pierd timpul acilea pe forumel,pt ca voi fi luata la intrebari ,daca am dus mesajul Unicitatii fratilor mei romani.
 
draga mea,iarta-mi te rog replica macabra....
dar aceeasi viermi ne manaca pe toti.....
in rest doar dorinte si presupuneri,care bine exploatae ne transforma intr-o turma de carne de tun pentru sefii nostrii politici si religiosi....

asa ca intr-adevar ? de ce pierdem timpul aici ?
in centru s-au aprins luminitele,pomul cel mare este frumos,oraselul copiilor ne cheama,copii ne asteapta.....viata pulseaza,

s-o traim acum si aici....

viata vesnica este doar dorinta celor incapabili sa se conduca singuri si in profetia celor ce profita de dorinta celor dintai.....

in fond de ce sa ne ciorovaim aici...?
oricum fiecare ramane cu ale lui....
 
MoonaSdm;222716 said:
Qoranul?De aceea din 114 sure cit are in total,113 incep toate cu enuntul:

"IN NUMELE LUI ALLAH CEL MILOSTIV,INDURATOR(BISMILLAHI RAHMANI RAHIM)"
si doar sura Tawba,una singura din tot qoranul nu are la inceput acest enunt,tot din motivbe de continut,unde Allah vorbeste de pedeapsa celor rai,distrugatori ...?!
De aceea ,in sharia islamica ,cel ce iarta o crima facuta,este mai placut la D-zeu decit cel ce se razbuna?!
De aceea femeile iubite sunt in obligatia barbatilor de-a le lua in casatorie si a le da drepturi depline ,nu de a le folosi ca "amante"?
De aceea ,D-zeu iarta absolut orice pacat,in cazul in care omul regreta si se caieste,si nu mai repeta pacatul IN AFARA UNUIA SINGUR:asocierea la Crearea Universului a altei persoane(cum faceti voi crestinii)?
Eu nu -mi permit sa-mi risc Viata de Apoi sa cred Biserica ca doar prin Isus ma mintuiesc si Isus ar fi D-zeu de fapt,dupa ce stiu clar ca D-zeu nu iarta sa-i asociezi nimic si pe nimeni,atit din cele 10 porunci ale lui Moise,cit si din Qoran.
Asa vad eu situatia.Mi-e mila insa de cei care sunt orbi si au ochi sa vada,sunt surzi si au urechi sa auda......
De aceea imi pierd timpul acilea pe forumel,pt ca voi fi luata la intrebari ,daca am dus mesajul Unicitatii fratilor mei romani.


Buna seara ,
Iar spun :"Cuvinte frumoase" ,realitatea este alta .
In ceea ce priveste Unicitatea intradevar Domnul Isus este Unic ,singurul care a trait pe acest pamant , nu a pacatuit , a biruit pacatul si prin biruinta lui asupra pacatului avem si noi biruinta .
Care este biruinta musulmanilor ? Mahommed a pacatuit :
47:19 Deci sa stii ca nu exista alta divinitate in afara de Allah si cere iertare pentru pacatele tale si pentru dreptcredinciosi si dreptcredincioase .Allah cunoaste umbletul vostru pe pamant si odihna voastra .
Cuvantul in araba pentru "pacatele tale" are terminatia specifica limbi arabe (care aici este mai exacta decat romana ) pentru persoana a doua singular ,masculin .Uni au spus ca pacatele tale se refera la ascultatori si nu la Mahommed ,dar este vorba de un singur barbat si nu mai multi ascultatori .
Se iarta o crima ,dar este taiata mana celui ce fura (imi este greata de acest obicei ,furtul ,dar cum dai o sansa omului ?) ,se iarta o crima dar este lapidata o femeie care curveste (si de acest obicei imi este greata ,dar cum dai o sansa ?)


Femei iubite!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ce este cu acest obicei proxenet ?
Este o postare luata de pe un forum musulman ,scrisa de un musulman
RE: sunniti sau shiiti

(28-09-2009 11:40 PM)mariamsa Wrote: [ame="http://www.youtube.com/watch?v=fXPt4WFOdkY"]YouTube- ‫فضائح الشيعه عباده القبور الزحف لطميه شرك‬‎[/ame]
sau cu casatoria temporara(mutaah)


As-salamu Alaykum wa Rahmatullahe wa barakatoh,

Din multitudinea materialelor de pe internet cu privire la musulmanii shia este evident ca le-ati ales pe acelea postate strategic de dusmanii musulmanilor shia, de cei care nu cunosc altceva decat ura. De exemplu, in acest video, "invatatul" domn se exprima astfel: "This question makes me feel the stinky smell of shiasm"(aceasta intrebare ma face sa simt mirosul imputit al shiismului"). Daca acest domn are credibilitate pentru dumneavoastra si reprezinta o autoritate, va doresc succes pe drumul pe care l-ati ales! Eu daca as vrea sa aflu ceva despre fratii sunniti nu as apela la astfel de surse, in nici un caz la o persoana care foloseste un astfel de limbaj.

Ignorand ambalajul si trecand la continut, acest domn afirma ca mutah (casatoria pe termen limitat) este prostitutie si preacurvie.

De unde rezulta ca dumnealui nu cunoaste sunnah, intrucat acest tip de casatorie a fost permisa in timpul Profetului (PBUH), voi prezenta mai jos hadisurile doveditoare, din cartile sunnite.

Atat invatatii sunniti, cat si cei shiiti sunt de acord asupra faptului ca acest tip de casatorie a fost permis la inceput in Islam. Daca acest tip de casatorie ar fi fost un act indecent sau tot una cu prostitutia, Allah (SAWS) si Profetul Sau (PBUH) nu ar fi permis acest lucru NICIODATA.
Faimosul teolog sunnit, Fakhr al-Din al-Razi (d. 606/1209), scrie in marele sau Comentariu al Quran-ului ca mut'a a fost initial permisa. Profetul a permis companionilor sai acest tip de casatorie in timpul pelerinajului ('umra) la Mecca. ( AI Tafsir al-kabir, Istanbul, 1307 / 1889-90, III, 286.)
Umar a fost cel care a interzis mut’a. Umar insusi si-a asumat responsabilitatea de a interzice atat muta pelerinajului cat si muta femeilor, in faimoasa sa Khutba:
إنهما كانتا متعتان على عهد رسول الله صلى الله عليه وسلم ، وأنا أنهى عنهما وأعاقب عليهما

"There were two Mut'as in the time of Rasoolullah and I prohibit them and I punish upon them."
ref: Sunan al-Bayhaqi, Hadith 14506, and others like Tafseer ul-Kabeer of Fakhr Razi.
http://islamweb.net/...o=40&startno=20
Daca Profetul ar fi interzis mut'a, sau daca permisibilitatea acestei casatorii ar fi fost strict limitata intr-o anumita perioada de timp, Umar ar fi atribuit aceasta prohibitie Profetului, si nu lui insusi.
In plus, Umar a interzis ambele tipuri de muta , desi atat sunnitii cat si shiitii sunt e acord cu faptul ca hajj al-mut'a este permisa.
Prezint mai jos unele hadisuri din Sahih Muslim care arata ca mut’a a fost permisa in timpul Profetului.
Book 008, Number 3248:

Ibn Uraij reported: 'Ati' reported that Jabir b. Abdullah came to perform 'Umra, and we came to his abode, and the people asked him about different things, and then they made a mention of temporary marriage, whereupon he said: Yes, we had been benefiting ourselves by this temporary marriage during the lifetime of the Holy Prophet (may peace be upon him) and during the time of Abu Bakr and 'Umar.

Book 008, Number 3249:

Jabir b. 'Abdullah reported: We contracted temporary marriage giving a handful of (tales or flour as a dower during the lifetime of Allah's Messenger (may peace be upon him) and durnig the time of Abu Bakr until 'Umar forbade it in the case of 'Amr b. Huraith.

Book 008, Number 3250:

Abu Nadra reported: While I was in the company of Jabir b. Abdullah, a person came to him and said that Ibn 'Abbas and Ibn Zubair differed on the two types of Mut'as (Tamattu' of Hajj and Tamattu' with women), whereupon Jabir said: We used to do these two during the lifetime of Allah's Messenger (may peace be upon him). Umar then forbade us to do them, and so we did not revert to them.
Puteti sa accesati hadith.al-islam.com, sis a gasiti aceste narari:


و حدثنا الحسن الحلواني حدثنا عبد الرزاق أخبرنا ابن جريج قال قال عطاء
قدم جابر بن عبد الله معتمرا فجئناه في منزله فسأله القوم عن أشياء ثم ذكروا المتعة فقال نعم استمتعنا على عهد رسول الله صلى الله عليه وسلم وأبي بكر وعمر
صحيح مسلم, ر 2496
"from hasan al-halwaani from 'abd ar-razaaq from ibn jubayr who said that 3tha said: "some pilgrim came to jabir, so we went to his home and then the people brought up some things and mentioned mut'ah, and jabir said that we did mut'ah during the time of the prohpet (a.s.), and the time of abu bak'r, and the time of 'umar." - Sahih Muslim, number 2496


Femei iubite temporar!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Asta este grija pentru femei ?
Deschideti ochii!
Numai bine.
 
abbu;222776 said:
cine scrie si cine este citat mai sus?
ca nu inteleg nimic...

Buna seara ,
De la aceste cuvinte in jos :
RE: sunniti sau shiiti
(28-09-2009 11:40 PM)mariamsa Wrote:

este o postare copiata de pe un forum musulman ,in care este aparata aceasta practica musulmana :mutah(casatorie temporara).
Numai bine
 
abbu;222709 said:
de ce faceti greseala sa scoateti fraze din contextul lor ca sa demonstrati ca aveti dreptate....
ORICINE POATE LUA FRAZE DINTR-O CARTE SI CU ELE SA ARATE CA OPONENTUL NU ARE DREPTATE...
si chiar de ar fi adevarate...ce conteaza..
noi traim AZI ,,nu in feudalismul crestinilor si islamicilor,traim azi SI AZI TREBUIE SA CONVIETUIM PE PLANETA ASTA

ORICUM O SA VEDEM DESTUL DE CURAND CUM MOSTENIM VIATA VESNICA DACA MUSIU AHMAMINAJAD NE TRIMITE IN EUROPA O MICA BOMBITA ATOMICA
CREDETI CA VREA IAR SA CUCEREASCA SPANIA ?????

Crezi ca numai Iranul are bombe atomice?
Celelalte puteri nu sunt un pericol nuclear?
Nu sunt de acord cu politica expansionista.
Si nu sunt de acord nici cu invadarea si cotropirea Europei nici a Afganistanului nici a Irakului nici a Iranului si nici a unei alte tari.!
Nu sunt de acord sa te legi de Crestini si de Musulmani!
 
EEEEeee acum vii de acasa...!!
cu ultima fraza ...
nu esti de acord ? paraseste sala nu trebuie sa vezi filmul pana la sfarsit...,e frumos in Cismigiu,da mancare la porumbei,plimba-te cu barca....lumea e frumoasa...
apropo...ai idee ?? de ce oare toti se inarmeaza....??

si acum apropo de topic....
"cum poti mosteni viata vesnica?"

NU,nu o poti mosteni ca nu are cine sa ti-o lase mostenire....
nimeni nu a avut asa ceva si nici nu va avea...stati linistiti...viermii ne asteapta...!!
 
abbu;224962 said:
EEEEeee acum vii de acasa...!!
cu ultima fraza ...
nu esti de acord ? paraseste sala nu trebuie sa vezi filmul pana la sfarsit...,e frumos in Cismigiu,da mancare la porumbei,plimba-te cu barca....lumea e frumoasa...
apropo...ai idee ?? de ce oare toti se inarmeaza....??

si acum apropo de topic....
"cum poti mosteni viata vesnica?"

NU,nu o poti mosteni ca nu are cine sa ti-o lase mostenire....
nimeni nu a avut asa ceva si nici nu va avea...stati linistiti...viermii ne asteapta...!!

Daca viermii te asteapta,cumpara-ti un F-22!
 
intai trebuie sa-mi fac o fundatie pentru ajutorarea celor ce vrem sa ramana neajutorati....ma multumesc si cu un Hammer
 
abbu;224969 said:
intai trebuie sa-mi fac o fundatie pentru ajutorarea celor ce vrem sa ramana neajutorati....ma multumesc si cu un Hammer

Ce-ar fi sa-ti iei Hammerul si sa pleci sa cercetezi fundatiile intr-o plimbare Luuuunngaaa,lungaaa,lunngaaa si sa nu te mai intorci?:))))
 
viI cu mine...?
pari un tip haios,fara prejudecati,numai bun de pus la carat rucsacul....

HAI SA FUGIM IN LUME ....!!!
 
MoonaSdm;222513 said:
Cum sa mostenesc Viata Vesnica? Prin credinta in UNICITATE a lui D-zeu,si faptului ca el nu a fost creat nici nascut,El este etern,si la El ne intoarcem.Nimeni si nimic nu a participat cu el la CreATIE,NICI FIU SAU FIICA,NICI MAMA SAU SORA...

Ameen!:*
 
te citezi singura?

dar mi-ai adus aminte de o glumita...

E-MAIL-ul unui student arab foarte bogat catre tatal sau

Draga tata,

Berlinul este minunat, oamenii sunt amabili si imi place aici, dar imi este putin cam rusine sa merg la facultate cu al meu Ferrari 599GTB din aur masiv, cand toti profesorii si colegii mei vin cu trenul.

Fiul tau, Nasser!


A doua zi, Nasser primeste raspuns de la tatal sau:



Dragul meu fiu,

Am transferat 20 de milioane de dolari in contul tau. Te rog sa nu ne faci de ras. Te duci imediat si-ti cumperi si tu un tren.

Cu dragoste,

Tata.


(asta in timp ce saracii fratii palestinieni -bla...bla...si asa si pe dincolo...stau in frig,stau in intuneric,stau in picioare....)
 
2009 Theophilos;222769 said:
Buna seara ,
Iar spun :"Cuvinte frumoase" ,realitatea este alta .
In ceea ce priveste Unicitatea intradevar Domnul Isus este Unic ,singurul care a trait pe acest pamant , nu a pacatuit , a biruit pacatul si prin biruinta lui asupra pacatului avem si noi biruinta .
Care este biruinta musulmanilor ? Mahommed a pacatuit :
47:19 Deci sa stii ca nu exista alta divinitate in afara de Allah si cere iertare pentru pacatele tale si pentru dreptcredinciosi si dreptcredincioase .Allah cunoaste umbletul vostru pe pamant si odihna voastra .
Cuvantul in araba pentru "pacatele tale" are terminatia specifica limbi arabe (care aici este mai exacta decat romana ) pentru persoana a doua singular ,masculin .Uni au spus ca pacatele tale se refera la ascultatori si nu la Mahommed ,dar este vorba de un singur barbat si nu mai multi ascultatori .
Se iarta o crima ,dar este taiata mana celui ce fura (imi este greata de acest obicei ,furtul ,dar cum dai o sansa omului ?) ,se iarta o crima dar este lapidata o femeie care curveste (si de acest obicei imi este greata ,dar cum dai o sansa ?)


Femei iubite!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ce este cu acest obicei proxenet ?
Este o postare luata de pe un forum musulman ,scrisa de un musulman
.

Traducerea exacta este: Deci sa stii ca nu exista alta divinitate in afara de Allah si cere iertare pentru pacatul tau si pentru dreptcredinciosi si dreptcredincioase .Allah cunoaste umbletul vostru pe pamant si odihna voastra .

Pacatul tau se refera la un pacat facut de om,orice om necredincios.De aceea in continuare se specifica si ''pentru dreptcredinciosi si dreptcredinsioase''.Daca un Profetul Muhammad(saw)ar fi comis un pacat ar fi trebuit sa-l stiti.Deci nu se face referire la Profetul Muhammad(saw).
In Islam crima nu se iarta,in textul anterior,Moonasdm se referea la razbunare.
Ati vazut vre-o tara care sa ierte crima?!
In Islam furtul se pedepseste dar ceea ce nu stiti este ca daca omul este prins A TREIA OARA i se taie mana.Dumneata daca esti prins a treia oara furand,nu ii este greata societatii de dumneata?!
O femeie daca face adulter,este Pedepsita.Trebuie specificat aici:
In timpul Profetului Muhammad(saw) a venit o femeie la El care i-a spus ca ea a comis adulter.Profetul a intors capul si i-a zis ''du-te''.Ea a insistat si el iar a respins-o.Acest lucur s-a repetat si a treia oara iar femeia a plecat.Concluzie:Numai daca o femeie se duce la judecator si declara ca a comis adulter se ia in discutie fapta.Sau in cazul in care exista cinci martori care jura pe Allah ca au vazut fapta comitandu-se.
 
Back
Top