Cum sa mostenesc Viata Vesnica?

Stiai cum poti mosteni Viata Vesnica? (inainte de a citi artic de mai jos)

  • Da

    Votes: 11 61.1%
  • Nu

    Votes: 7 38.9%

  • Total voters
    18
Felix;172301 said:
mesajul vietii vesnice e simplu. indeplinim noi conditiile ?

ca o divagatie: dor007 tu scrii la misto sau asa scrii, de regula, tu ?
ai pocit limba romana mai rau ca pustanii aia de pe chat. stii tu: u2, lol, kum, park etc

Cer scuze dar cam complicat pentru mine să înţeleg ce ai de spus în adresa-mi. Ştii, dispun de un vocabular restrîns în ceia ce priveşte limba română, rusă, engleză, ivrit (care-mi permite să citesc torah), germana, franceza şi chineza. Privitor la "u2, lol, kum, park" e posibil ceva din vocabularul utilizat la moştenirea vieţii veşnice... dar nu sunt sigur - am venit la acest forum doar din necesitatea de a comunica în română şi după cum vezi să împrăştii cîteva cuvinte din dialectul în care mi-am petrecut copilăria, ştii tu pentru plăcerea vieţii curente - şi nu a visului de a trăi veşnic.
 
Petrush daca scriai tu cu manuta ta si nu faceai copy/paste la tot ce ai postat pe forum era o treaba , dar asa....
 
Cum sa mostenesc Viata Vesnica? Prin credinta in UNICITATE a lui D-zeu,si faptului ca el nu a fost creat nici nascut,El este etern,si la El ne intoarcem.Nimeni si nimic nu a participat cu el la CreATIE,NICI FIU SAU FIICA,NICI MAMA SAU SORA...
 
MoonaSdm;222513 said:
Cum sa mostenesc Viata Vesnica? Prin credinta in UNICITATE a lui D-zeu,si faptului ca el nu a fost creat nici nascut,El este etern,si la El ne intoarcem.Nimeni si nimic nu a participat cu el la CreATIE,NICI FIU SAU FIICA,NICI MAMA SAU SORA...

Ameen ya Rabb!

Jazak Allahu Khairan draga sora, pentru aceste cuvinte.
 
deocamdata nu stim daca exista asa ceva ,e pacat sa suferim pe pamant ca sa avem bucurii-daca-in alta viata.
Parerea mea este ca cineva vrea sa bage in cap fel de fel ca nimeni nu stie cu adevarat.
daca cineva are o pastila in mana si ma intreaba daca vreau sa o iau sa ajung la 150 de ani tot nu ma intereseaza.
raiul este pe pamant,mancam, ne bucuram de copii si familie,ne distram,muncim,invatam si daca o fi sa vina nota de plata....o sa platim.
pana acum nimeni nu a venit sa ne spune ce si cum e pe "acolo" in schimb o gramada de "invatati stiutori " ne sperie toata ziua cu diavolul,cu iadul,cu arderea si cu smoala.
acu va las ca a venit seful si ma ia nu dracu ci mama dracului....
 
Nanorobotica poate aduce intr-o zi astfel de surprize - viatza veshnica shi reinvierea celor mortzi - cit de repede? Depinde de noi - citim zi de zi biblia shi coranul sau fizica, chimia, biologia etc...
 
uite aici o dilema.....
sper sa va placa, pe mine m-a amuzat...

YouTube - I'm Keeping Kosher for Christmas


si cred ca sondajul trebuie schimbat,
cine afla viata vesnica daca citeste articolele de mai jos ?????
trebuie scris ceva cu : -credeti in viata vesnica ??
sau - va pregatiti sa obtineti viata vesnica ??
 
MoonaSdm;222513 said:
Cum sa mostenesc Viata Vesnica? Prin credinta in UNICITATE a lui D-zeu,si faptului ca el nu a fost creat nici nascut,El este etern,si la El ne intoarcem.Nimeni si nimic nu a participat cu el la CreATIE,NICI FIU SAU FIICA,NICI MAMA SAU SORA...

Pace din dreapta Prutului ,
Si tu ai acea credinta ? Esti sigura ca ai intrare in Paradis ?
Crestinii au un Dumnezeu Unic chiar daca unii se pierd in aceste cuvinte :
Ioan 10:30 Eu şi Tatăl una suntem."

De ce in Coran este folosit pentru Allah pronumele Noi,
5 :46 Si l-am trimis Noi,................
pentru inducerea in eroare a nestiutorilor ?
Numai bine .
 
CUM SA MOSTENESC VIATA VESNICA?

simplu,rogi parintii sa-ti faca testament si ....mostenesti
 
abbu;222616 said:
CUM SA MOSTENESC VIATA VESNICA?

simplu,rogi parintii sa-ti faca testament si ....mostenesti

Buna seara
Si daca nici parinti nu o au ?
Tu o ai ca sa o poti transmite copiilor tai (daca ai sau daca vei avea copii) ?
Numai bine .
 
2009 Theophilos;222607 said:
De ce in Coran este folosit pentru Allah pronumele Noi,
5 :46 Si l-am trimis Noi,................
pentru inducerea in eroare a nestiutorilor ?
Numai bine .

Cuvantul "Noi" folosit in Coran in limba araba e o formula ce denota grandoarea Lui Dumnezeu. Cand un rege (pamantesc) se adreseaza supusilor sai, el poate spune cam urmatoarele: "Noi, regele cutare, am hotarat..." Deci ce putem noi spune despre Regele nostru din Ceruri? Formula "Noi" in Coran nicidecum nu subintelege ca Dumnezeu e format din mai multe persoane (ca in cazul conceptului de sfanta treime din Crestinism), ci denota Maretia sa Regala.

Chiar cand vrem sa ne adresam cuiva in mod mai amabil, zicem "dumneavoastra", ceea ce deloc nu inseamna ca persoana data sufera de personalitate multipla :)

Va doresc noapte buna, Theophilos :)
 
2009 Theophilos;222621 said:
Buna seara
Si daca nici parinti nu o au ?
Tu o ai ca sa o poti transmite copiilor tai (daca ai sau daca vei avea copii) ?
Numai bine .

dragul meu,dupa 80 de ani -cine ii apuca- nu te mai gandesti la viata vesnica tot ce vrei e sa mori fara chinuri,adica in somn daca se poate....

"viata vesnica" e un produs de vanzare in curtea bisericii indiferent cum o cheama pe biserica.
cu cat cumperi mai multe prescuri si dai mai multe acatiste,cu cat te legeni ianinte si inapoi mai mult sau te lipesti de podea, viata ta e din ce in ce mai vesnica.....-se spune acolo....!!

pS nu-mi plac mesajele private..
ai ceva de spus ? spune in fata si cu voce tare !
 
abbu;222628 said:
dragul meu,dupa 80 de ani -cine ii apuca- nu te mai gandesti la viata vesnica tot ce vrei e sa mori fara chinuri,adica in somn daca se poate....

"viata vesnica" e un produs de vanzare in curtea bisericii indiferent cum o cheama pe biserica.
cu cat cumperi mai multe prescuri si dai mai multe acatiste,cu cat te legeni ianinte si inapoi mai mult sau te lipesti de podea, viata ta e din ce in ce mai vesnica.....-se spune acolo....!!

pS nu-mi plac mesajele private..
ai ceva de spus ? spune in fata si cu voce tare !

Draga mea ,
esti optimista daca te gandesti la 80 ani .Ce-ai face daca ai afla ca ai o boala incurabila si nu mai ai de trait decat cateva saptamani ? Acum esti tanara si ti se pare ca moartea este prea departe de tine asa ca vorbesti de sus .Sa vezi ca ai trait doar pentru :Cismigiu ,Sosea,Herastrau , nu este mult prea putin ?
In ceea ce priveste Vesnicia mea fii fara grija ,nu am nevoie nici de prescuri ,nici acatiste ,Domnul Isus este arhisuficient .
PS .Asa gandeam si eu, ca tine pana acum vreo 20 de ani ,ateu convins pana in maduva oaselor ,dar Dumnezeu este nu numai Infinit in Maretie si Putere dar si Dragoste .
Numai bine .
 
2009 Theophilos;222636 said:
Draga mea ,
.Sa vezi ca ai trait doar pentru :Cismigiu ,Sosea,Herastrau , nu este mult prea putin ?
In ceea ce priveste Vesnicia mea fii fara grija ,nu am nevoie nici de prescuri ,nici acatiste ,Domnul Isus este arhisuficient .
PS .Asa gandeam si eu, ca tine pana acum vreo 20 de ani ,ateu convins pana in maduva oaselor ,dar Dumnezeu este nu numai Infinit in Maretie si Putere dar si Dragoste .
Numai bine .

te inseli,eu cred,
cred in natura care e cel mai frumos si perfect dumnezeu,cred in traditiile seculare ale poporului meu,cred in ortodoxie ca religie toleranta si mai rationala ca altele,

dar NU cred in comerciantii de religie si de credinta, in intermediarii care se interpun intre mine si dumnezeul meu,in toti profitorii care fac bani buni din nenorocirile oamenilor in numele lui dumnezeu...???!!!

care dumnezeu????!!!!!!ca ei nu au nici un dumnezeu.....

ps,
afara de cismigiu,herastrau,plaja la mare....din cand in cand fac si lucruri inteligente....rebus de pilda....
 
Eu consider ca pt a cistiga viata vesnica este necesar sa ne ingrijim de urmatoarele:
1.RELATIA FIECARUIA IN PARTE CU CREATORUL SAU SI FATA DE EL INSASI VIS A VIS DE D-ZEU
2 RELATIA OMULUI CU CEILALTII MEMBRII AI SOCIETATII tot conform unor standarde morale aplicate
 
1 seful are totdeauna dreptate....
2-cand seful nu are dreptate se aplixca punctul 1....

asadar cine stabileste standardele morale aplicate ?
caci daca ma uit mai sus la puctul 1 am inteles ideea ta.
desigur ca nu sunt de acord,ca si femeie si ca om care am slava domnului gandirea mea proprie,de aceea zic ca standardele trebuiesc sa fie stabilite de lege, nu de morala crestina
 
abbu;222640 said:
te inseli,eu cred,
cred in natura care e cel mai frumos si perfect dumnezeu,cred in traditiile seculare ale poporului meu,cred in ortodoxie ca religie toleranta si mai rationala ca altele,

dar NU cred in comerciantii de religie si de credinta, in intermediarii care se interpun intre mine si dumnezeul meu,in toti profitorii care fac bani buni din nenorocirile oamenilor in numele lui dumnezeu...???!!!

care dumnezeu????!!!!!!ca ei nu au nici un dumnezeu.....

ps,
afara de cismigiu,herastrau,plaja la mare....din cand in cand fac si lucruri inteligente....rebus de pilda....

Buna seara,
Doamna Abbu nu este o greseala sa scrii dumnezeul naturii cu initiala mica pentru ca acel dumnezeu nu este Dumnezeu ,dar Dumnezeul in care cred ortodocsii trebuie scris cu litera mare ,nu este numai o greseala de ortografie ci si lipsa de respect mai ales ca spui ca ai credinta ortodoxa .
Totusi este o confuzie in mintea ta in ceea ce priveste credinta .
Problema este ca nu poti sa crezi si in "dumnezeul " natura si in Dumnezeul crestinilor,trebuie sa renunti la ceva .Singurul Dumnezeu nu-si imparte slava cu nimeni ,El nu va accepta ca cineva sa-I slujeasca si Lui si altui "dumnezeu "(de fapt altul nu exista
).
Dumnezeu s-a revelat prin Cuvantul Sau ,ai citit Biblia ? Tu cunosti o alta sursa prin care Dumnezeu s-a revelat ?
Avem si pareri comune :nici mie nu-mi plac comerciantii de religie si credinta ,de fapt nici un om nu poate sa vanda sau sa cumpere credinta adevarata ,credinte fabricate poate .
Credinta adevarata este personala si nimeni nu poate sa ti-o ia ,ai aceasta credinta ?
In ceea ce ma priveste nici eu nu pot sa ma interpun intre cineva si Dumnezeu si nici altul intre mine si Dumnezeu .
Nu m-am imbogatit (financiar nu ,spiritual si moral da ) de pe urma credintei mele si nici nu am imbogatit financiar pe cineva ,de ajutat matural in masura posibilitatilor mele am mai facut-o.
Si plimbarea in Cismigiu si Herestrau poate sa fie un lucru inteligent daca atunci cand te plimbi i-l lauzi pe Dumnezeu ca a facut o natura asa de minunata ,atat cat mai este din ea ca omul a stricat-o atat de mult.
Cred ca " a face " Rebus este un lucru bun ,dar de ce doar "din cand in cand " ? Cred ca sunt si alte lucruri inteligente care pot fi facute.

MoonaSdm
Re: Cum sa mostenesc Viata Vesnica?
Eu consider ca pt a cistiga viata vesnica este necesar sa ne ingrijim de urmatoarele:
1.RELATIA FIECARUIA IN PARTE CU CREATORUL SAU SI FATA DE EL INSASI VIS A VIS DE D-ZEU
2 RELATIA OMULUI CU CEILALTII MEMBRII AI SOCIETATII tot conform unor standarde morale aplicate

Doamna Moona sunt deacord de acord cu ceea ce spui aici ,nu stiu totusi daca avem aceleasi intelesuri .Domnul Isus sintetizeaza astfel aceste cerinte :
Matei 22:36 "Învăţătorule, care este cea mai mare poruncă din Lege?"
Matei 22:37 Isus i-a răspuns: "Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, şi cu tot cugetul tău."
Matei 22:38 "Aceasta este cea dintâi, şi cea mai mare poruncă.
Matei 22:39 Iar a doua, asemenea ei, este: ,Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.'

Numai bine.
 
2009 Theophilos;222655 said:
Doamna Moona sunt deacord de acord cu ceea ce spui aici ,nu stiu totusi daca avem aceleasi intelesuri .Domnul Isus sintetizeaza astfel aceste cerinte :
Matei 22:36 "Învăţătorule, care este cea mai mare poruncă din Lege?"
Matei 22:37 Isus i-a răspuns: "Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, şi cu tot cugetul tău."
Matei 22:38 "Aceasta este cea dintâi, şi cea mai mare poruncă.
Matei 22:39 Iar a doua, asemenea ei, este: ,Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.'

Numai bine.

Va multumesc pt ajutorul biblic;este exact acelasi inteles pe care-l spunea profetul si trimisul Unicului D-zeu,Issus (pacea lui Allah asupra lui),insa intelesul musulmanilor este urmatorul:
Unicul d-zeu ce trebuie slavit este Allah,si nu Isus,Mohamed,Moise,Noe,Avram,samd.
Deci atunic cind ne exprimam bucuria,tristetea,ne punem speranta in ajutor divin ,o facem conform cerintelor lui Isus si nu a unor companioni crestini ale caror cuvinte au fost malformate in timp;Eu nu cred ca doar prin mintuirea unui profet,pacatele mele se sterg ,ci prin faptele si actiunile si credinta mea.
Aici ne diferim.
 
MoonaSdm;222662 said:
Va multumesc pt ajutorul biblic;este exact acelasi inteles pe care-l spunea profetul si trimisul Unicului D-zeu,Issus (pacea lui Allah asupra lui),insa intelesul musulmanilor este urmatorul:
Unicul d-zeu ce trebuie slavit este Allah,si nu Isus,Mohamed,Moise,Noe,Avram,samd.
Deci atunic cind ne exprimam bucuria,tristetea,ne punem speranta in ajutor divin ,o facem conform cerintelor lui Isus si nu a unor companioni crestini ale caror cuvinte au fost malformate in timp;Eu nu cred ca doar prin mintuirea unui profet,pacatele mele se sterg ,ci prin faptele si actiunile si credinta mea.
Aici ne diferim.

Buna seara,
Chiar daca Moise ,Noe ,Avraam au fost oameni deosebiti ai lui Dumnezeu nu-i slavesc.
Il slavesc pe Domnul Isus pentru ca este Domn si Mantuitor si a aratat asta prin faptul ca a fost mort si a inviat ,a hranit multimi ,a vindecat bolnavi ,a inviat morti ,a dus o viata fara pacate (singurul care a trait pe acest Pamant si nu a pacatuit ) a iertat pacatele
celor pacatosi .Cine poate sa ierte de pacate dacat Dumnezeu ?
Despre Cartea aceasta "malformata " pe care o citeau crestinii si iudeii (ei numai Vechiul Testament ) uite ce spune Coranul :
Al-Baqara 113: Au zis iudeii :”Crestinii nu au nici un temei !”. Si au zis Crestinii :”Iudeiii nu au nici un temei !“ .Si (totusi ) ei citesc Scriptura ................
Al-Maida:43 Dar cum iti vor cere ei sa le fii judecator ,caci ei au Tora, in care se afla judecata lui Allah. ?
5 :46 Si l-am trimis Noi,dupa ei pe Isus fiul Mariei,intarind Tora care se afla dinaintea lui ,si i-am dat lui Evanghelia ,in care este calauzire si lumina ,

Este alegerea ta sa crezi sau sa nu crezi in salvarea prin Domnul Isus .Chiar crezi ca vei putea sa stai in fata unui Dumnezeu Sfant ,atat de Sfant ca nu poate omul pacatos sa stea in prezenta Lui ?Te poti ridica tu prin meritele si puterile tale la nivelul Sfinteniei lui Dumnezeu ?Asta seamna mai mult a mandrie spirituala .
Dumnezeu sa va binecuvanteze .
 
Back
Top