despre prostitutie si legalizarea ei

Sunteti de-acord cu legalizarea prostitutiei?

  • da

    Votes: 21 55.3%
  • nu

    Votes: 13 34.2%
  • nu ma intereseaza

    Votes: 4 10.5%

  • Total voters
    38
radub said:
Sunt pentru legalizarea prostitutiei. Motivele sunt evidente - indiferent ce au facut / ar face autoritatile, prostitutia a fost si va exista in continuare. Atata timp cat exista cererea pentru un serviciu, se va gasi cineva care sa-l ofere. Atata timp cat o fapta nu constituie un pericol la adresa societatii (sa nu uitam ca atat prostituatele, cat si cei care apeleaza la serviciile lor o fac de buna voie si nesiliti de nimeni, in deplina cunostinta de cauza) dece trebuie sa fie ilegala? Cazul in care o femeie este fortata sa se prostitueze este si va ramane in continuare de domeniul penalului.
Discutiile despre moralitate sau demnitatea femeii, etc. nu cred ca-si au rostul in acest context - marea majoriotate a prostituatelor au ales acest mod de a-si castiga painea deliberat. Cauzele si motivele care le-au determinat sunt nenumarate, dar asta este deja o alta poveste.

si cite universitati ai terminat pentru a intelege ca femeia este amrfa?
Ce animalu se trezeste in noi odata cu progresul tehnico-stiintific?
evoluam spre noi orizonturi!
Drum bun in Iad!
 
Frontist said:
si cite universitati ai terminat pentru a intelege ca femeia este amrfa?
Ce animalu se trezeste in noi odata cu progresul tehnico-stiintific?
evoluam spre noi orizonturi!
Drum bun in Iad!

Femeia nu este o marfa, caci nu traim intr-o societate sclavagista. Noi discutam aici doar despre prostitutia feminina. Dar sa nu uitam ca exista si prostitutie masculina, chiar daca nu la fel de raspandita.
Daca este sa urmez rationamentul propus de tine, toti cei care suntem angajati la un loc de munca suntem marfa, pentru ca toti ne vindem timpul, forta fizica, intelectul, etc (alege ce se aplica mai bine la tine) pentru o suma de bani sau alta. Si nu este nevoie sa fi terminat o universitate ca sa inteleg acest fapt. Sunt doar pragmatic (si, poate, cinic.) Nici mie nu-mi place ca acest fenomen exista. Totusi, tema thread-ului este daca sunt sau nu de acord cu LEGALIZAREA prostitutiei, si nu daca sunt de acord sau nu cu EXISTENTA ei. Iar in ceea ce priveste MORALITATEA fenomenului, propun, mai intai, sa urmaresti rationamentul de mai jos:

Educatia, sistemul propriu de valori si capacitatea de discernamant a fiecaruia stabileste pe unde trece linia de demarcatie intre moral si imoral, pentru fiecare dintre noi in parte (legislatia este cea care stabileste ce este legal si ce nu.) In teorie, normele morale ale unei comunitati sunt un set de reguli (care nu sunt neaparat materializate in legi) care sunt acceptate de majoritatea comunitatii respective. Aceste norme nu sunt in mod obligatoriu identice in doua comunitati diferite (prin comunitate intelegand orice grupare sociala, patura sociala, etc).

Din pacate, sistemele de valori ale multora sunt grav afectate de religie. Spun asta din cauza ca, daca analizam la rece, o parte din reperele morale sunt (au fost) stabilite de religie (printre care si celel legate de prostitutie). Dar sa nu uitam ca de-a lungul istoriei (cu exceptia, poate, ultimelor 2-3 secole), cele mai mari crime la adresa umanitatii au fost comise la indemnul preotilor si in numele religiei pe care o practicau (si nu ma raportez doar la religia crestina). In tot acest timp, inclusiv pana in prezent, baza teologica a religiilor nu s-a modificat semnificativ. Ce s-a modificat este "interpretarea" data de cler pentru diverse postulate, inclusiv ce este moral si ce nu.
Dar ca sa poti sa te constitui intr-un reper moral pentru o comunitate, in primul rand tu insuti trebuie sa respecti intru totul acele norme morale pe care le-ai stabilit (vezi definitia normelor morale). Scuzele de genul "sa nu faci ce face popa, ci sa faci ce zice popa" sunt de-a dreptul puerile. Iar daca tu, ca preot, propopvaduiesti iubirea fata de aproapele tau, iar pe de alta parte indemni (binecuvantezi) credinciosii sa-i omoare pe cei ce au alta religie sau doar incearca sa mai si gandeasca, asta este cel putin ipocrizie. Si atunci, daca eu (clerul) sunt imoral, cum pot sa mai pretind ca sunt o "sursa" de moralitate pentru altii si cum pot sa mai stabilesc care sunt reperele morale pentru o comunitate? In aceste conditii, mie personal nu-mi ramane decat sa "sterg" cu buretele tot ce inseamna morala cu radacini religioase si sa-mi construiesc un sistem propriu de repere la care sa ma raportez. Admit, totusi, ca pentru anumite persoane, incapabile sa-si stabileasca prorpiul sistem moral, este de preferat sa se raporteze la un sistem creat de altii, chiar si de cler, decat sa nu aiba deloc unul.

Si acum sa revin la subiectul pe care l-am propus initial - sa ne pronuntam referitor la moralitatea prostitutiei in raport cu "normele" moarle ale fiecaruia dintre noi. Din perspectiva mea, raspunsul este simplu - nu o consider morala.
Dar, repet, decizia de a se prostitua apartine fiecareia(uia). Mai mult, indiferent de parerea mea personala, nimeni nu-mi da dreptul sa judec cu voce tare moralitatea/imoralitatea deciziei cuiva de a se prostitua, asta si datorita faptului ca fiecare dintre noi va folosi niste "instrumente de masura" difertie. Cel mult pot sa o raportez la sistemul meu de valori si sa ma pronunt daca sunt sau nu de acord cu acea decizie.

Intr-o alta ordine de idei, incearca sa respecti parerea altuia, chiar daca nu o impratasesti. In acest fel vom reusi sa avem o discutie civilizata, care sa ne ofere tuturor satisfactii intelectuale caci, in fond, pentru asta am intrat, atat eu cat (probabil) si altii, pe acest forum.
 
Atata timp cat exista cererea pentru un serviciu, se va gasi cineva care sa-l ofere. Atata timp cat o fapta nu constituie un pericol la adresa societatii (sa nu uitam ca atat prostituatele, cat si cei care apeleaza la serviciile lor o fac de buna voie si nesiliti de nimeni, in deplina cunostinta de cauza) de ce trebuie sa fie ilegala?
Deci daca e ilegal sa faci X, si X oricum e disponibil, hai sa legalizam X?

In loc de X pune ce vreai: arme, droguri, petarde, etc. Opinia ta e sustinuta de ceea ce am evidentiat, aceasta face prostitutia diferita de arme si de droguri. Insa oare e asa?

Drogurile nu vor afecta pe cineva care nu le consuma, insa ce face acel care e under the influence poate afecta societatea.

Despre prostituate - sa zicem.. un risc e acela de raspindire a bolilor venerice, sau ceva mai hitech precum SIDA. Ti-au forwarduit cred ca si tie de citeva ori mesaje in care se scria cum in tara_Z intr-un cinematograf cineva a fost intepat intentionat, bla bla. Ai vrea sa fii tu acel intepat? Iar daca omul care a 'implanatat' acul in scaun a fost cindva un om sanatos, dar dupa ce s-a fsckuit cu o prostituata s-a imbolnavit si a sarit de pe fix... Dupa asta spui ca prostitutia nu afecteaza societatea?


In orice caz, ceea ce e legalizat:
- poate fi impozitat
- se controleaza mai usor (poti introduce un regim sanitar, ca sa minimizezi riscurile infectarii, etc)


Cu alte cuvinte, legalizarea nu va inrautati lucrurile.
 
prostitutia exista si nu poate fi oprita vreodata. Deci hai s-o legalizam ca sa poata exista niste norme in domeniu, sa existe un ISO-9001 si pentru asa ceva, ca sa nu se mai imbolnaveasca lumea.
 
eu tot sunt de parere ca trebuie legalizata prostitutia. Era ideea buna , ca nu exista doar prostitutie feminina, dar si masculina. Cu prostitutia feminian ar fi mai smplu cu cea masculina ar fi mai complicat :).

Dar legalizind prostitutia cred ca numarul persoanelor HIVpozitive intr-o oarecare masura va fi micsorat, si tot micsorata infectare cu diferite boli venerice. Persoanele ce se prostituiaza trebuiesc luate strict la evidenta medicala, si sa li se faca controale medicale cit mai des, iar impozitul din venitul lor sa fie cit mai mare (de fapt normal ca lor li se va opri cit mai mult din salariu , mai ales ca vor avea si venit mai mare :D), si asigurarea medicala la ele sa fie ceva mai deosebita, sa coste mai scump, daca tot vor fi atit de des controlate :).

Persoanelor ce se prostituiaza, li se ofera astfel protectie, nu vor putea fi malatrate de catre clienti, li se pot organiza la fel seminare (daca nu de perfectionare cum li se fac altora :D, cel putin de sanatete s.a.m.d, da poate chiar si de perfectionare, pt un service cit mai friendly cu clientii)...
 
gr8dude said:
Deci daca e ilegal sa faci X, si X oricum e disponibil, hai sa legalizam X? ...

Esti pe aproape - daca legislatia de la un moment dat interzice o actiune/produs care este omniprezent(a) in viata de zi cu zi dar, repet, acel produs/actiune nu este un pericol direct la viata/proprietatea persoanelor care nu vor sa participe/utilizeze/consume X-ul respectiv (cu alte cuvinte daca unul consuma droguri si nu a fost facut dependent in mod fortat de catre cineva sau daca se prostituiaza de buna voie) nu am nici o retinere in a crea un cadru legislativ pentru acea actiune/produs.
Exemple din acestea sunt cu duiumul - alcoolul si tutunul sunt primele care-mi vin in minte - sunt produse destul de nocive (sau extrem de nocive) pentru sanatatea si/sau psihicul omului. Unde mai pui ca ele creaza si dependenta. Mai mult, constituie un pericol social (alcoolul constituie un pericol social prin excelenta.)
Un betiv la volanul unui camion este un pericol social cu mult mai mare decat un drogat care sta in apartamentul lui si se uita tamp la tavan sau decat o prostituata care sta pe soaseaua de centura. La fel si un parinte care zi de zi vine seara acasa baut si da un exemplu "demn de urmat" copiilor sai.
Cu toate acestea sunt legale, pentru ca toate incercarile de-a lungul timpului de a combate prin masuri legislative de tip coercitiv consumul de alcool nu au dat roade (altfel nu am fi discutat acum despre alcool.) Eliminarea lor din viata de zi cu zi nu se face prin masuri coercitive. Eliminarea lor se face prin educatie, chiar acele avertismente de genul "Consumul excesiv de alcool dauneaza grav sanatatii" sau textele de avertisment tiparite pe pachetele de tigari sunt utile, chiar daca nu reduc cu nimic pericolul la care se expune omul atunci cand le consuma. Acelasi lucru este valabil si pentru prostitutie, si pentru droguri. Crima este sa determini un pusti/pustoaica de 16-17 ani (sau mai tanar/a) sa se drogheze/sa fumeze/sa se prostitueze/sa bea, etc. Dar cand un individ matur, in deplinatatea facultatilor mintale, cu o oarecare experienta de viata alege acelasi lucru - n-are decat, este decizia lui. Pot sa-i dau un sfat, dar nu sa-i bag pumnul in gura pentru decizia pe care a luat-o.

Dupa cum ai observat si tu, legiferarea va permite un control mai bun cat si realizarea unor venituri bugetare suplimentare. Care ar putea fi folosite chiar pentru campanii de educare a populatiei.

In ce priveste partea cu intepatul/virusi - nu cred ca este un argument destul de solid. Genetica si chimia au produs virusi si substante mult mai periculoase decat SIDA, dar aceste stiinte nu sunt scoase in afara legii. Cu toate ca oricand un cercetator dement sau sarit de pe fix din cauza stresului poate face acelasi lucru - sa intepe pe cineva cu un ac etc. Ca sa nu mai spun de cei care umbla cu cutitul la el si-l foloseste "just for fun". Toate aceste exemple intra, fara discutii, la categoria "Codul Penal" pentru ca sunt un pericol direct la viata/sanatatea/proprietatea persoanelor.
 
eu nu pot sa inteleg care ii problema cu faza asta de marfa... din moment ce acea femeie a intrat in acest cerc vicios, voit si in deplinatatea facultatilor mentale a a ales acest lucru... noi nu vorbim d efemeie in general... asta ii alta discutie, noi ne refereim la acele care se vand pentru bani... rezulta automat ca sunt marfa. modul de argumentare al lui Frontist este menit doar sa distraga si sa influenteze la nivel psihologic sau moral oamenii cu care discuta...
eu cred ca nu trebuie sa fim ipocriti si cred ca trebuie sa tratam aceasta problema din perspectiva unei afaceri si atat... pt ca in defintiv adsta este... fiecare parate implicata isi ia partea... bani si placere fizica, si cata vreme este o afacere trebuie sa o bagam intr-un cadru legal pt motivele insirate mai sus.

la nivel religios, etic si asa mai departe fiecare are o parere si va combate aceste lucruri prin prpria atitudine asupra fenomenului. nu esti de-acord cu asta, nu te duci la curve si incereci sa ii influentezi si pe cei din jurul tau sa nu foloseasca asemenea servicii. pur si ismplu se face prea multa taraboi si se implica atatea chestii in ceva foarte simplu si matematic pana la urma...
 
radub said:
Un betiv la volanul unui camion este un pericol social cu mult mai mare decat un drogat care sta in apartamentul lui si se uita tamp la tavan
Da` un drogat nu se poate urca la volan si sa fie la fel de periculos ca un betiv? De ce crezi ca drogatii sunt inofensivi? Un drogat in sevraj e capabil de multe tampenii (ca sa faca rost de bani) pe care inainte nu le-ar fi facut.
 
solara said:
Da` un drogat nu se poate urca la volan si sa fie la fel de periculos ca un betiv? De ce crezi ca drogatii sunt inofensivi? Un drogat in sevraj e capabil de multe tampenii (ca sa faca rost de bani) pe care inainte nu le-ar fi facut.

Perfect adevarat. Diferenta este numarul mult mai mare de betivi (cel putin la noi) decat de drogati si de prostituate. As mai adauga ca drogatul, cat timp are drogul, e calm, iar betivul are chef de fapte eroice tocmai cand are bautura, nu in lipsa ei.
 
pe un serviciu daca se platesc bani , iar cineva le ofera prin intermediul femeii, si inca este si impozitat , concluzia femeia totusi este marfa in acest caz.
Relatia marfa-bani!

cit de simplu facem legi si ordine,aberatii sint toate astea , in loc sa promovam si sa dezvoltam o societate normala, legalizam anormalul pentru al face normal, si atunci vom trai cu adevarat "bine"!
Poate si-ntr-o Europa comuna!

Eu o sa mor RROMANCA! si nu europeana! ca asta nui natie astai un altfel de colhoz putin mai "inteligent"
 
Aliona, cineva te impune sa faci munca de manager, de exemplu? care e procedura, in mod general? cauti de lucru, cineva il ofera, te duci cu cv, interviu, etc., lucrezi, te platesc... si toata lumea e bine.
pai asa si cu legalizarea prostitutiei.
se anunta posturi vacante de prostituate, doritoarele - apeleaza, interviu, cercetare medicala, document, etc., lucreza, e platita... vin clientii, cu document cu tot, si de asemenea se semneaza contract de prestare servicii.
nimeni nu le impune pe prostituate. cine are sa fie prostituata, e. dar asa totul e mai organizat, controlat si mai protejat (numai ca nu apara si monopol ca in alte domenii la noi :lola: ), probabil mai putin profitabil pentru "impresariati"... dar numai avantaje vad. faptul ca legalizezi prostitutia, nu le va face pe femei sa vreie sa fie prostituate... legalizarea se va adresa celor care deja vor. nimeni nu le spala creierii si nu le atrage in afacere.
 
Arina said:
Aliona, cineva te impune sa faci munca de manager, de exemplu? care e procedura, in mod general? cauti de lucru, cineva il ofera, te duci cu cv, interviu, etc., lucrezi, te platesc... si toata lumea e bine.
pai asa si cu legalizarea prostitutiei.
se anunta posturi vacante de prostituate, doritoarele - apeleaza, interviu, cercetare medicala, document, etc., lucreza, e platita... vin clientii, cu document cu tot, si de asemenea se semneaza contract de prestare servicii.
nimeni nu le impune pe prostituate. cine are sa fie prostituata, e. dar asa totul e mai organizat, controlat si mai protejat (numai ca nu apara si monopol ca in alte domenii la noi :lola: ), probabil mai putin profitabil pentru "impresariati"... dar numai avantaje vad. faptul ca legalizezi prostitutia, nu le va face pe femei sa vreie sa fie prostituate... legalizarea se va adresa celor care deja vor. nimeni nu le spala creierii si nu le atrage in afacere.

Vai de noi!
Iaca datimi o tara unde a fost legalizata prostitutia si au scazut bolile sexual transmisibile, sau unde femeile care practica acest serviciu se bucura de autoritate si de protectie!
Dar teai intrebat vriodata cum apare o prostituata? ele doar nu se nasc?
si in loc sa luptem cu motivul care stirneste acest flacel noi incercam sa facem bani pe seama deznadejdii cuiva? disperarea te aduce la multe prostii dar nu trebuie sa fim chiar atit de cinici incit sa vedm in distrugerea femeii atitea lcruri bune si utile pentru societate!
unde incepe liberttea si unde se termina, unde e desfriu si unde e ordinea, totul e haos.
Credinta este vectoul vietii! fara ea totul e haos!
si nu mai fiti atit de indifernti fata de oameni , daca vor sa se... atunci lasa s-o faca, nu se poate asa!
Urasc individualismul promovat de cultura americana! Important profit sa iasa ca oameni mai sint!
 
Aliona said:
(...) Dar teai intrebat vriodata cum apare o prostituata? ele doar nu se nasc? si in loc sa luptem cu motivul care stirneste acest flacel noi incercam sa facem bani pe seama deznadejdii cuiva? (...)
Am propus un mecanism de combatere aplicat deja pe la altii (ca pana la eradicare mai este cale lunga) si anume prin educarea populatiei (si credinta poate fi incadrata aici, daca tii neaparat). Doar ca este un mecanism lent, care necesita timp si bani. De solutii rapide si eficiente nu prea am auzit pana acum.
 
radub said:
Am propus un mecanism de combatere aplicat deja (ca pana la eradicare mai este cale lunga) si anume prin educarea populatiei (si credinta poate fi incadrata aici, daca tii neaparat). Doar ca este un mecanism lent, care necesita timp si bani. De solutii rapide si eficiente nu prea am auzit pana acum.
educarea populatiei prin legalizare si viziterea prostiuatelor interesant mijloc...
o sa invete multe si pricipalul ca repede si fara cheltuieli de milioane
 
prostitutia a aparut mult inaintea credintei (despre care ziceti)... ca si homosexualism, de altfel.
asta voi (de-alde Aliona) sunteti obsedati de americani, cresterea nr prostituatelor etc.
eu-s impotriva traficului, impunerii, santajului, violentei etc. dar cand omul singur, cu mintile la loc, hotaraste ceva... e treaba lui si a apropiatilor lui.
daca o femeie va dori (dorinta poate aparea din diferite motive) sa devina prostituata, ea o va face, fie legalizata sau nu prostituatia.
 
Arina said:
prostitutia a aparut mult inaintea credintei (despre care ziceti)... ca si homosexualism, de altfel.
asta voi (de-alde Aliona) (...).
iaca nu stiu daca a fost chiar asa, poate esti de pe vremea cind a aparut omul; si stii ce a fost mai intai oul sau gaina?
iaca virtute prostitutia o fost mai intai si dupa asta restu , as vrea sa te intreb esti eleva de cl.3 sau poate esti savant de unde ai astfel de date ce a aparut intii!
poate scrii in presa nici nu stii cum dar mai primesti si premiul Nobel! :)
 
Arina said:
daca o femeie va dori (dorinta poate aparea din diferite motive) sa devina prostituata, ea o va face, fie legalizata sau nu prostituatia.
atunci care e pontu s-o legalizam? dacaoricum se face, ori macar bani sa scoatem da , da de ce nimeni nu se intreaba cum sa luptam ca sa nu ajunga lumea la asa zile cind sa spuna ca vrea sa se prostituieze, si chiar de a facut-o sa se lase de ceea ce face?
cit de rai sintem cu aproapele noastru!
 
Aliona said:
educarea populatiei prin legalizare si viziterea prostiuatelor interesant mijloc...
o sa invete multe si pricipalul ca repede si fara cheltuieli de milioane

Aliona, in esenta, asa cum inteleg eu, educarea populatiei prin cresterea calitatii procesului de invatamant ar avea ca efect final pe terment lung cresterea bunastarii populatiei, fapt care la randul sau induce o scadere a numarului de prostituate, drogati, betivi, etc.
Educarea populatiei in sensul de a le explica care sunt riscurile versus beneficiile prostitutiei ar avea mai degraba efecte pe termen scurt. Cele doua componente are sens sa le aplici concomitent.
Pana acum, argumentele pe care le-am vazut impotriva legalizarii prostitutiei (inclusiv in mass-media) sunt toate de ordin religios. Dar nu cred ca daca ai sa le aduci cu arcanul la poarta bisericii sa le citeasca popa din scripturi vor da fuga toate a doua zi sa se inscrie la scoala de fete, oricat n-as vrea eu sa se intample asa.
 
Aliona, lasa ironiile ieftine...

bunastarea populatiei??? baaaai, cui ii trebuie prostitutie? barbatilor! cerere este oricum, in orice societate. si intotdeauna va fi cineva care va satisface cererea aceasta... daca nu cu femei din tara, atunci cu cele din afara tarii.
poate sa-i educam pe barbati la valori superioare... cand sa se futa doar cu femei'sa sau iubit'sa... da' daca n-are una - sa foloseasca abstinenta sau sa-si gaseasca o femeie.
 

  • Iaca datimi o tara unde a fost legalizata prostitutia si au scazut bolile sexual transmisibile, sau unde femeile care practica acest serviciu se bucura de autoritate si de protectie!
    Olanda?

    Mai bine ne dai tu un exemplu de tara unde legalizarea prostitutiei a dus la inrautatirea situatiei.
  • offtopic, dar adevarat: Oul a aparut mai inainte decit gaina
  • offtopic, dar adevarat:
    Credinta este vectoul vietii! fara ea totul e haos!
    Daca credinta era vectorul vietii pentru toti, astazi nu ai fi cunoscut notiunea de 'vector'. Incearca sa apelezi doar la termeni folositi exclusiv de 'vectorul religios' (-;
  • concluzia femeia totusi este marfa in acest caz. Relatia marfa-bani!
    Da, in societate totul este marfa-bani; cind te duci la medic ca sa te examineze, ii platesti pentru ca l-ai 'folosit'.
 
Back
Top