despre prostitutie si legalizarea ei

Sunteti de-acord cu legalizarea prostitutiei?

  • da

    Votes: 21 55.3%
  • nu

    Votes: 13 34.2%
  • nu ma intereseaza

    Votes: 4 10.5%

  • Total voters
    38
radub said:
Aliona, in esenta, asa cum inteleg eu, educarea populatiei prin cresterea calitatii procesului de invatamant ar avea ca efect final pe terment lung cresterea bunastarii populatiei, fapt care la randul sau induce o scadere a numarului de prostituate, drogati, betivi, etc.
Educarea populatiei in sensul de a le explica care sunt riscurile versus beneficiile prostitutiei ar avea mai degraba efecte pe termen scurt. Cele doua componente are sens sa le aplici concomitent.
Pana acum, argumentele pe care le-am vazut impotriva legalizarii prostitutiei (inclusiv in mass-media) sunt toate de ordin religios. Dar nu cred ca daca ai sa le aduci cu arcanul la poarta bisericii sa le citeasca popa din scripturi vor da fuga toate a doua zi sa se inscrie la scoala de fete, oricat n-as vrea eu sa se intample asa.

Chiar crezi ca cei care se drogheaza nu stiu de riscuri , sau cei care se prostituiaza nu stiu cei asteapta? Iaca noi sintem cei mai luminati si ntelegem riscuri si nu stiu ce mai intelegem , dar ati vorbit vriodata cu vriun narcoman? sau prostituata, sa vezi cum plinge de durere si nu de cea trupeasca pentru ca ei vor sa-si acopere durerea sufletului cu ce a trupului , si culmea e ca nu reusesc.
Stiu toti de riscuri, dar nimeni nui ajuta sa iasa din pacat, ei se simt gunoaie ale societatii chiar daca le vom legaliza slujba din acest cadran nu vor esi niciodata , cel putin asa se simt ei. Si atunci disperarea si lipsa de credinta ii duce treptat spre moarte pe care o asteaqpta cu nerabdare!
Tare mai stim toti a da sfaturi, dar nimeni nu incearca sa intre in pielea cuiva toti vorbesc de pe pozitia unui tatic grijuliu,sau bunic sfatos...
Omul conteaza in primul rind iar daca el rataceste este datoria noastra de crestin sa-l ajutam nu neaparat cu argumente fie religioase sau de alt fel...
Ei tot sint oameni care au vise frumoase carwe si-ar fi dorit o familie... o casa o calatorie la mare...
 
Aliona said:
Stiu toti de riscuri, dar nimeni nui ajuta sa iasa din pacat, ei se simt gunoaie ale societatii chiar daca le vom legaliza slujba din acest cadran nu vor esi niciodata , cel putin asa se simt ei. Si atunci disperarea si lipsa de credinta ii duce treptat spre moarte pe care o asteaqpta cu nerabdare!
Educatia nu se refera strict la ei, ci si la noi. Toleranta intra tot la acest capitol.
Se simt gunoaie si pentru ca asta este parerea noastra despre ei. Toleranta noastra, atat cat o avem noi, este selectiva. Pe prostituate le deplangem, dar pe homosexuali (un ex, ca tot se discuta mult si pe aceasta tema) ii punem la zid. Pe betivi ii toleram (deh, si noua ne place sa mai bem un paharel din cand in cand), dar pe drogati ii ostracizam. Avem etaloane de masura diferite, pe care la folosim dupa cum ne convine.
Ce stiu eu despre ei - nu multe, dar destule. Am cunostinte, unii chiar mi-au fost colegei de camera in camin in studentie, care se drogheaza si acum. Am cunostinte care la un moment dat se prostituau.
 
Tare mai stim toti a da sfaturi, dar nimeni nu incearca sa intre in pielea cuiva toti vorbesc de pe pozitia unui tatic grijuliu,sau bunic sfatos...
Este partial adevarat ceea ce spui, dar ce ne propui sa facem? Cum putem contribui noi la solutionarea problemei?

Si o alta intrebare, tu fiind nu in pozitia unei bunici sfatoase, ce faci pentru a ameliora situatia prostituatelor?


Despre 'partial'. Deoarece noi nu suntem in locul lor, nu putem judeca problema decit din punctul nostru de vedere, tot asa cum o faci si tu din punctul tau de vedere.
 
gr8dude said:
Este partial adevarat ceea ce spui, dar ce ne propui sa facem? Cum putem contribui noi la solutionarea problemei?

Si o alta intrebare, tu fiind nu in pozitia unei bunici sfatoase, ce faci pentru a ameliora situatia prostituatelor?


Despre 'partial'. Deoarece noi nu suntem in locul lor, nu putem judeca problema decit din punctul nostru de vedere, tot asa cum o faci si tu din punctul tau de vedere.

trebuie sa promovam modul crestin de viata!
restul se pot vindeca doar prin discutii particulare cu preotul prin post si credinta!
 
Ar trebui sa le fie rusine la cei care au votat ca sunt sunt pentru legalizarea prostitutiei.De cate ori merg pe varianta ca sa evit orasul vad pe margini femei prostituate care fac cu mana.Mi se pare aberant ca o femeie care da viata care duce viata mai departe, care ne face pe noi barbatii fericiti ca avem succesori , un copil , sa ajunga in asemenea hal incat banul sa primeze.Sunt impotriva oricarui serviciu in care banul sa denigreze o femeie.As baga in puscarie pe toti traficantii de carne vie pe viata.Violatorii ar trebui castrati incat sa regrete o viata intreaga ce au facut.Fetelor va sfatuiesc sa nu va vindeti trupul unui nenorocit pentru o suma de bani fie si ea mare.In cele din urma o sa va gasiti perechea ,un barbat care sa va intretina si sa va respecte.
Solutia problemei---Guvernul trebuie sa scoata posturi in care femeia sa aiba unde sa munceasca, sa aiba bani macar de o paine pentru copii.Posturi-- exemplu tricotaje --in care nu o pui o femeie sa care 100 kg in spate.
 
Back
Top