economia moldovei......

Si mai adauga, Vitalic, ca oraselele acestea mici au fost construite cu duiumul in timpul sovieticilor, iar acum pcrm-ul si mai departe desfasoara aceasta practica. Adica iarasi calcam pe grebla, doamne, pentru a cata oara?
Reforma "anti-teritorial-administrativa" efectuta de comunisti ii indeamna si mai departe pe oameni la migrare in masa. Am fost aruncati nu spre anul 1994, cum citisem, pare-se în Jurnal, ci chiar spre 1989 si mai incolo. Degradam in continuare si social si economic.
Promisiunile desarte de a reface colhozurile, fabricile si uzinele le vedem acum ca pe tavaua de frigarui - tot desarte si tot neimplinite. Dati sa le mai dam inca 4 ani si sa stiti ca Zimbabve pe langa noi o sa fie un paradis!
Oraselele noastre de mult au devenit sate (incalziri autonome sau cu sobe, majoritatea populatiei lucreaza la pamant, transportul nu mai circula, o sumedenie de carute, motociclete etc. Fabrici distruse (gen cea de zahar de la Briceni distrusa de Oleg Voronin etc), "nacialnicei" inscaunati eliberand trei hartii pe luna cu salarii de pe contul celor ce muncesc, o armata intreaga de politisti devorind bugetele locale si centrale - cui ii mai trebuiesc ei, daca nu mai are ce se fura si nu mai este pe cine ucide? Iata portretul trist al oraselelor noastre. Si cum se asociaza armata de sefi cu soliile lor din raioane cu Skode, salarii, apartamente, cu aceasta trista realitate? Suntem un popor sarac, buimacit si, iertati-ma, prost!
Si mai spuneti, va rog, de ce asigurarea medicala tre sa fie dusa in spate de cei de la capitala - caci aici se strang toti banii pentru CNAM, iar tratamentele majoritar se efectueaza in spitalele orasenesti mici. Am fost la Donduseni - spitalul este arhiplin! Locuri comandate cu luni inainte! Nu zic, ca si parintii si socrii mei sunt de la tara si eu inteleg ca ei tre sa se trateze! Dar, Domnilor, asta nu e o situatie normala si no sa deruleze incontinuu!
E trist in Basarabia! Si nimanui nu-i pasa! Hai sa dam jos Mafia coimunista!
 
Back
Top