Paulo Coelho

NightWish

New Member
Paulo Coelho nu este numai unul dintre cei mai citiţi, ci şi unul dintre cei mai influenţi autori de astăzi.
(Juriul Premiilor BAMBI 2001, la inmanarea celui mai prestigios premiu german.)

Paulo Coelho, considerat de unii un alchimist al cuvintelor iar de alţii un fenomen al culturii de masă, este cel mai influent autor al acestui secol. Cititori din peste 150 de ţări, indiferent de credinţe sau culturi, au făcut din el un autor de referinţă al timpurilor noastre.

Cărţile lui, traduse in 56 de limbi, nu numai că s-au aflat in fruntea listelor de bestseller-uri, dar au devenit subiect de dezbateri sociale şi culturale. Ideile, filozofia şi subiectele tratate in cărţile lui reflectă aspiraţiile a milioane de cititori care şi caută calea in viaţă şi noi moduri de a inţelege lumea.

Ce parere aveti voi?!
 
da da da... Coelho!!!
"Alchimistul" l-am citit acum doi ani iar tema asta deschisa pe forum mi-a trezit dorinta sa-l recitesc. Va recomand acest roman. Gasiti raspunsuri la multe intrebari care v-ar putea framinta. E de fapt o carte filizofica despre viata. Despre magie, vise i comori...
 
Nu prea mi-a placut Coelho...
Are un stil atat de simplu incat ma plictiseam pe alocuri. Multe din ideile sale le-am gasit si prin alte carti si acolo erau prezentate mult mai frumos :p
 
Mie imi place stilul in care scrie.. imi place cat de simplu este si cat sens prezinta..eu din intamplare am citit cativa ani in urma "veronika decide sa moara".. cartea m-a impresionat nespus de mult, asa ca dupa ea am hotarat sa citesc si alchimistul.... pe care ma apucam sa il citesc de prin clasa a 6-a:)... Mi-a placut mai mult veronika.... imi pare mai aplicabila vietii zilnice.
 
Ceea ce nu-mi place la Coelho e recurgerea lui la religie ca mijloc de a lamuri unele lucruri...

... Am incercat sa citesc "Maktub", dar mai departe de prima povestioara nu am mai putut parcurge cu privirea:

Maktub nseamnă Aşa a fost scris. Arabii cred că aşa a fost scris nu ar fi o traducere prea bună, pentru că, deşi totul deja a fost scris, Dumnezeu are compasiune şi a scris totul doar pentru a ne ajuta. Călătorul este la New York. Este n ntrziere la o ntlnire, şi cnd pleacă de la hotel şi dă seama că maşina sa a fost mutată de poliţie. Ajunge trziu la ntlnire, prnzul durează mai mult dect ar fi fost necesar, şi el se gndeşte la amenda pe care trebuie să o plătească. O să fie o avere. Pe neaşteptate, şi aminteşte de bancnota pe care o găsise pe stradă cu o zi n urmă, şi vede o oarecare ciudată legătură cu ce i se ntmplase dimineaţă.

Cine ştie, poate că am găsit banii aceia nainte ca persoana care ar fi trebuit să-i găsească să fi avut posibilitatea. Poate am mutat bancnota din calea cuiva care ntr-adevăr avea nevoie. Cine ştie dacă nu am intervenit n ce a fost scris!"

Simte nevoia să se elibereze de bancnotă, şi n acel moment vede un cerşetor aşezat pe trotuar. i dă rapid bancnota, şi simte că a readus un echilibru lucrurilor. Aşteaptă o clipă, spune cerşetorul. Nu caut ajutor. Eu snt poet şi vreau să-ţi citesc o poezie n schimb. .....mda, alege una scurtă, pentru că mă grăbesc. Cerşetorul răspunde dacă eşti ncă viu, este pentru că nu ai ajuns ncă acolo unde ar trebui să fii.
 
Ceea ce nu-mi place la Coelho e recurgerea lui la religie ca mijloc de a lamuri unele lucruri...

stranie parere...de fapt toti artistii recurg la religie ca mijloc de a lamuri unele lucruri..doar religia se straduie sa dea raspuns la intrebarile care framinta cel mai mult ratiunea umana...exemplele cu scriitorii care recurg la religie sunt nenumarate: dostoievski,saramago,kazandzakis,rushdie si inca multi-multi altii...
 
vitalic: de ce ar trebui sa fie religia raspunsul la intrebarile care framinta ratiunea umana si nu STIINTA ? Eu pot sa-ti dau multe exemple de scriitori care folosesc anume stiinta.
 
religia a dat raspuns la acest intrebari PRIMA...in al doilea rind,incearca sa pui o intrebare: care e sensul vietii,cum trebuie sa traim? etc si ai sa vezi cine da raspuns,ce fel de raspuns si de ce religia e sursa de inspiratie a majoritatii artistilor...(nu numaidecit subiecte biblice-chiar si aceste opere despre bine,rau,demnitate,iubire - se inscriu in aceste discurs artistico-religios)
 
Hey, da' pe Coelho cui il lasati? :roll:

N-ar fi mai bine de creat un nou topic (da cred ca este unul deja cu religie vs stiintza...) ?
 
Am citit "Alchimistul" si "Veronica se pregateste sa moara", a doua mi-a displacut mai putin.
Alchimistul e buna pentru clasele gimnaziale ca dupa ce citesti Siddhartha de Hesse, sau Zarathustra de Nietzsche, nu mai tine. Mai ales faza cu transformarea in vint sau in furtuna care pune capac peste toate asteptarile.
"Veronica..." mi-a placut, poate ca aveam dispozitie buna cind am citit-o. Amdele carti sunt usor de citit, ceea ce nu e neaparat un lucru rau.
O fi el Coelho un scriitor bun, dar il voi mai citi numai daca nu voi avea de ales. Sau daca alternativa va fi Rebreanu or something.
 
scrie nishte kestii bune,
utopice dar frumoase
am fostimpresionata shi destul de ravashita de cele citite
multa vreme am meditat shi mi-ai rupt mintea dar a trecut shi asta...
 
Cel mai mult mi-a placut "Diavolul si D-shoara Prym" :crazy: Este bestiala cartea... revelatorie chiar.... In ea se intampla un fenomen odios de genul: o comuniate a unui orashel imbatranit si izolat pun la cale o crima, pentru care orashul avea sa primeasca o cantittate mare de aur pe baza caruia sa se restabileasca economia comunitatzii... In fine, lucrurile merg foarte departe... e o filosofie intreaga in cartea aia....E mai mult decat superba, e vital sa fie citita de cat mai multzi oameni, Parerea mea...
"La raul Piedra am stat si am plans" este o carte deasemenea superba care te teleporteaza intr-o alta dimensiune a lumii concrete... Cel putzin in mine a trezit senzatzii si sentimente deosebite, pe care nu le mai simtzisem pana atunci...
Binentzeles am citit si Alchimistul, si Veronika se hoatarshte sa moara, sunt superbe...
 
o tenta cam feminina si o justificare/luare cu binishorul pentru atzi eradica cangrenele caracteriale. cam asta e coelho. se mai resimt apucaturile hippioate ale autorului . ma rog... am citit "diavolul si dra prym" si nu ca am gasito extraordinara, dar itzi mai aminteste de valori (pacat cas doar "clisheiste"), de logoreea gratuita si falsa perspicacitate. alkimistul se vrea mistica . veronika vine cu niste kestii mai faine, ceva psihiatrie intercalata cu demnitate umana. e cred, cea mai bune din ce am citit pana acum de coleho. in general, mi se pare o opera care menajeaza, si care vrea sa reafirme intro forma de larg consum ceea ce ar trebui naturalizat cu mult mai multa seriozitate si efort.
 
Am citit "Veronika..." foarte frumos, in deosebi pentru cei stresatsi, depresatsi shi in gerenre penetru lumea care cauta rapunsuri. m-a impresionat foarte mult, i-am impins-o shi mamei, ei insa nu i-a prea placut..... diferentsa de vyrste......
am inceput "Razboinicul luminii" - indrumator!!!
a citit cineva "11 minute"? cum e?
 
......exista ceva intrigant la Coelho dar nu e in nici un caz vorba de faptu cai comercial sau cal citesc multi .....
.....pana la urma de ce sa fie overrated ? .....are succes si mai ales succes comercial......la noi, ultimu timp nu prea a fost nevoie de marketing pentru Alchimistul, ca el sa citit ca abecedaru... faptu ca au inceput cate unii sa vorbeasca acum de el pe la TV e ai.urea , eu am citit Alchimistul acum cativa ani , vreo 4 ,si anu asta lam recitit, si a inteles cu totu altceva decat 4 ani in uma....
......ca sa apucat Andreea Marin sa citeasca Coelho nu e o tragedie ..... sau cal citesc gospodinele care se uita pe Acasa TV......eu nu inteleg tragedia snobilor care cateogorisesc o carte numai din cauza oamenilor care o citesc.....

in fine.....
......ce ziceti de sugestiile spirituale care le face Coelho in Alchimistul si care se continua muuuult mai clar in Manualul razboinicului luminii ?
 
un pic cam prea comercial pentru gustul meu. si prea didacticist.
in ceea ce tine de stil - l-as prefera pe borges (pe care coelho incearca sa-l imite).
daca vreau mistica, citesc mai bine osho sau chuang tzu.
dar nu pot sa-i neg lui coelho valoarea.
puncte forte:
1 stil simplu (il inteleg majoritatea)
2 idei interesante (dar putzine proprii)
3 incearca sa faca oamenii sa gandeasca, sa simta si sa se exprime liber
4 cum zicea un amic de-al meu, 'are sotzie frumoasa':)
5 are un site bun, pe care sunt niste parabole interesante (www.paulocoelho.com sau www.warriorofthelight.com).
p.s.vitalic sprinceana: saramago rulezz!
 
acum am terminat de citit alchimistul.....
am ramas profund impresionata......cred ca prima data citesc asa ceva....asa gen de carte..care te face sa te gandesti la viata..care iti schimba viata...
mi-a placut enorm....si voi continua sa citesc operele lui .
cei care nu au citit...ii sfatui sa citeasca......
cred ca asta se situiaza pe primele locuri din tot ce am citit.
 
Back
Top