Paulo Coelho

Am citit 5 din kartzile lui...mai am 2...
ynsa...
nu konsider ka e ceva exceptzional...
nu se kompara ku marii skriitori nici pe departe...
pur shi simplu.. a luat nishte subiecte....tabu sa zicem...le-a transpus yntr-un mediu psihologik..a shtiut sa-shi foloseaska imaginatzia...shy iaka nna...
prosta shtie ce vrea publikul...shi ce impresioneaza....
Ca shi Hitler... mare kkt dintrynsu nu avea s fie daka nu avea asha un talent oratorik shi daka nu shtia sa manipuleze atyt de bine mentalitatea umana
 
yo yo...uite cine s-a trezit de dimineatza critic literar...:hahaha:
Ti-ai pus macar ptr. o secunda problema ca ceea ce a scris el nu ti-a placut tie sau ca nu ai inteles ?...si dupa ce faci chestia asta...te mai apuci de vreo 2 facultati si citesti metrii de carti...intre timp mai trec vreo 20 de ani...si uite ca spre varsta a doua ai devenit critic si poti sa ne aburesti cum vrei... :crazy:
 
problema lui coelho...e ca nu poate imbina doua extreme..pe de o parte e foarte simplu(adica ceea ce doresc masele cititoare) cu emotii si trucuri uneori ieftine si de joasa calitate, pe de alta parte se arunca spre simboluri,idei din domeniul inaltei literaturi oficiale,plina de tehnica si trucuri menite s-o faca neinteligibila pentru cei care nu sunt initiati in tainele ei
 
Mirabela ...fiekare ku gusturile lui...
daka tzye ytzi place atyt de mult...bravo...
tzi-am spus..
nu se kompara ku marii skriitori...
 
M-a deranjat doar atitudinea superioara de mare critic literar pe care ai avut-o... :lol: ...si pana una alta : cinem suntem noi sa comparam marii scriitori intre ei ?
 
Ok...cu asta sunt de acord...insa atunci cand vrei sa compari ceva trebuie sa fi binedocumentat...si sa fim seriosi...cati dintre noi au citit operele tuturor marilor scriitori ? :crazy:
 
exista o tendentiozitate in termenul "marii scriitori'...eu nu prea stiu ce inseamna asta....as vrea un criteriu obiectiv ca cineva e mare scriitor...nu cred ca este asa ceva..premiul nobel nu e un indiciu....marcel proust de exemplu nu l-a primit...altceva?????
 
Mirabela... nu am avut delok atitudine superioara..
aici deja este vina inetului pt ka nu poate reda shi tonul ...gesturile...
mimika yn general..
kiar shi sa fii un neznaika...daka citeshti ... fie kiar shi prima pagina..shi te trage sa le citeshti shi pe celelalte...shi kynd yn sfyrshit o termini shy ramyi raskolit gyndindu-te ka pierdeai viatza printre kkturi... shi yncepi sa citeshti tot mai mult shi mai mult..
uite asta ynseamna talentul unui skriitor...
te markeaza...shi ... te face sa vrei mai mult..
sa shtii mai mult...sa evoluezi...sa fii yn stare sa ynztelegi...
Coelho... a spus ku voce tare unele kestii kare multzi le tzin askunse...
de asta shi atrage...pt ka vorbeshte de natura umana...shi de defecte...shy kynd realizezi ka shi altzii au defecte...parka eshti mai ushurat...de asta atrage el ...
 
" Exista un mare adevar pe planeta asta:
orice ai fi sau orice ai face,cind vrei ceva cu adevarat,vrei pentru ca dorinta aceasta s-a nascut in sufletul Universului.E misiunea ta pe Pamint.

Cind vrei ceva cu adevarat, tot Universul conspira la realizarea dorintei tale.

Mai important ca orice e faptul ca poti sa-ti duci la indeplinire Legenda Personala (e ceea ce ai vrut sa faci dintotdeauna).Toti oamenii, la inceputul tineretii, stiu care e Legenda lor Personala. In acel moment din existenta totul e limpede, totul e posibil, si ei nu se tem sa viseze si sa doreasca tot ce ar vrea sa faca in viata.
DaR, pe masura ce trece timpul, o forta misterioasa incearca sa demonstreze ca este imposibil sa-ti realizezi Legenda Personala."

P.Coelho

citeva idei interesante
in rest mi s-a parut plictisitor "Alchimistul".
 
Si pana la urma am pierdut firul problemei...:hahaha:
Ori citesti scrierile lui si iti plac ori nu...poate unora le este frica de adevarul ascuns in vorbele lui... :crazy:
 
Nicaieri in lume nu are parte de critici prea placute; este considerat un scriitor care a preluat teme pe care le-a simplificat pentru a fi extrem de digerabile; succesul lui vine de aici. "Alchimistul" lui provine din filosofia (desi poate e cam mult spus) lui Saint-Exupery si mai mult este o sinteza facila a Citadelei. Aceeasi influenta se simte puternic in al 5-lea munte. "Veronika" pleaca de la o poveste americana din anii 60, la randul ei prelucrare a "Zborului deasupra unui cuib de cuci". Grosso modo, cam toate cartile lui merg pe drumuri demult batute de mari scriitori. Cartile sunt insa placute, poti sa te duci la buda si sa te relaxezi urmarind dilemele Veronikai fara sa iti faci multe probleme morale/etice.

Cred ca Vitalie Spranceana ne-a oferit mai sus cea mai buna explicatie a "operei" lui Coelho.
 
hey, oameni! shi eu ash discuta la tema asta, numai ca se pare ca trebuie sa citesc cite ceva de Coelho... :D Poate-mi da cineva un link... plz, ca demult n-am citit lit. artistica... Iata saptamina asta am rasfoit un roman de Murakami shi nu ni-o placut shi am hotarit sa citesc doar literatura tehnica... :cry:
 
:)

L-am citit, ce sa zik... Mi-a placut.
Normal ca nu e perfect...de exemplu ce tsine de 11 minutes, cred ca kiar nu trebuia sa se apuce sa abordeze o tema sexuala, pentru ca kiar nu a avut capul shi experientsa lui De Sade.
Da e bun, merita sa spui :"L-am citit shi p-asta"...
Yn orice caz mie mi-a placut Pe malul Rio-Piedro a stat shi-a plans...
 
adelina_sexy:

Coelho nu e doar Alchimistul...copii cititi '11 minute' si ve-ti pricepe sensul vietii!!!!!!!!!!!

[K]:

nifiga! privitzi Fight Club shi iata acolo vetzi gasi sensul vietzii! ))

vorbe goale si gratuite ale unor adolescenti complexati si frustrati...mai baietei, va felicit, daca ati gasit sensul vietii dupa cum pretindeti, la ce bun sa mai traiti... nu va plictisiti sa duceti o existenta a carei linie o cunoasteti? nu va irita sentimentul de deja vu????
 
Back
Top