Paulo Coelho

vitalic sprinceana said:
vorbe goale si gratuite ale unor adolescenti complexati si frustrati...mai baietei, va felicit, daca ati gasit sensul vietii dupa cum pretindeti, la ce bun sa mai traiti... nu va plictisiti sa duceti o existenta a carei linie o cunoasteti? nu va irita sentimentul de deja vu????
Vrei sa zici ca daca gasesti sensul vetii nu mai are sens de a trai?
Sau tu crezi ca sensul vietii e de a cauta sensul vietii si vrei ca toti asa sa creada?

Am citit "11 minute" unele idei is destul de interesante. Mi-a placut metafora cu pasarea. Alchimistul nu prea m-a impresionat poate ca nu l-am inteles pina la urma, sau nu am fost deacord cu unele presubpozitii.
 
chiar destul de interesant.. in genere nu prea-mi place sa citesc, dar aici am gasit ceva care m-a atins..
am citit 11 minute si Alkimistul ( in rusta ) si acum vreau sa vad ce e cu Diavolul si Domnishoara Prim.. :) :roll:
merita de citit !
 
Imi e si mie foarte interesant ce idei geniale a expus Coelho in "11 minute"... o carte foarte seaca, cu minima implicare din partea autorului. De parca mesajul ar fi: "Here, take, you bunch of assholes". Creativitate ioc. De fapt, doar mesajele ascunse sunt cele care raman undeva in sufletel depozitate. La Coelho totul e prea simlu, banal si deschis. Unde-i suspansul si misticismul? Ideea si mesajul sunt ceva care se deduc spre sfarsit sau, fie la mijloc, de orice cititor in parte. Pe cand Coelho stabileste mesajul de la inceput entru toti.
 
pentru mine koelho este un supermarket literar, care propune un larg asortiment de metafore, la pret intelectual redus..cu reduceri substantiale de gandire...personal, rpefer insa maganzinele specializate
 
Am citit si eu doar Alchimistul, si mi-a placut foarte mult. Imi pare rau ca nustiu cum, sa le gasesc pe celelalte. Ideile din Alchimistul m-au impresionat. O fi fiind el comercial, pentru snobi, recunosc ca l-am citit si eu din snobie, dar nu regret. Stiu sigur ca nu am pierdut timpul in zadar.
 
bah, imi scarpin fontanela a nedumerire: coelho laudat , sanctificat aproape , lol, coelho vazut ca deflorator al limitelor interioare, columb spiritual, iar kundera, mai jos sta solitar, aghezmuit si criticat de vreo 2 posturi. dar Coelho sokzzz ppl!!! e penibil si ridicol , e ratarea incarnata in sacerdot al kitschului. aici pun o virtuala si mustoasa injuratura :)).
 
Pai printre admiratori de-ai lui Coelho vrei tu sa gasesti cititori de Kundera? ;)
Kundera rulz; pe mine m-a pus pe picioare cand mai aveam putin si ma "atarnam". Sa vad daca mai tine si de data asta reteta :roll:
 
Am citit ceva de Coelho, desi "11 minute" nu am ajuns sa mai citesc. La moment mi-a placut. Am gasit ceva ce era cred ca putin diferit. Deacord, are multe metafore, desi cred ca idea este sa ne cream singuri istoria ce vrea el sa o redea. Deci in linii generale el ar crea un anturaj pentru ca noi sa dezvoltam cum dorim noi actiunile si sa aplicam cea ce am dorit sa intelegem din carte in viata personala.
 
Am citit Alkimistul... recunosc influentzat de \"rekomandarile\" altora si ce pot sa zik e ca faktorul comercial se vede clar la Coelho... Singura utilitate a cartzii este sa skotzi la liniutza ideile principale, citatele cele mai \"patrunzatoare\" preluate de la altzii... ca sa te mai uitzi pe ele din cand in cand... :razz: in rest opera e o telenovela cu targetul profilat spre adolescentzi si boshoroji senili...:)
 
Coelho si nu stiu ce!Am citit Alchimist-ul si Diavolul si d/oara Prim, doua unghii de talent si in rest un plagiat pe fata la capodoperele lui Marques, ce sa-i faci? Nu toti sunt talentati! Cel mai mult ma enerveaza faptul ca e popularizat peste masura si fara merit! Un eminem al literaturii!
 
bai absu, is de-acord cu tine, da inchipieti sa ajungi shi tu ca el, la fel de mediatizat si intrebat, discutat si futut in cur - n-ar fi frumos? da normal ca totul scris intr-un alt stil, nu pentru mase...
 
Sa ajung ca Coelho ar insemna sa decad in marazm, imbecilitate si snobism!la ce-mi trebuie mie asta, mai bine-mi fac laba in liniste decit in fata camerelor de luat vederi!stay true,stay heavy!
 
Absu:

Cel mai mult ma enerveaza faptul ca e popularizat peste masura si fara merit! Un eminem al literaturii!

masura actuala a valorii e PIATA..cu regulile si conditiile ei...coelho se vinde bine...nimic mai mult...dar asta nu e deajuns pentru a-l combate..adica nu e argument...
 
Valerika;76734 said:
metal..iaca eu dupa vineri i-o dau lu gila.......si pe urma daca vrei iti dau si tie alckimistul in romana....
da veronika.....poate te podileshti?


Cartile lui Paulo Coelho sunt de multe ori subestimate datorita stilului sau accesibil. Continutul ramane insa indiscutabil de o calitate filosofica nemaipomenita.

Pentru cei ce cauta cartile sale in romana, recomand:

- Alchimistul: Alchimistul, de Paulo Coelho. Editura Humanitas
- Veronika se hotaraste sa moara: Veronika se hotaraste sa moara, de Paulo Coelho. Editura Humanitas
- Brida: Brida, de Paulo Coelho. Editura Humanitas

Sper sa fie cu folos.
 
Anticariat;224095 said:
Continutul ramane insa indiscutabil de o calitate filosofica nemaipomenita.
Da, numai ca aproape niciodata nu e al lui. Principalul merit a lui Coelho e ca sintetizeaza ideile filozofice interesante si la popularizeaza in cartulii simple si usor de parcurs de oricine. Cel putin eu nu am identificat nici macar o singura filozofeala originala, intr-o carte jumate' - cat am reusit sa diger.
 
Eu am citit 5 carti de P. C. si in toate am gasit cate ceva special. Poate ca nu original la modul absolut, dar foarte frumos scris si integrat in roman. :)
 
Back
Top