Paulo Coelho

da eu cred ca e asa important asta....
principalul ca e ceva deosebit......de aceea si place la toti..dar e parerea ta.
 
oameni buni, shini are Paulo Coelho " Veronica hotaraste sa moara" in romana, ca m-am saturat peste tot in rusa shi gata...
 
oameni buni!
vobshe shini are sheva de paulo coehlo in romana va rog frumos.....anuntati-ma.
gila eu iti dau numa alkimistul, atata am.
 
valerika-
sora mea a gasit undeva Diavolul si domnisoara prim insa eu nu am ramas impreionata.... daca gasesti undeva veronika decide sa moara, iti recomand 100%
 
eu de Coelho am citit doar "11 minuute" si "Veronika se hotaraste sa moara" (super roman)....
ash vrea sa gasesc Alchimistul.... dar dau numai de varinata ruseasca... :(
 
tak, m-o rugat shineva sa yntreb shini shy shi cartishele are de Paulo Coehlo? (din chisinau desigur)
 
Metaliuga said:
eu de Coelho am citit doar "11 minuute" si "Veronika se hotaraste sa moara" (super roman)....
ash vrea sa gasesc Alchimistul.... dar dau numai de varinata ruseasca... :(
da' "Veronika" shi "11 minute" is in rusa?
 
Metaliuga said:
eu de Coelho am citit doar "11 minuute" si "Veronika se hotaraste sa moara" (super roman)....
ash vrea sa gasesc Alchimistul.... dar dau numai de varinata ruseasca... :(
metal..iaca eu dupa vineri i-o dau lu gila.......si pe urma daca vrei iti dau si tie alckimistul in romana....
da veronika.....poate te podileshti?
 
Am citit si eu ALchimistul + 11 minute + Veronica se hotaraste sa moara! Un cacat de carti. mi se pare PREA COMERCIAL .
Cohelio scrie pentru tot timpitul de pe strada si se da mare si tare scriitor. de fapt cartile lui sunt pentru un nivel mult sub mediu. parerea mea!cititi Dostoievski! poate va place!
 
am citit Veronica, Alchimistul, 11 minute [toate in rusa].

imi place omul, nu-mi pasa daca a plagiat sau nu [si daca da - de la cine] :)
cind citeam Alchimistul, era toiul iernii.. in timpul lecturii simteam o caldura miraculoasa :)

nu am de gind sa-mi tai venele fiind in extaz, insa citeva idei bune din cartile lui am luat, si pentru asta ii sunt recunoscator.

am mai copiat de pe internet "stories for parents, grandparents and children", o colectie de istorii scurte care au un mesaj.. vre-un proverb, o povata, etc.. merge si treaba asta, de acolo tot ai ce invata, dar nu se compara cu cartile mentionate anterior.

cit despre comercial... stiu ce este muzica comerciala..stiu ce sunt filmele comerciale.. de carti comerciale nu prea am ce spune, ca nu sunt un cititor infocat. desigur ca stiu ce aveti in vedere, din ceea ce am citit.. nu pot conclude ca Coelho ne 'lohoneshte' pe toti :) asa ca oricum respect omu'

nu am citit "Diavolul si D-shoara Prym", cine are treaba asta in format electronic? [nu conteaza in care limba.. cu exceptia simplified chinese] =)
 
Coelho are un stil anume.Sigur , orice scriitor are tendinta de a atinge publicul cit si de a generaliza scierile sale pentru a acoperi o piata mai mare a cititorilor,desi Coelho, dupa parerea mea te lasa sa decizi ce vreai sa vezi in cartile sale.Acelas stil il are si Castanedo.Daca vreti sa vedeti cea mai concreti, cititi Патрик Зюскинд - Парфюмер, e o opera buna desi e mult mai restrins stilul de a scrie decit cel a lui Castanedo sau Coelho.

Arina, citesti pentru a gasi ceva nou, pentru a gindi mai abstract, nu pentru a fi deosebit prin lucrul ca ai citit ceva ce nu a citit altcineva. Nu am scis asta cu scopul de a te jigni, dar nu suna logic sa zici ca nu citesc din motiv ca au citi prea multi deja ...
 
sniffer: castaneda, nu castanedo:) si, te rog eu, fa un pic de diferenta dintre o serie de lucrari antropologice, cu un pic de tendinta literara, cum e castaneda, literatura postmoderna calitativa, cum e suskind, si literatura comerciala, care incearca sa popularizeze unui public larg niste idei filosofice, de calitate un pic dubioasa atat literatura, cat si filosofia. in primul rand, target-groupul cartilor astora e diferit. suskind scrie pt amatorii de literatura buna, cu gusturi postmoderne. castaneda a inceput 'doctrina lui don juan' ca teza de doctorat si, vazand ca are succes, a continuat sa 'su.ga din deget', parerrea mea, niste carti pt. un public un pic mai larg. in schimb, coelho incearca sa se adreseze unui public cat mai larg (ceea ce ii diminueaza profunzimea), cu un stil imprumutat partial din lagerkvist, partial din borges, partial din bioy casares (nu neg ca are lecturi bune si bogate) si cu niste idei filosofice eclectice (filosofie hippie + catolicism eretic + filosofie extrem orientala + magie europeana - cam astea sunt influentele esentiale, imho). suficient pentru a trezi in unii gustul pt. literatura buna, dar nu suficient pentru a-i satisface pe cei carora deja le place literatura calitativa... asta e doar parerea mea si nu vreau sa jignesc prin ea pe nimeni. ok? :wink: :)
 
pentru cei crae cunosc opera lui carlos castaneda... ce pareri aveti? eu am incercat sa citesc odata demulttt, insa nu cred ca eram pregatita, vreau sa incerc din nou, insa nu stiu daca merita.
pareri?
 
nu stiu daca merita... am impresia ca aproape tot ce a scris dupa prima carte e doar fictiune... da' poa' sa-ti placa...
 
jimosho , aici nu e chestia de a jigni pe cineva sau nu. E un Forum deschis pentru opinii.Fiecare cu a sa in parte.

Mersi pentru sublinierea greselii,desi nu stiam sigur cum se scrie in alta limba decit rusa numele lui Castaneda.Oricum...desi zici ca a inceput de la teza si a continuat, mi s-a parut o lucrare interesant.Citesc pentru a evada din banalul contemporan,si asta am si facut citindul pe Castaneda, ar fi si mistica,desi depinde din ce punct de vedere privesti lucrarea.Mi-a oferit motive de a cugeta,si asta m-a motivat sa-l citest in continuare. Literatura buna,uneori nu e stimulatoare pentru unii,dar e extrem de necesara din alte privinte.Clasica,dupa parerea mea,e doar un stramos nu atit de indepartat a scrierilor moderne.Orice scriitor se axeaza asupra oarecarei calitati fie caracteristici umane.Personal evoluind de la interesul pentru buna dispozitie (Jules Verne),putina istorie pentru antrenarea memorie(Dumas),pina incercarea unor limite psihologice cu King,cit si filosofie si meditarea asupra lui Castaneda,Coelho si Патрик Зюскинд. Prin literatura inveti,si nu doar din cele bune.O opera ce e parshiva din din punctul de vedere al criticilor de talie mondiala ar putea accentua calitati nobile in cineva,pecind o opera buna ar crea o situatie ce reflecta opozitul.

Totul depinde de persoana,de experienta si de scopul lecturii.
 
Pe mine una m-a impresionat opera lui...si sincer nu pot comenta ptr. ca nu sunt in masura a vorbi despre opera lui Coelho... :crazy:
De fiecare data insa cand citesc ceva scris de el...hmmm...ma incearca tot felul de trairi posibile :wink:
Cel mai mult insa mi-a placut " The fifth mountain " aparuta in 1996...
Pe site-ul oficial : http://www.paulocoelho.com. o sa gasiti totul...inclusiv free download ...just try it :wink:
 
Back
Top