A po-russki zdesi kto-to razgovarivaet?"

Nadea, skaji kak mne etu temu nazvati.....a to eto ("А по-ру&am") menea uje razdrajivaiet!
Paka shto, ea nazavu eio...."ruskii eazik"
 
coolgreetings said:
Nadea, skaji kak mne etu temu nazvati.....a to eto ("А по-ру&am") menea uje razdrajivaiet!
Paka shto, ea nazavu eio...."ruskii eazik"

Вообще я думаю, что вот именно с знаками и цифрами такая тема была более привлекательна.

Лучше напиши "A po-russki zdesi kto-to razgovarivaet?"
Также как я её и назвала вначале.

Спасибо! :)
 
Nadea,
Vcera ne mogla uderjatisia i naciala trening..." Sdelala pervyi shag. Interesno.

Nu a ty vnedrilasi ciutociku v Fan-Shui? Ne obiazatelino vnaciale izuciati fsiu filosofiu, dostatocino oznakomitisia s prakticeskimi priiomami, potom budet legce poniati teoriiu. Pocitai pro stihii i ih vzaimodeistvie.

Vcera ne polenilasi i perecitala glavu o vhodnyh dveriah. Kajdoe napravlenie imeet svoi preimushestva i nedostatki, tak kak uvelicivaet vlianie v semie kogo-to iz eio cilenov: libo ottsa semeistva, libo detei, libo materi. Takje, imeia v vidu cito kajdoe napravlenie sveta vliiaet na opredelionyi aspekt jizni i upravliaetsia odnoi iz stihii mojno simvolami (tsvetom, formoi, i.dr.) uveliciti ili umenishiti eto vozdeistvie.

Takje pocitala ia i pro kryshi, balkony i pristroiki..... Vsio vajno, i forma, i tsvet, i razmer. Daje risunok reshiotok na oknah i to cito vidno zerez eti okna.
 
Fox said:
Nadea,
Vcera ne mogla uderjatisia i naciala trening..." Sdelala pervyi shag. Interesno.
Ты там не забывай записывать, потом спустя два месяца интересно будет почитать о своих мыслях в настоящем ;)

Fox said:
Nu a ty vnedrilasi ciutociku v Fan-Shui? Ne obiazatelino vnaciale izuciati fsiu filosofiu, dostatocino oznakomitisia s prakticeskimi priiomami, potom budet legce poniati teoriiu. Pocitai pro stihii i ih vzaimodeistvie.
Не-а, я еще не совсем разобралась. Что можно понять за несколько минут? Надо читать, думать, читать, запоминать, потому уже учиться применять. Но вещь действительно интересная!!! И стоящая чтобы знать это!
 
Konecino ia zapisyvaiu cito trebuetsia, vsio kak polojeno :) I meditiruiu, no oceni ostorojno, citob ne pereputati vymysel s realinostiu :wink:

Moia kniga nazyvaetsia "Polnaia entsiklopedia Fan-Shui". Avtora ne nazovu, tam sbornaia solianka. No vsio oceni iasno napisano.
 
Fox said:
Konecino ia zapisyvaiu cito trebuetsia, vsio kak polojeno :) I meditiruiu, no oceni ostorojno, citob ne pereputati vymysel s realinostiu :wink:

Moia kniga nazyvaetsia "Polnaia entsiklopedia Fan-Shui". Avtora ne nazovu, tam sbornaia solianka. No vsio oceni iasno napisano.

Я посмотрю в книжном магазине, может что найду по Fan-Shui. Мне книги легче бумажные читать (старая привычка).

Я добавила у себя странички про Норбекова здесь
http://www.floresti.com/norbekov/index.htm

Можешь почитать.
 
wwooow
aud limba batrinilor voievozi
frumos
ma duc sa beau o bere(cred ca se incadreaza in sirul logic:moldova/ro/ru/ru/ru) :-x
 
spazmalgon said:
aud limba batrinilor voievozi
frumos
.. buna exprimare .. :lol: :lol: :lol: o s-o memorizez ..

PS .. dam daca cineva din populatzie e pentru un topik in rusa apoi cred ca ar fi binevenit cu vre-o ocazie sa punetzi si un translit .. ca sa arate frumos .. (just my opinion)
 
spazmalgon
nu e chiar asa... ei scriau in slovona bisericeasca, si vorbau un soi de romina cu rusofonisme, oricum nu importa...
Iar ca sa te incadrezi in "sirul logic" e nevoie de mai mult decit o bere...
 
Ehe, naivi mai sunteti

Ehe, naivi mai sunteti

Fratii mei moldoveni, rusii - oameni care vorbesc rusa non-stop :ciupos: , acesti rusi a caror limba o vorbiti voi acum ,

rusii v-au distrus neamul si v-au furat pamanturile:

Cernautiiul, sudul Basarabiei voastre, v-au trimis mosii la moarte in Siberia, v-au furat limba?


NU E STRIGATOR LA CER?!

Credeti ca sa fac balticii?!
 
Re: Ehe, naivi mai sunteti

vali said:
Ehe, naivi mai sunteti

Fratii mei moldoveni, rusii - oameni care vorbesc rusa non-stop :ciupos: , acesti rusi a caror limba o vorbiti voi acum ,

rusii v-au distrus neamul si v-au furat pamanturile:

Cernautiiul, sudul Basarabiei voastre, v-au trimis mosii la moarte in Siberia, v-au furat limba?


NU E STRIGATOR LA CER?!

Credeti ca sa fac balticii?!
Vali daca-mi permiti .. eu as reformula putin meajul tau :wink:
nici nu stiu cum sa ma adresez .. ca Frate transilvanean ori .. or Valah .. ca roman suntem noi ambii :lol: .. desigur ca poate tu esti la fel Moldovean numai ca scoti ca esti mai roman decit mine ca te-ai nascut partea cealalta de prut ...dar deja asta e alta tema :lol: :crazy:
deci in primul rind daca tot ma acuzi ca rusii ne-au furat teritoriile apoi doar cu motivul ca tu te socoti nu roman ci doar Valah de exemplu .. de altfel teritoriile numite au fost furate tuturor romanilor nu doar celor ce locuesc in RofMD.
un al doilea punct asa ca o mica aluzie .. ce faceam noi daca fugeam toti peste prut .. ? pot sa-ti sugerez raspunsul .. aici locuiau doar rusii si turcii(gagaujii) .. adica cei ce au ramas si-au pus viata pe cintar .. si merita tot respectul in Romania .. ? do you got me ? .. si ca au furat limba pai tot cu singe am readus-o inapoi .. si daca nu ma inseala memoria .. eforturile celorlalti romani din Romania a fost foarte si foarte microscopic .. inclusiv si a moldovenilor din actuala Romanie .. :wink: .. incerca sa ma contrazici .. :)
Bucovina si sudul Basarabiei .. ca au fost luate .. pai de ce fratilor atunci atz-i tacut in pumn .. cind fratii vostri de singe erau deportati in Siberia si nu mai ramasese atit de multa lume ca sa poata protesta .. in special ce partea cealalta de prut sa dezis de Bsarabie contra tratatului rusinos de pace ..
as mai scrie cite ceva dar .. cred ca e destul .. si atit


Fratele tau Moldovean (made in Moldova)
 
strigator

vali e STRIGATOR,rusii purshisimplu ishi bat joc de poporul nostru fiindca ei sunt puternici si multi dar noi suntem o tara mica shi puterea noastra e cu mult mai mica,rushii vor sa ne rusiifice cu totul, dar nu li se va primi fiindca noi avem limba noastra shi cultura noastra, noi trebuie sa ne luptam pentru pamintul nostru shi pentru tot ce avem mai sfint ieshti de-a cord sau nu?
 
Cred ca rationamentul lui carol al II-lea si al consiliului de coroana a fost urmatorul: daca nu acceptam Rusia va vrea toata Moldova si granita la Carpati,asa ca varianta a fost de partea germaniei sa recuperam Basarabia de la nemernicul rus si Ardealul prin negocieri cu Hitler. Este inutil ca la 60 de ani sa fie acuzat intreg poporul roman ca a inchis ochii si a cedat Basarabia. A fost hotararea oamenilor politici ai tarii, asa cum s-a cedat Basarabia, asa s-a cedat si Ardealul si cadrilaterul. De luptat s-au luptat pentru toate 3, Basarabia am luptat si am luat-o inapoi, numai ca negocierile liderilor lumii de la acea vreme au vrut Basarabia pentru rusi, ardealul l-am recapatat. Nu are sens sa exageram, nici sa cream culpabilitati poporului roman, nici vicitmizarea moldovenilor. Mai important este ce va fi de acum incolo.
 
dankat23 said:
Cred ca rationamentul lui carol al II-lea si al consiliului de coroana a fost urmatorul: daca nu acceptam Rusia va vrea toata Moldova si granita la Carpati,asa ca varianta a fost de partea germaniei sa recuperam Basarabia de la nemernicul rus si Ardealul prin negocieri cu Hitler. Este inutil ca la 60 de ani sa fie acuzat intreg poporul roman ca a inchis ochii si a cedat Basarabia. A fost hotararea oamenilor politici ai tarii, asa cum s-a cedat Basarabia, asa s-a cedat si Ardealul si cadrilaterul. De luptat s-au luptat pentru toate 3, Basarabia am luptat si am luat-o inapoi, numai ca negocierile liderilor lumii de la acea vreme au vrut Basarabia pentru rusi, ardealul l-am recapatat. Nu are sens sa exageram, nici sa cream culpabilitati poporului roman, nici vicitmizarea moldovenilor. Mai important este ce va fi de acum incolo.
 
Drumul nostru merge inainte. Greseli s-au facut. Este timpul sa le uitam si unii si altii si sa incepem sa ne gandim la un viitor impreuna.
 
dankat23
just, just... eu nu vreau ca noi sa ne blocam la trecutu' nostru, toti am gresit, face sa ne miscam inainte, si ca un semn de protest fata de politica deznationalizarii rusilor, propun stergerea topicului
 
Re: Ehe, naivi mai sunteti

vali said:
Ehe, naivi mai sunteti

Fratii mei moldoveni, rusii - oameni care vorbesc rusa non-stop :ciupos: , acesti rusi a caror limba o vorbiti voi acum ,

rusii v-au distrus neamul si v-au furat pamanturile:

Cernautiiul, sudul Basarabiei voastre, v-au trimis mosii la moarte in Siberia, v-au furat limba?


NU E STRIGATOR LA CER?!

Credeti ca sa fac balticii?!

:lol: :lol: :lol:

Iar ametzitul asta peremist...cu perlele lui :D
 
A po-russki zdesi kto-to razgovarivaet
Bineinteles, intrebare vine de la sine,... saracii rusi nu mai au posibilitatea de a se exprima liber, numai cite forum-uri si pagin in *.md, doar in rusa, sau rusa/engleza...
(le inteleg mirarea cind mai dau si peste o pagina in romna ;))
 
Pe we.md saptamina trecuta a fost un mini razboi . In rezultat ,au fost interzisa
vizualizarea unor teme pentru cei neinregistrati , iar scrisul in limba romana a fost
interzis !
 
Back
Top