AJUTAM "MARTORII LUI IEHOVA" SAU NU?

Petru a zis lui Anania "Ai pacatuit impotriva lui DUMNEZEU"!
Daca Duhul ar fi o forta abstracta, asa si s-ar fi spus. Insa s-a spus "L-ai amagit pe Dumnezeu". Interesant, cum poti amagi o forta abstracta?

Iar raspunsul propriu zis la intrebarea ta e ca Iisus si Duhul Sfint au roluri diferite in planul salvarii. Aceasta insa nu e motivul de a desfiinta Scriptura si a nega Dumnezeirea lui Hristos sau al Duhului.
 
daca eu iti pun la indoiala puterea, te voi jigni pe tine, nu pe puterea ta. iata de ce Anania & Co au pacatuit impotriva lui Dumnezeu insusi.

oricum, am putea continua asa la nesfarsit (exista deja un thread specific pe aceasta tema). eu unul raman la parerea primilor crestini, relatata atat in Biblie, cat si in scrierile primelor doua secole: Tatal este etern, Fiul este creat si reflectarea perfecta a Tatalui, iar spiritul sfant este forta activa, energia care anima tot universul, si provine de la Tatal.

atata timp cat eu as fi analizat cu mintea mea de om al secolului XX-XXI Biblia, s-ar fi putut sa gresesc. atata timp cat am ca marturie interpretarea lucrurilor doctrinare chiar si a crestinilor care i-au cunoscut pe apostoli, iar ei repeta, timp de doua secole (si chiar si mai tarziu) diferentele clare intre Tatal, Fiul si spiritul sfant, nu vad de ce mi-as schimba opinia.

ar fi fost interesant sa vad reactia unui apostol la discutia noastra, reactia unui discipol din secolul II, si apoi reactia unui emisar al Inchizitiei. ar fi fost poate chiar foarte interesant.

ps. tot interesanta este absenta clara a oricarei referinte la Trinitate din partea Torei sau a Misnei evreiesti. pentru evrei Tatal a fost si a ramas UNICUL, iar argumentele prezentate uneori si aici, care se chinuie sa gaseasca referinte ascunse la Trinitate in Vechiul Testament (vezi oaspetii lui Avraam) sunt privite cu amuzament de rabinii evrei.
am, asadar, mai multe argumente decat pot duce.

banuiesc, deci, ca eu voi ramane la parerea mea, iar voi la a voastra. nu vad ce e rau in asta...

ciao!
(ah, scuze, am uitat ca sunt un dobitoc americanizat, cum am fost facut pe celalalt thread... :ciupos: )
asa ca:

bye!
 
thot, primii crestini il recunosteau pe Hristos ca pe Adevaratul Dumnezeu - vezi cuvintele lui Toma spuse lui Hristos "Domnul meu si DUMNEZEUL (teos) meu!", alte evidente biblice, asa marturii ca cele ale lui Plinius minor, care la insarcinarea lui Traian a facut cercetari in ceea ce priveste viata crestinilor in Asia mica si a facut urmatoarele observatii :"ei (crestinii) au obiceiul de a se aduna in zori si a-l proslavi pe Hristos ca pe DUMNEZEU" etc.

Si nu mai veni, daca vrei sa mai ai macar un pic de crezare, cu afirmatii de genul : "primii ucenici credeau ca Hristos a fost CREAT".
Nicaieri in Biblie nu e scris "creat", ci "NASCUT". Ucenicii nu puteau deci crede ceva ce nu era biblic. Iar ce se naste din Dumnezeu, e Dumnezeu. Ce se creeaza - e creatura. Hristos este unicul nascut si e insasi Dumnezeu. Iar daca ravinii evrei si iehovistii nu recunosc acest lucru - e problema lor - Hristos a spus: "caci daca nu credeti ca EU SUNT, veti muri in pacatele voastre." Caci doar Dumnezeu are dreptul de a ierta pacatele.

PS - te rog sa aduci locul unde ai fost numit "dobitosc americanizat" in atentia moderatorilor, ca acestia sa-i sanctioneze pe cei ce spun asa ceva. Iar daca nu ai fost numit astfel, n-o fa pe "victima", caci aici nu prinde.
 
Thot said:
oricum, am putea continua asa la nesfarsit (exista deja un thread specific pe aceasta tema). eu unul raman la parerea primilor crestini, relatata atat in Biblie

...sau la cea prezentata de Coran. In care Hristos e un simplu profet. Mai e nevoie sa reamintim ca Martorii lui Iehova sunt singura grupare crestina care nu-L considera pe Hristos Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat?
 
Dragi prieteni si crestini, faceti o gresala mare! Cu Martorul nu trebue de stat de vorba si de raspuns la intrebarile lui filozofice.
Daca thot e Martor, trebue s-a spue el cum eu pot sa hulesc ceia ce este putere si apoi de continuat vorba. Lor nimic nici odata nu veti putea demonstra (raspunzind la intrebarile lor filozofice), caci aveti de furca cu un necredincios!
Nu crede in Dumnezeu - deoarece nui Persoana (Duhul)
Nu crede in viata de apoi,
nu crede in suflet
in id
in....
Deci orice vorba a lui el trebue sa o intareasca cu verset. El toate doctrinele le invirte cu filozofie neavind nici un argument Biblic. (Asta veti observa mai departe, chiar si daca el nu va dori sa continue discutia.

Vladimir nu trece de la tema Duhului la tema Fiului. Tine tema! Despre Fiul Scriptura spune ca este Putere (1Cor1) Dar despre Duh nici aluzie nu-i!
Lasa -l sa demonstreze sau macar sa spuna argumentul de ce Duhul e Putere?
 
Da n-ai ce vorbi cu ei, astia nici nu te asculta, numa asteapta cind sa taci ca sa bage teoriile lor. Da daca se prefac ca te asculta, numa ca sa arate ca tipa te stimeaza, da de fapt nu dau 2 bani pe tine ca pentru ei esti un pagin care trebuie nimicit in armaghedon daca nu intri in secta. iaka asa.
 
Kofi ai dreptate, deaceia cu ei trebue de vorbit pe teme si cu argumente, pe care el prima data le aude! Daca vorbesti de odata pe versete biblice cu adevarat el nui cu tine. El asteapta cu adevarat tu s-a taci ca el sa-si continue filozofia.
Deaceia orice intrebarea sau argument trebuesk in asa fel prezentate, ca el la fiecare argument s-a gindesca si s-a naiba raspuns formatat!
 
Pentru a-i ajuta pe martorii lui Iehova, este bine sa zdruncini credinta lor oarba in organizatia care le conduce (corporatia "turnul de veghere").

Daca-si pierd credinta in organizatie, cade si toata invatatura pe care o au. Deoarece un om normal, citind numai Biblia fara ajutorul revistelor publicate de "turn", niciodata nu va ajunge la concluziile "martorilor lui Iehova".

In acest scop, un crestin trebuie sa demonstreze argumentat martoruluui ca:
 
1.Organizatia "turnul de veghere" a pretins ca vorbeste in Numele lui Dumnezeu si totusi a facut mai multe zeci de preziceri false.

2. Pe parcursul a mai putin de 1 secol de existenta, organizatia si-a schimbat doctrina de nenumarate ori (deci, unde e garantia ca ceea ce e valabil azi, nu va fi abandonat maine?) (conducatori religiosi ai martorilor sustin ca Iehova le da lumina noua si ei isi schimba doctrinele - insa in practica vedem ca deseori schimb de doctrine a avut un caracter aberant, iar dupa asta s-a reintors la vechea doctrina. Plus la asta, intrebati-i, de ce Iehova uneori le da lumina asa de tirziu - de ex., sarbatorirea zilelor de nastere si a craciunului a fost interzisa abia dupa 60 de ani de existenta organizatiei. Daca presupunem, ca sa sarbatoresti aceste sarbatori e pacat, de ce Iehova a admis ca organizatia sa traiasca atita timp in pacat pina a trimite "lumina" (sau: capriciu unui nou conducator religios)? etc)
 
3. Organizatia a dat afara mai multi membri ai sai pentru faptul, ca erau impotriva a ceea ce insusi "turnul de veghere" a recunoscut ulterior ca o doctrina gresita. Organizatia nici macar nu si-a cerut scuze fata de cei alungati pentru abuzuri comise.

4. Organizatia i-a numit pe unii martori care au indraznit sa iasa din mijlocul ei drept "hoti", "homosexuali" si "pagani", desi acestia au avut in continuare un mod exemplar de viata. Unica "vina" lor era ca au parasit "turnul" si au slujit cu toata inima lui Hristos in cadrul unei alte biserici. (Intrebati pe martor, de ce, fiind o persoana libera, i se interzice sa aiba contacte cu cei care au iesit din organizatie?)
 
5. Fondatorii miscarii "martorii lui Iehova" au avut o biografie patata.

Charles Russel, parintele miscarii, si-a schimbat convingeri religioase de cel putin 3 ori (a trecut dintr-o biserica in alta), nu a avut educatie teologica, a divortat de sotie si a fost obligat de instanta sa-i plateasca pensia alimentara (nedorind sa faca acest lucru benevol), a fost urmarit pentru evaziune fiscala si a mintit sub juramint.

Rutherford, al doilea presedinte al "turnului", a prezis invierea lui David si Avraam pentru anul 1925 si i-a construit, pe banii "martorilor" o vila luxoasa in San-Diego California, pe care a numit-o "Beth-Sarim" (Casa cnejilor). Dat fiind faptul ca acestia, cum nu s-ar parea de straniu, nu au inviat, Ruthrford, considerindu-se cel mai mare sfint in viata, a locuit in acea vila in locul sfintilor care au preferat sa ramina unde erau (fapt oficial recunoscut de conducerea organizatiei in 1975), etc.

6. martorii lui Iehova si-au creat o traducere proprie a Bibliei, din care au fost scoase sau inlocuite toate versete incomode noii doctrine.

(Alte facte din istoria "martorilor lui Iehova" vezi pe tema cu aceeasi denumire de pe forum).
 
Daca reusim sa aratam, ca corporatia "turnul de veghere" e condusa de niste escroci religiosi, martorul lui Iehova va incepe sa gindeasca fara ajutorul "turnului"! Va incerca, poate, sa citeasca Biblia fara instructiuni de la "turnul de veghere", si va vedea ca... nicaieri in Biblie nu e scris ca Hristos a fost "creat", ci ca e insusi Dumnezeu-Creatorul!

...ca nu gaseti in Biblie ziua cu luminare aprinsa cum ca Duh Sfint ar fi o "energie" sau "putere" - un fel de electricitate!

...nu e scris nicaieri ca doar cei 144000 de evrei virgini rascumparati de pe pamint vor merge in cer, restul raminind sa manince banane pe pamint (e interesant, ca pina nu demult, "turnul de veghere" pretindea ca cei 144000 sunt de fapt o gramajoara de mosnegi din Brooklin (astia-s pe atit de evrei, pe cit is de virgini).
 
..nu exista baza biblica sa crezi ca pamintul nu va arde, si, dimpotriva, ca cei ce nu sunt inscrisi in computer din Brooklin vor fi arsi in batalia armaghedonului

..nicaieri nu e sciris ca Hristos e de fapt arhanghel Mihail

..nicaieri nu e scris ca chemarea sau rostirea numelui "Iehova" e necesar pentru salvare, ci dimpotriva "unicul Nume, pus mai presus de orice Nume", "prin care ne e dat sa fim mantuiti" e Numele lui Iisus Hristos.

..nu gasesti nici un loc care sa spuna ca nu exista iad si ca in iad nu sunt chinuri.

.. nicaieri nu e scris ca casa de rugaciune a Domnului sa fie numita "sala regatului" si cei ce se aduna acolo trebuiesc suprevegheati de un "supraveghetor de circumscriptie".

..nu e scris ca Hristos a fost rastignit pe stilp si nu pe cruce.

.. nu e scris, ca Biserica Domnului trebuie sa fie condusa de o corporatie pe pamint, iar in locul Evangheliei trebuiesc raspindite reviste cu teorii din Brooklin.

..nu e scris ca Vestea cea Buna prezentata de Biblie si propovaduita de apostoli e ca "va fi un rai pe pamint", ci ca "Hristos a murit pe cruce pentru pascatele noastre si cine crede in El, va fi mintuit".

Ca sa demonstreze contrariul, "martorul" va trebui sa filozofeze o gramada, sa rosteasca o gramada de "dar", "insa", "prin urmare", "ar putea", sa citeze enciclopedii si alte teoretizari, dar nu va putea aduce un singur verset biblic concret (ne-rastalmacit de "turn") in apararea doctrinei sale.
 
Mai intrebati pe "martor" de ce a devenit membrul organizatiei?

Variante posibile:

1. Am citit "turnul de veghere" din data X si mi-am data seama, ca trebuie sa umblu pe strazi si sa le spun oamenilor ca pe Dumnezeu il cheama Iehova. "Martorii lui Iehova" e unica organizatie care foloseste acest Nume.

Raspuns: organizatia a inceput sa foloseasca Nume de "Iehova" abia din 1931. Plus, voi singuri recunoasteti ca nu stiti cum sa pronuntati corect Nume ebraic YHWH - "Iehova" sau altcumva. Si alte organizatii folosesc acest nume (de ex. "Yahve"), insa nu la fiecare pas.

2.Numai noi nu creden in Treime.

R: nici mormoni, secta lui Mun, unitarieni nu cred. Deci, nu e ceva ce tine de specificul vostru.

3. Suntem unica organizatie care nu participa la razboaie.

R: ati participat in primul razboi mondial si in alte razboaie pina anii 30 sec. 20. Adventisti si alte culte de asemenea nu merg la armata. In alte culte, e o chestie lasata la aprecierea fiecarui individ in parte.

4. Suntem unica organizatie care e impotriva transfuziei.

R: stiinta crestina de asemenea n-o recomanda. Tine de constiinta fiecarui individ in parte. Dar ati acceptat-o pina in 1945.

5. Numai noi avem o structura organizata lui Dumnezeu pe pamint.

R: mormoni, catolici, Biserica Unificarii pretind acelasi lucru. Si au o organizare mult mai buna si mai centralizata.

6. Numai noi propovaduim Regatul lui Dumnezeu si ducem lucrare de misionarism.

Din numarul total de misionari, abia daca sunteti 0,5%. In plus, ceea ce tipariti si raspinditi, sunt reviste, si nu Evanghelii. La adunarile voastre, va folositi de Biblii tiparite de alte confesiuni crestine si misionare. In schimb, tipariti lunar zeci de milioane de reviste colorate.

7. Numai la noi e atmosfera de dragoste si fratie.

De ce atunci sunt atitea marturii care sustin exact contrariul? De ce in perioada 1975- 1990 "turnul de veghere" a fost parasit de o treime de membrii sai?

Totusi, de ce ati devenit membrul organizatiei "martorii lui Iehova?"
 
Propuneti martorului, delicat si fara a-l supara, inca o varianta de raspuns: am devenit "martor" de aceea ca am citit reviste tiparite de "turnul de veghere" si argumentatia lor m-a convins. Daca as citi numai Biblia, as deveni crestin si nu martor.

Tineti minte, ca fara comentarii din Brooklin e imposibil ca cineva sa ajunga la teoriile mereu schimbatoare ale "turnului de veghere"!
 
In eforturile disperate ale lui de a discredita organizatia Martorilor lui Iehova Vlad a reusit din nou (a cata oara?!?!) sa se acopere de minciuni si calomnii in stilu-i caracteristic. Ura sa si prejudecatile domniei sale se pot observa si din cele 8 postari consecutive intr-o cursa, parca, contra conometru in a lovi fara discernamant in tot si toate.
Pentru el nu conteza ce informatii detine cu privire la Martori atata timp cat acestea Ii satisfac "setea de sange" si Ii gadila orgoliul de "detinator al adevarului".
La cascada de minciuni ale domniei sale de a va 'lamuri' cum stau lucrurile cu Martorii nici nu iti mai vine sa ai reactii. Probabil ca pe asta si mizeaza.
De fapt, pe el si alti ca el nici nu-i mai intereseaza daca e adevarat sau nu ce spune si in consecinta eventualele reactii, pentru dansii, nu fac 2 bani.

Gandinduma la cele scrise de Vlad ma intreb, de exemplu, ce importanta are ca Russell si-a schimbat convingerile religioase ?! Sau faptul ca nu a avut "educatie teologica" ?
Din motive similare, conducatorii religiosi evrei din sec. I i-au considerat pe apostolii Petru si Ioan drept "oameni fara carte si simpli". - Fap. 4:13.
Credeti ca conteza asta pentru Vlad ? Ce conteza ca nu el a divortat ci sotia lui. Ce conteza ca nu a fost urmarit pentru evaziune fiscala.

Sa ne explice Vlad de ce locuirea intr-o vila il poate face pe respectivul cu o "biografie patata" ?!

Printre picaturi de adevar Vlad a reusit sa 'strecoare' o multime de acuze nefondate. Procedeul nu ne este strain caci l-am putut intalni si la cei care vroiau 'capul' lui Isus pe timpul cand acesta incerca sa-si indeplineasca ministerul cat a fost pe pamant. Acestia incercasera sa pateze reputatia lui Isus, acuzandu-l ca statea la masa cu pacatosii si ca El insusi era un pacatos si un blasfemator. Aceste acuze nu au schimbat adevarul cu privire la Isus, dimpotriva, ele i-au demascat in mod rusinos pe cei ce au recurs la o astfel de calomnie, si Ii demasca si astazi pe cei ce recurg la tactici asemanatoare, ca avandu-l drept tata pe Diavolul, caci el e un mincinos si al carui nume inseamna Calomniator.
 
Bravo, moreno - de injurat vad ca poti. Si ai si sensul umorului - compari prorocii falsi cu insusi Hristos sau Petru. Sa vedem insa cum stai la capitolul "argumente".
 
In conceptia catolica, lumina lui Hristos radiaza de la Vatican. Acolo sta papa, vicarul lui Hristos, reprezentantul Lui pe pamant. Papa, tata al omenirii.

Observ acum ca, prin Turnul de Veghe, martorii lui Iehova sunt un fel de catolici ai protestantismului. Interesant, foarte interesant.
 
Moreno said:
...ce importanta are ca Russell si-a schimbat convingerile religioase ?! Sau faptul ca nu a avut "educatie teologica" ?
Din motive similare, conducatorii religiosi evrei din sec. I i-au considerat pe apostolii Petru si Ioan drept "oameni fara carte si simpli". - Fap. 4:13.

Cinstit vorbind nu are, cu toate ca Pavel a fost o persoana educata si de o inteligenta absolut remarcabila. Un apostol cu personalitate puternica. Insa Revelatia nu poate veni din partea omului, ci din partea lui Dumnezeu, prin Duhul Sau.

Problema e alta: garantia Duhului. Cum deosebim Duhul de naluciri, de falsuri? Explicatia o gasim in istoria cu famenul etiopian, care citea din Vechiul Testament. Este interesant ca Duhul nu a coborat direct peste famen, ci a fost nevoie de explicatia unui diacon. Diaconul era membru al Bisericii. Un nicolait ar fi dat o alta explicatie, insa un nicolait nu facea parte din Biserica lui Hristos. Cu alte cuvinte Duhul actioneaza doar in perimetrul Bisericii lui Hristos. Prin Biserica sa, pentru care El s-a jertfit, suntem siguri de prezenta Sa prin Duhul.

Pavel marturiseste foarte clar actiunea Duhului strict in perimetrul Bisericii lui Hristos. El numeste Biserica "Stalp si Temelie a Adevarului", cea care e venita sa imparta intelepciunea lui Hristos. Biserica lui Hristos, mai pe scurt. Este a Lui pentru ca e prezent doar in ea. In gruparea nicolaitilor nu avem prezenta lui Hristos si garantia Duhului. Doar in Biserica lui Hristos il putem intalni pe Hristos.
 
Back
Top