Alegeri locale 2007

Cu cine veti vota la viitoarele alegeri locale?

  • Veaceslav Iordan (Partidul Comunist)

    Votes: 3 4.2%
  • Ion Mereuta (Partidul Umanist din Moldova)

    Votes: 0 0.0%
  • Leonid Bujor (Aliantei "Moldova Noastra")

    Votes: 2 2.8%
  • Vladimir Filat (Partidul Democrat)

    Votes: 14 19.7%
  • Dorin Chirtoaca (Partidul Liberal)

    Votes: 24 33.8%
  • Zinovia Zorin (Partidul Conservator)

    Votes: 0 0.0%
  • Alexandru Corduneanu (PPCD)

    Votes: 24 33.8%
  • Valentin Crilov (Patria-Rodina-Ravnopravie)

    Votes: 0 0.0%
  • Eduard Musuc (Partidul Social-Democrat)

    Votes: 2 2.8%
  • Corneliu Ciurea (Partidul Social-Liberal)

    Votes: 2 2.8%

  • Total voters
    71
  • Poll closed .
lasa mai
ca am asteptat o roa si 20 ca sa se anunte exit pollu
a**gheti
cica trebuia la orele 21
sami bag piciorul
nu vreau sa va zic ce am simtit in acea o ora 20
 
Pina cind lucrurile au evoluat asa cum am presupus; extrapolind si mai departe, ma tem ca se va repeta scenariul alegerilor precedente.

Totusi, cred ca nu ar trebui sa ne grabim cu comentariile, chiar daca Calugarita este insistenta; datele publicate anterior sunt derivate dintr-un exit poll, si nu sunt rezultatele reale. Nu se va schimba un mare lucru (deoarece este clar ca altii nu vor obtine automagic cu mult mai multe procente decit 8% pe care le au), dar as vrea sa vad cum va varia Δ% dintre Dorin si "Slavic iegovistul" (-:
 
APOI io IL ASCULT PE JORDAN(ca asa ii zice fetita mea) SI IMI ESTE GREATA.
planul rosu a functionat si de asta data! acum nu mai stati la discutii, votati ce vreti, tot Fata cu manusa ne da in cap
 
mwe bolsevicilor si lui rosca

zopiryon;185355 said:
Au inceput sa vina rezultate, si aflati ca ati luat sub 6% ?
MWE rosca, HAHAHAA

Ieri la 20.10 :D

La ora 6am, 76% din voturi procesate:

Iordan: 29.7%
Chirtoaca: 23.83%
Bujor: 8.77% (~)
Filat: 8.15%
Braghis: 7.87%
Corduneanu: 5.13%
---
PCRM: 28.72%
PL: 18.21%
AMN: 11.01%
PD: 6.5%
PPCD: 6.2%
PDS: 5.4%

WOW oarecum surprinzatoare rezultate, 28% pcrm pe chisinau :D chiar cu voturile lui rosca, n-am cum sa aiba majoritatea in consiliu, asa ca chiar daca castiga iordan (putin probabil) chisinaul va ramane ne-comunist.
Eu sunt sigur ca PL+AMN+PD+PDS (41.21%) dupa redistribuire ar trebui sa aiba 51, mai ales ca au tot interesul sa fie la putere nu in opozitie asa ca e foarte probabil sa-l sustina toti pe chirtoaca.
Invinsii acestor alegeri mi se par comunistii, desi au un electorat fidel si cand am vazut prezenta la vot eram sigur ca o sa aiba in jur de 40 nu a fost asa, se pare ca e inceputul sfarsitului...
Cat despre asa numitul ppcd era previzibil ca o sa ia 5-6%. Declinul lui rosca e inevitabil, dupa ce l-a votat pe bolsevic a mai pierdut 1-2% si pana la urmatoarele alegeri o sa mai piarda 1-2 si n-o sa mai intre in parlament si o sa ne scapam odata si odata de el.
PL+AMN+PD+PDS tre sa fie cu capul pe umeri, sa se unesca macar odata sa puna bazele unei colaborari viitoare, pana acum comunistii au castigat DOAR din cauza ca restul au fost divizati si luptau unul impotriva celuilalt.
 
Chirtoaca primar, consiliu ros-oranj

Din rezultatele preliminare facute publice de CEC la 6.50 reiese ca in turul 2 al alegerilor locale pentru postul de primar al municipiului au trecut Veaceslav Iordan (29,26%) si Dorin Chirtoaca (24,62%).

O prima concluzie - exit poll-ul s-a incadrat in marja de eroare promisa. O a doua - Iordan are nevoie de o minune sau de un fals pentru a castiga turul doi - parerea mea este ca majoritatea celor care au votat Bujor, Filat, Braghis si Corduneanu si vor vota in turul 2, vor opta Chirtoaca.

Rezultatele pentru alegerile in consiliu (dupa calcularea optiunilor a 170.000 din 217.753 de alegatori) permit urmatoarea speculatie:

Ca sa-si pastreze dominatia, coalitia ros-oranj - Partidul Comunistilor (17 consilieri), Partidul Democrat (4 consilieri), PPCD (3 consilieri) - are nevoie de 2 voturi de la unul din partidele mici - PDSM (3), Rodina Ravnopravie (2), Partidul Umanist (2) sau PSDM (2).

Chiar daca nu ar reusi mentinerea controlului asupra Consiliului, Comunistii ar tine mereu in sah o eventuala coalitie anticomunista, datorita numarului mare de partide care ar trebui cosolidate de catre aceasat (posibilitate - PL (11) + AMN (6) + PDSM (3) + PSDM (2) + Rodina Ravnopravie (2) + Partidul Umanist (2) + PNL (1) = 27 consilieri).

Prezumtia ca PD si PPCD nu vor intra in coalitie anticomunista se bazeaza pe faptul ca deciziile acestor doua partide se vor lua de liderii aflati in Parlament si care nu vor permite consilierilor municipali sa le puna in pericol alianta lor parlamentara.
 
Re: Chirtoaca primar, consiliu ros-oranj

Abenpace;185565 said:
Din rezultatele preliminare facute publice de CEC la 6.50 reiese ca in turul 2 al alegerilor locale pentru postul de primar al municipiului au trecut Veaceslav Iordan (29,26%) si Dorin Chirtoaca (24,62%).

O prima concluzie - exit poll-ul s-a incadrat in marja de eroare promisa. O a doua - Iordan are nevoie de o minune sau de un fals pentru a castiga turul doi - parerea mea este ca majoritatea celor care au votat Bujor, Filat, Braghis si Corduneanu si vor vota in turul 2, vor opta Chirtoaca.

Rezultatele pentru alegerile in consiliu (dupa calcularea optiunilor a 170.000 din 217.753 de alegatori) permit urmatoarea speculatie:

Ca sa-si pastreze dominatia, coalitia ros-oranj - Partidul Comunistilor (17 consilieri), Partidul Democrat (4 consilieri), PPCD (3 consilieri) - are nevoie de 2 voturi de la unul din partidele mici - PDSM (3), Rodina Ravnopravie (2), Partidul Umanist (2) sau PSDM (2).

Chiar daca nu ar reusi mentinerea controlului asupra Consiliului, Comunistii ar tine mereu in sah o eventuala coalitie anticomunista, datorita numarului mare de partide care ar trebui cosolidate de catre aceasat (posibilitate - PL (11) + AMN (6) + PDSM (3) + PSDM (2) + Rodina Ravnopravie (2) + Partidul Umanist (2) + PNL (1) = 27 consilieri).

Prezumtia ca PD si PPCD nu vor intra in coalitie anticomunista se bazeaza pe faptul ca deciziile acestor doua partide se vor lua de liderii aflati in Parlament si care nu vor permite consilierilor municipali sa le puna in pericol alianta lor parlamentara.


Uite-te atent pe lista de consilieri ai PD si o sa vezi ca nimeni din aia n-o sa-i sustina pe bolsevici sau "oranji"
 
calugarita;185461 said:
no comments

eu nu vam inkis
eu astept comentarii
da vad k e 000000000000000000000

Calugarita, iti inteleg mahnirea. Ma mira insa asteptarile mari pe care le-ai avut - au existat doua sondaje destul de credibile inainte de alegeri si era clar ca Filat nu trece in turul doi (apropo, nu e locul 3, ci 4, dar nu conteaza).
 
Re: Chirtoaca primar, consiliu ros-oranj

zopiryon;185566 said:
Uite-te atent pe lista de consilieri ai PD si o sa vezi ca nimeni din aia n-o sa-i sustina pe bolsevici sau "oranji"

As vrea sa cred asta, dar exista o traditie a comportamentului post-electoral la PD care nu ma lasa sa-mi fac asteptari mari. Prefer sa am surprize placute :)
 
Re: Chirtoaca primar, consiliu ros-oranj

UPDATE!!!

Info-Prim:

ŞTIREA ZILEI

În turul doi al alegerilor locale din capitală vor concura Veaceslav Iordan şi Dorin Chirtoacă


2007-06-04/09:14 Candidatul comuniştilor (PCRM) la funcţia de primar general al capitalei, Veaceslav Iordan, şi candidatul Partidului Lieral (PL), Dorin Chirtoacă, vor concura în turul doi al alegerilor locale din mun.Chişinău, acumulând cele mai multe sufragii din lista de 18 candidaţi la această funcţie, transmite Info-Prim Neo.

Potrivit rezultatelor preliminare de la ora 7.00, furnizate de secretarul Consiliul Electoral de Circumscripţie Chişinău, Aliona Cazacu, după prelucrarea a 86% din buletinele de vot, Veaceslav Iordan a acumulat 29,26% din numărul total de voturi, Dorin Chirtoacă – 26,62%.

Pentru candidatul Alianţei „Moldova Noastră” (AMN), Leonid Bujor, au votat 8,85% din alegători, pentru candidatul Partidului Democrat din Moldova (PDM), Vladimir Filat, s-au pronunţat 8,06%, urmaţi de candidatul Partidului Democraţiei Sociale (PDS), Dumitru Braghiş, cu 7,84%, candidatul PPCD, Alexandru Corduneanu, cu 5,07%. Concurentul din partea BE Patria-Rodina-Ravnopravie (BE PRR), Valentuin Crâlov a acumulat 3,12%, candidatul Partidului Social-Democrat (PSD), Eduard Muşuc, - a acumulat 3,1%, Ion Mereuţă de la Partidul Umanist (PU) – 2,98%, Vitalia Pavlicenco de la Partidul Naţional Liberal (PNL) – 1,87, Svetlana Mâsliţchi de la Partidul Popular Republican (PPR) – 1,4%, Petru Bodarev – 1,32%. Candidatul Partidului Social-Liberal (PSL), Corneliu Ciurea a acumulat 0,62%, Ludmila Bolboceanu – 0,52%, Mihai Petrache – 0,32%, Ion Bujeniţa şi Valentina Ţapeş câte 0,28%.

Aliona Cazacu spune că la ora 7.00, după procesarea a 86% din buletinele de vot, voturile pentru candidaţii în Consiliul municipal Chişinău s-au repartizat în felul următor: PCRM a acumulat 28,9%, PL – 18,9%, AMN – 11,18%, PDM – 6,6%, PPCD – 6,19%, PDS – 5,9%, BE PRR – 3,83%, PU – 3,64%, PSD – 3,43%, PNL – 2,54%, PSL – 1,31, PPR – 1,05, Partidul European – 0,98%, Partidul Conservator – 0,78%, Partidul Legii şi Dreptăţii – 0,47%, Alianţa Verde – 0,58%, Uniunea Muncii Patria-Rodina – 0,37, Uniunea Centristă – 0,33%, candidaţii independenţi au acumulat între 0,11 şi 0,79%. Deocamdată, nici unul din candidaţii independenţi nu trec în CMC, pe motiv că nu au acumulat necesarul de 1,98 %.

La alegerile din 25 mai 2003, conform datelor preliminare de la aceeaşi oră, pentru funcţia de consilier cele mai multe voturi le obţinuse partidul de guvernământ – 41,9%, AMN – 25,3 %, PPCD – 14,9%.
 
Re: Chirtoaca primar, consiliu ros-oranj

Pe cine sa credem?

Consiliul electoral de circumscripţie din Chişinău a numărat peste 170 mii de voturi

4 Iun. 2007 / [4449]

Chişinău, 4 iun./MOLDPRES/. Potrivit ultimelor date de la 6.50, Consiliului electoral de circumscripţie al municipiului Chişinău /CECC/ a prelucrat circa 170 de mii de voturi din totalul a 217753 exprimate în capitală, informează MOLDPRES.

Potrivit datelor prezentate de CECC, pentru Veaceslav Iordan /PCRM/, la această etapă a numărării voturilor au votat 29,26%, pentru Dorin Chirtoacă /PL/ - 24,62%.

Leonid Bujor /AMN/ a obţinut 8,85 la sută din voturi, Vladimir Filat /PD/ - 8,06 la sută, Dumitru Braghiş /PDS/ - 7,84 la sută, iar Alexandru Corduneanu /PPCD/ - 5,07 la sută din sufragii. La această etapă de prelucrare a buletinelor, restul concurenţilor electorali au obţinut cîte mai puţin de 4% din voturi.

Pentru alegerile în Consiliul municipal Chişinău, voturile se împart în felul următor:

Partidul Comuniştilor din Republica Moldova - 28,09%, Partidul Liberal - 18,9%, Alianţa "Moldova Noastră" - 11,18%, Partidul Democrat din Moldova - 6,6%, Partidul Popular Creştin Democrat - 6,19%, Partidul Democraţiei Sociale - 5,09%, Blocul "Patria-Rodina - Ravnopravie" - 3,83%, Partidul Umanist din Moldova - 3,64%, Partidul Social Democrat din Moldova - 3,43%, Partidul Naţional Liberal - 2,54%, Partidul Social-Liberal - 1,31% şi Partidul Popular Republican cu 1,05% din voturi.

Procentajul obţinut de restul partidelor politice şi candidaţii independenţi, pentru funcţiile de consilieri municipali, constituie cîte mai puţin de 1%.

Conform datelor CECC, la alegerile din municipiul Chişinău au participat 36,7% din alegători, ceea ce constituie 217753 de persoane. Scrutinul poate fi considerat valabil în capitală, întrucît rata participării alegătorilor a depăşit pragul de 25% de validare a acestora, informează MOLDPRES.
 
calugarita;185484 said:
eu sincer ju mai am ce cauta in tara asta.

Habar nu am ce mai kauti atunci aici?Esti libera...Drum bun!!! Eu inteleg lumea kare nu a mers la vot...Si eu daca sa fiu sincer nu doream sa merg doar in ultima klipa m-am hotarit sa merg(era deja 20.50) si cred ca ar fi bine sa spun motivul de ce nu am dorit sa merg si sa dau votul meu....Motivul este ala ca nu aveam cui!!!Nu vedeam pe nimeni din lista candidatilor care merita votul meu,exact asta am auzit de la multi prieteni si kunoskuti de ai mei!!!Sper ka in turul 2 mult mai multi or sa mearga la alegeri doar pentru ka nu mai vor o tara condusa de comunisti... Sukcese noua!
 
Am avut un weekend splendid oameni buni. Sa va spun de ce, am avut o manifestare duminica unde veneau oameni de virsta a 3-a (peste 50 de ani), unanim oameni buni, unanim veneau si spuneau ca au votat Chirtoaca!

Va felicit pe toti cu o schimbare radicala in establishmentul politic din MD.
Cand Dorin va deveni primar fiti sigur ca demagogii se vor simtii ne la locul lor. In sfirsit dupa 16 ani de "iarna" in politica paremise adie a primavara.

Am si cateva replici persoanelor de pe forum
Calugarita
In locul tau mi-as edita ultimile mesaje de deznadejde si plecare din tara, suna a copil carui i-au luat bomboana. Iti spun si de ce.
Ai lucrat p-tru Filat, ai votat Filat, ai votat dorinta schimbarii, ai votat speranta schimbarii calitative si nu a decorului. Uite ca s-a produs. Nu-l cheama Filat? Dar e acelas - hotarit de schimbari, hotarit ca mintalitatea noua - va face incomoda "pozitia" celor de demult.
Stii cand ai fi putut urla a deznadejde?
Daca ar fi iesit Corduneanu sau Bujor sau Braghis. Astea-s de scoala veche, de vitza "nobila" - cum sustine multstimatul Militant, oameni din casta.

Ce avem ca rezultat - avem scoala noua pe pozitia de a invinge.
Ce? Putzina experientza?
De acord.
Ca sa nu pierdem reduta care am castigat-o acu stii ce trebuie?
Trebuie oamenii care vor sa lucreze sa conlucreze.
Chirtoaca va avea nevoie de conlucrare ca de aer - crezi ca daca Filat merge la conlucrare nu ca invingator ci ca invins in electorala isi sfideaza imaginea? Eu cred ca daca astia doi fac alianta fatis steaua ambilor va straluci cu o putere fara precedent. Astfel Filat isi transforma pierderea in castig - devine exemplu intre alegatori - un om tehnic (cum si ni-a fost servit) - ptru care ambitiile proprii sunt pe al doilea plan, pe primul fiind rezultatul.

p-tru Militant
Nu crezi ca ar trebui sa-ti revezi principiile in vederea prabusirii dezastruoase a pozitiilor PPCD?


Ca concluzie
Turul doi va fi unul murdar de tot - daca punem cap la cap voturile populatiei si presupunem ca anticumunistii vor merge in bloc p-tru Chirtoaca.
Vor antrena toata masinaria de propaganda comunista. In vederea aflarii majoritatii resurselor mass-media in mainile lor plus lipsa aproape totala de resurse in lagarul adversarului avem sansa sa vedem un show anti Chirtoaca pe bune. Acu vor bate in lipsa de experineta, acu ii vor gasi si amplifica pacatele care le avem fiecare.

Ce-mi ramane a spune?
Unire Moldoveni!
 
ellvis;185583 said:
Habar nu am ce mai kauti atunci aici? ...Sukcese noua!
1. ellvis (cu doi LL sau doua betze), relax !

2. In primul rind, manifest un mare respect pentru tinerii care s-au implicat in aceasta campanie. Care au crezut ca niste naivi ca pot schimba ceva si care continua sa creada. Care jertfesc cu viata personala, stau noptile si zilele (nemincati) si lucreaza pentru o ideie, uita de familie, prieten (a), Universitate. Ce pot avea acesti tineri, nimic. Lucreaza pentru o ideie. Asa ca e de "inteles" reactia calugaritei ; mai ales ca ea continua in directia asta din 2004.
 
UPDATE: Componenta Consiliului

Conform rezultatelor de la 9.30 (in urma calcularii a 90%) de la www.moldpres.md, folosind procedeul descris in art. 33 al Codului Electoral, componenta consiliului ar trebui sa fie:

PC - 16 consilieri,
PL - 11,
AMN - 7,
PDM - 4,
PPCD - 3,
PDSM - 3,
Rodina - 2,
P. Umanist - 2,
PSDM - 2,
PNL - 1.
 
Back
Top