Alegeri locale 2007

Cu cine veti vota la viitoarele alegeri locale?

  • Veaceslav Iordan (Partidul Comunist)

    Votes: 3 4.2%
  • Ion Mereuta (Partidul Umanist din Moldova)

    Votes: 0 0.0%
  • Leonid Bujor (Aliantei "Moldova Noastra")

    Votes: 2 2.8%
  • Vladimir Filat (Partidul Democrat)

    Votes: 14 19.7%
  • Dorin Chirtoaca (Partidul Liberal)

    Votes: 24 33.8%
  • Zinovia Zorin (Partidul Conservator)

    Votes: 0 0.0%
  • Alexandru Corduneanu (PPCD)

    Votes: 24 33.8%
  • Valentin Crilov (Patria-Rodina-Ravnopravie)

    Votes: 0 0.0%
  • Eduard Musuc (Partidul Social-Democrat)

    Votes: 2 2.8%
  • Corneliu Ciurea (Partidul Social-Liberal)

    Votes: 2 2.8%

  • Total voters
    71
  • Poll closed .
Re: UPDATE: Componenta Consiliului

4 iunie 2007
ÎN MARE PARTE, ALEGERILE LOCALE DIN 3 IUNIE NU AU ÎNTRUNIT CRITERIILE INTERNAŢIONALE DE ALEGERI LIBERE ŞI CORECTE

Ziua Alegerilor

Procesul de vot din 3 iunie 2007 s-a desfăşurat, în general, liber; în acelaşi timp, au fost înregistrate o serie de încălcări care au afectat integritatea acestuia. Listele electorale de bază, în mare măsură, nu au fost actualizate. Amenajarea secţiilor de votare a fost în unele cazuri inadecvată, capacitatea urnelor de vot nu a fost suficientă. Calificarea necorespunzătoare a funcţionarilor electorali de nivelul 1 şi 2 a cauzat tergiversarea neîntemeiată a soluţionării în termeni utili a multiplelor sesizări din partea observatorilor, legate de iregularităţile semnalate în procesul de vot. Pe întreg teritoriul Republicii Moldova au fost înregistrate multiple cazuri în care s-a votat fără acte de identitate. Totodată, au fost semnalate cazuri de agitaţie electorală în ziua votării şi acreditarea ca observatori a unor concurenţi electorali, contrar legislaţiei.

Administrarea alegerilor

Coaliţia 2007 a înregistrat tendinţe pozitive în activitatea Comisiei Electorale Centrale şi apreciază deschiderea acesteia pentru colaborare şi transparenţă. Activitatea Comisiei a fost marcată de faptul că aceasta se află la o primă experienţă în componenţa actuală şi de disensiunile legate de numirea pe criterii politice.

Chiar dacă a fost respectată litera Codului Electoral, spiritul legii a fost neglijat. Coaliţia 2007 recomandă amendarea Codului pentru introducerea unor specificări mai clare ce ar îngusta aria eventualelor interpretări.

În ce priveşte consiliile de nivelul doi, acestea au administrat campania electorală în mod părtinitor, în special la înregistrarea candidaţilor, excluderea concurenţilor din cursa electorală, contestarea deciziilor Comisiei Electorale Centrale sau tergiversarea examinării contestaţiilor. Buletinele de vot au fost întocmite greşit într-un şir de circumscripţii electorale, iar ştampila „retras" nu a fost aplicată în toate cazurile. Conflictul de competenţe a fost serios şi lipsa de calificare – pe larg răspândită; ambele consecinţa modificării modului de formare a consiliilor electorale de nivelul 1 şi 2.

Autorităţile publice

În această campanie au fost utilizate masiv resursele administrative, iar intimidarea concurenţilor electorali a luat proporţii alarmante, fără precedent. De asemenea, s-a recurs la practica „cumpărării" voturilor.

Comportamentul mass-media

Accesul la mijloacele de informare în masă nu a fost egal pentru toţi concurenţii electorali. Partidul de guvernământ a monopolizat accesul la audiovizualul şi presa publică supusă monitorizării, nu numai din punct de vedere numeric, dar şi geografic. Prevederile Regulamentului de reflectare în mass-media a campaniei electorale, adoptat de CEC, au fost excesive şi prohibitive, ceea ce a împiedicat schimbul liber de opinii şi idei între concurenţi. În perioada preelectorală şi începutul campaniei electorale, mass-media a fost timorată de unele abuzuri şi acţiuni de hărţuire.

Desfăşurarea campaniei de către concurenţii electorali

Condiţiile de desfăşurare a campaniei electorale nu au fost echitabile pentru toţi concurenţii electorali. Regulamentul privind plasarea afişajului electoral a fost încălcat de PCRM, ulterior practica respectivă fiind preluată de majoritatea concurenţilor electorali. S-a menţinut practica finanţării obscure a campaniei concurenţilor electorali, iar unii dintre ei au utilizat instrumente de intoxicare a opiniei publice şi de denigrare a contracandidaţilor.

Coaliţia Civică pentru Alegeri Libere şi Corecte, Coaliţia 2007 a utilizat drept criterii de evaluare standardele OSCE, Codul bunelor practici în materie electorală adoptat de Comisia Europeană pentru Democraţie prin Drept (Comisia de la Veneţia), alte documente internaţionale.

Concluzia generală a Coaliţiei 2007 este că, în mare parte, alegerile locale din 3 iunie 2007 nu au întrunit criteriile internaţionale de alegeri libere şi corecte.
 
Re: UPDATE: Componenta Consiliului

Vasili Panciuk, candidatul PCRM la functia de primar al orasului Balti, a obtinut o victorie detasata in alegerile din 3 iunie
04.06.2007 - 10:00
Actualul primar al municipiului Balti, Vasili Panciuk, a invins detasat in scrutinul local, potrivit rezultatelor prealabile ale Consiliului Electoral de Circumscriptie Balti.
Dupa cum transmite Agentia DECA-press, Panciuk a acumulat 65,7% din sufragii, ceea ce ar insemna ca la Balti nu va fi organizat turul doi de scrutin pentru alegerea primarului. Primarul sustinut de PCRM este urmat de Mihail Gaina, candidatul Partidului Popular Republican, care a acumulat 7,36%. Pe treapta a treia in topul preferintelor electoratului din Balti se plaseaza Serghei Banari, candidatul Partidului Democratiei Sociale.
La alegerile din 3 iunie, potrivit datelor Consiliului Electoral de Circumscriptie, in municipiul Balti au votat 36,2% din cetateni inclusi in listele electorale (34456 de persoane).
Actualul primar, Vasili Panciuc, sustinut de comunisti, a obtinut in alegerile locale din 2003 circa 84% din voturi.
Rezultatele alegerilor din 3 iunie urmeaza sa fie validate de o instanta din Balti.

www.deca.md
 
Re: UPDATE: Componenta Consiliului

In primul rand vreau sa comentez mesajele mele de ieri. nici nu m-am asteptat sa aveti o alta reactie decat pe cea pe care ati avut-o. pt mine a fost un soc nu pierderea lui Filat ( am mentionat ca oricum am castigat), ci situatia si rezultatele care le avem acum.
in continuare voi comenta ce ati mai postat pe aici.

zopiryon;185566 said:
Uite-te atent pe lista de consilieri ai PD si o sa vezi ca nimeni din aia n-o sa-i sustina pe bolsevici sau "oranji"

absolut de acord. uitati-va la primii 4-5.
plus luati in cont declaratia lui Filat care transant a zis ca nu sustine comunistii.

Abenpace;185568 said:
Calugarita, iti inteleg mahnirea. Ma mira insa asteptarile mari pe care le-ai avut - au existat doua sondaje destul de credibile inainte de alegeri si era clar ca Filat nu trece in turul doi (apropo, nu e locul 3, ci 4, dar nu conteaza).

eu in aceste sondaje in general nu am crezut. si intarzierea exit-pollului cu o ora 20 in general m-a bagat intr-o nepaniatka totala.

Abenpace;185570 said:
As vrea sa cred asta, dar exista o traditie a comportamentului post-electoral la PD care nu ma lasa sa-mi fac asteptari mari. Prefer sa am surprize placute :)

lasa tu traditiile postelectorale PD. acum in joc e V.Filat. deci asteptam comentariile. vei vedea . Chisinaul va avea de castigat.

ellvis;185583 said:
Habar nu am ce mai kauti atunci aici?Esti libera...Drum bun!!! Eu inteleg lumea kare nu a mers la vot...Si eu daca sa fiu sincer nu doream sa merg doar in ultima klipa m-am hotarit sa merg(era deja 20.50) si cred ca ar fi bine sa spun motivul de ce nu am dorit sa merg si sa dau votul meu....Motivul este ala ca nu aveam cui!!!Nu vedeam pe nimeni din lista candidatilor care merita votul meu,exact asta am auzit de la multi prieteni si kunoskuti de ai mei!!!Sper ka in turul 2 mult mai multi or sa mearga la alegeri doar pentru ka nu mai vor o tara condusa de comunisti... Sukcese noua!

habar nu ai cei cu viata ta. ca alde tine care in ultimele 10 minute inainte de ichiderea sectiilor se duc la votare, iaca astia deal de tine tin comunistii la putere. si eu nu vreau sa mai traiesc in tara unde comunistii ajung la putere cu orice mijolace folosindu=ne tot pe fiecare din oni.


Black;185590 said:
Am avut un weekend splendid oameni buni. Sa va spun de ce, am avut o manifestare duminica unde veneau oameni de virsta a 3-a (peste 50 de ani), unanim oameni buni, unanim veneau si spuneau ca au votat Chirtoaca!

Va felicit pe toti cu o schimbare radicala in establishmentul politic din MD.
Cand Dorin va deveni primar fiti sigur ca demagogii se vor simtii ne la locul lor. In sfirsit dupa 16 ani de "iarna" in politica paremise adie a primavara.

Am si cateva replici persoanelor de pe forum
Calugarita
In locul tau mi-as edita ultimile mesaje de deznadejde si plecare din tara, suna a copil carui i-au luat bomboana. Iti spun si de ce.
Ai lucrat p-tru Filat, ai votat Filat, ai votat dorinta schimbarii, ai votat speranta schimbarii calitative si nu a decorului. Uite ca s-a produs. Nu-l cheama Filat? Dar e acelas - hotarit de schimbari, hotarit ca mintalitatea noua - va face incomoda "pozitia" celor de demult.
Stii cand ai fi putut urla a deznadejde?
Daca ar fi iesit Corduneanu sau Bujor sau Braghis. Astea-s de scoala veche, de vitza "nobila" - cum sustine multstimatul Militant, oameni din casta.

Ce avem ca rezultat - avem scoala noua pe pozitia de a invinge.
Ce? Putzina experientza?
De acord.
Ca sa nu pierdem reduta care am castigat-o acu stii ce trebuie?
Trebuie oamenii care vor sa lucreze sa conlucreze.
Chirtoaca va avea nevoie de conlucrare ca de aer - crezi ca daca Filat merge la conlucrare nu ca invingator ci ca invins in electorala isi sfideaza imaginea? Eu cred ca daca astia doi fac alianta fatis steaua ambilor va straluci cu o putere fara precedent. Astfel Filat isi transforma pierderea in castig - devine exemplu intre alegatori - un om tehnic (cum si ni-a fost servit) - ptru care ambitiile proprii sunt pe al doilea plan, pe primul fiind rezultatul.

Ce-mi ramane a spune?
Unire Moldoveni!

Black de acord cu tine.stai pe pace. vei vedea conferinta de presa a lui Filat. nu este omul care decide in ultimele 10 min. va fi o decizie chibzuita. o decizie pentru chisinau.

bomboana nimeni nu mia luato. nici mesajele nu le editez. eu am depus in alegerile astea mult mai mult decat simplul proces de vot.
 
Re: UPDATE: Componenta Consiliului

din PL vor fi 11 consilieri, da? deci intra si Doina Sulac :D e a 11-a pe lista :)))
 
PSL şi AMN îl susţin pe Chirtoacă în turul doi de scrutin

PSL şi AMN îl susţin pe Chirtoacă în turul doi de scrutin + date statistice din regiuni

Bătălia din turul doi dintre Dorin Chirtoacă şi Veaceslav Iordan pentru fotoliul de primar general de Chişinău a început. UNIMEDIA a solicitat opinia mai multor lideri de partide ca să afle cum apreciază rezultatele alegerilor din Chişinău şi pe care dintre candidaţi va susţine în turul doi.
http://unimedia.md/index.php?mod=home&hmod=newsbyid&id=1523
 
Re: PSL şi AMN îl susţin pe Chirtoacă în turul doi de scrutin

inman, cei cu publicitatea asta? ;)


in linkul de mai sus vedeti declaratia lui V.Filat
 
da mie imi pare ca daca Chirtoaca urgent isi face un spot publicitar in care sa apara si mutra Andreei Marin precis mai rupe niste voturi de la comunisti. :)
 
Eu nu ascund...
Da eu lucrez la UNIMEDIA...
Si cred ca asa cum ti-ai permis tu sa-l promovezi din greu pe filat, citeodata chiar inutil, asa imi permit si eu sa ofer niste surse de informare suplimentare, cu informatii ca nu se repeta pe alte site-uri si tind sa cred ca e utila.

Daca crezi ca fac spamming... sorry.
Dar eu chiar cred ca e utila informatia de acolo.
 
"PNL nu are încă o poziţie oficială. Trebuie să ne întâlnim cu colegii de partid şi să decidem dacă Partidul Liberal are sau nu nevoie de voturile "comuniştilor"".
Duceti-va si decide-ti :) ...
 
inman;185647 said:
Eu nu ascund...
Da eu lucrez la UNIMEDIA...
Si cred ca asa cum ti-ai permis tu sa-l promovezi din greu pe filat, citeodata chiar inutil, asa imi permit si eu sa ofer niste surse de informare suplimentare, cu informatii ca nu se repeta pe alte site-uri si tind sa cred ca e utila.

Daca crezi ca fac spamming... sorry.
Dar eu chiar cred ca e utila informatia de acolo.

VG nu aiuri. daca nu intelegi gluma atunci sorry pt mesajul meu. ref la promovarea lui Filat. sintagmele tale 'din greu' si 'inutil' nu isi au locul si rostul. informeaza-te inainte sa declari ceva.

_victor_;185650 said:
Pacat ca nu intra Nantoi, el e al 5-lea pe lista si PDM au doar 4 mandate


Abenpace;185652 said:
Intra, nu ai frica. Filat e in capul listei, dar ramane in parlament, nu ai grija :)


eu tot asa cred.
Abenpace, pe unimedia a aparut declaratia lu Filat. ce parere ai acum despre comportamentul postelectoral al PD?
 
Inca nu am intrat in perioada post-electorala. Prin iulie o sa putem trage concluzii la comportamentul post-electoral al PD.

Cat despre declaratii - domnul Filat asteapta oferte...

Adica Chirtoaca sa-i promita un post de vice-primar si Directia Ajutoare Materiale sau cum? Oferta electorala a lui Chirtoaca e pe www.pl.md

Sa vezi ce declaratii facea Diacov inainte de 4 aprilie! Si apoi a venit oferta.
 
Back
Top