Avortul

Eu sunt pentru avort, daca este la momentul nepotrivit sau este din greshala. Sau daca se dovedeshte a fi fatl bolnav de vre-o boala ceva care nu se lecuieshte.
 
Eu nu sunt de acord cu avortul :-x, deoarece ,se stie ca este o
crima.Iar de cei cu fetele de 20 ani :oops: le-as sfatui sa se consulte la
cel mai apropiat centru de planificare a familiei :ciupos: .Si chiar daca
s-a intimplat :eek: nu cred ca este unica iesire.
 
Eu nu sunt de acord cu avortul :-x, deoarece ,se stie ca este o
crima.Iar de cei cu fetele de 20 ani :oops: le-as sfatui sa se consulte la
cel mai apropiat centru de planificare a familiei :ciupos: .Si chiar daca
s-a intimplat :eek: nu cred ca este unica iesire.
 
in mod obligatoriu de la servici s-a facut vaccina contra rubeolei ..... :(
peste citeva zile s-a constatat faptul ca fata este insarcinata, :) asa ceva se astepta, dar nu de curind

de catre medici nu a fost intrebata daca vrea sa-si planifice familia .... :-x :tu_mori:

apoi am citit in bucletul lor ca este contraindicat femeiilor insarcinate ... :eek:

cine shi ce poate sa spuna la situatia creata :wink:
 
Oricare medic care era raspunzator de vaccinare a trebuit sa o
intrebe daca este sau nu insarcinata si inca multe altele.
Inseamna ca e vina medicului, daca gheocom a redat faptele exact
cum a fost.
 
da e fix asa cum am spus ... cu parare de rau
dar cine stie ce influenta poate sa aiba vaccina asupra sarcinii, sau cit de periculoasa este, ca unde am shi intrebat se primeste cam 50 la 50, adica jumate zic ca e rau iar alta jumate ca totul va fi bine shi iaca stai in torba shi te gruzesti
 
Deaceea acele 50% au si spus ca totul va fi bine ca sa nu te gruzesti, insa cum va fi vei vedea singur, doar trebuie sa speri la bine.
 
sunt

sunt total impotriva acestui lucru: avortul sau uciderea cu buna stiinta a copiilor, cine dreaqu te-a pus sa te f.u.ti? nimeni , daca totusi s-a intamplat trebuie sa suporti consecintele!
 
Nici, Nici, da> ci,..Ni

Nu sunt nici de partea lui "Da", nici de partea lui "Nu". Sunt pentru sexul
protejat, responsabil si cu cap. 8)
De ce trebuie sa se ajunga la asa ceva?
Oamenii trebuie sa fie responsabili de ceea ce fac si sa-si asume consecintele, oricare ar fi acelea. :wink:
 
bai eu vad ca aici numa baietii sa dau cu parerea ia sa auzim shi ce zic domnitele ca de fapt tat greul unui avort il duc ele .... :dati uai:
 
Io-s destul de "pentru". Ba chiar sunt si pt sterilizarea unora, oricat de fascist ar suna (si mai fascist e ca se practica in spitale fara acordul pacientei; intra doctorii in cezariana si daca li se pare ca femeia e prea iresponsabila, ii si leaga trompele). Ba sunt si pt abandon: daca nu vrea sau nu-l poate creste, mai bine sa ajunga copilul intr-o familie care il doreste si care si-l permite sau chiar intr-un leagan (aici trebuie mult imbunatatite conditiile). Toate speciile se autoregleaza, isi transmit genele numai cei mai puternici si cei sanatosi. Numai peste om a dat asa o morala religioasa autodestructiva care il face sa-si sacrifice cea mai buna progenitura, care il ameninta daca alege sa nu aiba copii, care permite tuturor retardatilor, handicapatilor si bolnavilor sa se inmulteasca, cu riscul de a transmite boala mai departe sau de a lasa copilul orfan (cum sunt aia bolnavi de cancer care tin neaparat sa aiba copii sau cei cu boli de inima ce-i curata pe la 4o de ani, daca nu chiar la nastere).
Ba sunt si impotriva fertilizarii in vitro, cand sunt atatia copii care n-au si si-ar dori o familie.
 
Sunt pentru, inca cazul in care e necesar, si ambele parti sunt deacord. Apropo, nu va ganditi doar la fete de 16 ani, un copil poate fi nedorit la orice varsta..
 
in cazul in care is numai malformatii congenitale atunci din punc de vedere social individul are dreptul de a da urmashi dar in cazul in care se cupleaza doi surzi sau muti shi nasc inca un bunch de copchii cu aceleashi probleme (e adevarat ca exista shansa de a da urmashi sanatoshi,dar f mica) mi se pare inadmisibil.... :-?
 
Cu malformatii congenitale nu se traieste tare mult, daca nu-s rezolvate chirurgical. Sa lase un copil orfan nu e dovada de dragoste.

Surzii si mutii nu-s cei mai handicapati dintre toti; mai grav mi se pare sa li se permita orbilor, retardatilor mintal si altora la fel de grav bolnavi.

xx, ce nevoie e de acordul tatalui pt un avort? asta-i o trasnaie "patriarhala"; nu poti obliga o femeie sa faca un copil daca ea nu vrea. de acordul tatalui pt avort te poti lipsi linistit (mai sunt femei care, intrebate de medicii care descopera sarcina daca vor sau nu s-o pastreze, se codesc si spun ca se mai gandesc si mai vorbesc si cu sotii....am auzit ginecologi barbati incercand sa le convinga ca decizia e numai si numai a lor; unul dintre astia pe care i-am auzit avea un copil acasa si-si mai dorea unul)
 
solara,
daca e vorba de un copil din flori, si tatal deja e departe, atunci da. Eu ziceam de ambele parti, presupunand ca copilul a aparut dintr-o relatie; si daca nu-s ambii deacord cu abortul, realtia pe viitor va genera o viata de iad, ori o despartire.
 
Da' cum crezi ca va "evolua" relatzia asta, daca mama nu se simte pregatita sa-shi asume maternitatea? Dar relatzia mama-copil (se shtie ca exista femei care nu au un instinct matern foarte dezvoltat)?.... In mod normal, astea sunt chestiuni care se discuta pana la conceperea copilului...
 
Back
Top