Avortul

FreezE said:
Da da da intimpulla al doilea razboi mondial singuri ishi impushkau "tovarishii" care fugeau de pe locul de lupta.

Freeze are in vedere, probabil, ca politica anti-avort a svieticilor era o ipocrizie, de vreme ce soldatzii dezertori erau impushcatzi.

Politica asta parea a fi "dictata" de necesitatea de a compensa pierderile umane suferite in razboi. Dar shi mai tarziu, dupa razboi, politica aceasta a ramas la fel de inumana. Ipocrizia se vede shi mai bine, daca te gandeshti la deportarile shi executziile "dushmanilor poporului". Adica, pe de o parte statul ishi "fortza" (prin interzicerea avortului) femeile sa nasca, iar pe de alta, le impushca copii (pentru o vina inventata, de regula: cea de a fi "contra statului sovietic").
 
ok, ne cam deplasam de la tema, sa revenim la avort. eu as vrea sa treaca pe aici thorax si sa mai spuna ceva
 
of

da oameni "buni" eu sunt un fanatic religios pentru voi, nici macar credincios, uracios, etc. , dar voi ce sunteti? oameni? o! nu! sunteti niste "oameni"-criminali cu dreptate si care iubiti cu"adevarat", ce sa zic eu pacatosul, ce o sa spuna Dumnezeu!? si ne mai intrebam de ce Iadul e plin de oameni bine-voitori ca voi!
 
Alex, am citi odata o carte "Matase frantuzeasca" si acolo era un erou care moare impuscat chiar in primul capitol, era profet. Involuntar mi te asemeni cu el. Iti recomand cartea. Autor - Sandra Brown (parca asa se scrie). O gasesti la biblioteca Hasdeu. Biblioteca lucreaza si simbata si duminica.

Dar eu astept raspuns la situatia pe care am descris-o mai sus.
 
vio

iti multumesc ptr. recomandare, dar cred ca ma multumesc cu sfintele carti, cu linisteasi cu fericirea ce mi-o da bucuria postului si a rugaciunii!
 
La urma urmei, fiecare procedeaza cum socoate mai bine p/u sine!
E foarte usor p/u barbat sa condamne avortul, pina cind acesta nu se afla in locul femeiei ce doreste sa procedeze astfel!!!

:ciupos:
 
alex aka scris:
fericirea ce mi-o da bucuria postului si a rugaciunii

intotdeauna mi-a fost interesant cum poti simti asta? sincer!

mi-e jale de femeile care ajung la asa solutie: adica avortul.
a le condamna este crud, deoarece cred ca pentru fiecare femeie care a ales asta a fost extrem de dureros!
 
Deşi urmăresc forumul ăsta cam de doi ani, m-am mulţumit să rămân în postura de simplu spectator. M-am hotărât să intervin întrucât tema propusă mi-a amintit de un moment important din viaţa mea. Pe scurt: în urmă cu cinci ani s-a produs inevitabilul: prietena mea a rămas însărcinată. Bineînţeles accidental. Un copil ne încurca tare mult. N-aveam casă, nu eram căsătoriţi (deşi stăteam împreună de 7 ani) şi nici n-aveam de gând să o facem vreodată. Ne complăceam în situaţia dată, ne convenea de minune. Şi deodată, hodoronc, tronc, era pe punctul să apară o terţă persoană în viaţa noastră. Nefiind prea religioşi şi nici prea încrezători în capacitatea noastră de a creşte un copil, am ales de comun acord soluţia cea mai convenabilă: avortul. Am stabilt cu medicul data şi ora (inclusiv tariful) şi am aşteptat destul de degajaţi. Până când, într-o noapte, am visat amândoi acelaşi vis: un copil se uita cu ochii plânşi la noi şi nu scotea nici un cuvânt. Să vă mai spun că a doua zi, primul lucru pe care l-am făcut a fost să luăm hotărârârea care ne-a schimbat viaţa ? Şi am luat-o fără nici o ezitare. Am spus numai: Să vedem, o să crăpăm ? Ne-a fost greu, dar n-am crăpat. Acum copilul nostru are patru ani, e cel mai frumos, cel mai deştept etc., iar noi cei mai fericiţi părinţi din lume. Stăm câteodată şi ne întrebăm: ce-ar fi fost dacă .....? Nici nu vrem să ne gândim.
Sper că nu mă veţi înţelege greşit. Nu sunt nici pentru avort nici contra.
Totuşi, aş sfătui pe cei care au de luat o decizie de genul ăsta, să nu se gândească numai la ei, numai la repercursiunile imediate şi directe ale păstrării unui copil, la eventualul oprobiu al rudelor, cunoscuţilor etc., să se gândească un pic şi la viitor şi de ce nu, un pic şi la Dumnezeu. Poate de aici va veni răspunsul.
Sper că nu v-am plictisit prea tare cu postul meu. Toate cele bune !
 
Problema e ca societatea de azi a devenit prea materialista!
Oare se mai gandeau parintii nostri cum ne gandim noi cum vom intretine copilul acesta care creste in burta ei? Lumea s-a schimbat, viata s-a schimbat...majoritatea se gandesc la o cariera....majoritatea vor sa ajunga cineva in viata.....iar ca sa reusesti asta cu un copil este mai greu decat fara...
Multi se gandesc ca sunt prea tineri la 20 de ani ca sa aiba un copil...uitand ca anume parintii lor i-au adus pe la 20 de ani pe lumea asta....
Eu defapt is impotriva avortului, insa daca va trebui vreodata sa faca prietena un avort( Doamne fereste!) nu ma voi opune prea tare...din cauza ca gandesc intocmai ca noua generatie...sunt prea tanar, vreau sa ajung ceva in viata asta!
 
Asa se primeshte ca toti: "sunt impotriva atyta timp cit nu sunt in situatie".
La momentul cind se vad cu sarcina in spate isi schimba imediat conceptia.

Dar.... caprone, povestea ta m-a zguduit...
 
ginditiva ce sa intimplat pe timpullui ceausesu cind a interzis avortul...daca se interzice de lege nu inseamna ca nu va mai exista...in orice alt domeniu de om lua...
si cite femei au murit din cauza ca mergeau la diferite babe acasa si le chinuia pe bietele fete pina scapa de sarcina...jalnic...e la deciziaa fiecaruia daca s apastreze sau nu sarcina...
 
nu se vb de dorinta sau nedorinta..vb e cind s eintimpla....ca na...nu ai siguranta 100 la suta ......doar stii ca abstinenta iti garanteaza siguranta suta la suta...
 
coolgreetings;26898 said:
Cine si ce crede despre avort...
Ati fi deacord sa face-ti avort la sotia/prietena dumneavoastra daca s-ar intampla ca ea sa ramna gravida la momentul nepotrivit?
Fetelor da voi sunte-ti a-ti fi deacord sa recurgeti la solutia asta?
Eu sunt in unele cazuri de acord sa se faca avortul( spre exemplu atunci cand din prostie o fata de 16 ani a ramas gravida)
In general la chestia asta cel mai dureros reactioneaza biserica, socotind ca prin asta ucizi o fiinta umana! In realitate asa si este!
Eu cred ca asta trebuie sa fie o solutie ultimativa , adica atunci cand nu ai alt ceva ce alege....
folosinta de prezevativ e obligatoare!cu prezervativ dar fara avort,si cu copii mai tîrziu!nu?!
 
alyyy;163110 said:
ginditiva ce sa intimplat pe timpullui ceausesu cind a interzis avortul...daca se interzice de lege nu inseamna ca nu va mai exista...in orice alt domeniu de om lua...
si cite femei au murit din cauza ca mergeau la diferite babe acasa si le chinuia pe bietele fete pina scapa de sarcina...jalnic...e la deciziaa fiecaruia daca s apastreze sau nu sarcina...

Bine bine nu e drept se se interzica prin lege dar condamnarea acestei crime in societate trebuie sa fie prezenta. Eu as propune pichetarea acestor clinici sau macar punerea de afise antiavort in fata lor. Personal am cunoscut care au facut avort si credeti-ma ca nu sunt linistite sufleteste in nici un fel. mai mare pacat cu greu se face.
Pentru cele care au facut avort sa vizioneze: [ame="http://www.youtube.com/watch?v=Fzeq0wRLTHE"]YouTube - Wisdom of the ages[/ame]
 
cipslim... cine esti tu sa hotarasti pentru altcineva ceea ce e bine si ceea ce e rau? Nu mai inventa prieteni imaginari cu "experienta rea" si n-o mai fa pe moralistul. Nu e corpul tau, deci nu te priveste... si daca tie ti se pare corect sau nu, cui ii pasa?

Daca tot esti asa de progresist inscrie-te si tu la un club care face campanii pentru contraceptive si prezervative gratuite, ai face si tu ceva util. Cautand scandal ai putea sa dai de un cot in dinti si sa fugi la mamica sa plangi ca viata nu e corecta...:D
 
PiggyEFromHell;218422 said:
cipslim... cine esti tu sa hotarasti pentru altcineva ceea ce e bine si ceea ce e rau? Nu mai inventa prieteni imaginari cu "experienta rea" si n-o mai fa pe moralistul. Nu e corpul tau, deci nu te priveste... si daca tie ti se pare corect sau nu, cui ii pasa?

Daca tot esti asa de progresist inscrie-te si tu la un club care face campanii pentru contraceptive si prezervative gratuite, ai face si tu ceva util. Cautand scandal ai putea sa dai de un cot in dinti si sa fugi la mamica sa plangi ca viata nu e corecta...:D

Ma acuzi fara nici o baza si vii cu acuzatii puerile.
Imi iau coturi in gura? Altii au sfarsit pe cruce, nu ma tem.
Nu e corpul meu intradevar (nici al tau deatfel) dar conform moralei crestine iubirea aproapelui ma indeamna la implicare.
Tu nu esti femeie asa ca lasa-le pe ele sa ma critice daca au de criticat intradevar.
In viitor nu o sa-ti mai raspund pentru ca nu imi place lipsa ta crasa de a spune ceva constructiv si modul in care te adresezi altora.
 
presupun ca avortul e considerat in cazuri dificile cind femeia nu stie cum are sa creasca copilul. vazusem mai inainte un caz din liberia in care o femeie a ramas gravida din urma interventiei unui barbat alb. femeia a nascut copilu insa a fost nevoita sa plece din scoala si sa se apuce de lucru (vinzind banane) ca sa poate creste copilu. in plus, copilu respectiv nu e nici alb si nici negru si astfel e discriminat peste tot in societate, atit de albi cit si de negri. presupun ca un astfel de copil ar avea o viata dificila din momentul in care s-a nascut pina in momentul in care moare. poate va avea norocul la o viata mai buna, asta desigur nu se stie. pe baza exemplului ista as spune ca defapt avortu e o problema sociala si anume ca statu nu ofera cetatenilor conditiile necesare pentru a trai in bunastare cit de cit. in situatii in care nui de unde, as vedea cum avortul e considerat ca o optiune. presupun ca decizia pe care o are de facut mama nu e dintre cele mai usoare pentru ca ea stie in ce lume are sa aduca copilul si probabil ca nu vrea sal vada suferind in fiecare zi.

mai exista si cazul prostituatelor care de multe ori ramin insarcinate. in mod practic, ele nu pot sasi permita sa aiba copii (datorita lucrului) si daca statul in care traiesc nu poate avea grija de copii si acestia ajung sa fie copiii strazii, care e decizia cea buna?

dupa cum considera expertii avortul e omorirea copilului si astfel nu ar trebui sa aiba loc. fiecare stat ar trebui sa se asigure ca exista solutii ca copiii sa poata creste in afara familiei, ca ei sa poata fi educati, ca sa poate obtine un lucru si sasi traiasca viata. vroiam doar sa subliniez ca de multe ori asta nu e cazul. e destul probabil sa mergem in casele de copii din satele moldovei (si recunosc ca nu am fost) ca sa vedem conditiile de acolo. pe siteul ngoului clipa siderala (parca era clipa.md) erau niste statistici despre conditiile de la aceste case de copii pentru cei interesati.
 
Back
Top