Avortul

FogDucker;218426 said:
Condoms are easier to change than diapers!
hahhaha LOL!HAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH
hahhahahahhahahhahahhahahahhahahahahahhahahhahahhahaha))))))
)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))!!!
 
pentru cipslim:

There are Jews in the world, there are Buddists
There are Hindus and Mormons and then
There are those that follow Mohammed, but
I've never been one of them

I'm a Roman Catholic
And have been since before I was born
And the one thing they say about Catholics is
They'll take you as soon as you're warm

You don't have to be a six footer
You don't have to have a great brain
You don't have to have any clothes on
You're a Catholic the moment Dad came, because

Every sperm is sacred
Every sperm is great
If a sperm is wasted
God gets quite irate
 
si cu avortul ce ai?

ce zici de cazurile in care avortul e dpdv medical absolut indicat? ca de-altfel moare mama...
sau cazul in care se va naste copilul cu anomalii grave...

sau e femeia violata de-o bestie ceva... etc..#

hai ca ma-nnervez
 
eu nu am facut niciodata avort, dar nu sunt impotriva avortului. este o decizie personala pe care o femeie o face. si din punct de vedere al femeii, cred ca acesta recurge la avort doar in cazuri extreme pentru ea sau pentru copil. sunt putine femei care fac avort de dragul avortului. noi aici discutam de parca femeile fac avort ca si cum ar manca mai multe calorii in plus. nu este asa. o femeie va face avort atunci cand va considera ca da cu minus, da nu cu plus, aducere pe lume a unei fiinte.

cipsilm, m-am saturat de copii orfani, abandonati sau maltratati, care nu se pot bucura de copilarie si nu ajung sa inteleaga niciodata ce inseamna dragostea si familia... ii foarte simplu sa spui ca nu este etic si crestin sa faci un avort, dar este etic sa distrugi viata acelui copil prin aducerea lui pe lume?
 
este totusi un aspect problematic (probabil ca sint si altele) in liberalizarea avortului. daca avortul inseamna ca copilul deja traieste si ca este astfel ucis ce ne opreste de la aplicarea acestei regule in alte situatii similare? de exemplu de a regulariza si legaliza sinuciderea? putem presupune ca un om nu considera o astfel de optiune decit in situatii dificile si atunci ar putea sasi ia viata in acelasi mod in care e luata viata unui copil pe cale de a se naste. pina la urma nu stim cu siguranta ce va aduce viata unui copil chiar daca e nascut in circumstante dificile. cred ca cu totii am avut parte de momente dificile insa si de momente frumoase pe care nu am vrea sa le uitam. cum ne-am simti noi ce traim acum daca cineva ar fi decis altfel inainte ca noi sa putem decide pentru noi? in afara de motivele personale traim intro societate in care afirmam dreptul la viata si dreptul la opinie. in ceia ce tine de copii, de obicei cind se iau decizii pentru ei se foloseste principiul de a lua decizia pe baza interesului copilului. oare e in interesul copilului sa moara sau sa traiasca? cum am raspunde noi daca am fi intrebati?

incerc sa expun aspecte problematice in cadru discutiei si nu necesar opinia proprie :)
 
Kara;218445 said:
si cu avortul ce ai?

ce zici de cazurile in care avortul e dpdv medical absolut indicat? ca de-altfel moare mama...
sau cazul in care se va naste copilul cu anomalii grave...

sau e femeia violata de-o bestie ceva... etc..#

hai ca ma-nnervez

Eu NU sunt de acord cu impunerea prin lege a avortului. Eu sunt de parere ca societatea ar trebui sa condamne acest lucru, familia, educatia, etc.
Dreptul la viata este inalienabil la orice varsta. Dupa cum pui problema cu anomaliile s-a incercat innainte de WW2 o teorie se chema eugenics. Daca mama isi pierde viata din cauza copilului? cate mame nu si-ar da viata ca sa-si salveze copii? este un lucru de apreciat nu de condamnat. Totusi nimeni in afara de mama nu are dreptul sa impuna asa ceva.

Dar sa-ti omori copilul ca sa nu iti intrerupi tu viata sociala este un lucru inacceptabil.

Iarasi repet cu riscul de a deveni o placa stricata nu prin lege sa se interzica voi oameni de rand sa nu le sfatuiti in felul asta pe femeile insarcinate din greseala. De multe ori acestea sunt la prima sarcina si nu constientizeaza decat dupa aceasta fapta.
Eu as propune un lucru: dupa comiterea avortului sa sa deie mamei corpul rupt al acestuia. Asta sa fie prin lege.


Nu te enerva, vorbim civilizat chiar daca avem diferente de opinie.
 
Si eu as propune un lucru:

Sa hotarasca mama, daca vrea sa moara pentru copilul din ea(a nu se confunda: Vorbim despre copil, om cu drepturi prin lege, de la greutatea aprox. de 500 de grame..cind e organogeneza mai mult sau mai putin completa, nu ovulul fecundat de un spermatozoid sau un ghem de celule).
Deci sa hotarasca ea. Nu altii pentru ea.
Si nu vorbesc de avorturile alea facute asa aiurea, ci ma refer la alea medical absolut indicate!
 
cipslim;218428 said:
Ma acuzi fara nici o baza si vii cu acuzatii puerile.
Imi iau coturi in gura? Altii au sfarsit pe cruce, nu ma tem.
:D... deja te vezi martir...

cipslim said:
Nu e corpul meu intradevar (nici al tau deatfel) dar conform moralei crestine iubirea aproapelui ma indeamna la implicare.
Asta se numeste ipocrizie si nu iubire crestina. Intr-adevar, cum au zis si altii inaintea mea, ce vor face multi din copii astea care vor creste pe strada, in orfelinate, sau vor face parte din traficul international de organe? Morala ta crestina ce iti zice acum? Multi se vor transforma in scursuri ale societatii si tot tu crestin fiind ii vei condamna la o viata "frumoasa". Sau ii vei ingriji tu pe toti oferindu-i un viitor macar decent?

Sau ce zici de copii care se vor simti nedoriti toata viata? Aceleasi misiuni crestine sustin sus si tare "dreptul la viata" prin Africa, fiind impotriva prezervativelor si avortului, in tari unde mor de foame cu miile si sunt plini de sida. Daca asta e morala crestina atunci sunteti de laudat fratilor.

Avortul e o solutie extrema intr-o situatie probabil deloc fericita. Nu cred ca se recurge la asa ceva de dragul procesului. Iar tu propui idei iluzorii cand sunt necesare solutii concrete.

Ce se intampla daca sarcina vine in urma unui viol? Ce se intampla daca suntem in cazul a 2 adolescenti de vreo 15 ani? Preferi sa le distrugi viata la 3 sau sa salvezi macar 2? Si daca e o familie nevoiasa? E inutil sa sa spui acum ca trebuia sa folosesca prezervative, faptul s-a consumat, problema exista, e necesara o rezolvare. Iar sa condamni pe cineva pentru un pic prea putina minte in tinerete toata viata(si sa inviti calduros societatea la ura in masa) e iarasi una din valorile crestinatatii?

cipslim said:
Tu nu esti femeie asa ca lasa-le pe ele sa ma critice daca au de criticat intradevar.
Dupa logica asta n-ar trebui nici macar sa "deschizi gura", pentru ca nu esti femeie si nu ai ce sa comentezi.

cipslim said:
In viitor nu o sa-ti mai raspund pentru ca nu imi place lipsa ta crasa de a spune ceva constructiv si modul in care te adresezi altora.
Nu mai fi atat de suparacios... n-am vrut sa fiu insensibil :)... vazand cat de constructiv esti tu pentru a crea un alt cult al discriminarii... chiar crezi ca te pot lua in serios?

P.S. 2dune, in cazul sinuciderii nu cred ca se poate face prea mult. Nu poti sa opresti o persoana de la sinucidere daca ea e convinsa.
 
Kara;218458 said:
Si eu as propune un lucru:

Sa hotarasca mama, daca vrea sa moara pentru copilul din ea(a nu se confunda: Vorbim despre copil, om cu drepturi prin lege, de la greutatea aprox. de 500 de grame..cind e organogeneza mai mult sau mai putin completa, nu ovulul fecundat de un spermatozoid sau un ghem de celule).
Deci sa hotarasca ea. Nu altii pentru ea.
Si nu vorbesc de avorturile alea facute asa aiurea, ci ma refer la alea medical absolut indicate!
Este normal sa hotarasca mama e dreptul ei si nu ar trebui limitt prin lege. Eu zic insa ca nu s-ar face atatea avorturi aiurea daca ar fi putina implicare a societatii. In tara unde sunt eu avortul se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 4 ani si medicul cu inchisoare de la 5 la 10 ani cu interzicerea practicarii meseriei binenteles. Nu am dat in gat pe nimeni desi am fost foarte revoltat in 2 cazuri.
Vreau sa va spun o intamplare adevarata:
2 tineri traiau impreuna dar nu erau casatoriti si ea a ramas insarcinata. Au luat decizia sa scape de copil(nu luam partea nimanui care a fost de acord mai mult sau mai putin) au facut lucru asta. Au ramas impreuna si iar a ramas insarcinata si au decis sa se casatoreasca si sa tina copilul si asa au facut. Pe ea a trimis-o in tara sa nasca si a avut ceva dificultati la nastere. Apoi a urmat el si s-a dus in tara ca sa aduca copilul din Romania si sa faca botezul. Copilul a murit imediat dupa botez. Nu conteaza aici din ce cauza, daca a avut legatura cu avortul, daca i-a pedepsit cel de sus, etc. Ce conteaza ca oamenii astia erau distrusi sufleteste intr-asa un hal ca eu nu i-am mai recunoscut cand au venit inapoi. Nu mai erau practic aceeiasi oameni. Vreau sa spun ca avortul pentru ea a fost la fel ca pierderea copilului dar el la avort nu a inteles pierderea si si-a dat seama abia dupa.
Nu le-am scos ochii, ci am incercat sa le alin durerea si sa-i consolez dar dupa asa ceva in om se stinge o luminita pe care nu o mai poate aprinde nimeni.
Din toate punctele de vedere avortul este un lucru rau. Un lucru egoist care nu aduce nimic bun nimanui pe termen lung.
Cand zici mai bine sa-l piarda ca si asa nu au cu ce sa il intretina...deja nu mai suntem oameni si ne credem Dumnezei, adica stim noi mai bine ce o sa se intample si in loc ca paritii copilului sa se zbata pentru mai bine solutia este sa omoare copilul. Poate asa acesti saraci nu vor mai exista si in timp numai oameni educati si cu stare vor popula pamantul. Hai sa fim cuminti.


Mama are tot dreptul sa faca ce vrea in limitele legii dar noi avem obligatia sa-i deschidem ochii si nici un drept sa o indemnam la asa ceva.

Inca ceva: persoanele care au facut avort trebuie planse si incurajate spre credinta in nici un caz judecate. Eu vorbesc de alea pe cale sa faca, acestea trebuie ajutate si indreptate.
 
adrenalina;218446 said:
eu nu am facut niciodata avort, dar nu sunt impotriva avortului. este o decizie personala pe care o femeie o face. si din punct de vedere al femeii, cred ca acesta recurge la avort doar in cazuri extreme pentru ea sau pentru copil. sunt putine femei care fac avort de dragul avortului. noi aici discutam de parca femeile fac avort ca si cum ar manca mai multe calorii in plus. nu este asa. o femeie va face avort atunci cand va considera ca da cu minus, da nu cu plus, aducere pe lume a unei fiinte.

cipsilm, m-am saturat de copii orfani, abandonati sau maltratati, care nu se pot bucura de copilarie si nu ajung sa inteleaga niciodata ce inseamna dragostea si familia... ii foarte simplu sa spui ca nu este etic si crestin sa faci un avort, dar este etic sa distrugi viata acelui copil prin aducerea lui pe lume?
Hopa acuma am vazut postul asta. Intradevar ma intristeaza lucrurile pe care le spui si felul in care vezi lucrurile.
Ai vazut vreodata cum se fac avorturile, cum atunci cand medicul incearca sa prinda copilul acesta incearca sa se ascunda? Si cand il prinde el se zbate? Si cum il rupe? Nu ai vazut!

Solutia pentru copii abandonati nu este avortul doamna draga este protectia sociala.
 
O mica victorie:

Practicarea avortului atit in cadrul casatoriei, cit si in cazul relatiilor extraconjugale si intimplatoare, este o crima impotriva vietii umane in general, si a copilului in special.

De 14 ani, de cind Ioan Antoci este preotul Spitatului Municipal Roman, a dus o "lupta" continua pentru incetarea avorturilor. In incercarea de a reduce numarul intreruperilor de sarcina, preotul Antoci i-a atras si pe medicii de obstetrica-ginecologie din cadrului spitalului romascan. "Daca, la inceput, medicii au fost destul de reticenti in lupta pentru diminuarea avorturilor, pe urma au fost de acord sa facem front comun. Prin avort se ameninta viata de pe pamint, se calca porunca data de Dumnezeu in rai, se atenteaza la viata celor mai nevinovate fiinte omenesti - copiii. Sufletele copiilor avortati, nefiind botezate, nu pot intra in imparatia lui Dumnezeu. Mai mult, se destrama familia si se imbolnaveste societatea", a spus preotul Ioan Antoci. Acesta a subliniat necesitatea educatiei sanitare care trebuie acordata tinerelor. In aceasta actiune de educare si informare trebuie sa participe profesori, medici, psihologi si preoti. Mediatizarea gravitatii avortului, cu toate aspectele lui - medicale, psihologice, sociale, religioase - a avut un efect, in sensul ca, din data de 11 februarie, in Spitalul Roman nu se mai fac intreruperi de sarcina. "Cred ca rugaciunea ne-a ajutat si, din data de 11 februarie, medicii nu mai fac avorturi. Este un semn ca lucrurile se indreapta", a mai spus preotul Ioan Antoci.

Pentru cei care nu stiu orasul asta este la confluenta Raului Moldova cu Raul Siret.
 
cipslim;220102 said:
O mica victorie:

Practicarea avortului atit in cadrul casatoriei, cit si in cazul relatiilor extraconjugale si intimplatoare, este o crima impotriva vietii umane in general, si a copilului in special.
Iar vine cipslim cu misiuni trimise prin SMS direct de la seful ceresc si ne invata ce e binele si ce e raul.

cipslim;220102 said:
De 14 ani, de cind Ioan Antoci este preotul Spitatului Municipal Roman, a dus o "lupta" continua pentru incetarea avorturilor.
A se citi: pentru reinstaurarea obscurantismului si imbicilizarii populatiei.
cipslim;220102 said:
In incercarea de a reduce numarul intreruperilor de sarcina, preotul Antoci i-a atras si pe medicii de obstetrica-ginecologie din cadrului spitalului romascan.
Oameni de stiinta medicii aia... nu alta.

cipslim;220102 said:
"Daca, la inceput, medicii au fost destul de reticenti in lupta pentru diminuarea avorturilor, pe urma au fost de acord sa facem front comun. Prin avort se ameninta viata de pe pamint, se calca porunca data de Dumnezeu in rai, se atenteaza la viata celor mai nevinovate fiinte omenesti - copiii.
Si atunci sexul protejat e omucidere prin sufocare?:D

cipslim said:
Sufletele copiilor avortati, nefiind botezate, nu pot intra in imparatia lui Dumnezeu.
Oh come on... de ce, fara bilet nu se poate? Nu era Dumnezeul mare si bun care are grija de toti?:D
cipslim said:
"Mai mult, se destrama familia si se imbolnaveste societatea", a spus preotul Ioan Antoci. Acesta a subliniat necesitatea educatiei sanitare care trebuie acordata tinerelor.
De recent in UE e mare scandal pe marginea prostiilor spuse de papa, cum ca nu prezervativul e solutia la probleam SIDA in Africa. I. Antonici pare a fi un alt ingorant fundamentalist(ceea ce nu ne uimeste dat fiind ca e preot) care vrea sa ne convinga de cat de bolnava e societatea cand colegii lui de breasla abuzeaza de copii pentru ca sunt prea frustrati sexual. Asta ce-i?

cipslim said:
In aceasta actiune de educare si informare trebuie sa participe profesori, medici, psihologi si preoti. Mediatizarea gravitatii avortului, cu toate aspectele lui - medicale, psihologice, sociale, religioase - a avut un efect, in sensul ca, din data de 11 februarie, in Spitalul Roman nu se mai fac intreruperi de sarcina.
Un alt pas catre decaderea civilizatiei... intr-adevar.
cipslim said:
"Cred ca rugaciunea ne-a ajutat si, din data de 11 februarie, medicii nu mai fac avorturi. Este un semn ca lucrurile se indreapta", a mai spus preotul Ioan Antoci.

E un alt semn ca ne intoarcem in Evul Mediu si ca umanitatea nu prea se dezvolta. E doar anularea unui drept uman de a alege... pe de alta parte unul mai putin, unul mai mult... ce conteaza?:D... prostimea e oricum bucuroasa.
 
PiggyEFromHell;220106 said:
E un alt semn ca ne intoarcem in Evul Mediu si ca umanitatea nu prea se dezvolta. E doar anularea unui drept uman de a alege... pe de alta parte unul mai putin, unul mai mult... ce conteaza?:D... prostimea e oricum bucuroasa.

Sar peste toate chestiile pe care le-ai scris deoarece sunt provocari si faci o confuzie intre Catolici si Ortodocsi. bag de seama ca nu esti crestin (sau ma rog nu practicant) si atunci ce rost are sa ma iau in gura cu tine pe teme teologice?
In termeni sociali si democratici pot insa sa-ti spun ca un medic nu poate fi niciodata sub nici o forma constrans in mod legal sa faca un avort deoarece avortul nu este o maladie. In plus medicii au depus un juramant de a apara viata nu de a o distruge. Dreptul mamei de a alege da dar nu ai cum sa fortezi pe nimeni sa o opereze cum nu poti sa constrangi nici statul sa plateasca pentru avorturile lor.

Dap daca nici doctorii nu mai au treaba cu stiinta si civilizatia in conceptia ta apoi nu stiu cum se poate discuta cu tine.
 
Subscriu partial la ce zice cipslim, anume ca exista ginecologi (ginecoloage mai exact, ca acolo-i instinctul mai teapan) care refuza sa faca intreruperi de sarcina c-asa vrea ma-sa. Si-s doctorite ok, zdravene la cap, bine pregatite, doar ca nu vor sa faca si pace. Evident ca orice ginecolog tre` sa stie sa faca un avort, pt ca uneori e nevoie.

Care-i treaba cu confluenta Moldovei cu Siretul? E vreun loc magic?
 
solara;220120 said:
Subscriu partial la ce zice cipslim, anume ca exista ginecologi (ginecoloage mai exact, ca acolo-i instinctul mai teapan) care refuza sa faca intreruperi de sarcina c-asa vrea ma-sa. Si-s doctorite ok, zdravene la cap, bine pregatite, doar ca nu vor sa faca si pace. Evident ca orice ginecolog tre` sa stie sa faca un avort, pt ca uneori e nevoie.

Care-i treaba cu confluenta Moldovei cu Siretul? E vreun loc magic?

Pai acolo se petrece actiunea. E si o cetate a lui Stefan acolo da au ramas numai bolovanii.

Pai stiai ca nici macar in timpul razboiului nu erai obligat sa participi la o executie daca refuzai? si cum asa in timp de pace sa fortezi omul sa omoare-nu este normal, democratic logic etc. Din nou avortul nu este o boala deci medicii nu au nici o obligatie sa faca asa ceva. si in plus este o interventie periculoasa pentru sanatatea mamei.
Iata tipurile de avort cele mai intalnite:
1. chiuretaj- se introduc uneltele dupa care se rup parti din copil si se scot afara pe rand bucatile din copil. la sfarsit se face reconstituirea trupului pentru a nu fi ramas parti din el.
2. aspirator- se introduce un tub prin care se absoarbe la presiune mare copilul. Din cauza ca, capul copilului este prea mare pentru a incapea pe tub acesta se scoate separat ca la chiuretaj. Capul este smuls din trup datorita presiunii.
3. chimic - este sufocat copilul cu medicamente timp de 2 saptamani
4. cezariana - ca la cezariana normala numai ca in acest caz copilul este lasat sa moara pe masa de operatie. Moartea survine la circa 20-30 de minute dupa extractie in tot acest timp copilul se mai si zbate din cand in cand dovada ca se chinuie.

La chiuretaj cand medicul atinge copilul acesta sa fereste si incearca sa fuga de ustensilele lui pentru a nu fi omorat. Este practic un soc psihologic pentru ca doctorul isi da seama ca ceea ce extrage nu mai poate considera un organ ci o fiinta vie. De aceea multi medici dupa primul chiuretaj in care observa acest lucru raman marcati si refuza sa faca din nou acest lucru.

Eu as pune in orice spital niste videouri informtive despre avorturi si cum se fac. Sa vada mama copilului ce are de gand sa faca si sa constientizeze gravitatea faptelor ei.
 
nu stiu ce sa zic, da ma asteptam ca un spital sa elimine o pratica medicala in baza unor dovezi stiintifice, nu ca a venit preotul satului sa se planga... in fine, inca suntem inapoiati rau, mai ales ca lasam biserica sa isi bage nasul unde nu ii fierbe oala.
 
s-a constat stiintific ca atunci cand se produce avortul, fatul scoate sunete de durere, fuge de chiureta si se "catzara" pe peretii uterului.

Pt ca aceea persoana , numita "mama" sau "tata" a fost iresponsabila tre sa se porduca o crima. Nu e vina fatului de ceea ce s-a intamplat cu voie sau fara voie...
 
sa vezi cum o sa tipe de durere prin orfelinate, parasit pe strada si mort de foame, fara un start in viata, sau din cauza batailor primite de la tatal alcoolic... si alea o sa fie constiente, nu strigate instinctive...
 
Back
Top