"basarabia pamint romanesc"

alyyy;196628 said:
un grup de vreo 5 baieti..unul din ei fiind un coleg de al meu, a fost arestat citeva zile pentru ca purtau tricouri pe care scria "basarabia pamint romanesc"...este o oroare in secololul in care traim..insa traim realitatea
din cite stiu eu de-a lungul celor doua editii ale campaniei s-au dat in basarabia (in principal chisinau) in jur de 80 de tricouri si nu am auzit sa fi existat probleme...sint curios cum a evoluat povestea asta si care a fost finalitatea ei asa ca daca afli ceva de la prietenii tai am sa te rog sa te rog sa ne anunti si pe noi fie aici pe forum fie printr-un mesaj privat.

Hegemon;196749 said:
David Cristian, uite cA abia actsiunea de la monumentul lui Ion sh Doina Aldea Teodorovici m-a convins. Aveam respect pt actsiunile pe care le fAceatsi, toate afishele cu "Basarabia pAmynt Romynesc", dar ele sunt ca un fel de vorbe goale, au contsinut dar nu se doresc receptsionate, e ca un sfat dat de pArintsi, yl auzi, dar nu-l ei yn seamA. YnsA actsiuni de genu acelei de la monument, sunt adevArate, au contsinut shi nu au personalitate,adiq sunt efectuate de popor shi nu de cineva anume (din perspectiva unui trecAtor pe lyngA monument).
Respectul meu profund David shi tuturor celor implicats.
O sA yncerc shi eu sA fac ceva yn orashul meu de bashtinA cynd ajung yn el.
YnsA mesajul meu va fi "Moldova, pAmynt Romynesc" fiindcA e adresat basarabenilor, dar kiar sA fie adresat shi romynilor, nu e nevoie sA precizezi care MoldovA, cu totsii shtim despre ce e vorba.......
sincer sa fiu ne-am cam calcat pe inima intr-un fel cind am decis sa punem pozele astea pe net fiindca asta e genul de actiune pe care o pastrezi pentru tine, nu o faci publica. am vrut totusi sa aratam ca se pot face lucruri care sa conteze cu putin efort si dorinta de a face ceva.

a.d.i.d.a.s;197109 said:
WoW, vreau si eu tricou de acesta :p Serios, de unde pot sa fac rost de un exemplar ?
contactele oferite de basarabinho nu mai sint de actualitate...exista o adresa de mail in schimb: magazin@noiigolani.ro

Sventlana;197257 said:
Care e pasnic cind nu e la stadion?
raza de soare, te-ai intors? :)
ma asteptam, ca dupa o "absenta" asa de indelungata sa vii cu ceva argumente noi, eventual mai bune, nu sa reiei aceleasi "teze" la care ai primit deja un raspuns :(
iar daca o sa ai bunavointa sa te intorci la ultimul nostru dialog ai sa poti observa ca mi-ai ramas datoare...
 
irinita;193244 said:
multe concerte, multa ipocrezie, insa unde is faptele?daca romanii din Romania ne-ar iubi asa cum zic ei,demult eram in UE asa toti gramada, asa ca sa se lese de prostii , ca nici pe copii ii convingi.

Aiurea,

in realitate Romania ar avea numai de pierdut, prin unire cu Moldova (Basarabia).

Ar fi costuri pe care nimeni nu si le inchipuie la ora asta, iar costurile s-ar repercuta apoi asupra omului de rand, care, chiar daca acum e nostalgic dupa Romania dodoloata, cand l-ar atinge la buzunar, l-ar face sa-i treaca nostalgia si dragostea de moldoveni.

Uitati-va la Germania, a 5-a putere economica din lume, care nu a reusit sa stearga diferentele intre RDG si RFG nici dupa 17 ani de la absorbirea Germaniei de est.

In afara de asta, de cand au plecat rusii din Romania au trecut zeci de ani si tot n-au reusit sa stearga influenta lor nefasta. Unire cu Moldova ar inseamna pentru ei sa-si bage rusul in casa iarasi.

Asa ca in afara de minoritati numeroase precum tziganii, maghiarii, secuii, turcii care deja dau de furca, ar aparea alta minoritate mare si mult mai problematica pentru ei: rusii. Peste tot pe unde exista minoritati ruse Rusia isi baga coada sub pretextul apararii drpturilor cetatenilor rusi sau etnicilor rusi, si binenteles FSB se misca infinit mai usor unde exista populatie rusofona.

En general los rumanos parecen muy precavidos en relacionarse con los rusos, ya se quemaron por lo menos un par de vecez a lo largo de su historia.
 
doilei;198034 said:
Aiurea,

in realitate Romania ar avea numai de pierdut, prin unire cu Moldova (Basarabia).

Ar fi costuri pe care nimeni nu si le inchipuie la ora asta, iar costurile s-ar repercuta apoi asupra omului de rand, care, chiar daca acum e nostalgic dupa Romania dodoloata, cand l-ar atinge la buzunar, l-ar face sa-i treaca nostalgia si dragostea de moldoveni.

Uitati-va la Germania, a 5-a putere economica din lume, care nu a reusit sa stearga diferentele intre RDG si RFG nici dupa 17 ani de la absorbirea Germaniei de est.

faptul ca nu este usor si ca ar costa mult o reunire a noastra nu poate fi un argument serios...
Cand faci ceva cu eforturi si cu sacrificii aceasta inseamna ca intr-adevar doresti acel lucru.
Daca stii cum sa prezinti oamenilor acele asa zise sacrificii pentru realizarea unitatii nationale vei avea surpriza sa constati ca oamenii sunt mult mai dispusi la sacrificii decit o crezi tu !!
 
Onisifor;198037 said:
faptul ca nu este usor si ca ar costa mult o reunire a noastra nu poate fi un argument serios...
Cand faci ceva cu eforturi si cu sacrificii aceasta inseamna ca intr-adevar doresti acel lucru.
Daca stii cum sa prezinti oamenilor acele asa zise sacrificii pentru realizarea unitatii nationale vei avea surpriza sa constati ca oamenii sunt mult mai dispusi la sacrificii decit o crezi tu !!

Ba eu cred ca dimpotriva costurile trebuie analizate in primul rand.
Degeaba vrea sufletul daca picioarele nu pot umbla.

Sacrificii se cer cel putin de 25 de ani incoace.
Ceausescu spunea: Romani, sa mai platim un miliard! Sa mai punem o patura pe noi, sa mai stingem un bec!
Iliescu, Constantinescu si Basescu la fel: Sa mai rezistam, ca o sa fie mai bine...

Si acum cu unitatea nationala... Ce o fi aia? asta e un termen perimat in secolul nostru.

Astazi in 20 de ore esti pe partea opus a aglobului, daca vrei.
Populatia globului este mai corcita ca oricand.
O multime de oameni traiesc in alte tari fata de cele in care s-au nascut. Care mai e "unitatea nationala"? Un spatiu bine delimitat? Cultura? Apartenenta la aceleasi idei, la aceeasi limba chiar daca sunt raspandite pe tot globul? Nu stiu ce sa spun...

"Unirea" dupa mine e o utopie si daca s-ar explica bine si realist populatiei ce inseamna, eu dimpotriva cred ca multi cei care ar alege cu inima ar sta putin si ar gandi cu capul: pentru ce alte sacrificii? Au s-o duca moldovenii mai bine? Au s-o duca romanii mai bine? Se merita?

Dupa parerea mea nu e nevoie de nici o unire ci de un proces de liberalizare treptata, unificare a normelor, si integrare a Moldovei in UE. Moldova are noroc ca este o tara mica in raport cu UE si ar putea fi inghitita in UE fara un efort major.

Si daca Moldova ar fi in UE, care ar mai fi diferenta intre Moldova din UE si Banat, de exemplu?
Normal, pe moldoveni ne doare ca nu putem circula liber in Romania si in UE. Dar asta nu e din dragostea de plaiul mioritic ci din necesitatea de a gasi o slujba mai bine platita in UE. Daca in Ukraina s-ar castiga 1500€ lunar, sunt sigur ca la ambasada romana la Chisinau nu ar fi nici o coada.
 
mentalitati diferite, valori diferite...nu e chiar asa de greu de inteles...la fel cum pe tine te preocupa aspectele financiare pe altii pot sa ii preocupe alte aspecte...banuiesc ca stii...in viata asta nu banii sint totul ;)
 
david cristian;198094 said:
mentalitati diferite, valori diferite...nu e chiar asa de greu de inteles...la fel cum pe tine te preocupa aspectele financiare pe altii pot sa ii preocupe alte aspecte...banuiesc ca stii...in viata asta nu banii sint totul ;)

ce sa-i faci...

Defect profesional.

Pentru a pune in aplicare orice initiativa trebuie asigurate intai sursele de finantare. Daca incepem un proiect fara sa estimam costurile si fara sa stim daca se poate duce la capat, se poate sa iasa mai rau decat daca nu il demaram....

Nostalgia e una, realitatea e aproape intotdeauna diferita.

Binenteles, in viata nu totul sunt banii. Incearca sa ceri de la ministrul de finante sa dubleze pensiile, ce crezi ca are sa-ti raspunda?

Incearca sa intri intr-un magazin si sa ceri ceva, fara sa platesti. Poti sa le spui: "In viata banii nu sunt totul" si poate ca odata au sa te serveasca si fara bani. Dar a doua oara nu cred ca iti tine.

Daca vrei sa faci "UNIREA" cu Basarabia atunci trebuie sa le asiguri la basarabeni un tratament egal, si perspective egale, nu sa fie cteateni romani "de mana a 2-a".
 
doilei;198103 said:
Daca vrei sa faci "UNIREA" cu Basarabia atunci trebuie sa le asiguri la basarabeni un tratament egal, si perspective egale, nu sa fie cteateni romani "de mana a 2-a".

Sa stii ca cetateni de mana a 2-a suntem toti cei care nu suntem f bogati si in Romania...
dar nu inteleg in ce mod crezi ca vor fi basarabenii de mana a doua in Romania ? cum se va manifesta aceasta discriminare ?
Tu acuma faci ca si vulpea din fabula cu strugurii care erau acri fiindca erau dincolo de gard....
Nu e obligatoriu sa ne REUnim (eu prefer sa vorbesc de reunire si nu de unire) daca asta nu se vrea. Ce-mi doresc este sa vad o societate romaneasca in Moldova si nu una pe cale de rusificare si mai accentuata decit in prezent.
In momentul in care aceasta se va realiza (societatea romaneasca) vom fi ca si cum am fi uniti.
 
cu ceva intirziere citeva imagini de la concertul organizat in piata universitatii din bucuresti pe data de 31 august
afis20concert.jpg


normal_concert7.jpg


normal_concert10.jpg


3123570146d8809d12da3.jpg


normal_concert17E0.jpg
 
doilei;198103 said:
Daca vrei sa faci "UNIREA" cu Basarabia atunci trebuie sa le asiguri la basarabeni un tratament egal, si perspective egale, nu sa fie cteateni romani "de mana a 2-a".

Aici te inseli, o data ar fi argumentele date de Onisifor. In al doilea rand sa nu uitam ca deja sunt foarte multi moldoveni care lucreaza in Romania si nu exista nici o problema de integrare si se stie ca pregatirea care o au ei nu este diferita fata de ceea ce avem noi aici. Iar cand spun asta stiu la ce ma refer pentru ca am multi prieteni din Republica Moldova.
Si am sa mai dau inca un argument in acest sens. Criza din Kosovo a starnit un nationalism atat in politicieni cat si in ziaristi care pe mine unul m-a surprins enorm. Astfel la toate nivelurile romanii de pretutindeni sunt vazuti cu precadere cei din Republica Moldova sunt vazuti ca fratii nostri si asta nu face decat sa risipeasca orice temere ca basarabenii ar fi vazuti drept romani de mana a doua. Total exclus acest lucru.
Iar exemplul dat cu Reunificarea Germaniei nu este unul prea bun. Sa nu uitam, o parte a stat in comunism 45 de ani, in timp ce vestul a fost in capitalism. In cazul nostru, am avut acelasi sistem, aceleasi valori comuniste impuse, aceleasi tipuri de cladiri tipic comuniste si de o arhitectura oribila, in special Bucurestiul unde locuiesc. In momentul de fatza exista o diferenta insa nu prea mare din punct de vedere economic intre cele doua tari. Asta ar fi si pentru ca Moldova fiind o tara mai mica s-a putut organiza mai bine dupa schimbarea sistemului.
Eu unul, desi imi doresc, nu mai cred intr-o reunire, a trecut prea mult timp, momentul a trecut. Moldova isi va urma drumul ei, va intra in final in UE si totul va fi bine pentru toti cetatenii ei. Este posibil chiar ca identitatea de moldovean sa se intipareasca in mintea tuturor deci orice legatura cu Romania va fi doar de vecinatate. Insa oricand cei din Moldova vor dori sa se reuneasca, noi cei din Romania vom fi mereu cu bratele deschise pentru fratii nostri.
 
MihaiS;208241 said:
Eu unul, desi imi doresc, nu mai cred intr-o reunire, a trecut prea mult timp, momentul a trecut. Moldova isi va urma drumul ei, va intra in final in UE si totul va fi bine pentru toti cetatenii ei. Este posibil chiar ca identitatea de moldovean sa se intipareasca in mintea tuturor deci orice legatura cu Romania va fi doar de vecinatate. Insa oricand cei din Moldova vor dori sa se reuneasca, noi cei din Romania vom fi mereu cu bratele deschise pentru fratii nostri.

Un punct de vedere plin de bun-simt. Imi place.
 
ok... mi-i interesant cum vezi asta! Fara Romania! Dar cu cine o vezi? Singura si din capul ei? Alaturi de "marele popor rus", care ca un "frate mai mare" va avea "grija" de noi? Explica-mi sa inteleg si eu!!!!!
 
Back
Top