ce citesc acum?

corneli4ik;150932 said:
kraft_natasha daqa nu tzi-i greu, cateva idei ref la roman, eu l-am citit an trecut shi m-o cam cutremurat, eu kopkil inocent shi cuminti..tie cum ti s-o parut?

nu m`o atins kam delok... o sukkesiune de intimplari, presarat ku kiteva idei mai solide, shi o abundenta de "partikule" de prisos, fara de kare romanul n`ar fi fost "vazut" in librarii

"cintekul de leagan" ma kutremura mai tare... deshi sunt de`abia la inceput
 
solara;151019 said:
suzuki nu?
Te excita pe tine cum suna, a ? :D

Nu mai postati doar numele sec al unei carti sau al unui film. Asa nimeni nu primeste nici o info, nu tre' un forum pentru liste cu titluri. Spuneti mereu si un cuvant sau doua despre ce cititi sau ce ati vazut, ca sa isi poata face ceielalti o impresie. Macar daca recomandati sau nu consumatzia.
 
solara;151019 said:
suzuki nu?

Imi pare rau solara, cartea se numeste asa. Si eu o parodie la "Hagakure" - The way of the sword sau ceva de acelas gen de Yamamoto Tsunemoto. Si se numeste asa cum am scris-o.
 
Spencer;151434 said:
"Dragostea dureaza doar trei ani" .... autorul are un nume pe care nici macar sa l pronuntz nu pot :(

Tu ce citesti in glas tot ce scrii pe forum , de te-ai blokat la scrierea numelui deoarece nu il poti pronunta ? :D
 
am sf. recent ku Chuck Palahniuk Колыбельная

Представьте себе чуму, которая передается на слух.
Палки и камни могут покалечить, но теперь и слова тоже могут убить.
Новая смерть, эта чума, может прийти откуда угодно. Из песни. Из случайно услышанного объявления. Из колонки новостей. Из проповеди. От уличного музыканта. Можно подхватить смерть от ведущего в телемагазине. От учителя. От интернетского файла. От поздравительной открытки ко дню рождения. От печеньица с предсказанием судьбы.

Радио и телеэфир станет глухим и пустым, как публичный бассейн при эпидемии полиомиелита. Транслировать будут только редкие правительственные обращения. Только выпуски тщательно перепроверенных новостей и музыку. Всякую музыку, книгу или кино будут сначала испытывать на животных или на добровольцах, прежде чем выпускать их в широкие массы.Белый шум.

Вместо защитных хирургических масок люди будут носить наушники, которые будут давать им постоянную и ненавязчивую защиту в виде безопасной музыки или птичьего пения. Люди будут платить за чистые новости, за безопасную информацию и развлечения. Представьте, что книги, и музыка, и кинофильмы все будет тщательно фильтроваться и гомогенизироваться, наподобие того, как сейчас проверяют и подвергают соответствующей обработке молоко, мясо и кровь. Товар сертифицирован и одобрен. Пригоден к употреблению

В мире, где клятвы не стоят вообще ничего. Где обязательства пустой звук. Где обещания даются лишь для того, чтобы их нарушать, было бы славно устроить так, чтобы слова обрели былое значение и мощь.

spencer - am cartea in rusa ...merita?
 
Natassha eu am ras cu lacrimi cu careta respectiva in maina.... nu stiu dk in rusa e la fel de mijto ca si in romana... Oricum, este originala...
nu, umreon, doarece vreau sa vad cine imi urmarejte activitatea pe acest forum si dk interesez pe cineva... intr un cuvatn > vreau sa vad dk ma baga cineva in seama :) . Te am prins
 
Citesc acum Jane Austen - Emma. Crede-ti-ma este ceva care merita a fi citit, mai ales in varianta originala in engleza pe care o citesc eu. Asa ca dak cineva este interesat in aceasta opera de arta, spune-ti-mi si veti primi un link la aceasta carte
 
Spencer;151625 said:
Natassha eu am ras cu lacrimi cu careta respectiva in maina.... nu stiu dk in rusa e la fel de mijto ca si in romana... Oricum, este originala...
nu, umreon, doarece vreau sa vad cine imi urmarejte activitatea pe acest forum si dk interesez pe cineva... intr un cuvatn > vreau sa vad dk ma baga cineva in seama :) . Te am prins

Cu asha ortografie ,ar fi greu sa treci neobservat ...
 
Sper ca asta e categorisirea pentru ceea ce citesti tu acum. "Isteria Integrata" ? :super: Ca daca te-ai referi la cartea lui Rebreanu ai aiura.

Nu numai corect istorica, dar aproape autobiografica e, avand in vedere ca personajul principal are soarta reala a fratelui sau :)
 
THE MIRACLE OF CREATION IN DNA
The Truth Revealed By The Human Genome Project

anyone interested? Sorry e doar in Engleza.
 
Back
Top