Ce inseamna Basarabean!

trucurile sunt mereu chiar atunci cynd cineva de la spate tzi-o trage shi pe urma

//Bad And Mad Canepa
Trucuri ieftine omule e deja treia oara cand le folosesti in aceasta tema,
nici nu mai e amuzant... //

Te rog sa le specifici pe toate.
 
Nimeni nu are nevoie de nimic aici !

Nici de raspunsuri nici de yntrebari nici de comunicare totzi au venit aici sa-shi satisfaca amorul propriu adica sa se vypendriaska.

Asha deci Eu va ashtept pe totzi la o descutzie fatza in fatza. dupa sarbatorile de pashti.

Discutzia va fit tot online dar metoda de organizare va fi alta eu o voi comunica.

Aici pe forum nu putem discuta deoarece suntem limitatzi de regulele de joc.
Shi aproape nimeni nu citeshte integral mesajele dar yntymplator de agatza de unul sau de altul shi apoi apar discutzii de tipul kolhoz .... vaca, balegar, ....

Daca suntetzi deacord atunc ashtept mesaje pe privat
 
adrenalina said:
Fili, dupa ce o sa citesti acea carte care vorbeste foarte realist si direct despre cea ce s-a intamplat in Basarabia dupa al doilea razboi mondial, cand Romaia a sacrificat acest teritoriu pentru a salva integritatea tarii (paradoxal, nu?) poate o sa vezi si o sa intelegi mult mai multe decat acum.

tu vii pe acest forum si iti dai cu parearea despre un loc pe care nici macar nu il cunosti, tu romanas smecher care te-ai dus in Londra. daca esti asa de bengos si urli sus si tare ca esti Ro, de ce ai fugit ca un las in alte tari. de ce nu ai ramas in Ro sa incerci sa faci ceva, sa iti ajuti cu ceva tara??? motivele sunt foarte multe si le cunosc.

dar tu ai trait intr-o tara care are torusi nationalitate, are notiunea de apartenenta la un popor, o tara care nu te=a impus sa vorbesti si sa inveti o alta limba, pentru ca daca tu stii, limba rusa era limba de stat. O tara in care desi a fost comunism ai fost in stare sa duci o viata destul de acceptabila, pe cand aici tu stii de perioada foamei, cand rusii au scos tot din gospodariile moldovenilor, tot ce poate sa iti ofere o sursa de hrana si oamenii au ajuns sa manance radacini si chiar s-au inregistrat cazuri de canibalism, in sensul ca murea de foame un membru al familiei si mama le dadea de mancare copiilor din acel membru, in speranta ca macar cativa copii au sa traiasca. cum iti inchipui ca un parinte sa vada cum ii moare copilul de foame si nu poate sa il ajute cu nimic....

banuiesc ca macar de deportarile in Siberia ai auzit... cand apropae jumate din moldoveni au fost dusi in Siberia, majoritate barbati, iar rusi au fost adusi aici. dezmembrarea familiilor, o alta limba, schimbare obligatorie de limba, alt alfabet, si multe altele.

si tu ai acest curaj sa spui ca sunt o natie de oamnei spalati pe creier... aici se pastreaza mult mai multe traditii romanesti decat in Ro, aici omenii nu si-au uitat limba si lupta pentru a obtine drepturile, pe cand la noi ii mai cool sa vorbesti engleza...

deschide ochii, informeaza-te ce inseamna sa ai asa o istorie in spate si dupa aia poate o sa ii admiri. eu cel putin, trains aici un an, am inteles multe despre poporul de aici.

sa-ti fie rusine ca esti un demagog fara perechem care ai impresia ca ai intrat pe forum si poti sa faci pe desteptul. pana aum ai fost o paiata care ai incercat sa jignesti oameni care real au valoare, despre care nu stii nimc. tu un las amarat care nici macar la tine in tara nu ai ramas. te-ai dus si te-ai vandut la altii.

o zi buna Filip.

Banaliti, platitudini, exagerri, scrise ntr-o moldobolvneasc demn de o mankurt veritabil.
 
Nu stiu ce a insemnat Basarabean candva...
Ce inseamna acum imi e si mae greu sa inteleg...
Caci daca e om, atunci de ce nu are ca toata lumea tara, limba, traditii, prieteni etc(doar profitori).
Tara nu are deoarece nu se numeste Basarabia!
Limba nu are deoarece nu se numeste basarabeana!
Traditii nu are deoarece nicaieri nu am auzit sa le numeasca "traditii basarabene"!
De prieteni nu am prea auzit, caci care prieten te va numi "rus", "bastor..anian", altii ne numesc "byki", "tupoi"!?
Seamana cu un catelus cotonogit(care, ma rog, e caine si el - latra, musca), pe care il iau putin in mana, se joaca, apoi ii tund un picior in fund si se prapadesc de ras. Apoi il ia altul, si istoria se repeta. Dar nimeni nu are de gand sa-i slobozeasca macar putin lantul... Cam trist, dar asta e...
Cineva va spune, ca el singur a muscat de multe ori mana stapanului - deci el e vinovat. Si de ce atunci nu i se face eutanazie? Nu e mai marinimos? Decat sa te razi permanent de el...
Cineva la o tema a spus ceva de natiunile mici - pere-mi-se Basarabeanul face parte din o bucatica de natiune mica!!! Si, evident, cu toate accesoriile acesteia.
 
Marinarul said:
Nu stiu ce a insemnat Basarabean candva...
Ce inseamna acum imi e si mae greu sa inteleg...
Caci daca e om, atunci de ce nu are ca toata lumea tara, limba, traditii, prieteni etc(doar profitori).
Tara nu are deoarece nu se numeste Basarabia!
Limba nu are deoarece nu se numeste basarabeana!
Traditii nu are deoarece nicaieri nu am auzit sa le numeasca "traditii basarabene"!
De prieteni nu am prea auzit, caci care prieten te va numi "rus", "bastor..anian", altii ne numesc "byki", "tupoi"!?
Seamana cu un catelus cotonogit(care, ma rog, e caine si el - latra, musca), pe care il iau putin in mana, se joaca, apoi ii tund un picior in fund si se prapadesc de ras. Apoi il ia altul, si istoria se repeta. Dar nimeni nu are de gand sa-i slobozeasca macar putin lantul... Cam trist, dar asta e...
Cineva va spune, ca el singur a muscat de multe ori mana stapanului - deci el e vinovat. Si de ce atunci nu i se face eutanazie? Nu e mai marinimos? Decat sa te razi permanent de el...
Cineva la o tema a spus ceva de natiunile mici - pere-mi-se Basarabeanul face parte din o bucatica de natiune mica!!! Si, evident, cu toate accesoriile acesteia.

Marinare, ara se numete Bastardostan, deoarece aa a fost desenat de Stalin, i-e chiar aa greu s pricepi?
 
Marinarul said:
Nu stiu ce a insemnat Basarabean candva...
Ce inseamna acum imi e si mae greu sa inteleg...
Caci daca e om, atunci de ce nu are ca toata lumea tara, limba, traditii, prieteni etc(doar profitori).
Tara nu are deoarece nu se numeste Basarabia!
Limba nu are deoarece nu se numeste basarabeana!
Traditii nu are deoarece nicaieri nu am auzit sa le numeasca "traditii basarabene"!
De prieteni nu am prea auzit, caci care prieten te va numi "rus", "bastor..anian", altii ne numesc "byki", "tupoi"!?
Seamana cu un catelus cotonogit(care, ma rog, e caine si el - latra, musca), pe care il iau putin in mana, se joaca, apoi ii tund un picior in fund si se prapadesc de ras. Apoi il ia altul, si istoria se repeta. Dar nimeni nu are de gand sa-i slobozeasca macar putin lantul... Cam trist, dar asta e...
Cineva va spune, ca el singur a muscat de multe ori mana stapanului - deci el e vinovat. Si de ce atunci nu i se face eutanazie? Nu e mai marinimos? Decat sa te razi permanent de el...
Cineva la o tema a spus ceva de natiunile mici - pere-mi-se Basarabeanul face parte din o bucatica de natiune mica!!! Si, evident, cu toate accesoriile acesteia.

Marinare, eu cred ca mesajul tau (acum fara suparare) demonstreaza perfect una dintre trasaturile principale ale MOLDOVENILOR (de pe ambele parti ale Prutului), si anume "COMPLEXUL MIORITIC", "fatalism moldovean", "eiii-lasa-ism moldovean" care numai cu bixturiul il vei elimina.
 
Eu yl sutzin pe Marinarul

E tare ushor sa zici mereu:
Aiureala, banalitatzi, prostii, .........
Iata tu Marinarul, ai facut o traba buna tzi-ai expus real parerea, shi nu ca altzii care numai critica fara a avea o parerea proprie :)

Eu am mai spus o data trebuie de ignorat unele persoane de aici.
 
"Seamana cu un catelus cotonogit(care, ma rog, e caine si el - latra, musca), pe care il iau putin in mana, se joaca, apoi ii tund un picior in fund si se prapadesc de ras." - uuuuuuhhhhhhhhhhhhh, doare ...
 
Marinarul said:
Nu stiu ce a insemnat Basarabean candva...
Ce inseamna acum imi e si mae greu sa inteleg...
Caci daca e om, atunci de ce nu are ca toata lumea tara, limba, traditii, prieteni etc(doar profitori).
Tara nu are deoarece nu se numeste Basarabia!
Limba nu are deoarece nu se numeste basarabeana!
Traditii nu are deoarece nicaieri nu am auzit sa le numeasca "traditii basarabene"!
De prieteni nu am prea auzit, caci care prieten te va numi "rus", "bastor..anian", altii ne numesc "byki", "tupoi"!?
Seamana cu un catelus cotonogit(care, ma rog, e caine si el - latra, musca), pe care il iau putin in mana, se joaca, apoi ii tund un picior in fund si se prapadesc de ras. Apoi il ia altul, si istoria se repeta. Dar nimeni nu are de gand sa-i slobozeasca macar putin lantul... Cam trist, dar asta e...
Cineva va spune, ca el singur a muscat de multe ori mana stapanului - deci el e vinovat. Si de ce atunci nu i se face eutanazie? Nu e mai marinimos? Decat sa te razi permanent de el...
Cineva la o tema a spus ceva de natiunile mici - pere-mi-se Basarabeanul face parte din o bucatica de natiune mica!!! Si, evident, cu toate accesoriile acesteia.

Da, ca şi dobrogeanul, bucovineanul, munteanu, argeşeanul, bănăţeanul... are şi trăsături specifice, dar şi "general-romneşti", şi "general-pămnteşti"...
 
Sirb tu daca nu cunoshti situatzia si atribui imaginea generala unei persoane

Tu nu shtii de cyte ori magazinele au avut probleme cu comisia de protectzie a consumatorului ca la orele de noapte nu raspundeau yn rmana dar in rusa.
Nu shtii cyte persoane au fost batute dim motivul ca au spus "ia ne ponimaiu, govori po 4elove4eski"

Deci aici sau adunat persoane reale nu mase de oameni selectatzi dupa shabloane.
 
Arogantzii

Se pot identifica dupa citatele integre a mesajelor precedente.

Asta e deja o legitate
 
In primul rind, buna ziua OM ; in sfirsit vorbesc direct cu tine, esti o persoana pe care o urmaresc de vreo doua zile (ma intrigi frate).

In al doilea rind, "Nu shtii cyte persoane au fost batute dim motivul ca au spus "ia ne ponimaiu, govori po 4elove4eski", la cine te referi in fraza citata ? la rusi, sau la moldoveni ?
 
Om said:
Tu nu shtii de cyte ori magazinele au avut probleme cu comisia de protectzie a consumatorului ca la orele de noapte nu raspundeau yn rmana dar in rusa.
Nu shtii cyte persoane au fost batute dim motivul ca au spus "ia ne ponimaiu, govori po 4elove4eski"

Deci aici sau adunat persoane reale nu mase de oameni selectatzi dupa shabloane.


Păi o relaţie se constituie pe principiul reciprocităţii, iar noi acceptăm o poziţie "inferioară" dintr-un fel de complex de inferioritate şi frică faţă de ruşi (vezi discuţiile despre noi şi baltici)... Problema e cum să nu admiţi acest tip de relaţii "sado-masochiste" ntre două etnii (vreau să spun că nici situaţia n care ruşii ar fi n poziţie inferioară nu ar fi cu nimic mai bună - nici măcar pentru noi - ar fi tot una "patologică").
 
"Sirb tu daca nu cunoshti situatzia si atribui imaginea generala unei persoane ".

Om, vorbeste pentru mine mai explicit, am probleme de comunicare, de ce ? in privat iti voi spune.

Tu crezi ca "aducind sentinta" moldovenilor (de pe ambele maluri ale Prutului) referindu-ma la COMPLEXUL MIORITIC m-am referit la Marinarul ? Nicidecum OM. Eu urasc si iubesc neamul asta (moldovenii), cu toate ca suna patetic, de aia incerc sa gasesc raspunsuri la intrebarile ridicate referitor la acest NEAM.
 
Raspunsuri

pentru Sirb
Nu conteaza cine spune asha el nu e demn sa calce pe acest teritoriu daca vorbeshte asha.

Pentru Liutza mea draga!!! (va spun un secret eu m-am yndragostit de ea, asta nu e gluma)

Tzine un trandafir de la mine

@)-`-,---


Eu pot sa accept numai una ca sunt diferit.
Dar din moment te yi plasez pe totzi la acelash nivel cu mine shi discut de la egal la egal, lasa ei sa fie buni shi sa accepte atyta cyt le ofer la MINE ACASA!!!
 
Om said:
pentru Sirb
Nu conteaza cine spune asha el nu e demn sa calce pe acest teritoriu daca vorbeshte asha.

Pentru Liutza mea draga!!! (va spun un secret eu m-am yndragostit de ea, asta nu e gluma)

Tzine un trandafir de la mine

@)-`-,---


Eu pot sa accept numai una ca sunt diferit.
Dar din moment te yi plasez pe totzi la acelash nivel cu mine shi discut de la egal la egal, lasa ei sa fie buni shi sa accepte atyta cyt le ofer la MINE ACASA!!!

Te-a ruga s abandonezi scrisul cu "sh" i "y" ca s poi fi neles.
 
Om said:
pentru Sirb
Nu conteaza cine spune asha el nu e demn sa calce pe acest teritoriu daca vorbeshte asha.

Pentru Liutza mea draga!!! (va spun un secret eu m-am yndragostit de ea, asta nu e gluma)

Tzine un trandafir de la mine

@)-`-,---


Eu pot sa accept numai una ca sunt diferit.
Dar din moment te yi plasez pe totzi la acelash nivel cu mine shi discut de la egal la egal, lasa ei sa fie buni shi sa accepte atyta cyt le ofer la MINE ACASA!!!

Mersi, dar mai bine ai ţine minte cum mă cheamă, dect să-mi desenezi trandafiri.

Tu confuzi patriotismul cu frica de atitudini autocritice - specifică societăţilor totalitariste. E o reminiscenţă a mentalităţii comuniste. Foarte puternic exprimată n mesajele tale.
 
lia said:
Mersi, dar mai bine ai ine minte cum m cheam, dect s-mi desenezi trandafiri.

Tu confuzi patriotismul cu frica de atitudini autocritice - specific societilor totalitariste. E o reminiscen a mentalitii comuniste. Foarte puternic exprimat n mesajele tale.

Individul e complet confuz.
 
Back
Top