ce ne facem cu limba rusa?

Draga Nicanor, dupa cum am spus, daca nu shtii despre ce vorbeshti nu vorbi, mai bine taci. Chestia despre limba rusa este o incercare ca sa vada cit de docili suntem shi daca indobitocirea sistemului sovietic a reushit sa-shi mentsina puterea chiar shi dupa totsi anii ashtea, shi nu ar fi mare mirarea mea daca asha vedea ca o sa reusheasca baietsii.
 
sa shtiti ca sunt rus si fac studiile i romania nu inteleg petru ce e toata ura si galagie??????? rusii sunt oameni buni ce aveti cu ei eu am prieteni si??????""moldoveni"si romini si rusi si bulgari nu am nici o treaba cu limba si nationalitatea lor. in elvetia sunt 3 limbe de stat in canada 2 si traiesc bine merci!!!!! si daca moldova o sa aiba 2 limbi de stat care ar fi problema????
 
problema ar fi ca limba romana ar fi scoasa din uz definitiv in Rep. Moldova. In Franta arabii constituie 15 la suta din populatie, dar nu este nici vorba despre 2 limbi de stat. La fel si in Germania, SUA, si multe, multe tari ale lumii care au multe minoritati etnice, problema bilingvismului oficial nici nu se pune. Eu cred ca in RM trebuie interzis invatamantul de stat in alta limba decat cea romana.
 
Dorin ceea ce crezi tu e corect si sunt si eu 100% deacord. E tampit ca nu prea s-a atras atentie la asta mai inainte, nu s-a pus serios problema asta, a fost tratata asa usor. Atunci se putea de schimbat, dar acum, cand sunt 70% comunisti in Parlament, poti sa uiti de asta, pana vin altii in Parlament.
 
baieti rusii din Rusi sunt oameni ca lumea ,astia de la noi din Moldova nu sunt rusi curati ci niste corcituri sau athodurile minoritatilor nationale.
 
Daaaaaaaa, rushii "moldoveni" shi-au cam luat nasu' la purtare! Maica-mea, de exemplu, fiind "moldovanka" in pashaport, dar care a facut shcoala rusa (pentru ca, ma rog, asha era moda)nu a reushit sa invetse sa discute cu sotsul shi proprii copii in limba "materna" (de fapt, in cazul meu e mai mult "paterna"). Nu cred ca mami va avea nevoie vreo data de limba romana, se descurca bine shi asha. Imi inchipui ca va invatsa romana cand vor oficializa rusa. Cel putsin, asha pretinde Voronin.
Inca un argument foarte forte al dlui VV: cica multsi moldoveni cunosc rusa. Am eu un contraargument, deasemenea pe baza unui exemplu: de fiecare data cand Vidrashcu (un bun prieten de-al meu) spune bancuri, noi il rugam sa o faca in rusa. Astfel avem parte de o portsie dubla de ras: radem de banc shi radem de cunoshtintsele sale profunde in domeniul limbii ruse. Nu vi s-a intamplat shi voua ca vreun russoi sa va ia peste picior? Sa admitem ca rusa pe care o cunoashte o buna parte din moldoveni lasa de dorit... Dar nu cred ca e o problema!
 
Rusa care o cunosc o buna parte din moldoveni intr-adevar Nelu lasa de dorit si mai este si accentul care e strasnic si rusii din cauza asta se mai si rad de noi.
 
Daca rushii rad de noi, atunci exista o singura solutie: sa nu mai vorbim in limba rusa in Rep. Moldova. Nici pe strada, nici la magazin. Poate asa le vom da si lor o sansa sa invete limba statulu in care ei locuiesc. Apropo, cine din voi a fost vreodata pe la Komrat? E o grozavie ce se face acolo: nu exista tablite in limba romana NICAIERI. Iata un exemplu clar ce ar trebui sa il faca pe Voronin sa isi dea seama de imensitatea prostiilor pe care le scoate din el de cand a pus mana pe melesteul conducerii noastre.
Votats' crnats', oameni buni!
 
Dorin ciofu,de ce credeti voi ca rusii bat joc de voi??? dar am sa va povestesc o poveste:eek: coada la bursa lamine in facultate< stau moldoveni(romini basarabeni) pentru bursa,vin niste ...... romini si spun ""da tela coada taran jigos"" .Acuma vorbesc serios nu glumesc ;am vrut si eu, fiind rus sa sar peste ei si sa dau una si nu numai.... Cum vi se pare..... Rusii niciodqata nu fac asa ceva mama mea are numele Hincu tatal e Avdeev mam toata viata ,a trait intre rusi ... dupa ce a terminat liceul Asachi a plecat la Leningrad dupa ce a terminat studiile a plecat in orasul Permi si niciodata-spune ia- nici un rus nu a batut joc de ia ca e "moldoveanca"" voi nu intelegeti noi -rusii,si voi -rominii -noi toti suntem ortodoxinoi nu avem ce sa impartim.... si voi, in loc sa uniti cu un popor ortodox puternic voi dorit eact invers ...Trebuie sa luptati impotriva altor si nu impotriva Rusiei ortodoxe... stiti dispre cine vorbesc....sinteti oribi ... vreti in U.E. ce o sa ramina din Romania atunci cind intra in Izrael...oi scuze U.E. Nu am nimic cu voi romini si nu vad nimic rau sa fie 2 limbi am trait in pace 2 secole.... cine a creat aceasta ura????..... Ginditiva cine plateste pe voronin si pe rosca???????? Oare limba noastra necesite morti???????
 
>>voi nu intelegeti noi -rusii,si voi -rominii -noi toti suntem ortodoxinoi nu avem ce sa impartim.... si voi, in loc sa uniti cu un popor ortodox puternic voi dorit eact invers ...
Exact _NOI_ vrem sa ne (re)unim cu poporul nostru ortodox. Dupa asta - vom vedea daca merita sa ne mai unim cu alt popor ortodox si nu chiar (expansionism si neocolonialism nu este deloc ortodoxism).

>> Trebuie sa luptati impotriva altor si nu impotriva Rusiei ortodoxe...
De ce crezi ca _NOI_ vrem neaparat sa luptam contra cuiva?! De ce crezi ca noi luptam contra Rusiei? _NOI_ vrem sa fim lasati in pace sa ne aranjam viata asa cum stim noi dar nu cum stiti _VOI_

>> Nu am nimic cu voi romini
Si noi romanii nu vrem sa avem nimic cu voi rusii... Relatii de la egal la egal - bine. Frate mai mare - NU! Ajunge.

>> si nu vad nimic rau sa fie 2 limbi
In schimb eu vad: standarde duble in cel mai bun caz.

>> am trait in pace 2 secole.... cine a creat aceasta ura????.....

Daca sa fim corecti am trait in pace cu rusii inainte de 1812. Dupa aceasta s-a inceput - gubernie ruseasca, armate rusesti, plecare in SIBERIA!!! Doamne fereste sa vorbesti pe strada in romana! Mai intrebi cine a creat aceasta ura. Dar de ce crezi ca este _URA_? Data viitoare cind ai sa treci prin Chisinau sa incerci la magazin sa ceri ceva in romana. Daca are sa-ti raspunda _PO RUSSKI_ sau _SHTO_ sa continui sa vorbesti in romana sa vezi rezultatul. Daca vrei sa ne intelegi trebuie sa te pui in situatia noastra. Daca - nu - atunci nici nu te baga cu ideile tale.

>> Oare limba noastra necesite morti???????
Oare este atit de important sa impui limba ta altora doar pentru ca ei sa vorbeasca pe intelesul tau? Dar poate mai bine te apuci si inveti limba lor? M-as apuca eu sa impun romana ca limba de stat danezilor? Stii ce ar esi daca arabii de aici ar incerca sa-si impuna limba araba ca limba de stat in Danemarka? Dar ei sunt multi (aproape juma' de milion). Iti spun eu daca nu stii - _URA_ reciproca. Dar de ce oare arabii sunt mai destepti decit rusii? De ce rusii isi impun limba in Moldova? Ori ei nu stiu ca asta genereaza _URA_ reciproca?

Nu te preface naiv - stii prea bine ca limba rusa nu va fi a doua limba de stat - ci unica! Asa cum a fost in SOIUZ.

De ce daca maica-ta e moldoveanca tu nu vorbesti romana bine? Mai vrei doua limbi de stat?
 
Zeidrik, te inteleg si pe tine si pe avdussr. Insa nu cred ca esti in pozitia sa faci reprosuri mamei lui. Ce a fost, a fost. Ceea ce este important e ca el ne vorbeste limba si eu sincer sper sa fie mai multi ca el in MD.
Eu nu sunt mare fan al rusilor, insa ceea ce ma deranjeaza la ei cel mai mult este atitudinea lor fata de noi, si nu nationalitatea in sine. In principiu, aceeasi atitudine fata de noi o au si ucrainenii, insa nimeni nu pomeneste de ei. Eu prefer sa-i numesc sovietici, pentru ca asta sunt, prin atitudine, mentalitate, fapte.
 
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Pe 2001-05-18 12:01, Slava a scris:
Zeidrik, te inteleg si pe tine si pe avdussr. Insa nu cred ca esti in pozitia sa faci reprosuri mamei lui.
[/quote]
Vezi ca eu i-am facut repros lui si nu mamei lui. El isi are vina ca nu a invatat limba mamei sale. Ce? Cintecele de leagan i le cinta ruseste?
 
limba rusa tre sa fie, ca sunt multi care nu stiu limba romana, si ce ?, tre sa fie si limba rusa :grin:
 
Ce spuneatsi voi, dragi concetatseni? Ortodoxie in Rusia? Cred ca va inshelatsi. Nu trebuie sa pangaritsi termenul asta, va rog mult. E ortodoxie ceea ce face Batyushka Alexei? Ei, dragii mei, tot cu mentalitate de cuceritori atsi ramas...Imi pare rau!
 
Zeifrik, faci niste greseli elementare. Cum adica, 'nu si-a invatat limba mamei'? Dar, daca te uiti la mesajul lui avdussr in ce limba este scris?
 
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Pe 2001-05-18 10:58, avdussr a scris:
Dorin ciofu,de ce credeti voi ca rusii bat joc de voi??? dar am sa va povestesc o poveste:eek: coada la bursa lamine in facultate< stau moldoveni(romini basarabeni) pentru bursa,vin niste ...... romini si spun ""da tela coada taran jigos"" .Acuma vorbesc serios nu glumesc ;am vrut si eu, fiind rus sa sar peste ei si sa dau una si nu numai.... Cum vi se pare..... Rusii niciodqata nu fac asa ceva
[/quote]
mai omule nu shtiu de unde eshti dar daca ai trai in Moldova ai observa ca cei mai multi "gopnishi" sau cei care vin sa"poshlim pogavorim za ugol" sunt de prin corcituri de rushi. Rushii de facto sunt nishte oameni care s-au deprins sa aiba tot ce isi doresc. Sunt "mad" pe ei
Referitor la d-ul Voronin, un coleg m-a intrebat zilele acestea daca cineva te-ar plati cu 100$ sa-l ucizi me misterul(accent pe e) Voronin si dupa aia nimeni sa nu te pedepseasca pentru asta ai face-o? Sa va soun cinstit nu am shtiut ce sa-i raspund.
Limba rusa? Cred ca trebuie sa luptam pentru limba noastra mai intai care nici nu ne dam seama ce a devenit iar mai aopi ne apucam si de cea rusa. Asta e parerea mea
 
Sunt de acord cu zeidrik. Nu vad nimic rau sau ne-democratic in a avea o singura limba de stat, asa ca in marea majoritate a tarilor normale.
Apropo de ura, avdussr. Ai fost vreodata in Siberia? Ai fost chinuit cu foamete, insomnie, stat in picioare 10 zile la rand, etc...? Ei bine, moldovenii au fost tratati anume asa. De catre sovietici. Asa ca nu te mai intreba ca un naiv cine a creat ura. Si inca ceva: nu te lua de Rosca. Te rog eu mult.
 
Motto:
"Voi ce-aveti ingropat aici?
Voi gru? Dar noi surori si frati,
Noi mame, si bunei si tati.
In laturi, venetici! "
George Cosbuc


Inca ceva, avdussr: de ce aveti voi, rushii permanent mancarimea aceasta "pacificatoare" in voi? De ce va bagati in viata altor popoare si ajungeti pana la intimitatea si faceti toate acestea in scopurile voastre colonialiste? De exemplu, tot omul normal in ziua de azi shtie ca NU EXISTA limba si popor moldovenesc. Este o inventie de-a voastra, pe care ati implementat-o in randul romanilor basarabeni timp de 50 de ani si toate astea cu acelasi scop perfid de a ne domina economic. Ce vreti voi de la noi? Ce nu va ajunge voua? Nu aveti destule in Rusia voastra? De ce tineti neaparat sa va indopati cu shprote lituaniene, cartofi ucraineni sau struguri moldoveneshti? Si dupa asta mai aveti si tupeul sa emiteti judecati de valoare despre relatiile dintre romani si romani? Ce drept MORAL aveti voi sa faceti acest lucru? Acuma ne tot aburiti cu afirmatii inaltatoare despre democratie, drepturile omului si drepturile minoritatilor nationale. Unde erau aceste principii cand rusii ne impingeau pe noi in vagoane de vite si ne schingiuiau si ne duceau la Magadan ca sa le extragem carbuni si aur din ingheturile vesnice? Nu zic, au patimit si rusii de pe urma cruzimilor staliniste, dar de ce a trebuit ca odata cu voi sa patimim si noi? De dragul unor idealuri comuniste invechite in care nu credeau nici conducatorii sovietici?
Data viitoare cand mananci struguri te rog mult sa iti inchipui o inchisoare NKVD si multe, multe urlete de oameni chinuiti. Si nu mai pune intrebari naive despre ura. Nu cred ca eshti chiar atat de imbecil precum vrei sa pari.
 
OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOmmmmmmmmmmmmmmuuuuuuuuuuuuuuuuuuullllllllllllllllleeeeeeeeeeeeeeeeeee
Tu nu ai inteles nimic!!!!!! Nu erau rusii acelea care va duceau in siberia (dar nu cred ca e cazul tau , ai avut o copilaria comunista fericita si invatamint gratuit)omule gindestete mai bine CE ETNIA A DISTRUS TARANIMEA ORTODOXA????????? Daca sa fii atent obserivi un lucru foarte interesant: intrati oricine pe www. klimov.donetsc.ua -rubrica "Bojii narod" (e cartea lui)si o sa vedeti cine a deportat pe voi in siberia!!!!!!!! Apropo de domnul Voronin si marxism, stiti cred postulatul principal a doctrinei????? Lupta de clase feudali impotriva burgheziei si proletariatu impotriva burgheziee " AVEA DREPTATE EVREU MASSON LUPTA EXISTA INTRE BINELE SI RAU!!!!!!!!!!!!!!!! Rusia va deveni ,si acuma ramine in ciuda faptului ca o conduc niste Brucani SI niste Petre Roman, FEDERATIA BINELUI sau GREDINTEI Romania va uni cu Basarabia in interiorul ACESTUI IMPERIUL!!!!!!!! aceasta este parerea mea, apropo de Unirea. Acum dispre gopnici 1) nu exista jargon criminal romanesc
2) daca faci o observatie mai atenta vezi ca astea (cu mici exceptii care sunt respinse de majoritatea)sunt organizati ca Biserica cu Mitropoliti si Patriarihi etc...
3)joaca in societatea noastra rolul " pazitorilor de traditie " un fel de partidul conservator , impotriva ceea ce voi numiti "civilizatia".Adica am aici in vedere linia rosie a societatii romanesti (apropo de Unirea) asa zisa "civiliztia" - "sexu sexu stiu ca ma vrei...", "asa's baietii...","asa's femeile" etc. Compari societatea moldoveneasca cu cea de peste Prut si o sa intelegi care este rolul lor- gopnicilor- in societatea noastra.
Romania sa inebunit ,prin PRO TV (= NTV) prin Play Boy prin Hustler (apropo este interzis in occident). Tarile ortodoxe vor fi unite in Imperiul Binelui..... Aceasta este dorinta mea si in plus sa inteleaga rominii cine a inventat sintagma "DIVIDEO ET IMPERA". ne au diviza si acuma bat joc denoi
Un pic de istorie.... 1812 oare nu sa bucurat moldovenii atunci cind erau eliberati de jugul otoman??????
sa stii ca familia bunicii din partea mamei era dusa si ea in Siberia si tot ceea ce spun eu acum mi spus unchiul meu CORESCU
car a fost in Siberia!!!!! Zice ca este locul nemaipomenit de frumos cu pamintul bogat numai ca petru moldoveni e cam ftig....
Un pic de relatii internationale si geopolitica.Europa doreste acum un euro puternic ,cum poate sa faca treaba asta???
1) evitarea conflictelor de pe teritoriul Balcanelor (folosit de americani tocmai pt a lovi euro)
2) resurse naturale- petrol si gaz careee vin..... din Rusia ( fiindca americanii au facut tot ca sa inchida orientul apropiat)
Cum poate sa reuseasca????-facind o intelegerea cu Russia.. Ce o sa ceara rusii( in afara de plata pt resurse) exact posibilitatea de a proteja flancul ei sudic(fiindca cel nordic deja a perdut in momentul in care a pierdut Razboi rece)=Moldova, Romania, Bulgaria (poate), si in orice caz si sSerbia. Aceasta este , dupa savanti occidentali(pe care admirati si ascultati cu gura cascata desi in cele mai multe ori zic prostii,ei au introdus un cuvint frumos EUROPOCENTRISM) ACTIUNEA FIREASCA U UNUI STAT PENTRU A SPORI SECURITATEA. Si daca mi spuneti acum IMPERALISM deviniti Dn Voronin din cauza ca primul om care a atacat IMPERIALISMUL a fost VLADIMIR ILICI LENIN!!!!!!! Apropo de Rosca gindeste te mai bine!!!!! Dau numai un exemplu: Ziarul Flux bate joc de vorbele ADICA ACCENTUL lui Voronin NU CUMVA BAT JOC DE 60 % din basarabeni ,ca asa vorbesc ei!!!!!
Ultima observatie: sunt in Romania 3 ani; am vazut aici un, sa spun cuvint frumos,INDIVIDUALISM nebun daca lor nu pasa dei ei insasi crezi ca pasa de tine??????? MA SCUZATI PT GRESELI GRAMATICE.....
 
Back
Top