ce ne facem cu limba rusa?

Pt Zatvor...
Fii atent aici ca sa fii cu mult mai destept:"Russia ta a luat tezaurul cu ACTE nu prin buzunare ascuns sau pe seile cailor...cum sar zice micutza Rusie FNI-sta acum iti ia si semneaza acum actele si banii dispar..."Intlegi tu draga?
Cat despre tarile cu mai multe limbi de stat care "e" Canada...poate le si dai nitica istorie si nitica identitate...ca ei acolo au aterizat nu cu mult timp in urma din corabii ...dar romanii cam de 2000 de anisori tot pe aici cu aceeasi limba si cultura...
In final : "Sper sa ma inviti la tine acasa ca de nu ma invit eu singur apoi pentru ca raportul e de 1 la 4 (eu 1 voi4) si nu 1000 la 1 sa nu cumva sa nu imi dati drepturi egale cu voi...bucataria si debaraua sunt ale mele, lumina o deschideti numai daca vreau eu si pe motanul Grisha sa/l strigati Stefan...in final sa ma si platiti ca vam aratat drumul...pe care sa plecati din casa ca doar la coltul strazii va asteapta caini...cu covrigi in coada!"..:>>> bine? :>
 
Pentru r_horatiu:

La mine acasa, la tine acasa... Eu vad numai o casa: Moldova. Da, eu sint rus, dar cetatean moldovenesc. Deci nu vorbesti despre case si regulele.
 
care limba?
atata timp...(adica cel putin inca 4 ani)cat va fi Mr.Voronin in capul mesei mari moldo-basarabo-cazaco-ruso-gagauze,la schimbari mari nu va asteptati,doar schimbari tipice de genul : limba rosie - limba "second hand" in Moldavia:)
 
Pentru: iar_eu.
Limba rusa - limba "rosie", limba "second hand"?! Te rog, nu foloseste aceste cuvinte pentru ca eu si nici un rus dintre cunoscutilor mei n-au spus asa ceva despre limba romana. Dar despre mesa moldo-basarabo-rusa etc. stiu ca multi vreau ca aceasta mesa ar fi numai romana.
 
Inka o data itzi zik..casa ta e in moldova numa prin furt si hotie...nai fost invitat niciodata...iar rusia va da mai devreme sau mai tarziu tot ceea ce a luat cu acte chipurile sa aiba grija iar apoi sa fakut ca ploua...nici o tara nu poate rezista numai cu dusmani..iar rusia ta asta este...marea tara plina de dusmani...
 
Pentru r_horatiu. Daca in orice rus tu vezi numai un dusman, cred ca e timpul sa fac o vizita la spitalul de psihiatrie. Sint sigur ca vei ramane acolo.
 
horatiu, lasa-l, ma, ca n-are nici o vina. in md s-a nascut, md e tara lui. etnia si locul nasterii n-au nici o legatura una cu alta.
si nu te astepta sa gandeasca ca un roman, ca n-o s-o faca.

cum era aia cu respectarea opiniei celorlalti?

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: solara pe 2001-06-04 15:14 ]</font>
 
Cum ramane cu scuzele oficiale din partea guvernului rus, zatvor? In RM mai sunt inca in viata cateva mii de foshti deportati(Partidul National Romn). Ei sunt saraci, flamanzi si nu mai au nici o speranta pentru viitor. Foshtii militari rushi au insa la noi, in RM pensii de mii de lei pe luna. RM este singurul stat din lume care isi plateshte pana in ziua de azi ocupantii. Ce poate merita mai mult calificativul de ocupant decat un militar care a "eliberat" acest pamant acum 56 de ani si azi inca nu s-a saturat sa il "elibereze"? Turcii au ocupat si ei principatele romneshti, shi au stat pe aceste pamnturi 300(trei sute) de ani, dar nu au venit incoace cu familii, casatorii, etc..., iar cand a fost vremea de plecat, au plecat toti odata.
Zatvoare, inca ceva: Republica Moldova este tara Romnilor, nu a voastra. Nu este destul ca sa te nashti intr-o tara pentru a-i deveni cetatean. Trebuie sa mai ai si respectul elementar pentru populatia majoritara. Iar a cere limba de stat( la canadienne) este dovada nr. 1 a lipsei totale de respect si de cultura. Te rog, nu ma fa sa cred ca toti rushii din RM au nivelul de cultura al unui brutar prapadit.
 
Dorin, pot sa plec din Moldova, dar va pleca numai 75 la suta al corpului meu pentru ca o patrime e moldoveneasca sau, daca vrei, romana. :smile: Despre deportarea: n-ai dreptul sa spui: cere scuze. N-am deportat. In contra: buneii mei a fost deportati, dar parintelor ei - omoriti. Linisteste-te si gindeste-te apoi vorbeste.

Si inca ceva. Cine a spus ca eu vreau ca rusa sa fie limba de stat? Eu am intrebat NUMAI: cum crezi, este Canada o tara democratica daca are doi limbi de stat. Dar despre rusa n-am spus nimic de aceea sa fii mai linistit si nu fa facte din presupuneri ale tale. :smile:

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: zatvor pe 2001-06-05 10:12 ]</font>

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: zatvor pe 2001-06-05 10:34 ]</font>
 
Zatvor, cand vine vorba de istorie, te rog lasa-ma sa tac. Mentionez numai ca in cazul statului canadian, existenta a doua limbi de stat provine de la faptul ca acest stat a fost construit SIMULTAN DE CATRE DOUA ETNII care se gaseau in proportii aproximativ egale: colonishtii de origine franceza si cei de origine engleza. In RM, insa, rushii constituie 12.8 la suta din populatie(1 ianuarie 1989), asa ca nu mai compara doua lucruri total diferite. Cazuistica, domnul meu, este un lucru foarte mrshav.
 
In India exista peste 50 de limbi diferite vorbite in diferitele ei state. Ei au nevoie de limba engleza pentru a asigura o coeziune a statului. Asa era limba rusa in urss, cu exceptia faptului ca rusa era prima si singura limba oficiala in urss, nu a doua asa cum e engleza in India. Este vorba de prioritati, iar pentru urss prioritatea nr. 1 era rusificarea a tot ce nu era rusesc.
 
Dorin, eu stiu ca in India exista 50 de limbi, dar ei acolo toti stiu hindi. De ce au avut nevoie in engleza - o limba al ocupantilor? :smile:
 
Pentru a asigura buna functionare a statului(Uniunea Europeana are foarte multe probleme cu 11 limbi oficiale, d'apoi inca saraca Indie cu 50!). Acolo nu exista etnie majoritara, asa ca la noi.
 
Pt.Zavor:Fii atent-pentru tine e Moldova.Pentru mine e ROMANIIA!Daca nu crezi pot sa-ti arat si un pasaport in care e scris ca sunt CETATEAN ROMAN cu loc permanent de trai in Moldova!
Aici e Romaniia mea Zavor si daca tu crezi altfel vei avea PROBLEME.
 
Viorel, daca e vorba despre probleme, fii bun baiat si dute la trei litere (in romana - patru) vesele. Nu-mi deranjeaza pasaportul tau. Eu traeisc in Moldova.
 
Zatvor si Viorel, va rog foarte mult, sa incetati aceasta atitudine ostila unul fata de celalalt
Va Multumesc
 
Pentru Gunner. Bun. Daca cineva vor folosi inca odata aceste metode "democratice" al dialogului voi raspunde prin mesaje private.
 
Zatvor,
Daca eshti cetatean al tarii mele, fii bun si ii respecta pe cetateni. Viorel ti-a spus doar ca vei avea probleme, iar tu incepi cu porcarii din trei(patru) litere. Unde este cultura ta, zatvoare?
 
Viorel,
Trebuie doar sa rezistam, sa fim tari. Puterea lor este in frica noastra. Trebuie sa fim curajosi si numai atunci vom scapa de "frati mai mari" care ne educa si de gagauzi inculti care isi fac autonomii pe pamnturile lui Stefan cel Mare si Sfant si de cazaci care ne invadeaza(cu doua cutite si cu vodca in buzunar) manastirile noastre.
Pentru vechile hotare, pentru Romania Mare!
 
Back
Top