ce ne facem cu limba rusa?

Arina;153603 said:
da, si daca mergi sa cercetezi un trib de pe nu stiu unde, sa cunosti limba lor ar fi un avantaj...

Nu stiu cum de nu ai observat dar in Rusia, nu prea merge nimeni sa faca cercetari.Procesul e tocmai invers.....ei fac lucrul asta si uita sa mai plece.....specific lor..se observa si la voi.


Sigur ca, datorita celor aproape doua secole de rusificare, mentalitatea si comportamentul vostru nu mai este unul pur romanesc.
 
KX250;153615 said:
Sigur ca, datorita celor aproape doua secole de rusificare, mentalitatea si comportamentul vostru nu mai este unul pur romanesc.


Iaka shin'vorbeste .. Romania este tara unde este la moda sa vorbesti agramat,sa folosesti cuvinte tiganesti,sunt promovate valorile turcesti,muzica,tot... Comportamentul mainstream-ului din Romania este cumva ''pur romanesc''? sau tocmai asta inseamna ''pur-romanesc''?
 
Chiar asa e ? Da tu unde exact esti cu traiul ? In Bucuresti ?

Bai, is enervanti SweetKeo si Frectie, nu dzyk. Dar parca tot ma 'nerveaza mai rau cine apara Russia fluturandu-i intr-una cultura cam minora totusi pentru un popor atat de imens. Alelalte procente in sute de milioane care n-au creat nika erau pierderile datorate alcolului sau ce ?
 
Sventlana;153632 said:
Iaka shin'vorbeste .. Romania este tara unde este la moda sa vorbesti agramat,sa folosesti cuvinte tiganesti,sunt promovate valorile turcesti,muzica,tot... Comportamentul mainstream-ului din Romania este cumva ''pur romanesc''? sau tocmai asta inseamna ''pur-romanesc''?

...nu generaliza..nu in toate zonele e populara muzik asta de tzigani...in unele locuri se asculta in unele nu...
rusia intr-adevar e low...nu cunosc nici un festival cultural major desfashurtat in rusia..tot ce imi pace de acolo sunt fetele de la t.at.u.
 
Lol ... Dar din alta tara cunosti ? Ce is exact alea festivaluri culturale ? Bienala de la Venetia ? Festivalul Cerbul de Aur ? Ala de la Rio cu dans din buric ? Ce ?
 
eu sunt actor shi crede-ma shtiu ce is alea festivaluri shi unde se desfashoara
shi cele mai importante nu sunt in rusia, din partea asta a europei
incluisv serbia shi albania shi-au facut traditzii din festivaluri
doar ca in rusia birocratzia e prea mare
 
Aham, sunt sigur ca nish o balerina nu vrea sa danseze vreodata la Moscova, ci oricand va prefera Belgradul sau Tirana din cauza ca e birocratia mult mai putin stufoasa. Poate ajunge sa danseze urgent in vreun bar cu fete traficate acolo.
 
mai eu nu am zis ca nu sunt...eu am zis k nu sunt vazute de U.E...shi dak nu eshti vazut de U.E nu exishti
e o balerina care danseaza intr-o camera goala fara geamuri...
 
Baletul in UE nu exista fara rusi, nu invers. :super:

Totusi chiar si asa e foarte putin pentru un popor atat de mare. Tu Keo, argumentezi tare aiurea si numai servicii le faci. :D ... Incearca alta abordare. De exemplu : daca cehii ar fi fost la fel de multi, nu ar fi aratat lumea de un milion de ori mai interesanta ? Cred ca rusii nu isi merita numarul dar nici sa le stergi tot ce au realizat nu ai cum.
 
Sventlana;153632 said:
Iaka shin'vorbeste .. Romania este tara unde este la moda sa vorbesti agramat,sa folosesti cuvinte tiganesti,sunt promovate valorile turcesti,muzica,tot... Comportamentul mainstream-ului din Romania este cumva ''pur romanesc''? sau tocmai asta inseamna ''pur-romanesc''?

Asta nu inseamna pur romanesc......dar e libera alegere...a oricui.E treaba lor daca uni aleg modul asta de viata...practicat in sud mai mult, zic eu.Dar e o diferenta, e alegere nu impunere.Si nu numai ca la voi a fost impus..dar se pare ca uni nici nu vor sa scape de el.Ba mai mult il ridica in slavi.Mda..astia da romani...dar pe tine te inteleg....o rusoaica care vb romaneste.
 
KX250;153651 said:
dar pe tine te inteleg....o rusoaica care vb romaneste.

Daca ash crede in "mindrie nationala" ,ash zice ca e aproape un compliment ...
 
KX, tu te farami ce ne facem cu limba rusa si tu nu stii inca limba romana ? :lola: Si tu n-ai nici o scuza ca numai asta ti s-a si cerut s-o inveti. :super:

Du-te, mai, si invat-o inainte de a da lectii de patriotism. :D
 
Studiez la universitate semnele lasate de omul de Neanderthal pe peretii pesterilor, si dupa o vreme te deprinzi cu pictogramele lui.
 
Codrin;153657 said:
Studiez la universitate semnele lasate de omul de Neanderthal pe peretii pesterilor, si dupa o vreme te deprinzi cu pictogramele lui.

Aha numai in stadiul asta al limbii esti...succes.
 
SweetKeo;153637 said:
...nu generaliza..nu in toate zonele e populara muzik asta de tzigani...in unele locuri se asculta in unele nu...
rusia intr-adevar e low...nu cunosc nici un festival cultural major desfashurtat in rusia..tot ce imi pace de acolo sunt fetele de la t.at.u.

Am auzit de un sondaj facut cu genurile de muzica preferate de romani..peste 78% spuneau :manele.
Totodata daca asta apreciezi de la Rusia(o formatie pop,doua tipe care nici nu-s lesbi si nici nu arata bine) inseamna ca nu prea iti place a citi.
 
Sventlana, esti din avceeasi oala cu 250... sunteti fixati pe niste chestii si va argumentati toate ideile utilizinad o singura placa... nu iti place Romania, foarte bine, nu te duce acolo, nu asculta muzica si nu vorbi romana... votbeste-ti limba materna si gata... sau daca nu vrei asa, ai putin respect pentru restul oamenilor de aici, romani si moldoveni care tin la tara asta, nu pentru ca se asculta sau nu manele... asta este si problema lacunara a rusilor... ;lipsa de respect fata de celalalt si cam multa nesimtire... asa ca Sveta... modereaza-te...

acelasi mesaj ii valabil si pentru 250... modereaza-ti atacurile si vezi lungul nasului, ca nu esti nici cel mai destept si nici Romania nu se invarte in jurul tau...

si fi-ti mai atenti cu offtopicul si discutiile personale.
 
Back
Top