ce ne facem cu limba rusa?

Nu ar avea cum, ma invart eu prin ea. Adrenalina cum se face ca de fiecare data...pe codrin il uiti din discutie?
 
si ce conteaza ce asculta romanii? e usor sa comentezi un regim din auzite si din carti istorice, cel mai bine ar fi sa ne intrebam buneiii si strabuneii care au luptat si care au trait aceasta viata. generatia sec.XX - bastinasii spatiului dintre Prut si Nistru - nu pot fi numiti romani, odata ce au fost rusificati, au crescut in traditii altfel decat cele autohtone, au invatat literatura alta decat cea pe care ii reprezinta. GENERALIZEZ! sunt familii care au pastrat traditiile de atunci, insa sincera sa fiu, nu am intalnit asa familii..din pacate..:(
 
calugarita;153678 said:
si ce conteaza ce asculta romanii? e usor sa comentezi un regim din auzite si din carti istorice, cel mai bine ar fi sa ne intrebam buneiii si strabuneii care au luptat si care au trait aceasta viata. generatia sec.XX - bastinasii spatiului dintre Prut si Nistru - nu pot fi numiti romani, odata ce au fost rusificati, au crescut in traditii altfel decat cele autohtone, au invatat literatura alta decat cea pe care ii reprezinta. GENERALIZEZ! sunt familii care au pastrat traditiile de atunci, insa sincera sa fiu, nu am intalnit asa familii..din pacate..:(

Noi nu traim din amintiri.
 
Sventlana;153659 said:
Am auzit de un sondaj facut cu genurile de muzica preferate de romani..peste 78% spuneau :manele.
Totodata daca asta apreciezi de la Rusia(o formatie pop,doua tipe care nici nu-s lesbi si nici nu arata bine) inseamna ca nu prea iti place a citi.

in primul rand documenteaza-te...in moldova shi in oltenia se asculta cel mai mult...de aia e asha mare procentul(vb de moldova din Ro)
imi place mesajul transmis de fetele de la tatu..shi sunt destul de frumoase
shi imi place f mult sa citesc, crede-ma
shi corecteaza-tzi greshelile gramaticale din exprimare
va rog nu mai trantitzi verbele la infinitiv in propozitzii k nu e nici makr trendy....pe bune, fara suparare...accentul il intzeleg dar nu shi abateriile astea
 
calugarita;153759 said:
nu este vorba de amintiri, ci de lucruri care au avut loc intr-adevar. :vino:

Da, dar traim in secolul XXI...lucrurile sau mai schimbat de atunci nu crezi?
Si oameni la fel.
 
pai s-au schimbat, da, dar noi discutam despre niste chestii care se trag din trecut... ce drept avem noi sa luam o anumita pozitie cand nu stim adevarul, esentialul? :)
 
calugarita;153771 said:
pai s-au schimbat, da, dar noi discutam despre niste chestii care se trag din trecut... ce drept avem noi sa luam o anumita pozitie cand nu stim adevarul, esentialul? :)

Cu ce te-ar ajuta sa-l sti? :)
 
nu stiu de ce am impresia ca unor oameni pur si simplu le pare
rau ca nu cunosc si ei rusa && incearca sa gaseasca un motiv pentru care nu trebuie sau nu trebuia de o invatzat... :hlizesc:

PS: pe mine parca nimeni nu m-a impus rusa s-o invatz; nu-mi pare rau ca o cunosc.
 
Arina;153816 said:
ha-ha-ha, las' ca bulgarii (si nu numai) isi iau cetatenie bulgara... si oricum va infratiti.

Da ai dreptate ne "infratim"..intram impreuna in UE.Si ma bucur ca ai specificat si de acei mari romani, care au cetatenie bulgara.
 
Spam Spam Spam...offtopic.. :) Dar cred ca totusi tanti Adrenalina te iarta. :)
Daca nu pun eu o vorba buna pt. tine.:)
Da ai dreptate cu Legamant 3 despre aparitia lui homo sapiens "omul cu sapa" :)
Tocmai am cautat-o si am ascultat-o.
 
Sventlana said:
Iaka shin'vorbeste .. Romania este tara unde este la moda sa vorbesti agramat,sa folosesti cuvinte tiganesti,sunt promovate valorile turcesti,muzica,tot... Comportamentul mainstream-ului din Romania este cumva ''pur romanesc''? sau tocmai asta inseamna ''pur-romanesc''?

Am auzit de un sondaj facut cu genurile de muzica preferate de romani..peste 78% spuneau :manele
Sventlana, nu inteleg de ce tii cu tot inadinsul sa creezi aceasta imagine de tara aflata la marginea civilizatiei si de natiune cu un picior in mormant. Inteleg ca ai avut niste experiente neplacute cu tampitii Natiei, dar asta nu inseamna sa arunci anatema asupra 22 milioane de oameni doar pentru ca niste primitivi s-au comportat neomeneste fata de tine sau ai tai. Da, sunt destui romani cu care nu avem de ce ne mandri. In momentul in care si elitele Romaniei (vorbesc de cele adevarate, nu de snobi si falsi) vor da din fund pe manele, vei avea dreptul sa critici astfel. Pana atunci, nu ai de ce. Stim cu totii cu cine avem de a face. Momentan, asta avem, cu asta defilam. Ideea este sa facem astfel incat numarul lor sa scada.

KX250 said:
Noi nu traim din amintiri.
Foarte trist. Nu ai trecut, nu ai prezent si in nici un caz nu ai viitor. Daca tot nu traiesti din amintiri, nu inteleg ce mai cauti intre fruntariile "patriei".

gropar said:
nu stiu de ce am impresia ca unor oameni pur si simplu le pare
rau ca nu cunosc si ei rusa && incearca sa gaseasca un motiv pentru care nu trebuie sau nu trebuia de o invatzat...
Ti se pare. Problema nu este ca oamenii cunosc limba rusa. Problema este ca au cam uitat ca au si o alta limba. Pana la urma asta este problema. Cum sa invete vecinul rus 3 vorbe pe romaneste daca toti romanii din bloc se chinuie sa o rupa in limba lui Cehov? Eu sunt sigur ca exista si cetateni ai Moldovei de etnie rusa sau ucraineana care ar vrea sa invete si limba romana. Totul este ca actuala conducere de la Chisinau sa termine cu politica de rusificare si sa sprijine limba romana, nu pseudo-limbile inventate in laboratoarele KGB. Cat respect poate sa aibe un rus fata de o limba care isi spune moldoveneasca si este o corcitura intre romana de la inceputul secolului 20 si limbile slave din jur? Va spun eu - zero.

Rossiiskaia_Federatiia said:
A....limba rusa..foarte bine ca o stiti..dar vorbiti-o in Moldova..Romania nu are nevoie de citeva milioane de rusi ,bulgari, gagauzi si alte aberatii ale naturi.
Alt purtator de cuvant al Romaniei. Hai sa iti spun un secret, tovarase Federatiia: nici de tine nu cred ca are nevoie.

Arina > Ce m-am distrat acum vreo 2 ani cand am descoperit Planeta Moldova... "Buna seara, doamnelor si domnilor. Bine v-am gasit la Emisiunea <Legamant>". :he:
 
Husky40;153842 said:
Alt purtator de cuvant al Romaniei. Hai sa iti spun un secret, tovarase Federatiia: nici de tine nu cred ca are nevoie.
Ce te face pe tine sa crezi..ca are nevoie de tine?Sau ce ai facut tu pentru tara asta..de cataloghezi oameni asa cum vrei?
 
Back
Top