De ce dorim intergrare în Europa? Ne trebuie?!

Nick

New Member
Eu socot că intergrare în Europa e o idee adusă în Moldova ca un produs al fashionului european și acceptat din cauza lenevii care trăiește în mințile amăgite a poporului nostru. Noi putem schimba totul fără nici un ajutor! Facilitățile intergrării în Europa e o cortină care cade peste ochi și ne orbește, că defapt nimeni nu are nevoie de Moldova înafară de națiunea moldovenească. Noi avem așa o cultură, istorie, tradiții bogate care sunt date uitării .. ce păcat.

Aștept alte păreri domnilor. Doar critică constructivă.
 
bun începutul discursului, da numa pân la "naţiunea moldovenească", iaka nu m-am gândit că mai sânt tineri care au aşa "concepte" ... :)
 
dardala;207786 said:
bun începutul discursului, da numa pân la "naţiunea moldovenească", iaka nu m-am gândit că mai sânt tineri care au aşa "concepte" ... :)

Da nu sîntem noi națiune moldovenească? Trebuie să privim istoriei în față. Noi nu sîntem români curați. Am fost și sub dominația Imperiului Otoman și cel al Rusiei. Suntem un aliaj, și o națiune care din ce în ce mai mult ne îndepărtăm de mama-țară.

Noi vorbim limba română, dubii nu sînt. Dar ca națiune, noi nu mai sîntem de ceva timp români puri.

Dar asta e doar opinia mea, eu pot greși. Sunt deschis cu mintea de a reflecta, și cine știe .. opiniile se modifică.
 
Eu consider ca "ne trebuie Europa", dar nu-i trebuim noi ei, pina cind. Nivelul nostru actual nu permite o integrare lina, pentru ca avem valori diferite.

Trebuie sa mai evoluam, iar apoi integrarea se va face de la sine, deoarece va fi un lucru firesc. La momentul de fata insa integrarea Europeana este un buzzword folosit de politicieni pentru a-si promova agenda.
 
daca nu "va" trebuie , atunci nu luati. unde e problema ?
"natiunea maldavneasca " ca si "natiunea transnistreana " pot schimba totul , ca
defapt au cultura si istorie ...
 
Nick said:
Da nu sîntem noi națiune moldovenească? Trebuie să privim istoriei în față. Noi nu sîntem români curați. Am fost și sub dominația Imperiului Otoman și cel al Rusiei. Suntem un aliaj, și o națiune care din ce în ce mai mult ne îndepărtăm de mama-țară.
Exact: trebuie să privim istoriei în faţă... Şi mare treabă că am fost sub dominaţie, din câte am învăţat eu la istorie, sub dominaţie o fost toate ţările române, mai ales Ardealul, cunoşti vreun ardelean care să spună că el face parte din altă naţiune..? Hai să arătăm un pic de tărie de caracter şi să nu ne închinăm în faţa prostiilor promovate de voronin&co

Nick said:
Noi vorbim limba română, dubii nu sînt. Dar ca națiune, noi nu mai sîntem de ceva timp români puri.
Români puri..? :)
Bunelul meu o fost cazac, restu buneilor - români... Da eu mă consider 100% român, nu are importanţă ce sânge ai în tine, contează unde eşti cu sufletul ;)
 
Probabil aveți dreptate, noi sîntem români. Dar noi nu avem dreptul să uităm de dominațiile străinilor, greșeală istorică. De ce să nu beneficiem de acest lucru? Să transformăm răul care persistă în inimele noastre în putere?

O mare parte cunoaște limba rusă iar cultura rusă, imho, e frumoasă din care putem învăța. Sistema de învățămînt (post)sovietică, chiar dacă eu o socot una nu bună, însă care a învățat o mulțime de savanți cu renume în lume.

În plus, ar fi trebuit noi să renaștem cultura noastră... Ștefan cel Mare, Mihai Eminescu, Eugen Doga, Maria Bieșu .. sunt genii ai poporului nostru dar din păcate puțini îi cunosc soarta. Totul se limitează la un studiu la școală, care defapt nu este orientat spre a oferi creierilor noastre mâncare pentru învățat și a trezi conștiință națională ci pentru notă.....
 
pofig roman, cazac, rus, moldovean... principalu e sa avem beneficii materiale, ca doar pentru asta se trag toate tarile...valori si alea vin odata cu cresterea niv de trai, educatie, sanatate....restu ii las pe alti furumisti sa discute..omg
 
principalu e sa avem beneficii materiale
Aha, adica mesajul tau catre comunitate e "all your bases are belong to us!"®

La ei pe ecran apare: "A bunch of barbarians want to consume the results of our hard work without giving anything in return; Cancel or Allow?"

Tocmai din cauza ca "doar pentru asta se trag toate tarile", ei nu au motiv sa apese pe "Allow".

Eu cred ca "restul forumistilor" ar vrea sa afle de la tine ce putem face noi pentru comunitatea europeana, ce le putem da, ca sa-i convingem sa apese pe "Allow".
 
gr8dude... Endo are dreptate pana la urma. Daca Rusia ar da aceleasi oportunitati pentru dezvoltare ca si UE, eu as fi primul care ar vota unirea cu ei. Si cu toate astea ma consider roman. Din pacate sau din fericire nu e asa.

Nick, sa ne dezvoltam singuri cum? Ce intelegi tu prin dezvoltare? Moldova nu are cum sa se dezvolte singura, fara legaturi cu alte tari. Si din pacate statul nostru nu are legaturi care sa ne avantajeze. Iar ca sa ne dezvoltam singuri avem nevoie de industrie, si de resurse, si de bani, si de schimbari in mentalitate.

O parte din bani ii vom gasi in conturile elevetiene ai demnitarilor nostri, actuali si fosti:D, iar restul, mai usor ar fi din investitii straine(si aici nu vad conceptul de a ne dezvolta singuri).
 
PiggyEFromHell;207811 said:
gr8dude... Endo are dreptate pana la urma. Daca Rusia ar da aceleasi oportunitati pentru dezvoltare ca si UE, eu as fi primul care ar vota unirea cu ei. Si cu toate astea ma consider roman. Din pacate sau din fericire nu e asa.

Nick, sa ne dezvoltam singuri cum? Ce intelegi tu prin dezvoltare? Moldova nu are cum sa se dezvolte singura, fara legaturi cu alte tari. Si din pacate statul nostru nu are legaturi care sa ne avantajeze. Iar ca sa ne dezvoltam singuri avem nevoie de industrie, si de resurse, si de bani, si de schimbari in mentalitate.

O parte din bani ii vom gasi in conturile elevetiene ai demnitarilor nostri, actuali si fosti:D, iar restul, mai usor ar fi din investitii straine(si aici nu vad conceptul de a ne dezvolta singuri).

Eu am un mod simplist de a vedea lucrurile.
In primul rand MIE sa-mi fie bine. In al doilea rand celor din jur, ca sa nu ma simt prost si nici sa nu am problemele cu invidia celorlalti.

Cel mai probabil Statul Moldovean trebuie sa aleaga ori vestul ori estul.
Daca ne uitam la modul de a actiona a UE si a Rusiei, constatam ca Rusia nu este interesata in dezvoltarea economica, si implicit al calitatii vietii individului, si nu nici nu o face. UE nu doar ca o face, ba chiar este nevoita sa o faca, pentru ca spre deosebire de Rusia, tarile puternice din Uniune, care dicteaza functionarea si a caror interese se impun in fata tarilor mai putin puternice din Uniune, AU NEVOIE de piete de desfacere. Piete de desfacere in care se traieste destul de bine si suficient de dezvoltate, dar DOAR suficent, incat sa poata consuma produsele si serviciile lor.

Despre Rusia, doar de bine si sanatate, e suficient sa amintesc atunci cand au inchis robinetul de gaz si embargoul asupra produselor vinicole moldovenesti.

Tehnic vorbind, este vorba de sclavie economica, sau suzeranitate economica. Oricum am da-o cotita, putem doar enunta sinonime.

Nu inteleg de unde vine nelamurirea privind dezirabilitatea uneia sau alteia.

In plus, ar fi cazul sa subliniez diferenta intre oamenii politici si raportul lor cu alegatorul in est si vest.
Politica este cea mai mare curva.
Politicienii, in nici un sistem politic, indiferent de curentul politic la care adera, fac munca asta din pur egoism.
Diferenta intre politicienii de la vest de Moldova si cei de mai la est de Moldova este ca, cu cat mergi mai spre vest plecand din Kamceatka, trecand prin Moldova si cu cat mergi mai spre vest, politicianul percepe mai clar ideea ca alegatorul are nevoie de paine si circ, deci se preocupa mai mult de binele vacii de muls pentru ca da lapte mai mult si mai bun.

Go WEST.

Restul, sunt lacrimi si flori.

Noua sa ne fie bine.
 
Daca Rusia ar da aceleasi oportunitati pentru dezvoltare ca si UE, eu as fi primul care ar vota unirea cu ei. Si cu toate astea ma consider roman. Din pacate sau din fericire nu e asa.
Nu stiu daca e bun acest exemplu.

  • Rusia e mare, resurse sunt multe. Ce nu le-a permis pina acum sa devina super-eroi?
  • Ce ai alege daca Rusia ar oferi aceleasi oportunitati ca si UE? (i.e. ai 2 oferte, una Ruseasca, si alta UEasca, ambele echivalent de atractive) De ce?

Intreaba-ta, de ce Rusia ne asteapta "cu bratele larg deschise"? Eu consider ca raspunsul la intrebare e pentru ca noi avem ceva ce le trebuie lor. De fapt, nu ne asteapta bratele deschise, ci plugurile in care cineva trebuie sa fie inhamat.

Endo intr-adevar are dreptate, pina la urma e doar o problema de optimizare a resurselor; la urma alegi solutia care ofera un rezultat maxim. Pur si simplu fiecare optimizeaza un set diferit de resurse, cineva tine cont doar de valori materiale, iar altcineva tine cont si de factori culturali, sociali.
 
santeti egoisti !!! voua sa va fie bine. ganditi-va ca in ograda voastra e curat luna, gospodaria cea mai bogata din localitate, avetzi un gard inaaaalt si nimeni nu va vede si voi nu vedeti pe nimeni care trece pe drum. pana aici totul bine si frumos. problema apare in momentul in care iti dai seama ca nu poti trai numai in ograda ta, realizezi faptul ca trebuie sa iesi in strada, pe partea cealalta a gardului. si ce vezi atunci? mizerie prin care si tu, ca si restul, esti obligat sa mergi. discrepanta dintre lumile de pe o parte si alta a gardului e enorma si iti displace aceasta, dar daca fiecare ar face ceva pentru portiunea de dupa propriul gard situatia ar fi mult mai favorabila pentru convietuire si dezvoltare.
asta-i notiunea de bine comun, pe care, din pacate, toti o evitati.
explicatia? e mult mai comod sa doresti exclusiv propria bunastare, decat sa actionezi la un nivel un pic mai inalt decat propriul gard.
in momentul in care o sa facem curatenie (sper ca e clar pt toata lumea k e o notiune metaforica) si pe strada, nu numai in ograda, o sa-i placa si cuiva din satul vecin, care eventual e mai bogat si ar putea investi in noi.
Schimbarea incepe de la fiecare, lasa-ti egocentrismul pentru perioade mai luminoase in care vom fi deja rezolvat problemele de ordin economico-socialo-politice.
 
gr8dude;207815 said:
Nu stiu daca e bun acest exemplu.
  • Rusia e mare, resurse sunt multe. Ce nu le-a permis pina acum sa devina super-eroi?
  • Ce ai alege daca Rusia ar oferi aceleasi oportunitati ca si UE? (i.e. ai 2 oferte, una Ruseasca, si alta UEasca, ambele echivalent de atractive) De ce?

E foarte bun acest exemplu gr8dude. Pai au fost super-eroi. Primul om in spatiu, primul satelit artificial... etc... sau poate te refereai la organizare sociala-politica? Pai, daca ar fi sa analizam atent, ideia de comunism nu e asa rea, mai mult, e chiar buna(pe hartie). Problema e ca ideiile pot fi perfecte dar oamenii nu prea.

Sigur, resurse au, bani au, au si forta de munca... lipseste organizarea, mentalitatea necesara. Pana la urma cea mai pretioasa resursa sunt oamenii capabili si nu petrolul sau gazele.

yuhuhu.. ce te-a lovit in cap? Aici vorbim de interesul comun si nu personal. Sigur, acest interes comun se limiteaza momentan la MD. Iar cand o sa-mi permit, ma voi gandi si la interesul comun cu cei ce traiesc mai rau ca mine. Sau tu vrei sa zici ca nu mai poti de grija oamenilor ce mor in Africa in fiecare zi?
 
PiggyEFromHell;207823 said:
yuhuhu.. ce te-a lovit in cap? Aici vorbim de interesul comun si nu personal. Sigur, acest interes comun se limiteaza momentan la MD. Iar cand o sa-mi permit, ma voi gandi si la interesul comun cu cei ce traiesc mai rau ca mine. Sau tu vrei sa zici ca nu mai poti de grija oamenilor ce mor in Africa in fiecare zi?

cine a vorbit aici de Africa? ma refeream la noi, la RM si la mentalitatea bolnava care ne sugruma pe dinauntru. Mam referit la faptul k fiecare zice ca cel mai important e sa-i fie lui personal bine, si eu ziceam k ar trebui sa ne gandim l acomunitatea noastra in general, pentru ca nu pot eu singura sa ma integrez in UE, trebuie toti impreuna, de manuta sa ne integram ca comunitate nu ca individualitati.

acum ai priceput?
 
Bre, există căi de dezvoltare individuală. Desigur, în primul rînd trebuie strînsă la gard corupția și de făcut acțiunile conducerii transparente. Să creeze un blog pe televiziune, internet, radio unde conducerea ar arăta ce au făcut.

Apoi, dacă banii investiți in MD ar fi mers pe mâini bune demult ne-am fi dezvoltat la 300%.

Noi sîntem o țară bogată, o țară agro-industrială (accent pe agricultură). Sunt sigur prieteni că noi putem scoate țara din boltoaca în care am nimerit din cauza sufletelor amăgite expuse la tron... e nevoie de unire a gîndurilor cetățenilor.

Eu nu pot spune o soluție în timp de puține minute care scriu acest post, dar ar fi bine să facem un off-line.. și să reflectăm împreună.

Ar fi o idee... ce spuneți?
 
E ușor a căuta căi de îmbunătățire în alianță. E tupeist de gîndit că cineva are nevoie de noi, și face asta fără motive ascunse.

Unica soluție, în opinia mea, e să găsim soluții în propriile noastre puteri.

Da, deacord că: 30% sunt persoane în vîrstă care au nevoie de îngrijire, 30% de oameni în Chișinău îs gopniși și bîdle, alta 30% sunt po#uiști care caută să plece cît mai departe dar există cea 10% de oameni intelectuali, persoane plăcute cu care poți duce o conversație corectă.

Numai noi putem schimba ceva. Nu Uniunea Europeană, nu Rusia și nu altcineva!
 
citez:"Moldova nu are cum sa se dezvolte singura, fara legaturi cu alte tari. Si din pacate statul nostru nu are legaturi care sa ne avantajeze. Iar ca sa ne dezvoltam singuri avem nevoie de industrie, si de resurse, si de bani, si de schimbari in mentalitate"= bravo!!! sunt de acord =aici sta problema,in MENTALITATE!!!!! suntem prea buni,iar asta inmseamna sa fii prost deseori...
 
imi place partea aia naiva cu transparenta conducerii, bloguri si aiureli... Nick, fara suparare, in ce lume traiesti?
ce depinde de voi? tu citesti ce se intampla in tara asta? voi cititi ce legi se dau? cititi ce declaratii se fac? sau pur si simplu veniti pe site si vorbiti aiurea, fara sa analizati realitatea in care traiti...
care tara bogata???? care oameni sa faca ceva? impotriva cui sa lupti mai Nick???? cand afacerea ta este ingropata de monopol si legi date in favoarea unei singure directii??? chiar ma enervez, deja...
 
Chiar ca aberezi mai Nick. Care tzara bogata? Zi-mi o tzara agrara bogata (singura pe care o stiu eu e Argentina dar care se bazazea pe mai putzin de jumate agricultura, are minereuri metalice si o oarecare industrie si tot abia e aproape de nivelul romaniei; iar acolo agricultura e de-adevaratelea densitate de 10 ori mai mica ca in moldova si exploatatzii uriase). Moldova are o singura resursa: oamenii... E o situatie ingrata dar asta e. Si calitatea oamenilor eu personal nu cred ca e rea desi sunt multi batrani, multi spalati pe creier iar cei valabili pleaca pentru ca vb de o semidictatura (vb de presa nelibera, intimidar si economie de clan) . Ce bloguri visezi la Moldova 1 unde mesagerul e o amintire a unor vremuri demult apuse. Bunastarea nu vine prin incurajari si suficientze vine prin critica, dialectica si mult efort personal dar si civic. Asta cu haide sa facem ca noi putem e o replica bashita de voronin sau de saraca irina din 3 surori a lui cehov care nu stia cand sa viseze la moscova si cand sa se apuce ea de munca ca munca ar fi salvarea si daca sti piesa tot looseritza de provincie ramane.
 
Back
Top